olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Vanda Pharmaceuticals Inc. VNDA
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
Vanda Pharmaceuticals este o companie biofarmaceutică cu sediul la Washington, D.C., care dezvoltă și comercializează terapii pentru afecțiuni psihiatrice, tulburări de somn și scleroză multiplă. Interesul pentru companie crește pe fondul creșterii Fanapt® și al lansării noului produs BYSANTI™, în timp ce vânzările HETLIOZ® scad sub presiunea concurenței generice, iar ghidajul pentru veniturile totale din 2026 este de 240-290 mn USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Vanda Pharmaceuticals Inc. (VNDA) costa 3,59 USD (−7,47 % într-o zi), cu capitalizare 217,1 mil USD, beta 0,65, interval pe 52 de săptămâni 3,59–9,56 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 69,8 mil USD (+24,1 % an/an), profit net de -22,6 mil USD, EPS diluat -0,37 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 28,9
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 3,59 – 4,52
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,00 · lățimea benzii 23,2 %
- SMA 50 / 200
- 4,66 / 6,14
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,26 / -0,26
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −20,6 % | −1,1 % | −19,5 pp | — |
| 3 luni | −29,9 % | −0,5 % | −29,4 pp | — |
| 6 luni | −43,8 % | +4,4 % | −48,2 pp | — |
| De la început de an | −59,3 % | +12,3 % | −71,6 pp | — |
| 1 an | −19,1 % | +13,5 % | −32,7 pp | +2,5 % |
| 3 ani | −19,5 % | +76,4 % | −95,9 pp | +12,4 % |
| 5 ani | −80,0 % | +63,7 % | −143,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 53,2 mil | 50,0 mil | 52,6 mil | 56,3 mil | 57,2 mil | 51,7 mil | 50,5 mil | 69,8 mil |
| Costul vânzărilor | 2,6 mil | 3,5 mil | 2,7 mil | 3,0 mil | 3,8 mil | 3,2 mil | 3,6 mil | 4,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 19,8 mil | 35,7 mil | 22,0 mil | 22,6 mil | 29,0 mil | 28,4 mil | 37,0 mil | 27,6 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 39,3 mil | 50,1 mil | 64,6 mil | 60,3 mil | 63,0 mil | 68,4 mil | 71,8 mil | 59,6 mil |
| Profit operațional | -10,3 mil | -41,0 mil | -38,5 mil | -31,3 mil | -40,4 mil | -50,2 mil | -63,8 mil | -23,5 mil |
| Profit înainte de impozit | -6,5 mil | -37,4 mil | -34,9 mil | -28,4 mil | -38,0 mil | -48,4 mil | -62,4 mil | -22,4 mil |
| Impozit pe profit | -1,6 mil | -7,9 mil | -7,7 mil | -5,8 mil | 103,2 mil | 143,0 mii | 129,0 mii | 174,0 mii |
| Profit net | -4,9 mil | -29,5 mil | -27,2 mil | -22,6 mil | -141,2 mil | -48,6 mil | -62,5 mil | -22,6 mil |
| EPS diluat | -0,08 ≈ | -0,50 | -0,46 | -0,38 | -2,39 ≈ | -0,82 | -1,04 | -0,37 |
| Flux de numerar operațional | -1,8 mil | -33,1 mil | -15,3 mil ≈ | -31,6 mil ≈ | -29,4 mil | -50,2 mil | -31,1 mil ≈ | -28,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 214,0 mii | 436,0 mii | 299,0 mii ≈ | 161,0 mii ≈ | 102,0 mii | 221,0 mii | 190,0 mii ≈ | 311,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 193,1 mil | 227,2 mil | 248,2 mil | 268,7 mil | 254,4 mil | 192,6 mil | 198,8 mil | 216,1 mil |
| Venituri an/an | +17,0 % | +17,6 % | +9,2 % | +8,3 % | −5,3 % | −24,3 % | +3,2 % | +8,7 % |
| Profit net | 25,2 mil | 115,6 mil | 23,3 mil | 33,2 mil | 6,3 mil | 2,5 mil | -18,9 mil | -220,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +358,4 % | −79,8 % | +42,1 % | −81,1 % | −60,0 % | −853,3 % | indisponibil |
| EPS diluat | 0,48 | 2,11 | 0,42 | 0,58 | 0,11 | 0,04 | -0,33 | -3,74 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +339,6 % | −80,1 % | +38,1 % | −81,0 % | −63,6 % | −925,0 % | indisponibil |
| netă % | 13,1 % | 50,9 % | 9,4 % | 12,3 % | 2,5 % | 1,3 % | -9,5 % | -102,0 % |
| Flux de numerar liber | 29,6 mil | 44,9 mil | 50,0 mil | 63,7 mil | 31,3 mil | 12,4 mil | -16,2 mil | -110,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 84,9 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 327,2 mil USD
- Active totale
- 488,9 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,39x
- ROE
- -50,9 %
- ROA
- -38,5 %
- Marja FCF
- -51,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 248,2 mil | 268,7 mil | 254,4 mil | 192,6 mil | 198,8 mil | 216,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 23,4 mil | 25,6 mil | 24,3 mil | 14,8 mil | 11,3 mil | 13,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 224,8 mil ≈ | 243,1 mil ≈ | 230,1 mil ≈ | 177,8 mil ≈ | 187,5 mil ≈ | 203,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 55,6 mil | 75,4 mil | 85,8 mil | 76,8 mil | 74,4 mil | 109,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 140,5 mil | 124,0 mil | 136,5 mil | 112,9 mil | 146,4 mil | 238,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 27,2 mil | 42,2 mil | 6,3 mil | -14,0 mil | -40,7 mil | -151,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 31,7 mil | 42,4 mil | 11,3 mil | 6,3 mil | -22,9 mil | -138,6 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 8,3 mil | 9,2 mil | 5,0 mil | 3,8 mil | -4,0 mil | 81,8 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit net | 23,3 mil | 33,2 mil | 6,3 mil | 2,5 mil | -18,9 mil | -220,5 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,42 | 0,58 | 0,11 | 0,04 | -0,33 | -3,74 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 55,2 mil | 56,9 mil | 57,0 mil | 57,6 mil | 58,1 mil | 58,9 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 112,9 mil
- 2024
- 146,4 mil
- 2025
- 238,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
- 2023
- 57,6 mil
- 2024
- 58,1 mil
- 2025
- 58,9 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 61,0 mil | 52,1 mil | 135,0 mil | 135,8 mil | 102,3 mil | 84,9 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 30,0 mil | 32,5 mil | 33,5 mil | 34,2 mil | 47,1 mil | 54,6 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 1,3 mil | 1,0 mil | 1,2 mil | 1,4 mil | 1,7 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active curente | 409,1 mil | 478,3 mil | 519,3 mil | 432,9 mil | 438,9 mil | 347,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 4,1 mil | 3,1 mil | 2,6 mil | 2,0 mil | 2,1 mil | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 21,6 mil | 20,1 mil | 18,6 mil | 121,4 mil | 114,1 mil | 117,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active totale | 533,5 mil | 593,8 mil | 634,2 mil | 648,4 mil | 656,2 mil | 488,9 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 31,5 mil | 34,4 mil | 45,6 mil | 38,5 mil | 39,1 mil | 68,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 65,9 mil | 74,4 mil | 91,4 mil | 87,7 mil | 100,0 mil | 145,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 80,2 mil | 88,9 mil | 107,0 mil | 103,5 mil | 117,7 mil | 161,8 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 453,3 mil † | 504,9 mil † | 527,2 mil † | 544,9 mil † | 538,5 mil † | 327,2 mil † | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 121,4 mil
- 2024
- 114,1 mil
- 2025
- 117,1 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 51,8 mil | 64,2 mil | 32,0 mil | 12,8 mil | -15,8 mil | -109,4 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,8 mil | 552,0 mii | 679,0 mii | 383,0 mii | 490,0 mii | 998,0 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 50,0 mil ≈ | 63,7 mil ≈ | 31,3 mil ≈ | 12,4 mil ≈ | -16,2 mil ≈ | -110,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -41,5 mil | -76,7 mil | 49,9 mil | -12,1 mil | -17,4 mil | 94,9 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 5,6 mil | 3,6 mil | 734,0 mii | 0 | -155,0 mii | -2,9 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -12,1 mil
- 2024
- -17,4 mil
- 2025
- 94,9 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 217,1 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -119,9 % | 24 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -5,3 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 62 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -64,5 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial62/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial24/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
VANDA PHARMACEUTICALS INC. (VNDA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 216,1 mil USD în 2025; creștere an/an 8,7 %; marjă netă -119,9 %; ROE -82,5 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -119,9 %
- CAGR venituri 3 ani: -5,3 %
- Randament FCF: -64,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.334,0 mld | 46,0 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +32 % / +140 % |
| JNJJohnson & Johnson | 665,2 mld | 41,9 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +34 % / +79 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 558,4 mld | 869,9 | 14,7 % | 10,7 % | +40,2 % | +11 % / +102 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 521,1 mld | 50,7 | — | 15,7 % | +8,6 % | +29 % / +107 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 370,7 mld | 154,7 | 5,1 % | 3,6 % | +1,3 % | +43 % / +47 % |
| ABTAbbott Laboratories | 200,1 mld | 43,0 | 9,2 % | 9,7 % | +5,7 % | −10 % / +11 % |
| PFEPfizer Inc | 175,5 mld | 43,9 | 4,4 % | 6,3 % | −1,6 % | +20 % / +1 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 139,2 mld | 35,3 | 20,8 % | 30,7 % | +8,9 % | +27 % / +55 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 131,2 mld | 14,2 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +30 % / +30 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 48,8 mld | 97,4 | 6,6 % | 3,6 % | +4,3 % | +56 % / +326 % |
| ZTSZoetis Inc. | 36,9 mld | 14,7 | 64,4 % | 27,5 % | +2,3 % | −30 % / −50 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 27,6 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +84 % / +300 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 26,2 mld | 47,7 | 6,9 % | 25,7 % | +5,1 % | +69 % / +150 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 25,9 mld | 23,0 | 19,1 % | 38,6 % | +10,6 % | +25 % / +154 % |
| INSMInsmed Inc | 24,1 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −47 % / +340 % |
| VTRSViatris Inc. | 22,1 mld | — | -23,6 % | -23,9 % | −3,0 % | +80 % / +109 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 21,6 mld | 8,1 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −64 % / −4 % |
| ORKAOruka Therapeutics, Inc. | 6,4 mld | — | -18,2 % | — | indisponibil | +219 % / +340 % |
| HRMYHarmony Biosciences Holdings, Inc. | 1,9 mld | 10,7 | 18,7 % | 18,1 % | +21,5 % | −8 % / +12 % |
| OMEROmeros Corp | 1,2 mld | 9,9 | — | — | −34,0 % | +76 % / +679 % |
| VSTMVerastem, Inc. | 849,5 mil | — | -471,2 % | -231,6 % | +209,1 % | −12 % / +36 % |
| COLLCollegium Pharmaceutical, Inc. | 819,1 mil | 20,3 | 17,6 % | 5,9 % | +23,6 % | −46 % / −2 % |
| IBOImpact BioMedical, INC. | 474,4 mil | 601,3 | 371,3 % | 2.254,3 % | indisponibil | −22 % / indisponibil |
| KMDAKamada Ltd | 396,3 mil | 19,6 | 7,6 % | 11,2 % | +12,1 % | +3 % / +45 % |
| EPRXEupraxia Pharmaceuticals Inc. | 235,2 mil | — | -66,8 % | — | indisponibil | +6 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VNDA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Vanda Pharmaceuticals este o companie biofarmaceutică cu sediul la Washington, D.C., care dezvoltă și comercializează terapii pentru afecțiuni psihiatrice, tulburări de somn și scleroză multiplă. Interesul pentru companie crește pe fondul creșterii Fanapt® și al lansării noului produs BYSANTI™, în timp ce vânzările HETLIOZ® scad sub presiunea concurenței generice, iar ghidajul pentru veniturile totale din 2026 este de 240-290 mn USD 123.
SWOT
Puncte tari
- Fanapt® arată creștere susținută a prescripțiilor și a vânzărilor, iar compania a investit în branduri și în infrastructura comercială 23.
- Portofoliul include mai multe produse aprobate și candidați în faza a III-a, ceea ce oferă diversificare față de un singur produs 12.
- Compania are expertiză în farmacogenetică și farmacogenomică, folosită în dezvoltarea și poziționarea produselor 1.
Puncte slabe
- Veniturile sunt concentrate pe câteva produse, iar scăderea HETLIOZ® arată dependența de un număr redus de surse de venit 13.
- Pierderea înainte de impozitare a crescut în 2026, reflectând cheltuieli mari pentru lansări și studii clinice 3.
- Compania nu are operațiuni proprii în Canada și nu a comercializat anterior produse acolo, ceea ce limitează extinderea directă 1.
Oportunități
Amenințări
Riscuri
- Concurența generică pentru HETLIOZ®ridicat
Lansările generice din SUA au afectat deja vânzările, iar intrările suplimentare ar putea reduce în continuare veniturile și marjele companiei.
- Dependența de câteva produseridicat
Majoritatea veniturilor provine din Fanapt® și alte câteva produse, astfel încât o problemă în vânzările acestora ar putea afecta rezultatele financiare.
- Pierderi operaționale și nevoie de finanțaremediu
Pierderile au crescut în 2026, iar compania se bazează pe cash și venituri viitoare; dacă scăderea cheltuielilor nu se produce, finanțarea ar putea deveni o problemă.
- Rezultatele studiilor clinicemediu
Mai multe studii Phase III sunt așteptate în 2026 și 2027; rezultate nefavorabile ar putea întârzia sau opri programe de dezvoltare.
- Politici de preț și rambursarescăzut
Schimbările în politicile de preț și rambursare din SUA ar putea influența vânzările produselor, mai ales dacă nu sunt favorabile.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea Fanapt® și lansarea BYSANTI™ se mențin, compania ar putea reduce dependența de HETLIOZ® și de produsele aflate sub presiune generică.
- Ghidajul de venituri pentru 2026 și estimarea finanțării până la sfârșitul lui 2027 pot oferi repere clare dacă execuția este conformă cu planul 3.
- Un portofoliu extins cu mai mulți candidați în revizuire sau în studii avansate ar putea genera noi surse de venit după 2026 2.
Ce ar strica teza
- Scăderea vânzărilor HETLIOZ® și concurența generică ar putea continua să apese asupra veniturilor dacă nu apar compensări rapide.
- Pierderile în creștere și cheltuielile pentru lansări ar putea prelungi perioada de cheltuieli ridicate înainte ca reducerea costurilor să aibă efect.
- Respingerea sau întârzierea deciziilor FDA, precum și rezultatele incerte ale studiilor, ar putea amâna veniturile așteptate din noile produse.
De urmărit
- Lansarea BYSANTI™ și contribuția la vânzările Fanapt®a doua jumătate 2026
- Decizia FDA pentru QuimilzaTM în GPPdecembrie 2026
- Evoluția cheltuielilor operaționale și a cash-ului2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Vanda a fost înființată în 2002 și a început operațiunile în 2003 1. Strategia companiei combină maximizarea vânzărilor produselor existente cu parteneriate strategice, dezvoltarea clinică și extinderea portofoliului prin achiziții 1. Activitatea de cercetare include candidați în faza a III-a și în revizuire la FDA, printre care QuimilzaTM pentru pustuloza generalizată (GPP), cu dată PDUFA în decembrie 2026 2.
Structura veniturilor depinde mult de Fanapt®, care a crescut în 2026, în timp ce HETLIOZ® este sub presiune din cauza generics aprobate în SUA 3. Compania a precizat că expansiunea comercială și cercetarea implică cheltuieli ridicate, iar rezultatele pot varia semnificativ de la un trimestru la altul 12.
Piața în context
Tendințe
- Creșterea Fanapt® și lansarea BYSANTI™vânt din spate
Creșterea prescripțiilor Fanapt® și aprobarea BYSANTI™ ar putea extinde baza de venituri dacă lansarea din a doua jumătate a lui 2026 decurge conform planului 23.
- Concurența generică pentru HETLIOZ®vânt din față
Lansările generice din SUA au redus vânzările HETLIOZ® și ar putea continua să afecteze veniturile dacă apar noi intrări pe piață 13.
- Costuri operaționale în scădere după lansărimixt
Compania estimează că cheltuielile operaționale vor scădea de la sfârșitul lui 2026, dacă programele Phase III și pregătirile de lansare se încheie cum se așteaptă 3.
- Decizii regulatorii și studii în desfășuraremixt
Calendarul include dată PDUFA pentru QuimilzaTM în decembrie 2026, o audiere formală privind HETLIOZ® pentru jet lag și rezultate Phase III în 2026 și începutul lui 2027, a căror evoluție ar putea influența valoarea portofoliului 2.
Poziția concurențială
Fanapt® concurează cu alte antipsihotice atipice utilizate frecvent pentru schizofrenie și tulburarea bipolară, iar HETLIOZ® se confruntă cu produse generice aprobate în SUA 13. Concurența pentru tratamentele de somn include hipnotice prescrise frecvent, iar pentru PONVORY® există mai multe medicamente aprobate pentru sclerosis multiplă 1.
Companiile generice care au lansat versiuni ale HETLIOZ® în SUA, precum Teva, Apotex și MSN, au schimbat dinamica pieței, iar intrările suplimentare ar putea reduce prețurile sau volumele 1.
- Apotex
Companie generică ce a lansat o versiune a HETLIOZ® în SUA și este implicată în litigiul de brevete.
- MSN Pharmaceuticals
Companie generică ce a lansat o versiune a HETLIOZ® în SUA după acord de licențiere cu Vanda.
- Producătorii de antipsihotice atipice
Grupa de medicamente folosite frecvent pentru schizofrenie și bipolar, în concurență directă cu Fanapt®.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Így reagált Schumacher Vanda és Henry Kettner arra, hogy heves utálat fogadta őket az Ázsia ExpresszbenIndex.hu English (HU) · 05 nov. 2026 · EN
- Vanda gk altında kalan işçi hayatını kaybettiSurge — GDELT DOC · 21 oct. 2026 · RO
- France’s Lack of Fiscal Anchor a Concern for Markets, Says Vanda’s NordvigBloomberg Markets · 20 oct. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial29 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)23 apr. 2026
- Raport curent22 apr. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 apr. 2026Schimbări în conducere
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Vanda Pharmaceuticals Inc. · 12 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Vanda Pharmaceuticals Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Vanda Pharmaceuticals Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.