olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Penguin Solutions, Inc. PENG

Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

37,22USD−23,02 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Penguin Solutions proiectează, construiește și administrează centre de date pentru inteligență artificială, pentru întreprinderi, inițiative suverane de AI și furnizori neocloud, și vinde memorie specializată și LED-uri optimizate. În anul fiscal 2026 vânzările nete totale au ajuns la 1731,5 milioane USD, creștere susținută de segmentul de memorie integrată, cu 924,0 milioane USD. Compania este astfel în tranziție către o platformă de tip « AI Factory », într-o perioadă în care cererea pentru infrastructură AI accelerează.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Penguin Solutions, Inc. (PENG) costa 37,22 USD (−23,02 % într-o zi), cu capitalizare 2,2 mld USD, P/E 14,3 pe un EPS diluat de 2,60 USD în ultimele 12 luni, beta 2,47, interval pe 52 de săptămâni 16,24–81,39 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 566,7 mil USD (+67,7 % an/an), profit net de 93,2 mil USD (+888,3 % an/an), EPS diluat 1,46 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,2 mld USD
acțiuni la 14 oct. 2026
P/E (TTM)
14,3
EPS diluat TTM 2,60 · TTM până la 28 aug. 2026
E/P (TTM)
6,99 %
TTM până la 28 aug. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,47
Volatilitate (1 an) 92 %
Interval 52 săpt.
16,2481,39

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
32,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
38,07 – 78,77
sub banda inferioară · %B -0,02 · lățimea benzii 69,7 %
SMA 50 / 200
55,82 / 44,52
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-3,45 / -1,32
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−42,0 %−5,9 %−36,1 pp—
3 luni−33,8 %−4,6 %−29,2 pp—
6 luni−4,5 %+0,2 %−4,7 pp—
De la început de an+90,3 %+7,4 %+82,9 pp—
1 an+67,7 %+8,2 %+59,5 pp+21,9 %
3 ani+140,4 %+68,4 %+72,0 pp+93,9 %
5 ani+28,3 %+56,5 %−28,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−54,3 %
09 iul. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−65,4 %
03 ian. 2022 → 20 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+5,1 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2026 · 28 aug. 2026

Venituri
566,7 mil USD
+67,7 % an/an
Profit net
93,2 mil USD
+888,3 % an/an
EPS diluat
1,46
+739,1 % an/an
netă / operațională
16,4 % / 12,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26
Venituri341,1 mil365,5 mil324,3 mil337,9 mil343,1 mil343,0 mil478,7 mil566,7 mil
Costul vânzărilor243,3 mil260,9 mil229,2 mil241,2 mil247,0 mil249,3 mil345,5 mil410,8 mil
Profit brut97,8 mil104,6 mil95,1 mil96,7 mil96,1 mil93,7 mil133,2 mil155,9 mil
Cercetare și dezvoltare19,8 mil19,9 mil20,2 mil19,9 mil18,7 mil19,0 mil22,0 mil22,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare60,5 mil59,3 mil59,7 mil58,6 mil53,1 mil48,0 mil59,4 mil59,9 mil
Profit operațional17,4 mil18,5 mil9,8 mil12,4 mil19,6 mil25,7 mil50,9 mil69,5 mil
Amortizare și depreciere15,0 mil14,0 mil ≈14,0 mil ≈13,2 mil12,8 mil12,8 mil ≈12,3 mil ≈12,3 mil
Profit înainte de impozit12,3 mil16,5 mil10,7 mil9,4 mil7,9 mil53,0 mil53,7 mil37,4 mil
Impozit pe profit6,4 mil7,6 mil7,3 mil-1,2 mil1,8 mil14,4 mil7,5 mil-57,6 mil
Profit net5,2 mil8,1 mil2,7 mil9,4 mil5,3 mil37,5 mil44,7 mil93,2 mil
EPS diluat0,100,09-0,010,17 ≈0,040,580,681,46 ≈
Flux de numerar operațional13,8 mil72,9 mil ≈92,8 mil ≈-70,4 mil31,1 mil55,0 mil ≈-74,8 mil ≈-163,1 mil
Investiții (capex)1,8 mil2,3 mil ≈1,9 mil ≈2,9 mil2,9 mil1,6 mil ≈2,8 mil ≈4,3 mil
Răscumpărări de acțiuni11,1 mil6,5 mil ≈31,6 mil ≈3,1 mil20,2 mil36,9 mil ≈11,8 mil ≈5,5 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 30 din propriul istoric de 23 trimestre (min 2,6, mediană 18,3, max 68,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri1,2 mld1,1 mld1,1 mld1,4 mld1,4 mld1,2 mld1,4 mld1,7 mld
Venituri an/an−6,0 %−7,4 %−6,0 %+32,2 %+3,3 %−18,8 %+16,9 %+26,5 %
Profit net51,3 mil-1,1 mil21,3 mil66,6 mil-187,5 mil-52,5 mil25,4 mil180,6 mil
Profit net an/an−57,0 %−102,2 %indisponibil+212,3 %−381,8 %indisponibilindisponibil+611,3 %
EPS diluat2,19-0,020,441,22-3,65-1,000,282,60
EPS diluat an/an−57,6 %−100,9 %indisponibil+177,3 %−399,2 %indisponibilindisponibil+828,6 %
netă %4,2 %-0,1 %2,0 %4,8 %-13,0 %-4,5 %1,9 %10,4 %
Flux de numerar liber136,2 mil54,8 mil136,7 mil84,6 mil65,0 mil57,8 mil100,1 mil-163,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 28 aug. 2026

Numerar
647,2 mil USD
Datorie financiară
789,0 mil USD
Datorie netă
141,7 mil USD
Capitaluri proprii
537,2 mil USD
Active totale
2,8 mld USD
Datorie / capitaluri
1,47x
Lichiditate curentă
1,88x
ROE
38,3 %
ROA
8,2 %
Marja FCF
-9,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
1,2 mld
2025
1,4 mld
2026
1,7 mld

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
830,0 mil
2025
974,5 mil
2026
1,3 mld

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Profit brut
2024
340,8 mil
2025
394,3 mil
2026
478,9 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
81,5 mil
2025
79,8 mil
2026
81,7 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
233,9 mil
2025
238,2 mil
2026
220,4 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Profit operațional
2024
18,3 mil
2025
58,1 mil
2026
165,6 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
65,7 mil
2025
56,2 mil
2026
50,2 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

EBITDA
2024
84,0 mil ≈
2025
114,4 mil ≈
2026
215,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2024
-31,2 mil
2025
48,9 mil
2026
151,9 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
10,6 mil
2025
20,1 mil
2026
-33,9 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Profit net
2024
-52,5 mil
2025
25,4 mil
2026
180,6 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
-1,00
2025
0,28
2026
2,60

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
52,4 mil
2025
54,4 mil
2026
58,8 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
383,1 mil
2025
453,8 mil
2026
647,2 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Creanțe
2024
251,7 mil
2025
307,9 mil
2026
796,3 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Stocuri
2024
151,2 mil
2025
255,2 mil
2026
748,8 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Active curente
2024
867,7 mil
2025
1,1 mld
2026
2,2 mld

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
106,5 mil
2025
92,6 mil
2026
84,2 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Fond comercial
2024
162,0 mil
2025
145,9 mil
2026
145,9 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
121,5 mil
2025
87,8 mil
2026
59,9 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Active totale
2024
1,5 mld
2025
1,6 mld
2026
2,8 mld

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
182,0 mil
2025
267,5 mil
2026
816,9 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
0
2025
19,9 mil
2026
53,4 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
657,3 mil
2025
441,9 mil
2026
735,5 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
327,6 mil
2025
473,9 mil
2026
1,2 mld

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Datorii totale
2024
1,1 mld
2025
1,0 mld
2026
2,0 mld

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
399,2 mil
2025
405,5 mil
2026
537,2 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
77,2 mil
2025
109,1 mil
2026
-151,9 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
19,4 mil
2025
9,0 mil
2026
11,6 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
57,8 mil ≈
2025
100,1 mil ≈
2026
-163,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
107,6 mil
2025
25,0 mil
2026
58,1 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-210,1 mil
2025
-63,5 mil
2026
287,3 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
21,3 mil
2025
52,3 mil
2026
74,4 mil

SEC (XBRL)· 20 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
26,5 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
6,3 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
10,4 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
184,8 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
611,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
53,3 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
828,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
42,7 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
-263,4 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
27,7 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
12,5 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
9,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
10,4 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
-9,4 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
39,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
ROA
8,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
ROIC
25,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
ROCE
10,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
141,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 28 aug. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,7x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
Datorie / capital propriu
1,5x
calculat olivLawbilanț la 28 aug. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 28 aug. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 28 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-151,9 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
11,6 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
-163,5 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
-90,5 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
-70,4 %
calculat olivLawFY 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
116 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
Zile de plată (DPO)
158 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 28 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 28 aug. 2026
Capitalizare / profit net TTM
12,4x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
14,3x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
7,0 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
4,3x
calculat olivLawbilanț la 28 aug. 2026
P/S
1,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
EV/EBITDA
11,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
EV/EBIT
14,4x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
EV/Venit
1,4x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-7,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
3,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 38 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

37,22 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 28 aug. 2026
P/E (TTM)
14,3x
calculat olivLawFY 2026
P/B
4,3x
calculat olivLawbilanț la 28 aug. 2026
EV/EBITDA
11,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
ROE
39,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 aug. 2026
Marja netă
10,4 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
26,5 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 28 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 28 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 14 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 20 oct. 2026
verificat 1816derivat 132

Scorul pe grupe

  • Randamente89
  • Creștere39
  • Bilanț și datorie51
  • Evaluare51
  • Calitate11

Interval de valoare estimat

Jos
72,09
USD pe acțiune
Mijloc
112,05
USD pe acțiune
Sus
227,31
USD pe acțiune
Preț: 37,22 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 201,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 66,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 34,34 – 362,37 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venit109,84 – 362,37 (Mijloc 158,92)
    25 firme folosite · multiplul median 5,6x · quartile 3,9x – 12,7x
    AAOI, ADI, AMAT, AMD, AOSL, ASX, AVGO, ENPH, FORM, FSLR, INTC, LSCC, MCHP, MRVL, MTSI, MU, NVDA, NXPI, ON, Q, SMTC, SPCB, TOYO, TXN, VIAV
  • Colegi: EV/EBITDA34,34 – 92,25 (Mijloc 65,17)
    12 firme folosite · multiplul median 18,9x · quartile 10,2x – 26,4x
    AMAT, AOSL, ASX, ENPH, FSLR, MCHP, MU, NVDA, NXPI, ON, SPCB, TOYO
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 38/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate27,7 %0 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate9,6 %34 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate-9,4 %0 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere6,3 %25 (pe interval fix)17 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere26,5 %66 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,7x38 (față de colegi)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,9x64 (pe interval fix)6 %
EV/Venit · Evaluare1,4x89 (față de colegi)17 %
Randament FCF · Evaluare-7,3 %0 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,3 %89 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie51/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere39/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate11/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente89/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare51/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

PENGUIN SOLUTIONS, INC. (PENG). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-28.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,7 mld USD în 2026; creștere an/an 26,5 %; marjă netă 10,4 %; ROE 39,5 %; datorie netă/EBITDA 0,7x.

Intervalul de valoare estimat este 72,09–227,31 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 112,05 USD, prețul de 37,22 USD lasă un potențial de 201,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 66,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 38/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • EV/Venit: 1,4x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 3,3 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja brută: 27,7 %
  • Marja FCF: -9,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 6,3 %
  • Randament FCF: -7,3 %
  • Metodele de evaluare diverg

Față de mediana verticalei

Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,3x
mediana verticalei 38,1x
sub mediană (−62,4 %)
EV/EBITDA
11,0x
mediana verticalei 21,8x
sub mediană (−49,3 %)
P/S
1,3x
mediana verticalei 7,8x
sub mediană (−83,4 %)
P/B
4,3x
mediana verticalei 5,2x
sub mediană (−17,4 %)
ROE
39,5 %
mediana verticalei 13,6 %
peste mediană (+190,8 %)
Marja netă
10,4 %
mediana verticalei 15,0 %
sub mediană (−30,3 %)
Marja EBIT
9,6 %
mediana verticalei 17,1 %
sub mediană (−44,1 %)
Venituri an/an
26,5 %
mediana verticalei 16,2 %
peste mediană (+63,7 %)
Datorie netă/EBITDA
0,7x
mediana verticalei 0,1x
peste mediană (+1.110,4 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TSMTaiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited9.156,8 mld259,629,3 %40,0 %+25,0 %+21 % / +263 %
NVDANvidia Corp4.376,6 mld23,0117,2 %63,7 %+65,5 %+3 % / +288 %
AVGOBroadcom Inc.1.391,7 mld37,244,2 %42,9 %+23,9 %−28 % / +215 %
MUMicron Technology, Inc.742,7 mld8,888,3 %63,8 %+256,3 %+178 % / +762 %
AMDAdvanced Micro Devices, Inc663,3 mld88,011,8 %16,8 %+34,3 %+86 % / +234 %
INTCIntel Corporation277,7 mld—-10,9 %-20,1 %−0,5 %+29 % / +17 %
TXNTexas Instruments Inc254,2 mld36,039,7 %34,3 %+13,0 %+65 % / +82 %
AMATApplied Materials Inc253,4 mld27,541,1 %30,1 %+4,4 %+27 % / +113 %
ADIAnalog Devices Inc174,9 mld42,812,2 %29,8 %+16,9 %+36 % / +97 %
ASXASE Technology Holding Co., Ltd.132,2 mld106,112,3 %6,2 %+13,3 %+99 % / +246 %
MRVLMarvell Technology, Inc117,1 mld44,116,5 %27,9 %+42,1 %+49 % / +140 %
NXPINXP Semiconductors N.V.61,6 mld19,229,2 %23,4 %−2,7 %+25 % / +20 %
MPWRMonolithic Power Systems, Inc.55,2 mld62,425,1 %23,9 %+26,4 %+22 % / +106 %
MCHPMicrochip Technology Inc35,3 mld47,212,6 %15,0 %+7,1 %+21 % / −22 %
ALABAstera Labs, Inc.31,4 mld71,628,2 %29,6 %+115,1 %+14 % / indisponibil
ONOn Semiconductor Corp24,5 mld36,68,9 %10,8 %−15,3 %+25 % / −12 %
QQnity Electronics, Inc.23,0 mld38,97,6 %11,5 %+9,7 %+36 % / indisponibil
CRDOCredo Technology Group Holding Ltd21,1 mld40,030,7 %33,8 %+205,7 %−37 % / +527 %
FSLRFirst Solar, Inc.21,0 mld11,318,7 %37,1 %+24,1 %−28 % / +24 %
SIMOSilicon Motion Technology Corporation21,0 mld171,715,3 %13,8 %+10,2 %+76 % / +166 %
NXTNextpower Inc.15,0 mld25,126,5 %16,0 %+20,3 %+9 % / +145 %
MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc.14,5 mld60,917,2 %20,7 %+32,6 %+9 % / +127 %
LSCCLattice Semiconductor Corp13,9 mld301,74,2 %5,5 %indisponibil+40 % / +67 %
SMTCSemtech Corporation8,5 mld—-5,8 %-3,0 %+15,5 %+23 % / +459 %
VIAVViavi Solutions Inc.6,5 mld106,76,5 %4,0 %+40,0 %+47 % / +225 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PENG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
25,83
Randament total -31 % · Pe an -31 %
45,63
Randament total 23 % · Pe an 23 %
68,67
Randament total 85 % · Pe an 85 %
3 ani
25,99
Randament total -30 % · Pe an -11 %
51,56
Randament total 39 % · Pe an 11 %
85,08
Randament total 129 % · Pe an 32 %
5 ani
26,14
Randament total -30 % · Pe an -7 %
58,27
Randament total 57 % · Pe an 9 %
105,41
Randament total 183 % · Pe an 23 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 12,89
  • Marja netă± 9,02
  • Creșterea anuală a veniturilor± 7,28
  • Diluare anuală± 0,76

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Penguin Solutions proiectează, construiește și administrează centre de date pentru inteligență artificială, pentru întreprinderi, inițiative suverane de AI și furnizori neocloud, și vinde memorie specializată și LED-uri optimizate. În anul fiscal 2026 vânzările nete totale au ajuns la 1731,5 milioane USD, creștere susținută de segmentul de memorie integrată, cu 924,0 milioane USD. Compania este astfel în tranziție către o platformă de tip « AI Factory », într-o perioadă în care cererea pentru infrastructură AI accelerează.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu integrat care combină memorie, calcul, software și servicii pentru infrastructura AI 1.
  • Experiență îndelungată în memorie specializată și soluții de calcul tolerant la defecte, cu clienți din industrie și guvern 1.
  • Creștere puternică a segmentului de memorie, susținută de cererea AI 1.

Puncte slabe

  • Dependență de un număr redus de clienți și de furnizori unici sau limitați 1.
  • Marje brute în scădere în anul fiscal 2026, influențate de retragerea Penguin Edge și de schimbarea mixului de vânzări 1.
  • Veniturile sunt sensibile la calendarul livrărilor și la deciziile de închidere a proiectelor 1.

Oportunități

  • Extinderea către neocloud, inițiative suverane de AI și clienți enterprise ar putea diversifica baza de venituri 1.
  • Memoria CXL și optimizarea inferenței ar putea deschide noi linii de produse 1.
  • Achizițiile de companii sau tehnologii ar putea extinde funcționalitatea platformei 1.

Amenințări

  • Ciclicitatea piețelor electronice ar putea reduce cererea în orice moment 1.
  • Tarifele, restricțiile comerciale și tensiunile geopolitice pot afecta lanțurile de aprovizionare și vânzările 1.
  • Concurența din partea OEM-urilor și a furnizorilor de memorie de mare scară ar putea limita cota de piață 1.

Riscuri

  • Ciclicitatea piețelorridicat

    Industriile în care activează compania au cicluri puternice, iar cererea poate scădea brusc 1.

  • Dependența de clienți majoriridicat

    Un număr redus de clienți reprezintă o parte importantă a veniturilor, iar pierderea unuia ar putea afecta rezultatele 1.

  • Volatilitatea prețurilor de vânzaremediu

    Fluctuațiile prețurilor medii de vânzare, în special în memorie, pot modifica substanțial marjele 1.

  • Tarife și comerț internaționalmediu

    Tarifele și restricțiile comerciale au avut deja efecte negative și ar putea avea din nou 1.

  • Riscuri ale datoriei și ale impozităriiscăzut

    Datoria, restricțiile valutare și modificările fiscale ar putea limita fluxurile de numerar și valorificarea activelor fiscale amânate 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru infrastructura AI și memorie rămâne ridicată, segmentul Integrated Memory ar putea continua să susțină creșterea veniturilor 1.
  • Diversificarea spre clienți neocloud și suverani ar putea reduce dependența de hyperscaleri și stabiliza veniturile 1.
  • Retragerea din Penguin Edge și concentrarea pe platforma AI Factory ar putea îmbunătăți marjele pe termen lung 1.

Ce ar strica teza

  • Creșterea din 2026 este legată de prețuri ridicate ale memoriei, iar o inversare a prețurilor ar putea anula câștigurile 1.
  • Marja brută a scăzut în anul fiscal 2026, iar schimbarea mixului de vânzări ar putea continua să o apese 1.
  • Cererea din segmentul LED a scăzut, iar segmentul Advanced Computing a avut un an mai slab, ceea ce ar putea încetini creșterea de ansamblu 1.

De urmărit

  • Evoluția marjei brute în segmentul Integrated Memory pe măsură ce prețurile memoriei se schimbăQ1 2027
  • Ritmul implementărilor AI la clienții neocloud și enterprise față de hyperscaleri2027
  • Efectul noului director financiar asupra disciplinei de cost și a profitabilității2027
  • Ghidajul revizuit pentru anul fiscal 2027 și rezultatele din următorul raport anualnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Penguin Solutions, Inc. (NASDAQ: PENG) se prezintă drept « compania platformei AI Factory ». Oferta sa combină software de infrastructură, memorie avansată, sisteme de calcul, servicii end-to-end și tehnologii ale partenerilor, pentru clienți care vor să-și accelereze implementările și să optimizeze « economia token-urilor » 1. Compania are trei segmente: Advanced Computing, Integrated Memory și Optimized LED, operat sub brandul Cree LED 1. Vânzările nete totale din anul fiscal 2026 au fost de 1731,5 milioane USD, în creștere față de anul precedent 1. La sfârșitul anului fiscal 2026 erau aproximativ 2800 de angajați, majoritatea în Statele Unite, China și Malaysia 1.

Compania a finalizat în iunie 2025 trecerea societății-mamă din Insulele Cayman în statul Delaware, SUA, astfel că societatea listată este acum Penguin Solutions, Delaware 1. În 2024 și-a schimbat numele din SMART Global Holdings, Inc. și tickerul din SGH în PENG, fără impact asupra structurii juridice sau a situațiilor financiare 1. Operațiunile SMART Brazil au fost vândute în etape, iar interesul rămas a fost cedat în 2026, deci sunt prezentate ca activitate întreruptă 1.

Penguin Edge a fost retras complet în trimestrul al patrulea al anului fiscal 2026, pentru a concentra resursele pe segmente cu creștere mai mare 1. Sursele arată că profitul operațional a crescut față de anul precedent, iar veniturile au fost susținute în special de memorie, nu de calcul AI, al cărui segment a scăzut în același an 1.

Segmente

Integrated Memory

Segmentul proiectează și livrează module DRAM, stocare flash, soluții CXL de extindere a memoriei și servicii de lanț de aprovizionare, cu vânzări nete de 924,0 milioane USD în anul fiscal 2026 1. Creșterea a fost determinată de cererea AI pentru DRAM și flash, care a adus prețuri și volume mai bune 1.

Advanced Computing

Segmentul oferă platforma Full-Stack AI Factory, sisteme de calcul ComputeAI, software ClusterWareAI, referințe OriginAI și soluții Stratus de calcul tolerant la defecte 1. Vânzările nete au fost de 558,8 milioane USD în anul fiscal 2026, în scădere față de anul precedent, din cauza retragerii Penguin Edge și a unor livrări hyperscale care nu s-au repetat 1.

Optimized LED

Sub brandul Cree LED, segmentul vinde cipuri LED albastre și verzi și componente împachetate pentru iluminat, afișaje și aplicații speciale 1. Vânzările nete au fost de 248,7 milioane USD în anul fiscal 2026, în scădere ușoară, din cauza unui declin general al cererii 1.

Piața în context

Piețele în care compania activează sunt cicline, iar cererea depinde de ciclul industriei electronice și de deciziile clienților privind inventarul 1. Motorul de creștere actual este cererea pentru inferență AI, memoria de mare capacitate și infrastructura neocloud 1.

Compania menționează că adoptarea AI de către întreprinderi, furnizorii neocloud și inițiativele suverane ar putea extinde cererea pentru calcul și memorie, dar ritmul este incert 1. Presiunile macroeconomice, tarifele și conflictele geopolitice pot afecta simultan toate segmentele 1.

Tendințe

  • Cererea pentru inferență AI și memorievânt din spate

    Trecerea de la antrenare la inferență și AI agentic ar putea crește cererea pentru extindere de memorie CXL și optimizare a utilizării GPU-urilor 1.

  • Diversificarea clienților AIvânt din spate

    Afacerea AI se mută de la concentrarea pe hyperscaleri către clienți neocloud, enterprise și suverani, ceea ce ar putea stabiliza veniturile dacă ritmul implementărilor rămâne constant 1.

  • Volatilitatea prețurilor memorieimixt

    Prețurile ridicate ale memoriei au sprijinit marja segmentului Integrated Memory, iar o scădere a prețurilor ar putea anula acest avantaj 1.

  • Lanțuri de aprovizionare tensionatevânt din față

    Termenele lungi de livrare pentru componente AI și dependența de furnizori limitați pot întârzia implementările și pot comprima marjele 1.

Poziția concurențială

Compania concurează pe piețe puternic competitive, cu producători de memorie și furnizori de infrastructură AI, iar sursele sale nu identifică un set complet de concurenți 1. Concurența din partea OEM-urilor care trec la soluții standardizate este un risc explicit 1.

În segmentul LED, concurența vine din furnizori de componente optice, iar în memorie din producători de DRAM și flash cu scară mai mare 1. Diferențierea companiei se bazează pe soluții specializate și pe servicii integrate 1.

  • Furnizori de module DRAM și flash (scară mare)

    Producători de memorie cu scară mai mare, menționați ca forță concurențială în piețele de memorie 1.

  • Producători de sisteme OEM pentru servere AI

    Concurează cu platforma Full-Stack AI Factory atunci când clienții aleg soluții standardizate 1.

  • Integratori de sisteme pentru centre de date

    Oferă servicii similare de proiectare, implementare și management pentru infrastructură AI 1.

  • Producători de componente LED

    Concurează în cipuri și componente LED pentru iluminat și afișaje 1.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

  • Raport curent04 nov. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente
  • Raport anual20 oct. 2026
  • Raport curent06 oct. 2026
    Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent06 oct. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent17 iul. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial07 iul. 2026
  • Raport curent07 iul. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Schimbări în conducere
  • Raport curent01 iun. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent18 mai 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-08-28 · SEC / Penguin Solutions, Inc. · 20 oct. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Penguin Solutions, Inc. · 06 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.