olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Arcus Biosciences, Inc. RCUS

Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

19,31USD+2,12 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Arcus Biosciences este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic avansat, care dezvoltă molecule mici pentru cancer și boli inflamatorii și autoimune. Cel mai avansat produs, casdatifan, se află în studii de fază 3, iar pierderea netă din anul fiscal 2025 a fost de 353 milioane USD, în timp ce compania are 1,0 miliarde USD pentru a-și finanța planurile.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Arcus Biosciences, Inc. (RCUS) costa 19,31 USD (+2,12 % într-o zi), cu capitalizare 2,5 mld USD, beta 1,47, interval pe 52 de săptămâni 17,76–31,57 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 41,0 mil USD (−74,4 % an/an), profit net de -91,0 mil USD, EPS diluat -0,72 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,5 mld USD
acțiuni la 30 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,91 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-20,22 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,47
Volatilitate (1 an) 62 %
Interval 52 săpt.
17,7631,57

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
39,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
15,84 – 25,42
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,36 · lățimea benzii 46,4 %
SMA 50 / 200
24,26 / 24,62
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,76 / -1,82
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−21,9 %−2,0 %−20,0 pp—
3 luni−30,3 %−2,2 %−28,1 pp—
6 luni−25,7 %+4,3 %−30,0 pp—
De la început de an−19,0 %+10,6 %−29,5 pp—
1 an−2,6 %+10,5 %−13,1 pp+4,2 %
3 ani+18,0 %+73,7 %−55,7 pp+18,3 %
5 ani−44,7 %+61,7 %−106,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−43,7 %
25 aug. 2026 → 26 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−85,8 %
23 nov. 2021 → 04 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−11,2 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
41,0 mil USD
−74,4 % an/an
Profit net
-91,0 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,72
indisponibil an/an
netă / operațională
-222,0 % / -234,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri48,0 mil26,0 mil28,0 mil160,0 mil26,0 mil33,0 mil17,0 mil41,0 mil
Cercetare și dezvoltare123,0 mil101,0 mil122,0 mil139,0 mil141,0 mil121,0 mil122,0 mil113,0 mil
Profit operațional-105,0 mil-103,0 mil-122,0 mil-8,0 mil-142,0 mil-114,0 mil-134,0 mil-96,0 mil
Amortizare și depreciere2,0 mil ≈3,0 mil3,0 mil2,0 mil ≈2,0 mil ≈3,0 mil2,0 mil3,0 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile1,0 mil2,0 mil1,0 mil2,0 mil3,0 mil2,0 mil3,0 mil3,0 mil
Profit înainte de impozit-92,0 mil-93,0 mil-112,0 mil0-135,0 mil-106,0 mil-128,0 mil-91,0 mil
Impozit pe profit01,0 mil000000
Profit net-92,0 mil-94,0 mil-112,0 mil0-135,0 mil-106,0 mil-128,0 mil-91,0 mil
EPS diluat-1,00-1,03 ≈-1,140,00-1,27-0,90 ≈-1,02-0,72
Flux de numerar operațional26,0 mil ≈-100,0 mil-132,0 mil-133,0 mil ≈-97,0 mil ≈-120,0 mil-138,0 mil-119,0 mil ≈
Investiții (capex)1,0 mil ≈1,0 mil1,0 mil0 ≈0 ≈1,0 mil00 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019⚠ 20202021⚠ 2022202320242025
Venituri8,4 mil15,0 mil78,0 mil383,0 mil112,0 mil117,0 mil258,0 mil247,0 mil
Venituri an/an+491,2 %+79,6 %—+391,0 %—+4,5 %+120,5 %−4,3 %
Profit net-49,6 mil-84,7 mil-123,0 mil53,0 mil-267,0 mil-307,0 mil-283,0 mil-353,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil—indisponibil—indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-1,93-2,240,71-3,71-4,15-3,14-3,29
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil—indisponibil—indisponibilindisponibilindisponibil
netă %-593,7 %-564,7 %-157,7 %13,8 %-238,4 %-262,4 %-109,7 %-142,9 %
Flux de numerar liber-46,7 mil-75,4 mil108,0 mil-282,0 mil432,0 mil-330,0 mil-176,0 mil-484,0 mil

Seria se rupe înainte de 2020, 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
222,0 mil USD
Datorie financiară
99,0 mil USD
Datorie netă
-123,0 mil USD
Capitaluri proprii
631,0 mil USD
Active totale
1,1 mld USD
Datorie / capitaluri
0,16x
Lichiditate curentă
4,36x
ROE
-63,3 %
ROA
-30,8 %
Marja FCF
-196,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
117,0 mil
2024
258,0 mil
2025
247,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
340,0 mil
2024
448,0 mil
2025
523,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-340,0 mil
2024
-330,0 mil
2025
-386,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
8,0 mil
2024
10,0 mil
2025
10,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-332,0 mil ≈
2024
-320,0 mil ≈
2025
-376,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,0 mil
2024
4,0 mil
2025
8,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-301,0 mil
2024
-282,0 mil
2025
-353,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
6,0 mil
2024
1,0 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-307,0 mil
2024
-283,0 mil
2025
-353,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-4,15
2024
-3,14
2025
-3,29

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
74,0 mil
2024
90,1 mil
2025
107,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
127,0 mil
2024
150,0 mil
2025
222,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
831,0 mil
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
51,0 mil
2024
47,0 mil
2025
40,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
17,0 mil
2024
18,0 mil
2025
42,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
0
2024
48,0 mil
2025
99,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
184,0 mil
2024
226,0 mil
2025
231,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2022verificat

Capital propriu
2023
462,0 mil †
2024
485,0 mil †
2025
631,0 mil †

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-306,0 mil
2024
-170,0 mil
2025
-482,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
24,0 mil
2024
6,0 mil
2025
2,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-330,0 mil ≈
2024
-176,0 mil ≈
2025
-484,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
194,0 mil
2024
-84,0 mil
2025
66,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
33,0 mil
2024
277,0 mil
2025
488,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
30,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
25,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-406,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-415,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-393,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-406,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-90,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-46,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-100,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-66,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-49,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-44,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-474,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
1,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-475,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-20,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
5,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
21,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
20,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-19,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

19,31 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
5,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-90,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-393,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 1014derivat 86

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-100,4 %8 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate-393,2 %14 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere30,2 %100 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-44,2x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,8x100 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-19,3 %0 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate10/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Arcus Biosciences, Inc. (RCUS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 247,0 mil USD în 2025; creștere an/an -4,3 %; marjă netă -393,2 %; ROE -90,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 30,2 %
  • Lichiditatea curentă: 3,8x

Ce o infirmă

  • ROIC: -100,4 %
  • Marja netă: -393,2 %
  • Acoperirea dobânzilor: -44,2x
  • Randament FCF: -19,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 32,4x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 20,2x
P/S
21,0x
mediana verticalei 5,4x
peste mediană (+292,0 %)
P/B
5,3x
mediana verticalei 4,0x
peste mediană (+31,5 %)
ROE
-90,8 %
mediana verticalei -6,2 %
sub mediană
Marja netă
-393,2 %
mediana verticalei 10,7 %
sub mediană (−3.774,9 %)
Marja EBIT
-415,4 %
mediana verticalei 10,2 %
sub mediană (−4.158,0 %)
Venituri an/an
-4,3 %
mediana verticalei 5,4 %
sub mediană (−179,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,3 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LLYEli Lilly And Company1.325,9 mld45,786,1 %31,9 %+44,7 %+31 % / +138 %
JNJJohnson & Johnson640,8 mld40,420,0 %16,2 %+6,0 %+29 % / +72 %
ONCBeone Medicines Ltd.524,7 mld817,514,7 %10,7 %+40,2 %+4 % / +90 %
ABBVAbbVie Inc.505,5 mld49,2—15,7 %+8,6 %+26 % / +101 %
MRKMerck & Co., Inc.356,9 mld115,67,0 %4,8 %+1,3 %+38 % / +41 %
ABTAbbott Laboratories190,6 mld30,612,4 %13,9 %+5,7 %−15 % / +5 %
PFEPfizer Inc171,0 mld42,74,4 %6,3 %−1,6 %+17 % / −2 %
VRTXVertex Pharmaceuticals Inc134,6 mld34,220,8 %30,7 %+8,9 %+22 % / +50 %
BMYBristol-Myers Squibb Company126,1 mld13,744,1 %18,5 %−0,2 %+25 % / +25 %
TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited48,9 mld97,66,6 %3,6 %+4,3 %+56 % / +327 %
ZTSZoetis Inc.34,3 mld13,764,4 %27,5 %+2,3 %−35 % / −53 %
ROIVRoivant Sciences Ltd.26,0 mld—-6,2 %-3.535,0 %−71,6 %+73 % / +277 %
UTHRUnited Therapeutics Corporation25,8 mld21,519,3 %41,6 %+10,6 %+24 % / +151 %
RPRXRoyalty Pharma plc25,8 mld37,68,5 %32,1 %+5,1 %+66 % / +145 %
INSMInsmed Inc22,9 mld—-72,5 %-39,9 %+66,7 %−50 % / +317 %
VTRSViatris Inc.21,7 mld—-23,6 %-23,9 %−3,0 %+77 % / +106 %
ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc.21,4 mld8,1126,6 %52,8 %+65,2 %−65 % / −5 %
ORKAOruka Therapeutics, Inc.6,7 mld—-18,2 %—indisponibil+237 % / +364 %
RCUSArcus Biosciences, Inc.2,5 mld—-90,8 %-393,2 %−4,3 %−3 % / +18 %
HRMYHarmony Biosciences Holdings, Inc.2,0 mld11,120,5 %18,9 %+21,5 %−2 % / +18 %
OMEROmeros Corp1,3 mld10,5——−34,0 %+88 % / +730 %
VSTMVerastem, Inc.892,0 mil—-471,2 %-231,6 %+209,1 %−7 % / +43 %
COLLCollegium Pharmaceutical, Inc.770,6 mil19,117,6 %5,9 %+23,6 %−49 % / −8 %
IBOImpact BioMedical, INC.442,1 mil560,3371,3 %2.254,3 %indisponibil−27 % / indisponibil
KMDAKamada Ltd428,0 mil21,27,6 %11,2 %+12,1 %+11 % / +57 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RCUS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (21 oct. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    Arcus Biosciences este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic avansat, care dezvoltă molecule mici pentru cancer și boli inflamatorii și autoimune. Cel mai avansat produs, casdatifan, se află în studii de fază 3, iar pierderea netă din anul fiscal 2025 a fost de 353 milioane USD 1, în timp ce compania are 1,0 miliarde USD 1 pentru a-și finanța planurile.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania dispune de un portofoliu de molecule mici în stadii clinice avansate și de un program oncologic cu date comparative favorabile față de belzutifan 1.
    • Parteneriatele cu mai multe companii mari oferă sprijin financiar și acces la combinații terapeutice diverse 12.
    • Casdatifan este deținut integral de companie, cu excepția drepturilor din Japonia și din alte țări asiatice, ceea ce păstrează controlul asupra programului principal 1.

    Puncte slabe

    • Compania nu are produse aprobate și nu a generat venituri din vânzări, ceea ce face dependența de finanțare externă foarte mare 1.
    • Pierderile nete repetate și acumularea de deficit ridică întrebări despre capacitatea de a deveni rentabilă pe termen lung 1.
    • Mai multe programe importante, inclusiv studii cu anti-TIGIT, au fost oprite pentru lipsă de eficiență, ceea ce arată fragilitatea portofoliului 12.

    Oportunități

    • Dacă studiile PEAK-1 și cele fără TKI confirmă eficacitatea casdatifan, compania ar putea accesa piețe oncologice mari 1.
    • Programele de inflamație orală ar putea deschide o nouă etapă de creștere dacă primul candidat intră în clinică în 2026 1.
    • Noile colaborări pentru casdatifan cu mai mulți parteneri ar putea extinde aria de indicații și combinațiile testate 2.

    Amenințări

    • Rezultatele negative ale studiilor, ca în cazul anti-TIGIT, ar putea reduce valoarea mai multor programe deodată 2.
    • Concurența din oncologia renală și din terapiile antiinflamatorii este intensă, iar competitorii cu produse aprobate au un avantaj clar 1.
    • Riscurile de siguranță, precum evenimentele imune observate în studiul cu volrustomig, ar putea întârzia sau opri programe importante 1.

    Riscuri

    • Lipsa venitului din produseridicat

      Compania nu are produse aprobate și nu se așteaptă la venituri din vânzări în viitorul previzibil, ceea ce depinde de succesul studiilor clinice și al aprobărilor regulatorii 1.

    • Necesitatea de finanțare suplimentarăridicat

      Dacă compania nu reușește să atragă capital atunci când are nevoie, ar putea fi obligată să reducă sau să oprească programe de dezvoltare 1.

    • Restricții din acordul de împrumutmediu

      Acordul cu Hercules impune restricții privind datoria, investițiile și dividendele, iar un eveniment de neîndeplinire ar putea accelera rambursarea 1.

    • Eșecuri în studii cliniceridicat

      Oprirea unor studii pentru lipsă de eficiență arată că rezultatele pot fi negative, iar programele rămase ar putea avea același destin 2.

    • Dependența de partenerimediu

      Gilead și Taiho au drepturi importante asupra programelor, iar schimbările în deciziile lor pot modifica calendarul și valoarea proiectelor 12.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă studiul PEAK-1 confirmă avantajele casdatifan față de belzutifan, compania ar putea ocupa o poziție importantă în tratamentul cancerului renal 1.
    • Colaborările recente cu mai mulți parteneri pot extinde testarea casdatifan și pot aduce resurse fără a diminua complet controlul companiei 2.
    • Dacă primul candidat din inflamație intră în clinică, programul ar putea deschide o nouă direcție de creștere dincolo de oncologie 1.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu are produse aprobate și pierderile nete continuă, ceea ce ar putea obliga la noi emisiuni de acțiuni sau la reduceri de programe 1.
    • Oprirea mai multor studii cu anti-TIGIT arată că rezultatele pot fi dezamăgitoare, iar casdatifan ar putea întâmpina aceleași dificultăți 2.
    • Dacă Gilead și alți parteneri își reduc implicarea, compania ar putea rămâne cu costuri mai mari și cu mai puține surse de finanțare 2.

    De urmărit

    • Rezultatele studiului PEAK-1 pentru casdatifan în cancerul renal2027
    • Rezultatele studiului PRISM-1 cu quemliclustat în cancerul pancreaticprima jumătate a anului 2027
    • Intrarea în clinică a primului candidat din programele de inflamație2026
    • Evoluția lichidităților și a condițiilor din acordul de împrumuturmătorul raport 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (21 oct. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    Arcus Biosciences se prezintă ca o companie biofarmaceutică în stadiu clinic avansat, axată pe molecule diferențiate pentru pacienți cu cancer și cu boli inflamatorii și autoimune 1. Compania nu a generat încă venituri din vânzarea de produse, veniturile provenind din plăți inițiale, plăți de etape și sprijin pentru cercetare-dezvoltare de la parteneri strategici 1. Obiectivul declarat este de a valorifica descoperirea internă de molecule mici pentru a dezvolta terapii cu un impact clinic semnificativ 1.

    Segmente

    Inflamație și imunologie

    Programele de inflamație includ cinci proiecte de cercetare și preclinice, orientate spre MRGPRX2, TNF, CCR6, CD89 și ligandul CD40, compania așteptând să ducă un prim candidat în clinică în 2026 1. Scopul declarat este înlocuirea terapiilor injectabile cu molecule orale, mai ales în urticaria cronică spontană și dermatita atopică 1.

    Parteneriate și licențe

    Gilead și Taiho au drepturi asupra mai multor programe, iar Gilead a menținut în 2026 opțiuni doar pentru anumite programe, după ce a decis să nu plătească plata de continuare 2. Parteneriatul cu Bristol Myers Squibb și colaborările cu Summit Therapeutics și AVEO arată o extindere a rețelei de colaborări pentru casdatifan 2.

    Piața în context

    Piața în care activează compania este cea a terapiilor orale împotriva cancerului renal cu celule clare, unde aprobarea belzutifan a validat ținta HIF-2α 1. Casdatifan este conceput pentru a obține o eficiență mai mare, iar compania estimează potențiale vârfuri de vânzări de peste 2 miliarde USD 1 pentru linia PEAK-1 și peste 3 miliarde USD 1 pentru linia fără TKI din prima linie de tratament.

    În inflamație, compania vizează piețe pe care le descrie drept multimiliardare, precum urticaria cronică spontană și dermatita atopică, unde inhibarea MRGPRX2 și a TNF ar putea înlocui tratamentele injectabile 1. Durata și rezultatul acestor programe depind însă de succesul studiilor clinice, care este incert.

    Tendințe

    • Pivot spre terapii orale în imunologievânt din spate

      Dezvoltarea de molecule mici orale care să înlocuiască biologicele injectabile în boli inflamatorii ar putea deschide piețe mari dacă studiile clinice confirmă eficacitatea.

    • Eșecuri în studiile combinate cu anti-TIGITvânt din față

      Oprirea unor studii de fază 3 cu domvanalimab arată că strategia combinată cu anticorpi anti-TIGIT poate fi contraproductivă, lucru care ar putea reduce valoarea unor programe.

    • Colaborări cu alți dezvoltatori de anticorpimixt

      Acordurile recente cu Bristol Myers Squibb, Summit Therapeutics și AVEO extind testarea casdatifan în combinații, dar pot diluă controlul asupra programului.

    • Presiune asupra finanțării și datorieivânt din față

      Compania are pierderi nete mari și un acord de împrumut cu condiții restrictive, ceea ce poate îngreuna accesul la capital dacă studiile întârzie.

    Poziția concurențială

    În zona HIF-2α, belzutifan al Merck este singurul inhibitor aprobat și reprezintă principalul termen de comparație pentru casdatifan 1. În oncologie, companiile care dezvoltă anticorpi PD-1, PD-L1 sau VEGF concurează pentru aceleași scheme de tratament, iar în inflamație competiția vine din terapiile biologice injectabile deja consacrate 12.

    Compania arată că un al doilea inhibitor TNF cu molecule mici este rar în dezvoltare, ceea ce ar putea oferi un avantaj dacă programul său ajunge în clinică 1. Totuși, orice avantaj depinde de rezultatele viitoare ale studiilor.

    • Merck & Co., Inc.MRK

      Producătorul belzutifan, singurul inhibitor HIF-2α aprobat, principalul termen de comparație pentru casdatifan.

    • Gilead Sciences, Inc.GILD

      Partener strategic cu drepturi asupra mai multor programe, dar și acționar important al companiei.

    • AstraZeneca plc

      Partener în studii cu volrustomig și durvalumab, care concurează cu terapiile dual PD-1 și CTLA-4 pe care le testează compania.

    • Summit Therapeutics

      Dezvoltator al ivonescimab, un anticorp PD-1/VEGF testat în combinație cu casdatifan, și în același timp potențial concurent în oncologie.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 24 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 23 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Arcus Biosciences, Inc. · 25 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Arcus Biosciences, Inc. · 05 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Arcus Biosciences, Inc. (RCUS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw