olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
AXT, Inc. AXTI
Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)
AXT este o companie de științe ale materialelor care produce substraturi wafer din indiu fosfură, arseniură de galiu și germaniu, folosite acolo unde siliciul nu poate îndeplini cerințele de performanță. În 2026 compania raportează o creștere accentuată a veniturilor, adusă de cererea pentru conectivitatea optică din centrele de date, în condițiile în care cerințele de licențe de export din China rămân o incertitudine majoră. Veniturile din trimestrul al doilea din 2026 au ajuns la 47,6 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea AXT, Inc. (AXTI) costa 36,72 USD (−22,76 % într-o zi), cu capitalizare 2,4 mld USD, P/E 1.792,4 pe un EPS diluat de 0,02 USD în ultimele 12 luni, beta 2,62, interval pe 52 de săptămâni 8,87–140,83 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 47,6 mil USD (+164,8 % an/an), profit net de 11,1 mil USD, EPS diluat 0,17 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 41,97 – 70,17
- sub banda inferioară · %B -0,19 · lățimea benzii 50,3 %
- SMA 50 / 200
- 64,56 / 65,34
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -5,92 / -4,39
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −56,3 % | −5,9 % | −50,4 pp | — |
| 3 luni | −51,2 % | −4,6 % | −46,5 pp | — |
| 6 luni | −66,1 % | +0,2 % | −66,4 pp | — |
| De la început de an | +124,6 % | +7,4 % | +117,2 pp | — |
| 1 an | +303,5 % | +8,2 % | +295,3 pp | +21,0 % |
| 3 ani | +1.496,5 % | +68,4 % | +1.428,1 pp | +55,4 % |
| 5 ani | +298,3 % | +56,5 % | +241,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 23,6 mil | 25,1 mil | 19,4 mil | 18,0 mil | 28,0 mil | 23,0 mil | 26,9 mil | 47,6 mil |
| Costul vânzărilor | 18,0 mil | 20,7 mil | 20,6 mil | 16,5 mil | 21,7 mil | 18,2 mil | 18,9 mil | 26,2 mil |
| Profit brut | 5,7 mil | 4,4 mil | -1,2 mil | 1,4 mil | 6,2 mil | 4,8 mil | 8,0 mil | 21,4 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 3,4 mil | 4,1 mil | 3,1 mil | 2,5 mil | 1,0 mil | 2,4 mil | 3,0 mil | 3,7 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 5,7 mil | 6,4 mil | 5,9 mil | 5,7 mil | 6,3 mil | 6,3 mil | 6,6 mil | 7,3 mil |
| Profit operațional | -3,4 mil | -6,2 mil | -10,3 mil | -6,7 mil | -1,1 mil | -3,8 mil | -1,6 mil | 10,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 2,3 mil ≈ | 2,2 mil | 2,2 mil | 2,3 mil ≈ | 2,3 mil ≈ | 2,3 mil | 2,4 mil | 2,5 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 391,0 mii | 318,0 mii | — | 202,0 mii | 395,0 mii | 391,0 mii | — | — |
| Profit înainte de impozit | -2,3 mil | -5,5 mil | -9,9 mil | -7,1 mil | -1,2 mil | -3,3 mil | -1,1 mil | 15,1 mil |
| Impozit pe profit | 626,0 mii | 113,0 mii | 74,0 mii | 579,0 mii | 504,0 mii | 501,0 mii | 430,0 mii | 2,1 mil |
| Profit net | -2,9 mil | -5,1 mil | -8,8 mil | -7,0 mil | -1,9 mil | -3,5 mil | -1,6 mil | 11,1 mil |
| EPS diluat | -0,07 | -0,12 ≈ | -0,20 | -0,16 | -0,04 | -0,08 ≈ | -0,03 | 0,17 |
| Flux de numerar operațional | -5,4 mil ≈ | 1,3 mil | -3,3 mil | -4,6 mil ≈ | -9,2 mil ≈ | 4,3 mil | -11,7 mil | 10,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 941,0 mii ≈ | 167,0 mii | 510,0 mii | 279,0 mii ≈ | 2,2 mil ≈ | 3,0 mil | 1,4 mil | 7,2 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 95 din propriul istoric de 22 trimestre (min 12,2, mediană 28,0, max 3.518,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 102,4 mil | 83,3 mil | 95,4 mil | 137,4 mil | 141,1 mil | 75,8 mil | 99,4 mil | 88,3 mil |
| Venituri an/an | +3,8 % | −18,7 % | +14,5 % | +44,1 % | +2,7 % | −46,3 % | +31,1 % | −11,1 % |
| Profit net | 9,7 mil | -2,6 mil | 3,2 mil | 14,6 mil | 15,8 mil | -17,9 mil | -11,6 mil | -21,3 mil |
| Profit net an/an | −4,9 % | −126,9 % | indisponibil | +350,1 % | +8,5 % | −213,1 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,24 | -0,07 | 0,07 | 0,34 | 0,37 | -0,42 | -0,27 | -0,49 |
| EPS diluat an/an | −7,7 % | −129,2 % | indisponibil | +385,7 % | +8,8 % | −213,5 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 9,4 % | -3,1 % | 3,4 % | 10,6 % | 11,2 % | -23,6 % | -11,7 % | -24,1 % |
| Flux de numerar liber | -37,3 mil | -9,1 mil | -14,0 mil | -33,0 mil | -37,2 mil | -7,1 mil | -17,9 mil | -18,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 120,3 mil USD
- Datorie financiară
- 62,8 mil USD
- Datorie netă
- -57,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 296,6 mil USD
- Active totale
- 433,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,21x
- Lichiditate curentă
- 2,72x
- ROE
- -8,3 %
- ROA
- -5,5 %
- Marja FCF
- -21,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 95,4 mil | 137,4 mil | 141,1 mil | 75,8 mil | 99,4 mil | 88,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 65,1 mil | 90,0 mil | 89,0 mil | 62,5 mil | 75,5 mil | 77,1 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 30,3 mil | 47,4 mil | 52,1 mil | 13,3 mil | 23,8 mil | 11,2 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 7,1 mil | 10,3 mil | 13,9 mil | 12,1 mil | 14,5 mil | 9,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 19,2 mil | 24,2 mil | 25,7 mil | 22,8 mil | 24,1 mil | 24,2 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 3,9 mil | 12,9 mil | 12,6 mil | -21,6 mil | -14,8 mil | -22,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 4,3 mil | 7,1 mil | 8,1 mil | 8,7 mil | 9,0 mil | 9,1 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 8,3 mil ≈ | 20,0 mil ≈ | 20,7 mil ≈ | -12,8 mil ≈ | -5,8 mil ≈ | -12,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | — | 1,5 mil | 1,3 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 7,1 mil | 17,6 mil | 20,9 mil | -19,0 mil | -10,7 mil | -21,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 2,0 mil | 1,1 mil | 2,2 mil | 160,0 mii | 1,1 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit net | 3,2 mil | 14,6 mil | 15,8 mil | -17,9 mil | -11,6 mil | -21,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,07 | 0,34 | 0,37 | -0,42 | -0,27 | -0,49 | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 41,0 mil | 42,7 mil | 42,7 mil | 42,6 mil | 43,2 mil | 43,9 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 22,8 mil
- 2024
- 24,1 mil
- 2025
- 24,2 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
- 2023
- 42,6 mil
- 2024
- 43,2 mil
- 2025
- 43,9 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 72,6 mil | 36,8 mil | 34,9 mil | 37,8 mil | 22,8 mil | 120,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 24,6 mil | 34,8 mil | 29,3 mil | 19,3 mil | 25,6 mil | 26,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 51,5 mil | 65,9 mil | 89,6 mil | 86,5 mil | 85,1 mil | 81,7 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Active curente | 164,5 mil | 160,2 mil | 183,5 mil | 170,7 mil | 158,3 mil | 246,6 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 115,8 mil | 142,4 mil | 161,0 mil | 166,3 mil | 159,7 mil | 161,9 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Active totale | 298,9 mil | 332,4 mil | 370,1 mil | 358,7 mil | 339,3 mil | 433,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 12,7 mil | 16,6 mil | 10,1 mil | 9,6 mil | 12,4 mil | 12,9 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 12,2 mil | 47,1 mil | 52,9 mil | 47,3 mil | 62,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 39,1 mil | 47,8 mil | 75,3 mil | 81,6 mil | 74,2 mil | 90,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 43,3 mil | 52,2 mil | 80,3 mil | 89,6 mil | 84,4 mil | 99,1 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 208,0 mil | 229,8 mil | 244,9 mil | 227,5 mil | 216,3 mil | 296,6 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 5,9 mil | -3,3 mil | -8,8 mil | 3,4 mil | -12,1 mil | -12,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 19,9 mil | 29,6 mil | 28,5 mil | 10,5 mil | 5,8 mil | 6,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -14,0 mil ≈ | -33,0 mil ≈ | -37,2 mil ≈ | -7,1 mil ≈ | -17,9 mil ≈ | -18,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -16,4 mil | -38,8 mil | -25,2 mil | -2,6 mil | -4,4 mil | -6,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 52,7 mil | 5,7 mil | 38,0 mil | 8,6 mil | -536,0 mii | 107,1 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 8,6 mil
- 2024
- -536,0 mii
- 2025
- 107,1 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 19 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate11
- Creștere4
- Bilanț și datorie100
- Evaluare6
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,94 – 29,29 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/Venit12,46 – 29,29 (Mijloc 14,78)25 firme folosite · multiplul median 5,1x · quartile 3,9x – 12,7xAAOI, ADI, ALGM, AMAT, AMD, AVGO, FSLR, ICHR, INTC, MCHP, MRVL, MTSI, MU, NVDA, NXPI, ON, OSIS, Q, QUIK, SUNE, TOYO, TXN, TYGO, UMC, VIAV
- Colegi: EV/EBITDA6,94 – 9,50 (Mijloc 8,26)11 firme folosite · multiplul median 15,9x · quartile 9,5x – 21,9xALGM, AMAT, FSLR, ICHR, MCHP, MU, NVDA, NXPI, ON, OSIS, TOYO
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 19/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 32,2 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 3,1 % | 35 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | -15,6 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -14,5 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | -11,1 % | 11 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -24,4x | 100 (față de colegi) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,8x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 16,6x | 11 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | -0,8 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere4/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate11/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare6/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AXT INC (AXTI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 88,3 mil USD în 2025; creștere an/an -11,1 %; marjă netă 3,2 %; ROE 0,8 %; datorie netă/EBITDA -24,4x.
Intervalul de valoare estimat este 9,70–19,39 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 11,52 USD, prețul de 36,72 USD lasă un potențial de -68,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -218,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 19/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Datorie netă / EBITDA: -24,4x
- Lichiditatea curentă: 4,8x
Ce o infirmă
- Marja brută: 32,2 %
- Marja FCF: -15,6 %
- CAGR venituri 3 ani: -14,5 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -11,1 %
- EV/Venit: 16,6x
- Randament FCF: -0,8 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSMTaiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited | 9.156,8 mld | 259,6 | 29,3 % | 40,0 % | +25,0 % | +21 % / +263 % |
| NVDANvidia Corp | 4.376,6 mld | 23,0 | 117,2 % | 63,7 % | +65,5 % | +3 % / +288 % |
| AVGOBroadcom Inc. | 1.391,7 mld | 37,2 | 44,2 % | 42,9 % | +23,9 % | −28 % / +215 % |
| MUMicron Technology, Inc. | 742,7 mld | 8,8 | 88,3 % | 63,8 % | +256,3 % | +178 % / +762 % |
| AMDAdvanced Micro Devices, Inc | 663,3 mld | 88,0 | 11,8 % | 16,8 % | +34,3 % | +86 % / +234 % |
| INTCIntel Corporation | 277,7 mld | — | -10,9 % | -20,1 % | −0,5 % | +29 % / +17 % |
| TXNTexas Instruments Inc | 254,2 mld | 36,0 | 39,7 % | 34,3 % | +13,0 % | +65 % / +82 % |
| AMATApplied Materials Inc | 253,4 mld | 27,5 | 41,1 % | 30,1 % | +4,4 % | +27 % / +113 % |
| ADIAnalog Devices Inc | 174,9 mld | 42,8 | 12,2 % | 29,8 % | +16,9 % | +36 % / +97 % |
| UMCUnited Microelectronics Corporation | 168,4 mld | 111,5 | 13,3 % | 21,0 % | −2,5 % | +79 % / +72 % |
| MRVLMarvell Technology, Inc | 117,1 mld | 44,1 | 16,5 % | 27,9 % | +42,1 % | +49 % / +140 % |
| NXPINXP Semiconductors N.V. | 61,6 mld | 19,2 | 29,2 % | 23,4 % | −2,7 % | +25 % / +20 % |
| MPWRMonolithic Power Systems, Inc. | 55,2 mld | 62,4 | 25,1 % | 23,9 % | +26,4 % | +22 % / +106 % |
| MCHPMicrochip Technology Inc | 35,3 mld | 47,2 | 12,6 % | 15,0 % | +7,1 % | +21 % / −22 % |
| ALABAstera Labs, Inc. | 31,4 mld | 71,6 | 28,2 % | 29,6 % | +115,1 % | +14 % / indisponibil |
| IMOSChipMOS TECHNOLOGIES INC. | 29,7 mld | 676,0 | 5,6 % | 6,3 % | −0,8 % | +55 % / +64 % |
| ONOn Semiconductor Corp | 24,5 mld | 36,6 | 8,9 % | 10,8 % | −15,3 % | +25 % / −12 % |
| QQnity Electronics, Inc. | 23,0 mld | 38,9 | 7,6 % | 11,5 % | +9,7 % | +36 % / indisponibil |
| CRDOCredo Technology Group Holding Ltd | 21,1 mld | 40,0 | 30,7 % | 33,8 % | +205,7 % | −37 % / +527 % |
| FSLRFirst Solar, Inc. | 21,0 mld | 11,3 | 18,7 % | 37,1 % | +24,1 % | −28 % / +24 % |
| MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc. | 14,5 mld | 60,9 | 17,2 % | 20,7 % | +32,6 % | +9 % / +127 % |
| SITMSiTime Corporation | 10,7 mld | 373,7 | 1,2 % | 3,9 % | +61,2 % | +19 % / +221 % |
| SLABSilicon Laboratories Inc. | 7,4 mld | — | -3,6 % | -4,6 % | indisponibil | +73 % / +110 % |
| VIAVViavi Solutions Inc. | 6,5 mld | 106,7 | 6,5 % | 4,0 % | +40,0 % | +47 % / +225 % |
| ALGMAllegro Microsystems, Inc. | 5,0 mld | 179,3 | 3,2 % | 3,1 % | +22,8 % | +0 % / −2 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AXTI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 59,25 Randament total 61 % · Pe an 61 % | 105,27 Randament total 187 % · Pe an 187 % | 159,29 Randament total 334 % · Pe an 334 % |
| 3 ani | 47,04 Randament total 28 % · Pe an 9 % | 95,01 Randament total 159 % · Pe an 37 % | 159,29 Randament total 334 % · Pe an 63 % |
| 5 ani | 37,35 Randament total 2 % · Pe an 0 % | 85,74 Randament total 134 % · Pe an 18 % | 159,29 Randament total 334 % · Pe an 34 % |
- P/E la ieșire± 23,75
- Marja netă± 16,63
- Creșterea anuală a veniturilor± 15,02
- Diluare anuală± 1,40
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
AXT este o companie de științe ale materialelor care produce substraturi wafer din indiu fosfură, arseniură de galiu și germaniu, folosite acolo unde siliciul nu poate îndeplini cerințele de performanță. În 2026 compania raportează o creștere accentuată a veniturilor, adusă de cererea pentru conectivitatea optică din centrele de date, în condițiile în care cerințele de licențe de export din China rămân o incertitudine majoră. Veniturile din trimestrul al doilea din 2026 au ajuns la 47,6 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Integrarea verticală cu furnizorii de materii prime din China oferă, potrivit companiei, avantaje de preț, aprovizionare sigură și termene mai scurte 1.
- Compania s-a concentrat pe materiale speciale unde siliciul nu este suficient, ceea ce creează un nișă tehnică greu de înlocuit în anumite aplicații 1.
- Creșterea recentă a veniturilor și a marjei brute în 2026 arată o redresare puternică a activității 3.
Puncte slabe
- Marjele brute au fluctuat mult în ultimii ani, iar în primul trimestru din 2025 au fost negative 1.
- Dependența de fabricarea din China expune compania la tarife, controale la export și intervenții guvernamentale greu de anticipat 1.
- Costurile fixe ridicate fac ca utilizarea capacității să fie esențială pentru marje, iar perioadele de cerere scăzută duc la subutilizare 1.
Oportunități
- Cererea pentru conectivitate optică și infrastructura AI ar putea extinde piața pentru substraturile InP 13.
- Extinderea capacității și creșterea productivității ar putea permite compania să răspundă cererii, potrivit conducerii 3.
- Dacă permisele de export vor fi acordate, vânzările către clienți din afara Chinei ar putea crește 2.
Amenințări
- Neacordarea sau întârzierea permiselor de export pentru InP ar putea limita livrările către clienți din Europa, Japonia sau SUA 12.
- Tensiunile comerciale dintre China și SUA și schimbările de tarife ar putea afecta negativ activitatea 1.
- Substituirea substraturilor speciale prin tehnologii pe bază de siliciu ar putea reduce cererea pentru produsele companiei 1.
Riscuri
- Permise de export pentru InPridicat
Calendarul aprobării permiselor de export din China este incert și în afara controlului companiei, ceea ce poate întârzia livrările 1.
- Tarife și controale comercialeridicat
Tarifele americane și controalele chineze la export se pot schimba rapid, iar compania a plătit tarife în anii recenți 1.
- Riscuri legate de Tongmeiridicat
Investitorii privați din Tongmei au drept de răscumpărare dacă oferta publică pe bursa STAR nu se finalizează, ceea ce ar putea reduce capitalul companiei 1.
- Volatilitatea marjelormediu
Marja brută a fluctuat puternic între trimestre, din cauza volumului, mixului de produse și randamentelor de producție 1.
- Oprirea fabricilor din cauza poluăriimediu
Autoritățile din Beijing pot impune opriri temporare ale fabricilor în perioadele de poluare severă, ceea ce ar putea reduce marjele 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru InP din centrele de date continuă să crească, veniturile și marjele companiei ar putea beneficia de expansiunea capacității deja realizată 13.
- Integrarea verticală cu furnizorii de materii prime poate oferi protecție împotriva penuriilor de materiale, conform modelului descris de companie 1.
- Poziția de nișă în materiale speciale poate face greu de înlocuit produsele companiei în aplicații cu cerințe ridicate de performanță 1.
Ce ar strica teza
- Dacă permisele de export pentru InP întârzie sau sunt refuzate, veniturile ar putea scădea brusc, mai ales în segmentul cel mai important 12.
- Structura cu operațiuni în China și participații în companii chineze ar putea expune compania la schimbări de reglementare greu de anticipat 1.
- Istoricul de marje volatile și de pierderi din anii anteriori arată că performanța financiară ar putea reveni rapid la nivelurile slabe 13.
De urmărit
- Evoluția permiselor de export pentru InP din ChinaQ3 2026
- Menținerea marjei brute după creșterea veniturilorQ3 2026
- Stadiul ofertei publice Tongmei și al drepturilor de răscumpărare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
AXT dezvoltă și produce substraturi semiconductoare compuse și din element unic, numite wafere, pentru aplicații în care substratul tipic din siliciu nu este suficient. Produsele includ indiu fosfură (InP), arseniură de galiu (GaAs) și germaniu (Ge) 1. Compania nu proiectează și nu fabrică cipuri, ci adaugă valoare prin cercetarea, dezvoltarea și producția de wafere din materiale speciale 1.
Compania are două linii de produse: substraturile din materiale speciale și materiile prime integrate în aceste substraturi. Grupul substraturilor a generat 67% din veniturile consolidate în 2025, iar grupul materiilor prime 33% 1. Materialele sunt fabricate în China, prin filiale și asocieri din RPC, iar AXT deține participații parțiale în mai multe companii furnizoare de materii prime 13.
Structura lanțului de aprovizionare, cu participații în companii de materii prime, este prezentată de conducere ca un avantaj de preț și de siguranță a livrărilor, dar și ca sursă de riscuri legate de China, de controalele la export și de tarifele americane 1.
Segmente
Substraturi din materiale speciale
Această linie include wafere InP pentru conectivitate în centrele de date, comunicații 5G și lasere pentru fibră optică, wafere GaAs semi-izolatoare pentru amplificatoare de putere și wafere GaAs semi-conductoare pentru LED-uri și VCSEL-uri, precum și wafere Ge pentru celule solare 1. Grupul a generat 67% din veniturile consolidate în 2025 1.
Piața în context
Substraturile din materiale speciale sunt folosite acolo unde siliciul nu poate atinge viteza, puterea sau lungimea de undă cerute, de la infrastructura optică și AI până la iluminat LED, sateliți și celule solare 12. Cererea pentru InP a crescut în ultimii ani, pe fondul expansiunii centrelor de date și al aplicațiilor AI, potrivit companiei 2.
Tendințe
- Cererea pentru conectivitate optică în centrele de datevânt din spate
Creșterea aplicațiilor AI necesită transfer rapid de date, ceea ce ar putea spori cererea pentru substraturi InP destinate centrelor de date 1. Conducerea a raportat în trimestrul al doilea din 2026 cel mai mare venit trimestrial din InP până acum 3.
- Licențe de export pentru InP din Chinavânt din față
Din februarie 2025, China a inclus substraturile InP pe lista controalelor la export, iar fiecare export necesită permis; calendarul aprobărilor rămâne incert și în afara controlului companiei 12. Dacă permisele întârzie, livrările și veniturile ar putea fi afectate.
- Tarifele americane și conflictul comercialmixt
Tarifele SUA asupra substraturilor din China au crescut până la 70% în martie 2025, iar Curtea Supremă a anulat în februarie 2026 o parte din tarifele globale, dar alte măsuri au rămas în vigoare 1. Evoluția ulterioară rămâne incertă.
- Substituirea prin siliciu și tehnologii SOIvânt din față
Substraturile din siliciu costă mult mai puțin decât cele speciale, iar tehnologia silicon-on-insulator a deplasat deja cererea pentru GaAs în telefoane mobile; noi tehnologii pe bază de siliciu ar putea reduce și mai mult pătrunderea substraturilor speciale 1.
Poziția concurențială
Sursele furnizate nu identifică în detaliu concurenții direcți ai AXT; ele descriu însă concurența de substituție, în care siliciul sau tehnologii precum SOI pot înlocui substraturile speciale în anumite aplicații 1. Compania se diferențiază prin integrarea verticală cu furnizorii de materii prime din China 1.
Riscul concurențial este legat și de capacitatea de a răspunde cerințelor clienților de top, care impun standarde stricte privind densitatea defectelor și planeitatea waferelor; eșecul în calificare poate duce la pierderea vânzărilor 1.
- Substraturi din siliciu și tehnologia SOI
Substraturile din siliciu, inclusiv tehnologia silicon-on-insulator, sunt identificate în sursă drept alternativă mai ieftină la substraturile GaAs și InP în anumite aplicații.
- Furnizori de materii prime din China
Companii din China care produc galiu, germaniu sau creuzete pBN ar putea concura pe piața materiilor prime vândute terților, pe care AXT le vinde și ea.
- Producători de wafere GaAs și InP din Asia
Sursele nu numesc concurenții de wafere compuse; se menționează doar existența unor producători din regiune, fără identificare.
- Tehnologii emergente de substrat
Noi tehnologii bazate pe siliciu pot înlocui substraturile speciale pentru anumite aplicații, ceea ce reprezintă o formă de concurență indirectă.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- AXT Inc. (AXTI) Climbs 16% on S&P 600 AdditionYahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- AXT Inc. (AXTI) Draws Bullish Analyst Attention — Here’s WhyYahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 21 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 oct. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iul. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iul. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 iul. 2026Item 2.04
- Raport curent02 iul. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 iun. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AXT, Inc. · 17 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / AXT, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / AXT, Inc. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.