olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
BioLife Solutions, Inc. BLFS
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus · SIC 3845 · Verticală: Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845)
BioLife Solutions dezvoltă, fabrică și comercializează produse pentru bioproducție, în special medii de biopreservare, destinate terapiilor celulare și genice, un segment aflat în creștere. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au atins 28,5 milioane USD, iar compania a convenit să fie achiziționată de Repligen, o tranzacție care ar putea închide în trimestrul al patrulea din 2026.
La închiderea din 07 oct. 2026, acțiunea BioLife Solutions, Inc. (BLFS) costa 38,61 USD, cu P/E 33,5 pe un EPS diluat de 1,15 USD în ultimele 12 luni, interval pe 52 de săptămâni 38,61–38,61 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 28,5 mil USD (+21,5 % an/an), profit net de 45,1 mil USD, EPS diluat 0,91 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- indisponibil
- Bollinger (20, 2)
- indisponibil – indisponibil
- SMA 50 / 200
- indisponibil / indisponibil
- MACD (12, 26, 9)
- indisponibil / indisponibil
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | indisponibil | −2,0 % | indisponibil | — |
| 3 luni | indisponibil | −2,2 % | indisponibil | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,3 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +10,6 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +10,5 % | indisponibil | −1,5 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,7 % | indisponibil | −18,0 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 21,4 mil | 15,1 mil | 22,1 mil | 23,4 mil | 28,1 mil | 18,8 mil | 27,5 mil | 28,5 mil |
| Costul vânzărilor | — | — | 7,3 mil | 8,2 mil | — | — | 10,0 mil | 10,2 mil |
| Profit brut | — | — | 14,8 mil | 15,2 mil | — | — | 17,5 mil | 18,3 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 1,9 mil | -1,2 mil | 1,4 mil | 2,0 mil | 2,7 mil | -67,0 mii | 2,7 mil | 3,0 mil |
| Profit operațional | -418,0 mii | 542,0 mii | -499,0 mii | -16,1 mil | -89,0 mii | 1,3 mil | 27,0 mii | 1,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 1,4 mil ≈ | 937,0 mii | 682,0 mii | 674,0 mii ≈ | 636,0 mii ≈ | 261,0 mii | 374,0 mii | 411,0 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | -551,0 mii | 469,0 mii | 285,0 mii | -15,2 mil | 703,0 mii | 3,4 mil | 1,2 mil | 2,8 mil |
| Impozit pe profit | -80,0 mii | 24,0 mii | 14,0 mii | 126,0 mii | 82,0 mii | -173,0 mii | 62,0 mii | -42,4 mil |
| Profit net | -1,7 mil | 12,5 mil | -448,0 mii | -15,8 mil | 621,0 mii | 11,1 mil | 1,2 mil | 45,1 mil |
| EPS diluat | -0,04 | 0,27 ≈ | 0,00 | -0,33 | 0,01 | 0,21 ≈ | 0,02 | 0,91 |
| Flux de numerar operațional | 4,8 mil ≈ | 1,6 mil | 1,7 mil | 7,4 mil ≈ | 6,1 mil ≈ | 4,9 mil | -491,0 mii | 6,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | — | — | 175,0 mii | 1,7 mil ≈ | — | — | 167,0 mii | 1,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | ⚠ 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 19,7 mil | 27,4 mil | 48,1 mil | 119,2 mil | 76,2 mil | 68,0 mil | 74,6 mil | 96,2 mil |
| Venituri an/an | +79,1 % | +38,6 % | +75,7 % | +147,8 % | — | −10,8 % | +9,7 % | +28,9 % |
| Profit net | -25,0 mil | -1,7 mil | 2,0 mil | -8,9 mil | -139,8 mil | -68,0 mil | -20,2 mil | -4,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −549,2 % | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -1,56 | -0,09 | -0,06 | -0,23 | -3,25 | -1,55 | -0,44 | -0,10 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -126,7 % | -6,1 % | 4,1 % | -7,5 % | -183,4 % | -100,0 % | -27,0 % | -4,8 % |
| Flux de numerar liber | 1,8 mil | 538,0 mii | 4,7 mil | -13,0 mil | -18,9 mil | -18,9 mil | 5,2 mil | 10,6 mil |
Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 33,0 mil USD
- Datorie financiară
- 5,0 mil USD
- Datorie netă
- -28,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 371,9 mil USD
- Active totale
- 405,9 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,01x
- Lichiditate curentă
- 5,94x
- ROE
- -1,3 %
- ROA
- -1,1 %
- Marja FCF
- 11,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 48,1 mil | 119,2 mil | 76,2 mil | 68,0 mil | 74,6 mil | 96,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | — | — | 26,7 mil | 24,6 mil | 34,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | — | — | — | 41,3 mil | 50,1 mil | 62,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 6,7 mil | 11,8 mil | 8,7 mil | 5,5 mil | 4,8 mil | 7,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -6,2 mil | -35,2 mil | -5,9 mil | -17,2 mil | -4,5 mil | -16,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 2,0 mil | 4,7 mil | 6,8 mil | 7,1 mil | 5,2 mil | 2,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -4,2 mil ≈ | -30,5 mil ≈ | 852,0 mii ≈ | -10,1 mil ≈ | 683,0 mii ≈ | -14,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -1,3 mil | -29,0 mil | -4,8 mil | -12,2 mil | -8,8 mil | -12,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -3,3 mil | -20,1 mil | -5,2 mil | -64,0 mii | -38,0 mii | 49,0 mii | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 2,0 mil | -8,9 mil | -139,8 mil | -68,0 mil | -20,2 mil | -4,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,06 | -0,23 | -3,25 | -1,55 | -0,44 | -0,10 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 38,5 mil | 43,1 mil | 43,7 mil | 46,1 mil | 48,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 43,7 mil
- 2024
- 46,1 mil
- 2025
- 48,6 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 90,4 mil | 69,9 mil | 19,4 mil | 27,9 mil | 91,5 mil | 33,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 8,0 mil | 23,2 mil | 33,9 mil | 7,9 mil | 8,5 mil | 8,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 11,6 mil | 28,3 mil | 34,9 mil | 27,2 mil | 29,0 mil | 30,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 114,7 mil | 126,1 mil | 138,5 mil | 120,6 mil | 148,8 mil | 136,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 10,1 mil | 17,7 mil | 23,6 mil | 5,7 mil | 6,0 mil | 14,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 58,4 mil | 58,4 mil | 224,7 mil | 212,3 mil | 208,6 mil | 208,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 31,0 mil | 152,1 mil | 32,1 mil | 12,0 mil | 5,6 mil | 4,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 234,8 mil | 554,3 mil | 450,2 mil | 412,7 mil | 399,5 mil | 405,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,7 mil | 14,9 mil | 15,4 mil | 2,3 mil | 3,4 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 614,0 mii | 862,0 mii | 1,8 mil | 6,3 mil | 10,9 mil | 5,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 655,0 mii | 6,4 mil | 23,8 mil | 17,6 mil | 5,0 mil | 0 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 15,6 mil | 42,7 mil | 44,6 mil | 42,2 mil | 32,7 mil | 23,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 29,6 mil | 76,2 mil | 86,0 mil | 75,1 mil | 50,6 mil | 34,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 204,4 mil † | 478,0 mil † | 364,2 mil † | 337,7 mil † | 348,9 mil † | 371,9 mil † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 12,0 mil
- 2024
- 5,6 mil
- 2025
- 4,3 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 6,6 mil | -4,6 mil | -8,5 mil | -12,5 mil | 8,4 mil | 20,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,0 mil | 8,4 mil | 10,4 mil | 6,4 mil | 3,2 mil | 9,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 4,7 mil ≈ | -13,0 mil ≈ | -18,9 mil ≈ | -18,9 mil ≈ | 5,2 mil ≈ | 10,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -24,7 mil | -13,2 mil | -58,1 mil | 17,8 mil | 58,3 mil | -71,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 102,1 mil | -2,8 mil | 16,3 mil | 10,6 mil | -6,8 mil | -10,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 17,8 mil
- 2024
- 58,3 mil
- 2025
- -71,5 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
07 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul este mai vechi decât pragul de prospețime; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
46 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,94 – 28,07 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDA1,94 – 2,23 (Mijloc 2,15)3 firme folosite · multiplul median 17,4x · quartile 15,2x – 18,2xITGR, MDT, TMDX
- Colegi: P/E24,87 – 28,07 (Mijloc 25,14)5 firme folosite · multiplul median 21,8x · quartile 21,5x – 24,3xCNMD, ELMD, LIVN, MDT, TMDX
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 0,7 % | 50 (față de colegi) | 23 % |
| Marja netă · Calitate | 56,4 % | 100 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 14,0 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 8,1 % | 67 (pe interval fix) | 18 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -5,1x | 100 (pe interval fix) | 23 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 9,7x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial67/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BioLife Solutions, Inc. (BLFS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 96,2 mil USD în 2025; creștere an/an 28,9 %; marjă netă 56,4 %; ROE 15,1 %; datorie netă/EBITDA -5,1x.
Intervalul de valoare estimat este 13,41–15,15 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 56,4 %
- Datorie netă / EBITDA: -5,1x
- Lichiditatea curentă: 9,7x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 14,0 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 24 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MDTMedtronic plc | 126,5 mld | 24,3 | 10,7 % | 13,9 % | +8,4 % | −6 % / +25 % |
| LIVNLivaNova PLC | 5,2 mld | 27,8 | 15,4 % | 12,8 % | +10,7 % | +48 % / +110 % |
| ITGRInteger Holdings Corporation | 4,3 mld | 42,5 | 6,0 % | 5,7 % | +8,0 % | +75 % / +45 % |
| AXGNAxogen, Inc. | 3,1 mld | — | -10,3 % | -12,0 % | +20,2 % | +79 % / +684 % |
| TMDXTransMedics Group, Inc. | 2,5 mld | 18,9 | 36,3 % | 22,7 % | +37,1 % | −50 % / −4 % |
| BLFSBioLife Solutions, Inc. | 1,9 mld | 33,5 | 15,1 % | 56,4 % | +28,9 % | indisponibil / indisponibil |
| CNMDConmed Corporation | 1,6 mld | 21,8 | 7,1 % | 5,4 % | +5,2 % | +24 % / −50 % |
| CBLLCeriBell, Inc. | 1,1 mld | — | -52,5 % | -68,0 % | +36,1 % | +61 % / indisponibil |
| INMDInMode Ltd. | 899,7 mil | 9,9 | 13,5 % | 25,3 % | −6,2 % | −0 % / −40 % |
| CVCapsoVision, Inc | 342,8 mil | — | — | -214,7 % | +15,3 % | +23 % / indisponibil |
| ELMDElectromed, Inc. | 234,3 mil | 21,5 | 23,3 % | 15,3 % | +15,3 % | +5 % / +172 % |
| FOCLEdap Tms SA | 162,9 mil | — | -321,7 % | -49,1 % | +1,6 % | +81 % / −17 % |
| VANIVivani Medical, Inc. | 96,5 mil | — | -220,4 % | — | indisponibil | −21 % / +13 % |
| STXSStereotaxis, Inc. | 95,9 mil | — | -325,9 % | -74,2 % | +20,3 % | −61 % / −42 % |
| NRXSNeuraxis, Inc. | 86,1 mil | — | -139,8 % | -144,4 % | +32,9 % | +147 % / +117 % |
| OMOutset Medical, Inc. | 83,5 mil | — | -59,2 % | -63,1 % | +5,1 % | −3 % / −94 % |
| ECORelectroCore, Inc. | 75,7 mil | — | — | -40,0 % | +27,2 % | +66 % / +49 % |
| POCIPrecision Optics Corporation, Inc. | 53,1 mil | — | -22,3 % | -11,5 % | +65,2 % | +3 % / −18 % |
| NXLNexalin Technology, Inc. | 34,4 mil | — | -240,3 % | -4.139,4 % | +78,8 % | −95 % / −87 % |
| QTIQt Imaging Holdings, Inc. | 32,1 mil | — | -2.125,0 % | -77,3 % | +287,9 % | −64 % / −99 % |
| NUWENuwellis, Inc. | 19,2 mil | — | — | -125,6 % | −5,4 % | −94 % / −100 % |
| IRIXIridex Corp | 12,6 mil | — | -73,1 % | -6,9 % | indisponibil | −26 % / −72 % |
| NDRAEndra Life Sciences Inc. | 7,4 mil | — | -152,0 % | — | indisponibil | −16 % / −100 % |
| ITOCiTonic Holdings Ltd | — | — | -82,8 % | -974,7 % | +16,7 % | −80 % / indisponibil |
| HYPRHyperfine, Inc. | 0 | — | -97,0 % | -210,8 % | +5,2 % | −30 % / −41 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BLFS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
BioLife Solutions dezvoltă, fabrică și comercializează produse pentru bioproducție, în special medii de biopreservare, destinate terapiilor celulare și genice, un segment aflat în creștere. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au atins 28,5 milioane USD, iar compania a convenit să fie achiziționată de Repligen, o tranzacție care ar putea închide în trimestrul al patrulea din 2026 123.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în mediile de biopreservare pentru terapiile celulare și genice, cu o cotă de piață ridicată în studiile clinice din Statele Unite 3.
- Marjă brută ridicată și venituri în creștere în primul semestru 2026, cu o marjă EBITDA ajustată de peste un sfert din venituri în al doilea trimestru 3.
- Portofoliu de produse integrat în mai multe etape ale fluxului de lucru CGT, ceea ce facilitează vânzările încrucișate către clienții existenți 1.
Puncte slabe
- Dependență mare de un produs principal, CryoStor, care reprezintă cea mai mare parte a veniturilor 1.
- Concentrare ridicată a clienților, cu un număr mic de clienți care generează o parte semnificativă a veniturilor 1.
- Rezultatele trimestriale pot fluctua semnificativ, iar profitul GAAP din al doilea trimestru 2026 a fost influențat de o recuperare fiscală nerecurentă 13.
Oportunități
- Creșterea numărului de terapii CGT aprobate ar putea extinde baza de clienți și utilizarea produselor companiei 3.
- Tehnologia PanTHERA ar putea consolida capacitățile de biopreservare dacă își atinge viabilitatea comercială 1.
- Vânzările încrucișate către clienții existenți ar putea crește veniturile fără a atrage neapărat noi clienți 1.
Amenințări
- Concurenți mai mari, cu resurse superioare, ar putea dezvolta produse mai eficiente sau mai ieftine 1.
- Defecte de produs sau probleme de fabricație ar putea duce la pierderi de venituri, rechemări și litigii 1.
- Întreruperi ale lanțului de aprovizionare, în special la furnizorii unici, ar putea afecta capacitatea de a livra produse 1.
Riscuri
- Finalizarea achiziției de către Repligenridicat
Tranzacția depinde de aprobarea acționarilor și a autorităților de reglementare; dacă nu se finalizează, planurile companiei ar putea fi afectate 23.
- Dependența de un singur produsridicat
Cea mai mare parte a veniturilor provine de la produsele CryoStor, astfel încât problemele de cerere sau de reglementare ar putea avea un impact major 1.
- Concentrarea cliențilormediu
Pierderea unuia dintre clienții mari sau modificările comenzilor ar putea reduce semnificativ veniturile 1.
- Depreciere a fondului comercial și a activelor necorporalemediu
Valoarea contabilă a fondului comercial și a altor active necorporale este semnificativă și ar putea necesita înregistrări de pierderi dacă condițiile se înrăutățesc 1.
- Răspundere pentru produse și rechemărimediu
Defectele de produs ar putea genera cereri de despăgubire și costuri de rechemare, iar asigurarea ar putea să nu acopere integral aceste pierderi 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru mediile de biopreservare continuă să crească, veniturile ar putea menține ritmul din primul semestru 2026 2.
- Poziția de lider în studiile clinice și numărul mare de terapii care folosesc produsele companiei ar putea genera venituri recurente 3.
- Fuziunea cu Repligen ar putea oferi acționarilor o contraprestație în numerar și în acțiuni, dacă tranzacția se finalizează 23.
Ce ar strica teza
- Dacă tranzacția cu Repligen nu se finalizează, incertitudinea privind strategia companiei ar putea persista 2.
- Dependența de un produs și de câțiva clienți ar putea face veniturile vulnerabile la schimbări de comandă 1.
- Profitul GAAP din al doilea trimestru 2026 a fost influențat de o recuperare fiscală nerecurentă, deci nu reflectă neapărat performanța operațională 3.
De urmărit
- Finalizarea sau eșecul tranzacției cu Repligen, inclusiv aprobarea acționarilorQ4 2026
- Rezultatele trimestriale și dinamica veniturilor din mediile de biopreservareQ3 2026
- Aprobările suplimentare pentru terapiile CGT care folosesc produsele companieinext 12 months
- Evoluția concentrării clienților și a ponderii CryoStor în veniturinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania descrie activitatea sa ca fiind dezvoltarea, producția și comercializarea de produse și servicii de bioproducție care îmbunătățesc calitatea și reduc riscurile în fabricarea, distribuția și transportul biomaterialelor din industria terapiilor celulare și genice (CGT) 1. Portofoliul său este organizat ca o singură linie de venituri, cu trei categorii principale: procesarea celulelor, care include mediile de biopreservare și mediile hPL, și dispozitivele de dezgheț automate 1. În 2025, compania a vândut mai multe divizii nerelevante, printre care SAVSU, CBS, SciSafe și Global Cooling, și a achiziționat restul de 90% din PanTHERA, deținătoarea unei tehnologii de inhibare a recristalizării gheții 1. În iulie 2026 a fost anunțat acordul de fuziune cu Repligen 23.
Segmente
Medii de biopreservare (CryoStor și HypoThermosol)
Acestea sunt produsele principale ale companiei și generează cea mai mare parte a veniturilor. În 2025, produsele CryoStor au reprezentat aproximativ 82% din venituri 1. Mediile sunt formulate fără ser și fără proteine și sunt fabricate în condiții cGMP, iar compania spune că sunt folosite în mai multe sute de studii clinice active 1.
Procesarea celulelor (hPL, flacoane și mașini de umplere)
Această linie include mediul hPL pentru expansiunea celulelor, flacoanele CellSeal și CryoCase și mașini automate de umplere pentru procesarea celulelor 1. Compania susține că flacoanele CellSeal și produsele hPL sunt folosite în peste 35 de studii clinice 3.
Dispozitive automate de dezgheț (ThawSTAR)
Liniile ThawSTAR controlează temperatura și durata dezghețării biomaterialelor, fără apă, și sunt fabricate de un producător contractual din Statele Unite 1. Este cel mai mic segment dintre cele trei menționate în sursele oficiale.
Piața în context
Piața CGT se extinde rapid. Potrivit Alliance for Regenerative Medicine citat de companie, existau peste 1.900 de studii clinice în derulare la sfârșitul anului 2025, iar investițiile în medicina regenerativă au ajuns la aproximativ 11,1 miliarde USD în 2025 1. Veniturile așteptate din terapiile CGT aprobate în următorii cinci ani sunt de aproximativ 2,0 miliarde USD 1. Veniturile companiei sunt concentrate geografic: 80% provin din Statele Unite în 2025 1.
Tendințe
- Creșterea cererii pentru medii de biopreservarevânt din spate
Veniturile din primul semestru 2026 au crescut cu 23%, companie explicând că cererea pentru mediile de biopreservare a fost principalul motor 2. Dacă această tendință se menține, ar putea susține creșterea în perioadele următoare.
- Dezvoltarea produselor CGT aprobatevânt din spate
Compania spune că așteaptă aprobări pentru opt produse suplimentare, extinderi geografice sau noi indicații în următoarele 12 luni, lucru care ar putea crește utilizarea mediilor sale 3.
- Concentrarea cliențilorvânt din față
Compania depinde de un număr limitat de clienți mari: trei clienți au generat aproximativ 29% din venituri în 2025 1. Pierderea unuia dintre ei ar putea afecta semnificativ rezultatele.
- Tranzacția de achiziție de către Repligenmixt
Fuziunea prevede plata în numerar și în acțiuni Repligen și ar face din BioLife o filială integrală, fără tranzacționare publică 23. Finalizarea depinde de aprobarea acționarilor și a autorităților de reglementare.
Poziția concurențială
Compania recunoaște că activează într-o industrie foarte competitivă, în care mulți concurenți sunt mult mai mari și dispun de resurse financiare, tehnice și de marketing superioare 1. Concurența vine atât din media generice sau realizate în laborator, cât și din produse concurente bazate pe ser animal sau pe DMSO 1.
- Repligen CorporationRGEN
Companie care a convenit să achiziționeze BioLife, plătind în numerar și în acțiuni proprii 23.
- Producători de media generice și formulări de laborator
Companiile descrise în raportul anual ca alternative la mediile proprietare ale BioLife, mai ieftine, dar cu calitate variabilă 1.
- Furnizori de medii pe bază de ser animal sau DMSO
Concurenți care folosesc formule izotonice, ser sau criocrioprotectori cu un singur agent 1.
- Companii mari din industria biofarmaceutică cu resurse proprii
Companii mai mari care ar putea dezvolta tehnologii comparabile sau superioare, conform surselor oficiale 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Diamond Hill Bets on BioLife Solutions’ (BLFS) High Switching CostYahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
- Biolife Is Said to Have Drawn Takeover Interest From RepligenBloomberg Markets · 26 iun. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 04 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 06 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent06 oct. 2026Achiziție sau vânzare de active · Notificare de delistare · Item 3.03 · Item 5.01 · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 sept. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 iul. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 mar. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / BioLife Solutions, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / BioLife Solutions, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / BioLife Solutions, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.