olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Novo Nordisk A/S NVO
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
Novo Nordisk este o companie farmaceutică daneză și lider mondial în tratamentul obezității și diabetului, cu produse vândute în aproximativ 170 de țări. Compania traversează o perioadă de transformare și de concurență intensă pe piața GLP-1, în timp ce expirarea unor brevete ar putea afecta vânzările începând cu 2026.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Novo Nordisk A/S (NVO) costa 42,18 USD (+4,95 % într-o zi), cu beta 0,82, interval pe 52 de săptămâni 35,29–63,98 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 65,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 37,24 – 41,06
- peste banda superioară · %B 1,29 · lățimea benzii 9,7 %
- SMA 50 / 200
- 40,84 / 43,90
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,09 / -0,39
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +12,4 % | −1,1 % | +13,5 pp | — |
| 3 luni | −5,3 % | −0,5 % | −4,8 pp | — |
| 6 luni | −7,8 % | +4,4 % | −12,2 pp | — |
| De la început de an | −17,1 % | +12,3 % | −29,4 pp | — |
| 1 an | −12,6 % | +13,5 % | −26,1 pp | +8,9 % |
| 3 ani | −57,0 % | +76,4 % | −133,4 pp | +15,7 % |
| 5 ani | −25,6 % | +63,7 % | −89,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 122,0 mld | 126,9 mld | 140,8 mld | 177,0 mld | 232,3 mld | 290,4 mld | 309,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +4,0 % | +10,9 % | +25,7 % | +31,3 % | +25,0 % | +6,4 % |
| Profit net | 39,0 mld | 42,1 mld | 47,8 mld | 55,5 mld | 83,7 mld | 101,0 mld | 102,4 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +8,2 % | +13,3 % | +16,3 % | +50,7 % | +20,7 % | +1,4 % |
| EPS diluat | 16,38 | 18,01 | 10,37 | 12,22 | 18,62 | 22,63 | 23,03 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +10,0 % | −42,4 % | +17,8 % | +52,4 % | +21,5 % | +1,8 % |
| netă % | 31,9 % | 33,2 % | 33,9 % | 31,4 % | 36,0 % | 34,8 % | 33,1 % |
| Flux de numerar liber | 37,9 mld | 46,1 mld | 48,7 mld | 66,7 mld | 83,1 mld | 73,8 mld | 59,0 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 26,5 mld DKK
- Datorie financiară
- 131,0 mld DKK
- Datorie netă
- 104,5 mld DKK
- Capitaluri proprii
- 194,0 mld DKK
- Active totale
- 542,9 mld DKK
- Datorie / capitaluri
- 0,67x
- Lichiditate curentă
- 0,80x
- ROE
- 60,7 %
- ROA
- 20,3 %
- Marja FCF
- 19,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (DKK)
Marje
Cont de profit și pierdere · DKK
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 126,9 mld | 140,8 mld | 177,0 mld | 232,3 mld | 290,4 mld | 309,1 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 20,9 mld | 23,7 mld | 28,4 mld | 35,8 mld | 44,5 mld | 58,8 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 106,0 mld | 117,1 mld | 148,5 mld | 196,5 mld | 245,9 mld | 250,3 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 15,5 mld | 17,8 mld | 24,0 mld | 32,4 mld | 48,1 mld | 52,0 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 54,1 mld | 58,6 mld | 74,8 mld | 102,6 mld | 128,3 mld | 127,7 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | — | 6,6 mld | 7,3 mld | 8,5 mld | 14,7 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| EBITDA | — | — | 81,4 mld ≈ | 109,9 mld ≈ | 136,9 mld ≈ | 142,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,6 mld | 2,5 mld | 6,0 mld | 845,0 mil | 7,3 mld | 6,8 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 53,1 mld | 59,1 mld | 69,1 mld | 104,7 mld | 127,2 mld | 130,5 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 11,0 mld | 11,3 mld | 13,5 mld | 21,0 mld | 26,2 mld | 28,1 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Profit net | 42,1 mld | 47,8 mld | 55,5 mld | 83,7 mld | 101,0 mld | 102,4 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 18,01 | 10,37 | 12,22 | 18,62 | 22,63 | 23,03 | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 2,3 mld | 4,6 mld | 4,5 mld | 4,5 mld | 4,5 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 4,5 mld
- 2024
- 4,5 mld
- 2025
- 4,4 mld
SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat
Bilanț · DKK
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 12,2 mld | 10,7 mld | 12,7 mld | 14,4 mld | 15,7 mld | 26,5 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 18,5 mld | 19,6 mld | 24,4 mld | 31,8 mld | 40,8 mld | 49,6 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Active curente | 65,8 mld | 85,6 mld | 108,2 mld | 139,6 mld | 161,8 mld | 172,5 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 50,3 mld | 55,4 mld | 66,7 mld | 91,0 mld | — | — | SEC (XBRL)· 31 ian. 2024verificat |
| Fond comercial | — | — | — | — | 20,0 mld | 19,8 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 20,7 mld | 43,2 mld | 50,9 mld | 60,4 mld | 90,8 mld | 110,2 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Active totale | 144,9 mld | 194,5 mld | 241,3 mld | 314,5 mld | 465,6 mld | 542,9 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 7,5 mld | 13,7 mld | 1,5 mld | 6,5 mld | 13,1 mld | 12,0 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,9 mld | 13,0 mld | 24,3 mld | 20,5 mld | 89,7 mld | 118,9 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 70,3 mld | 99,5 mld | 120,9 mld | 169,7 mld | 217,6 mld | 215,7 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 81,6 mld | 123,8 mld | 157,8 mld | 207,9 mld | 322,1 mld | 348,9 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 63,3 mld | 70,7 mld | 83,5 mld | 106,6 mld | 143,5 mld | 194,0 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
- 2023
- 60,4 mld
- 2024
- 90,8 mld
- 2025
- 110,2 mld
SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · DKK
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 52,0 mld | 55,0 mld | 78,9 mld | 108,9 mld | 121,0 mld | 119,1 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 5,8 mld | 6,3 mld | 12,1 mld | 25,8 mld | 47,2 mld | 60,1 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 46,1 mld ≈ | 48,7 mld ≈ | 66,7 mld ≈ | 83,1 mld ≈ | 73,8 mld ≈ | 59,0 mld ≈ | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -22,4 mld | -31,6 mld | -24,9 mld | -43,9 mld | -128,9 mld | -79,2 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -32,2 mld | -25,5 mld | -51,8 mld | -63,2 mld | 8,7 mld | -28,4 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 20,1 mld | 21,5 mld | 25,3 mld | 31,8 mld | 44,1 mld | 51,8 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 16,9 mld | 19,4 mld | 24,1 mld | 29,9 mld | 20,2 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -43,9 mld
- 2024
- -128,9 mld
- 2025
- -79,2 mld
SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 68 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie38
- Creștere100
- Randamente46
- Calitate77
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 68/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 37,9 % | 92 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | 33,1 % | 90 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 57,6 % | 39 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 20,4 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 23,5 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,7x | 17 (față de colegi) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 18,8x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 87,8 % | 46 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie38/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate77/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial46/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NOVO NORDISK A/S (NVO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 309,1 mld DKK în 2025; creștere an/an 6,4 %; marjă netă 33,1 %; ROE 60,7 %; datorie netă/EBITDA 0,7x.
Intervalul de valoare estimat este 335,51–994,77 DKK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 68/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 37,9 %
- Marja netă: 33,1 %
- CAGR venituri 3 ani: 20,4 %
- CAGR EPS 3 ani: 23,5 %
- Acoperirea dobânzilor: 18,8x
Ce o infirmă
- Datorie netă / EBITDA: 0,7x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.334,0 mld | 46,0 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +32 % / +140 % |
| JNJJohnson & Johnson | 665,2 mld | 41,9 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +34 % / +79 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 558,4 mld | 869,9 | 14,7 % | 10,7 % | +40,2 % | +11 % / +102 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 521,1 mld | 50,7 | — | 15,7 % | +8,6 % | +29 % / +107 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 370,7 mld | 154,7 | 5,1 % | 3,6 % | +1,3 % | +43 % / +47 % |
| ABTAbbott Laboratories | 200,1 mld | 43,0 | 9,2 % | 9,7 % | +5,7 % | −10 % / +11 % |
| PFEPfizer Inc | 175,5 mld | 43,9 | 4,4 % | 6,3 % | −1,6 % | +20 % / +1 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 139,2 mld | 35,3 | 20,8 % | 30,7 % | +8,9 % | +27 % / +55 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 131,2 mld | 14,2 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +30 % / +30 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 48,8 mld | 97,4 | 6,6 % | 3,6 % | +4,3 % | +56 % / +326 % |
| ZTSZoetis Inc. | 36,9 mld | 14,7 | 64,4 % | 27,5 % | +2,3 % | −30 % / −50 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 27,6 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +84 % / +300 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 26,2 mld | 47,7 | 6,9 % | 25,7 % | +5,1 % | +69 % / +150 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 25,9 mld | 23,0 | 19,1 % | 38,6 % | +10,6 % | +25 % / +154 % |
| INSMInsmed Inc | 24,1 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −47 % / +340 % |
| VTRSViatris Inc. | 22,1 mld | — | -23,6 % | -23,9 % | −3,0 % | +80 % / +109 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 21,6 mld | 8,1 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −64 % / −4 % |
| ORKAOruka Therapeutics, Inc. | 6,7 mld | — | -18,2 % | — | indisponibil | +237 % / +364 % |
| HRMYHarmony Biosciences Holdings, Inc. | 2,0 mld | 11,4 | 18,7 % | 18,1 % | +21,5 % | −2 % / +18 % |
| OMEROmeros Corp | 1,3 mld | 10,5 | — | — | −34,0 % | +88 % / +730 % |
| VSTMVerastem, Inc. | 892,0 mil | — | -471,2 % | -231,6 % | +209,1 % | −7 % / +43 % |
| COLLCollegium Pharmaceutical, Inc. | 770,6 mil | 19,1 | 17,6 % | 5,9 % | +23,6 % | −49 % / −8 % |
| IBOImpact BioMedical, INC. | 442,1 mil | 560,3 | 371,3 % | 2.254,3 % | indisponibil | −27 % / indisponibil |
| KMDAKamada Ltd | 428,0 mil | 21,2 | 7,6 % | 11,2 % | +12,1 % | +11 % / +57 % |
| EPRXEupraxia Pharmaceuticals Inc. | 240,9 mil | — | -66,8 % | — | indisponibil | +9 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NVO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (03 nov. 2026), 6-K (26 oct. 2026), 6-K (19 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (06 oct. 2026).
Pe scurt
Novo Nordisk este o companie farmaceutică daneză și lider mondial în tratamentul obezității și diabetului, cu produse vândute în aproximativ 170 de țări 1. Compania traversează o perioadă de transformare și de concurență intensă pe piața GLP-1, în timp ce expirarea unor brevete ar putea afecta vânzările începând cu 2026 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu de produse GLP-1 cu vânzări foarte mari și o prezență globală în sute de țări 1.
- Investițiile constante în cercetare și dezvoltare susțin un flux de noi produse și brevete 1.
- Compania este o referință mondială în tratamentul obezității și diabetului, cu o experiență îndelungată în insulină 1.
Puncte slabe
- Compania a pierdut cotă de volum pe piața GLP-1 în fața concurenței 1.
- Au existat constrângeri periodice de aprovizionare pentru unele produse, inclusiv pentru produsul principal 1.
- Compania a trecut printr-o restructurare amplă, cu reduceri de personal, ceea ce ar putea afecta execuția pe termen scurt 1.
Oportunități
- Extinderea accesului la medicamente anti-obezitate prin programe Medicare și canale directe către pacienți ar putea crește volumul 1.
- Achiziția Akero ar putea deschide o nouă zonă terapeutică, cea a MASH, dacă produsele în dezvoltare vor fi aprobate 1.
- Dezvoltarea unor noi formule și combinații de GLP-1 ar putea extinde piața tratată 1.
Amenințări
- Expirarea brevetelor și intrarea generice ar putea reduce vânzările unor produse importante 1.
- Presiunile de preț din partea managerilor de beneficii și a programelor guvernamentale ar putea reduce veniturile 1.
- Farmaciile de compounding care vând copii neautorizate ale produselor companiei ar putea afecta cererea pentru produsele originale 1.
Riscuri
- Concurență pe piața GLP-1ridicat
Concurența sporită din SUA și din afara țării a dus la pierderea de cotă de volum, iar acest lucru ar putea continua 1.
- Expirarea brevetelorridicat
Expirarea unor brevete ar putea afecta vânzările începând cu 2026, iar procesele pentru generice sunt în desfășurare 1.
- Presiuni de prețmediu
Presiunile de preț din SUA și negocierile Medicare ar putea reduce marjele în anii următori 1.
- Securitate ciberneticămediu
Un atac cibernetic sau o încălcare a datelor personale ar putea perturba operațiunile și ar putea atrage sancțiuni 1.
- Riscuri climatice și de apăscăzut
Fenomenele naturale și lipsa de apă ar putea perturba producția, iar obiectivele climatice depind de tehnologii cu emisii scăzute 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru GLP-1 continuă să crească și distribuția se îmbunătățește, vânzările Wegovy și Ozempic ar putea susține creșterea companiei 1.
- Achiziția Akero ar putea adăuga un portofoliu nou în MASH, dacă studiile clinice în curs vor avea succes 1.
- Programele de acces extins din SUA ar putea aduce pacienți noi la prețuri mai mici, dar cu volume mai mari 1.
Ce ar strica teza
- Dacă pierderea de cotă de volum continuă, compania ar putea să nu recupereze poziția de lider pe piața GLP-1 1.
- Expirarea brevetelor și intrarea generice ar putea reduce semnificativ veniturile din produsele mature 1.
- Presiunile de preț din SUA ar putea diminua marjele, mai ales după intrarea în vigoare a negocierilor Medicare în 2027 1.
De urmărit
- Evoluția cotei de volum pe piața GLP-1 din SUAQ1 2027
- Efectele programului Medicare Part D pentru obezitate2027
- Rezultatele studiilor de fază 3 pentru efruxifermină în MASHnext 10-K
- Impactul expirărilor de brevete asupra vânzărilor din 20262026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (03 nov. 2026), 6-K (26 oct. 2026), 6-K (19 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (06 oct. 2026).
Afacerea
Novo Nordisk A/S, fondată în 1989 prin fuziunea a două companii daneze, a pornit din producția de insulină pentru diabet și are sediul în Danemarca 1. Compania are peste 69.500 de angajați și activează în principal în două segmente: Obesity and Diabetes care și Rare disease 1. Acțiunile B sunt listate la Nasdaq Copenhaga, iar ADR-urile la New York Stock Exchange sub simbolul NVO 1.
Segmente
Obesity and Diabetes care
Acest segment include produsele GLP-1 precum Ozempic, Wegovy și Saxenda, precum și insulinele moderne și umane. Ozempic a generat vânzări globale de peste 127 de miliarde DKK în 2025, iar Wegovy a crescut cu 36% până la 79 de miliarde DKK 1. Wegovy Pill a fost lansat în primul trimestru al anului 2026 1.
Rare disease
Acest segment cuprinde în principal produse pentru hormonul de creștere și pentru hemofilie. Este un segment mai mic, dar cu o poziție stabilă în portofoliul companiei 1.
Piața în context
Piața tratamentului diabetului crește din cauza numărului tot mai mare de persoane diagnosticate, iar piața medicamentelor anti-obezitate, în special GLP-1, se extinde rapid. Sursa notează că volumul pieței branded pentru obezitate s-a dublat în 2025, iar vânzările obezității Saxenda și Wegovy au ajuns la 82.347 milioane DKK 1. Principalele piețe în 2025 au fost Statele Unite, China, Canada, Japonia și marile țări europene 1.
Poziția concurențială
Novo Nordisk și Eli Lilly sunt cei mai importanți competitori pe piețele globale ale diabetului și GLP-1, măsurați după cota de piață 1. Compania a pierdut cotă de volum pe piețele GLP-1 pentru obezitate și diabet din cauza concurenței sporite din SUA și din afara SUA 1.
- Eli LillyLLY
Cel mai important concurent pe piața globală a diabetului și pe piața GLP-1, conform sursei 1.
- Producători de biosimilare de insulină
Concurenți locali din China și alți producători au dezvoltat sau lansat biosimilare de insulină, care concurează cu produsele companiei 1.
- Producători de generice
Mai mulți producători de generice au depus cereri pentru versiuni generice ale produselor GLP-1, iar unii au obținut deja licențe de lansare 1.
- Companii farmaceutice internaționale
Mai multe companii farmaceutice mari și biotehnologice mai mici dezvoltă medicamente anti-obezitate, ceea ce crește presiunea competitivă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Рынки акций Европы в среду закрылись уверенным ростомInterfax Russia (RU) · 05 nov. 2026 · RU
- STAT+: Ultragenyx cuts staff after another study failsSTAT News · 04 nov. 2026 · EN
- Stocks making the biggest moves premarket: Trump Media, Tesla, CoreWeave, Novo Nordisk and moreCNBC — Top News · 04 nov. 2026 · EN
- Democrats Sweep House and Senate in Midterm Rebuke of TrumpBloomberg Markets · 04 nov. 2026 · EN
- Beleaguered Novo offers relief to investors, thanks to Wegovy pillMarketWatch — Top Stories · 04 nov. 2026 · EN
- Novo CEO Doustdar 'Very Optimistic' About CagriSemaBloomberg Markets · 04 nov. 2026 · EN
- Novo raises full-year outlook as Wegovy pill sales impressCNBC — Top News · 04 nov. 2026 · EN
- A live biotherapeutic product for adult allogeneic hematopoietic cell transplantation recipients: a partially randomized, placebo-controlled phase 1b trialNature Medicine · 03 nov. 2026 · EN
- Recent Advances in De Novo Synthesis of Interfacial Two-Dimensional PolymersACS Nano · 02 nov. 2026 · EN
- Pharma's next cash cows could be specialized treatmentsAxios · 02 nov. 2026 · EN
- Un tratament anti-obezitate ajunge în farmaciile din Franța, sub formă de tableteMediafax · 02 nov. 2026 · RO
- Global, regional and national burden of cervical cancer in 1990–2023 with forecasts to 2050: a Global Burden of Disease studyNature Medicine · 02 nov. 2026 · EN
- Spatial mapping reveals how human urogenital organs codevelop during organogenesisPhys.org · 30 oct. 2026 · EN
- Eli Lilly Shares Surge on Raised Sales ForecastBloomberg Markets · 29 oct. 2026 · EN
- ALLOX closes $10.5M seed financing to scale drug discovery platformTech.eu · 29 oct. 2026 · EN
- Highly Emissive NIR-II Unimolecular Micelles via a Core–Cap Synthetic Strategy for Deep-Tissue Imaging and Image-Guided SurgeryACS Nano · 29 oct. 2026 · EN
- STAT+: Lilly’s triple-G drug beats Ozempic in head-to-head studySTAT News · 28 oct. 2026 · EN
- STAT+: Lilly says ‘triple-G’ drug beats Novo’s Ozempic in diabetes studySTAT News · 28 oct. 2026 · EN
- STAT+: Nonprofit resurrects shelved gene therapy after startup shuts downSTAT News · 27 oct. 2026 · EN
- STAT+: Pharmalittle: We’re reading about a Novo setback in court, a House probe into big PBMs, and moreSTAT News · 27 oct. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)04 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)19 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 sept. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Novo Nordisk A/S · 04 feb. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.