olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Hawkins, Inc. HWKN

Wholesale-Chemicals & Allied Products · SIC 5160 · Verticală: Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 51xx)

155,97USD+2,04 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Hawkins, Inc. este un furnizor de produse chimice pentru tratarea apei, ingrediente speciale și chimicale industriale, care s-a transformat dintr-un distribuitor de produse de volum într-un companie de ingrediente specializate. Veniturile au crescut cu 11% în exercițiul fiscal 2026, iar trimestrul al doilea din exercițiul fiscal 2027 a adus o creștere de 12%, ambele pe fondul achizițiilor și al creșterii organice a segmentului de tratarea apei.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Hawkins, Inc. (HWKN) costa 155,97 USD (+2,04 % într-o zi), cu capitalizare 3,2 mld USD, P/E 37,9 pe un EPS diluat de 4,12 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,49 %, beta 0,91, interval pe 52 de săptămâni 117,67–171,68 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 313,8 mil USD (+11,9 % an/an), profit net de 27,8 mil USD (+22,9 % an/an), EPS diluat 1,34 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,2 mld USD
acțiuni la 21 oct. 2026
P/E (TTM)
37,9
EPS diluat TTM 4,12 · TTM până la 27 sept. 2026
E/P (TTM)
2,64 %
TTM până la 27 sept. 2026
Randament dividend
0,49 %
DPS 12 luni 0,77
Beta (2 ani)
0,91
Volatilitate (1 an) 38 %
Interval 52 săpt.
117,67171,68

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
79,9
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
117,79 – 160,55
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 30,7 %
SMA 50 / 200
130,85 / 143,27
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
6,96 / 5,08
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+18,1 %−1,1 %+19,2 pp—
3 luni+15,3 %−0,5 %+15,7 pp—
6 luni−6,7 %+4,4 %−11,1 pp—
De la început de an+9,8 %+12,3 %−2,5 pp—
1 an+21,4 %+13,5 %+7,9 pp−1,2 %
3 ani+157,5 %+76,4 %+81,1 pp−3,0 %
5 ani+311,6 %+63,7 %+248,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−31,5 %
11 mai 2026 → 27 aug. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−36,3 %
12 aug. 2025 → 27 aug. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+32,7 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 27 sept. 2026

Venituri
313,8 mil USD
+11,9 % an/an
Profit net
27,8 mil USD
+22,9 % an/an
EPS diluat
1,34
+24,1 % an/an
netă / operațională
8,9 % / 13,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri226,2 mil245,3 mil293,3 mil280,4 mil244,1 mil265,9 mil315,7 mil313,8 mil
Costul vânzărilor177,8 mil193,1 mil220,9 mil212,8 mil193,3 mil211,7 mil241,7 mil237,2 mil
Profit brut48,4 mil52,2 mil72,4 mil67,6 mil50,8 mil54,2 mil74,0 mil76,6 mil
Cheltuieli generale și de vânzare27,4 mil27,7 mil31,0 mil33,7 mil28,3 mil30,8 mil35,3 mil34,7 mil
Profit operațional21,1 mil24,6 mil41,3 mil33,9 mil22,6 mil23,5 mil38,7 mil41,9 mil
Amortizare și depreciere10,1 mil10,6 mil12,3 mil13,3 mil13,4 mil13,6 mil13,9 mil14,3 mil
Impozit pe profit5,3 mil6,1 mil9,8 mil8,2 mil5,3 mil4,5 mil9,1 mil11,7 mil
Profit net15,0 mil16,3 mil29,2 mil22,6 mil14,3 mil15,5 mil28,3 mil27,8 mil
EPS diluat0,720,78 ≈1,401,080,690,74 ≈1,351,34
Flux de numerar operațional21,0 mil ≈30,8 mil31,5 mil39,5 mil ≈35,6 mil ≈37,7 mil35,2 mil40,3 mil ≈
Investiții (capex)8,7 mil ≈11,1 mil13,5 mil10,8 mil ≈14,3 mil ≈19,6 mil11,6 mil10,8 mil ≈
Dividende plătite3,8 mil ≈3,8 mil3,8 mil4,0 mil ≈4,0 mil ≈4,0 mil4,0 mil4,2 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 92 din propriul istoric de 36 trimestre (min 5,8, mediană 15,3, max 44,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri556,3 mil540,2 mil596,9 mil774,5 mil935,1 mil919,2 mil974,4 mil1,1 mld
Venituri an/an+10,3 %−2,9 %+10,5 %+29,8 %+20,7 %−1,7 %+6,0 %+11,2 %
Profit net24,4 mil28,4 mil41,0 mil51,5 mil60,0 mil75,4 mil84,3 mil81,5 mil
Profit net an/anindisponibil+16,1 %+44,5 %+25,8 %+16,5 %+25,5 %+11,9 %−3,3 %
EPS diluat1,141,331,932,442,863,594,033,91
EPS diluat an/anindisponibil+16,7 %+45,1 %+26,4 %+17,2 %+25,5 %+12,3 %−3,0 %
netă %4,4 %5,3 %6,9 %6,7 %6,4 %8,2 %8,7 %7,5 %
Flux de numerar liber35,4 mil34,4 mil23,0 mil14,3 mil29,1 mil119,3 mil70,0 mil86,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 29 mar. 2026

Numerar
3,9 mil USD
Datorie financiară
244,0 mil USD
Datorie netă
240,1 mil USD
Capitaluri proprii
534,0 mil USD
Active totale
986,3 mil USD
Datorie / capitaluri
0,46x
Lichiditate curentă
2,21x
ROE
16,4 %
ROA
9,3 %
Marja FCF
7,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
919,2 mil
2025
974,4 mil
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
725,5 mil
2025
748,9 mil
2026
838,6 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Profit brut
2024
193,6 mil
2025
225,5 mil
2026
245,1 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
89,6 mil
2025
106,4 mil
2026
123,8 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Profit operațional
2024
104,0 mil
2025
119,2 mil
2026
121,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
31,8 mil
2025
39,9 mil
2026
52,5 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

EBITDA
2024
135,8 mil ≈
2025
159,1 mil ≈
2026
173,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 mai 2026derivat

Profit înainte de impozit
2024
101,1 mil
2025
114,4 mil
2026
109,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2024
25,8 mil
2025
30,0 mil
2026
27,8 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Profit net
2024
75,4 mil
2025
84,3 mil
2026
81,5 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

EPS diluat
2024
3,59
2025
4,03
2026
3,91

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
21,0 mil
2025
20,9 mil
2026
20,9 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,63
2025
0,70
2026
0,75

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
7,2 mil
2025
5,1 mil
2026
3,9 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Creanțe
2024
114,5 mil
2025
131,8 mil
2026
139,8 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Stocuri
2024
74,6 mil
2025
83,5 mil
2026
78,2 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Active curente
2024
202,8 mil
2025
230,7 mil
2026
231,5 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
208,9 mil
2025
225,3 mil
2026
266,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Fond comercial
2024
103,4 mil
2025
135,4 mil
2026
223,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
116,6 mil
2025
150,1 mil
2026
232,9 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Active totale
2024
657,9 mil
2025
770,0 mil
2026
986,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2024
56,4 mil
2025
61,2 mil
2026
59,8 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
9,9 mil
2025
9,9 mil
2026
—

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Datorie pe termen lung
2024
88,8 mil
2025
149,0 mil
2026
244,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Datorii curente
2024
103,3 mil
2025
97,2 mil
2026
104,8 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Datorii totale
2024
251,9 mil
2025
309,8 mil
2026
452,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Capital propriu
2024
406,0 mil †
2025
460,3 mil †
2026
534,0 mil †

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
159,5 mil
2025
111,1 mil
2026
144,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2024
40,2 mil
2025
41,1 mil
2026
58,2 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
119,3 mil ≈
2025
70,0 mil ≈
2026
86,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-122,5 mil
2025
-128,0 mil
2026
-224,1 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-37,4 mil
2025
14,8 mil
2026
78,6 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Dividende plătite
2024
13,2 mil
2025
14,6 mil
2026
15,7 mil

SEC (XBRL)· 13 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,2 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
5,0 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
12,7 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
1,8 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
-3,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
10,7 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
14,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
-3,0 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
11,0 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
15,2 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
23,0 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
22,4 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja EBITDA
16,0 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja EBIT
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja netă
7,5 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja FCF
8,1 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026

Randamente

ROE
16,0 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
ROA
8,6 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
ROIC
11,7 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
ROCE
14,1 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
18,7 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
17,4 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
221,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
1,2x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
148,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Investiții (capex)
56,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
92,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
107,8 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
81,8 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
45 zile
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
38 zile
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
26 zile
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
57 zile
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
37,8x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
P/E (TTM)
37,9x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Randamentul profitului
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
P/B
5,8x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
P/S
2,8x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
EV/EBITDA
19,1x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
EV/EBIT
27,4x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
EV/Venit
3,0x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
P/FCF
35,0x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Randament FCF
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 53 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

155,97 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
P/E (TTM)
37,9x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
P/B
5,8x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
EV/EBITDA
19,1x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
ROE
16,0 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Marja netă
7,5 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,2 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 27 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 27 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 21 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 26 oct. 2026
verificat 2765derivat 187

Scorul pe grupe

  • Evaluare22
  • Bilanț și datorie64
  • Calitate88
  • Creștere58
  • Randamente44

Interval de valoare estimat

Jos
54,72
USD pe acțiune
Mijloc
88,47
USD pe acțiune
Sus
126,87
USD pe acțiune
Preț: 155,97 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -43,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -76,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 50,45 – 138,62 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA58,99 – 115,13 (Mijloc 94,95)
    16 firme folosite · multiplul median 12,1x · quartile 8,0x – 14,4x
    ASH, CAH, CAPL, CHEF, COR, DIT, DPZ, MCK, MMLP, NUS, SEB, SYY, UNFI, USFD, UVV, VSTS
  • Colegi: P/E50,45 – 138,62 (Mijloc 81,99)
    18 firme folosite · multiplul median 19,9x · quartile 12,2x – 33,6x
    ANDE, CAH, CAPL, CENT, CHEF, COR, DIT, DPZ, EDUC, GLP, MCK, PFGC, RAVE, SEB, SYY, UNFI, USFD, WEYS
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului9,86 – 13,25 (Mijloc 11,31)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 51xx)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 53/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate11,7 %82 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate7,5 %87 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate107,8 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,0 %42 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere11,0 %73 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie1,2x50 (față de colegi)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,3x100 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare37,9x20 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare19,1x12 (față de colegi)11 %
Randament FCF · Evaluare2,9 %36 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,5 %7 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente17,4 %100 (pe interval fix)4 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie64/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere58/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate88/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente44/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare22/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

HAWKINS, INC. (HWKN). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-27.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,1 mld USD în 2026; creștere an/an 11,2 %; marjă netă 7,5 %; ROE 16,0 %; datorie netă/EBITDA 1,2x.

Intervalul de valoare estimat este 54,72–126,87 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 88,47 USD, prețul de 155,97 USD lasă un potențial de -43,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -76,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 53/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 11,7 %
  • Marja netă: 7,5 %
  • Conversia profitului în FCF: 107,8 %
  • CAGR EPS 3 ani: 11,0 %
  • Lichiditatea curentă: 2,3x
  • Rata de distribuire (FCF): 17,4 %

Ce o infirmă

  • P/E (TTM): 37,9x
  • EV/EBITDA: 19,1x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,5 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 51xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
37,9x
mediana verticalei 23,4x
peste mediană (+61,9 %)
EV/EBITDA
19,1x
mediana verticalei 12,7x
peste mediană (+50,5 %)
P/S
2,8x
mediana verticalei 0,3x
peste mediană (+865,3 %)
P/B
5,8x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+220,2 %)
ROE
16,0 %
mediana verticalei -0,2 %
peste mediană
Marja netă
7,5 %
mediana verticalei 0,1 %
peste mediană (+12.588,1 %)
Marja EBIT
11,1 %
mediana verticalei 1,0 %
peste mediană (+1.044,3 %)
Venituri an/an
11,2 %
mediana verticalei 3,1 %
peste mediană (+266,8 %)
Datorie netă/EBITDA
1,2x
mediana verticalei 1,2x
la mediană
Randament dividend
0,5 %
mediana verticalei 2,3 %
sub mediană (−78,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MCKMcKESSON CORPORATION123,5 mld27,5—1,1 %+12,4 %+21 % / +127 %
CORCencora, Inc.67,6 mld26,3104,3 %0,8 %+9,3 %−4 % / +74 %
CAHCardinal Health, Inc.60,9 mld36,2—0,7 %+14,2 %+23 % / +145 %
SYYSysco Corporation37,9 mld20,559,1 %2,1 %+3,9 %+1 % / +7 %
USFDUs Foods Holding Corp.23,8 mld33,816,4 %1,8 %+4,1 %+40 % / +151 %
PFGCPerformance Food Group Company17,3 mld43,78,2 %0,6 %+7,2 %+13 % / +68 %
DPZDomino’s Pizza, Inc.11,2 mld19,3—11,9 %+5,0 %−19 % / −13 %
CHEFChefs’ Warehouse, Inc.4,6 mld46,516,2 %2,3 %+9,4 %+74 % / +297 %
ASHAshland Inc.3,5 mld126,32,8 %2,8 %−13,7 %+44 % / −4 %
SEBSeaboard Corporation3,3 mld5,910,7 %5,3 %+7,1 %−26 % / −2 %
HWKNHawkins, Inc.3,2 mld37,916,0 %7,5 %+11,2 %+21 % / +158 %
UNFIUnited Natural Foods, Inc.2,9 mld36,05,3 %0,3 %−2,0 %+29 % / +232 %
VSTSVestis Corp2,0 mld—-0,6 %-0,2 %−2,5 %+128 % / −19 %
WKCWorld Kinect Corporation1,9 mld—-11,5 %-0,4 %−12,5 %+64 % / +81 %
ANDEAndersons, Inc.1,9 mld9,316,1 %1,8 %−2,2 %+7 % / +11 %
GLPGlobal Partners LP1,5 mld7,6—0,9 %+8,1 %−1 % / +19 %
UVVUniversal Corporation990,8 mil—-0,2 %-0,1 %−1,3 %−25 % / −29 %
CAPLCrossamerica Partners LP773,8 mil16,1—1,2 %−10,6 %−1 % / −15 %
WEYSWeyco Group, Inc.616,9 mil17,813,8 %12,4 %−4,9 %+116 % / +119 %
MGPIMgp Ingredients, Inc.364,2 mil—-34,5 %-51,4 %−23,8 %−25 % / −80 %
NUSNu Skin Enterprises, Inc.242,9 mil—-32,5 %-15,7 %−14,3 %−50 % / −71 %
HFFGHf Foods Group Inc.80,3 mil—-15,5 %-2,8 %+2,2 %−41 % / −69 %
BANLCbl International Limited80,0 mil—-14,0 %-0,6 %−9,1 %−48 % / −86 %
MMLPMartin Midstream Partners L.P.77,1 mil——-1,4 %+1,2 %−25 % / −24 %
DITAmcon Distributing Co59,4 mil33,11,6 %0,1 %+3,9 %−19 % / −48 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HWKN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
92,85
Randament total -40 % · Pe an -40 %
164,11
Randament total 6 % · Pe an 6 %
247,14
Randament total 59 % · Pe an 59 %
3 ani
91,09
Randament total -40 % · Pe an -16 %
181,06
Randament total 18 % · Pe an 6 %
299,25
Randament total 94 % · Pe an 25 %
5 ani
89,37
Randament total -41 % · Pe an -10 %
199,77
Randament total 31 % · Pe an 6 %
362,34
Randament total 136 % · Pe an 19 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 45,27
  • Marja netă± 31,69
  • Creșterea anuală a veniturilor± 25,88
  • Diluare anuală± 2,66

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Hawkins, Inc. este un furnizor de produse chimice pentru tratarea apei, ingrediente speciale și chimicale industriale, care s-a transformat dintr-un distribuitor de produse de volum într-un companie de ingrediente specializate. Veniturile au crescut cu 11% în exercițiul fiscal 2026 1, iar trimestrul al doilea din exercițiul fiscal 2027 a adus o creștere de 12% 3, ambele pe fondul achizițiilor și al creșterii organice a segmentului de tratarea apei.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o rețea de distribuție proprie și angajați care oferă servicii tehnice direct clienților 1.
  • Creșterea vânzărilor s-a bazat pe volume și achiziții, iar fluxul de numerar operațional a crescut în exercițiul fiscal 2026 13.
  • Clienții sunt diversificați, iar niciun client nu depășește pragul de 10% din vânzări în perioada analizată 1.

Puncte slabe

  • Marjele sunt sensibile la prețurile materiilor prime, iar produsele în vrac au cele mai mici marje 12.
  • Datoria a crescut după achiziții, iar costurile cu dobânzile au crescut în mod semnificativ 1.
  • Segmentul de alimente și științe ale sănătății a suferit din cauza presiunii asupra prețurilor 1.

Oportunități

  • Extinderea geografică în Texas și Florida ar putea aduce noi clienți municipali și industriali 23.
  • Produsele cu marje mai mari și ingredientele specializate ar putea crește profitabilitatea dacă ponderea lor crește 13.
  • Achizițiile de mici distribuitori regionali pot consolida piața, dacă integrarea este eficientă 12.

Amenințări

  • Concurenții mai mari pot reduce prețurile și pot afecta marjele companiei 1.
  • Incidentele de siguranță, responsabilitatea pentru produse și reglementările de mediu pot genera costuri neprevăzute 1.
  • Vremea și reglementările privind transportul pot perturba livrările și pot crește costurile 1.

Riscuri

  • Presiunea concurențială asupra prețurilorridicat

    Concurenții mai mari ar putea reduce prețurile, ceea ce ar putea afecta marjele și profitabilitatea companiei 1.

  • Volatilitatea materiilor primeridicat

    Prețurile materiilor prime pot crește rapid, iar compania nu se acoperă cu instrumente derivate, ceea ce poate afecta marjele 1.

  • Răspundere pentru produse și recalărimediu

    Eventualele revendicări sau recalări ar putea genera cheltuieli neprevăzute și ar putea afecta reputația companiei 1.

  • Riscuri de mediu și operaționalemediu

    Accidentele chimice, scurgerile și problemele de mediu pot genera costuri de remediere și reacții negative ale comunității 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea organică din tratarea apei continuă și marjele se îmbunătățesc, rezultatele trimestriale ar putea susține o expansiune a profitabilității.
  • Achizițiile recente și expansiunea în Texas ar putea adăuga venituri recurente și sinergii de costuri.
  • Reducerea datoriei și răscumpărarea de acțiuni pot consolida bilanțul dacă fluxul de numerar rămâne puternic.

Ce ar strica teza

  • Presiunea prețurilor din segmentul de alimente și din industrie ar putea limita creșterea marjelor.
  • Costurile cu dobânzile și datoria mai mare ar putea reduce flexibilitatea financiară dacă vânzările încetinesc.
  • Dependența de volatilitatea materiilor prime și de condițiile meteo ar putea afecta rezultatele neuniform între trimestre.

De urmărit

  • Evoluția marjei brute în segmentul Tratarea apei după achiziția Eagle LabsQ3 2027
  • Presiunea prețurilor în segmentul Alimente și științe ale sănătățiiQ3 2027
  • Evoluția datoriei și a raportului de îndatorare după plățile din trimestrul al doileaQ3 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Hawkins formulează, fabrică, distribuie și amestecă produse pentru clienții din trei segmente: Tratarea apei, Alimente și științe ale sănătății și Soluții industriale 1. Compania descrie baza sa de valoare drept serviciul apropiat, calitatea produselor, aplicațiile personalizate și angajații, iar o parte din livrări se face prin rute proprii cu angajați care sunt și șoferi, vânzători și tehnicieni 1. Compania nu are niciun client care să reprezinte 10% sau mai mult din vânzări în exercițiile fiscale 2024-2026 1.

Segmente

Tratarea apei

Este cel mai mare segment după vânzări în exercițiul fiscal 2026, cu un volum în creștere mai ales prin achiziții și prin prețuri mai bune pe unele produse 1. Segmentul operează din 53 de depozite în 28 de state, în principal în estul Statelor Unite 1, iar în trimestrul al doilea din exercițiul fiscal 2027 vânzările au crescut cu 16% 2.

Alimente și științe ale sănătății

Segmentul livrează ingrediente pentru industria nutriției, alimentară, farmaceutică și agricolă, inclusiv vitamine, aminoacizi, minerale și săruri de calitate alimentară sau farmaceutică 1. În exercițiul fiscal 2026 vânzările au scăzut ușor din cauza presiunii concurențiale asupra prețurilor, însă în trimestrul al doilea din exercițiul fiscal 2027 au crescut din nou 12.

Soluții industriale

Segmentul distribuie acizi și alcalii în cantități mari, inclusiv soda caustică lichidă și acid sulfuric, și face amestecuri și reambalări pe baza formulelor clienților 1. Veniturile sale sunt sensibile la prețurile materiilor prime și la ciclurile industriilor clienților 1.

Piața în context

Compania activează pe o piață competitivă, cu mulți producători și distribuitori, iar mulți concurenți sunt mai mari și au resurse financiare mai mari 1. Cererea din tratarea apei este stabilă, dar sezonieră, cu vânzări mai mari între aprilie și septembrie 1, iar cererea din industrie depinde de ciclurile economice 1.

Tendințe

  • Achiziții în tratarea apeivânt din spate

    Compania a încheiat șase achiziții în exercițiul fiscal 2026 și a continuat în exercițiul fiscal 2027 cu Symonds și Eagle Labs 123. Dacă integrarea reușește, expansiunea în Texas și Florida ar putea adăuga venituri și marje.

  • Prețul materiilor primevânt din față

    Costurile de materii prime cresc sau scad rapid, iar compania nu folosește instrumente de acoperire, ceea ce poate afecta marjele în trimestrele cu creșteri de prețuri 12.

  • Taxe vamale și combustibilmixt

    Tarifele au creat rambursări pentru unele produse în trimestrul al doilea din exercițiul fiscal 2027, însă costurile mai mari de combustibil nu au fost recuperate integral de la clienți 3.

  • Îndatorare și rambursarea datorieimixt

    Datoria a crescut în exercițiul fiscal 2026 pentru a finanța achizițiile, iar în trimestrul al doilea din exercițiul fiscal 2027 compania a redus datoria și a răscumpărat acțiuni 13.

Poziția concurențială

Hawkins concurează prin calitate, servicii și prețuri competitive, dar mulți rivali sunt mai mari și pot oferi game mai largi de produse sau acoperire geografică mai extinsă 1. Compania se bazează pe relațiile vechi cu furnizorii pentru a obține produse când ofertele sunt limitate 1.

  • Producători și distribuitori regionali de produse chimice

    Concurenți care oferă produse echivalente pentru majoritatea gamei Hawkins, adesea cu acoperire mai largă 1.

  • Producătorii majori de produse chimice din Statele Unite

    Furnizori ai materiilor prime ale companiei, care pot deveni și concurenți prin integrare în aval 1.

  • Distribuitori de produse pentru tratarea apei

    Firme mici sau regionale, dintre care unele au fost achiziționate de Hawkins în ultimii ani 12.

  • Producători de ingrediente alimentare și farmaceutice

    Concurează pe prețuri în segmentul Alimente și științe ale sănătății, unde presiunea prețurilor a redus vânzările 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 09 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 26 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-03-29 · SEC / Hawkins, Inc. · 13 mai 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-27 · SEC / Hawkins, Inc. · 26 oct. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Hawkins, Inc. · 26 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.