olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

iTonic Holdings Ltd ITOC

Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus · SIC 3845 · Verticală: Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845)

1,93USD−14,60 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

iTonic Holdings Ltd, fostul Pheton Holdings, este un furnizor de soluții medicale cu sediul operațional la Beijing, care dezvoltă și comercializează software de planificare a tratamentului (TPS) pentru brahiterapie. În 2025 veniturile au crescut ușor, dar pierderea netă a explodat din cauza cheltuielilor generale, iar compania își extinde acum activitatea în Statele Unite prin achiziția iTonic Corporation.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea iTonic Holdings Ltd (ITOC) costa 1,93 USD (−14,60 % într-o zi), cu beta 0,84, interval pe 52 de săptămâni 1,93–14,43 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,32 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-16,48 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,84
Volatilitate (1 an) 140 %
Interval 52 săpt.
1,9314,43

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
26,3
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
1,89 – 4,51
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,01 · lățimea benzii 81,9 %
SMA 50 / 200
4,12 / 5,15
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,55 / -0,46
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−52,5 %−1,1 %−51,4 pp—
3 luni−58,4 %−0,5 %−58,0 pp—
6 luni−64,5 %+4,4 %−68,9 pp—
De la început de an−71,3 %+12,3 %−83,7 pp—
1 an−80,5 %+13,5 %−94,1 pp−0,4 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil−18,0 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−86,6 %
15 ian. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,6 %
28 iul. 2025 → 04 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri679,8 mii628,6 mii448,2 mii523,0 mii
Venituri an/anindisponibil−7,5 %−28,7 %+16,7 %
Profit net84,0 mii-241,2 mii-660,6 mii-5,1 mil
Profit net an/anindisponibil−387,2 %indisponibilindisponibil
EPS diluat0,01-0,02-0,05-0,32
EPS diluat an/anindisponibil−385,7 %indisponibilindisponibil
netă %12,4 %-38,4 %-147,4 %-974,7 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil-775,9 mii-3,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,5 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
8,1 mil USD
Active totale
9,1 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
8,83x
ROE
-71,2 %
ROA
-64,5 %
Marja FCF
-618,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
628,6 mii
2024
448,2 mii
2025
523,0 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
157,8 mii
2024
67,0 mii
2025
195,7 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
470,8 mii
2024
381,2 mii
2025
327,4 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
84,5 mii
2024
93,3 mii
2025
459,1 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-306,7 mii
2024
-770,3 mii
2025
-5,2 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-260,5 mii
2024
-638,8 mii
2025
-5,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-19,3 mii
2024
21,8 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 20 mar. 2025verificat

Profit net
2023
-241,2 mii
2024
-660,6 mii
2025
-5,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,02
2024
-0,05
2025
-0,32

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
12,0 mil
2024
12,7 mil
2025
16,0 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
217,9 mii
2024
6,2 mil
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
206,3 mii
2024
281,6 mii
2025
288,5 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
52,3 mii
2024
117,4 mii
2025
52,5 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Active curente
2023
532,5 mii
2024
6,7 mil
2025
4,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
58,9 mii
2024
45,6 mii
2025
37,8 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
—
2025
2,0 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
2,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Active totale
2023
1,6 mil
2024
6,7 mil
2025
9,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
18,0 mii
2024
10,4 mii
2025
66,9 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,2 mil
2024
538,6 mii
2025
462,8 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,3 mil
2024
538,6 mii
2025
969,8 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
306,3 mii
2024
6,2 mil
2025
8,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-63,6 mii
2024
-775,0 mii
2025
-3,2 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
861
2025
3,8 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
-775,9 mii ≈
2025
-3,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
—
2024
-861
2025
-1,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
220,6 mii
2024
6,7 mil
2025
-91,6 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
8,9 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
16,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-8,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
62,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-991,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-974,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-618,6 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-82,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-64,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-60,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
8,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
8,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
3,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-3,2 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
3,8 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-3,2 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
199 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
158 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
72 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
285 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-16,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,93 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-82,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-974,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
16,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 mar. 2026
verificat 100

Scorul pe grupe

19 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-974,7 %5 (față de colegi)33 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-8,4 %0 (pe interval fix)44 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie8,8x100 (pe interval fix)22 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial5/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

iTonic Holdings Ltd (ITOC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 523,0 mii USD în 2025; creștere an/an 16,7 %; marjă netă -974,7 %; ROE -82,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 8,8x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -974,7 %
  • CAGR venituri 3 ani: -8,4 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 24 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 23,8x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 18,2x
P/S
—
mediana verticalei 2,8x
P/B
—
mediana verticalei 4,3x
ROE
-82,8 %
mediana verticalei -52,5 %
sub mediană
Marja netă
-974,7 %
mediana verticalei -22,7 %
sub mediană
Marja EBIT
-991,7 %
mediana verticalei -18,0 %
sub mediană
Venituri an/an
16,7 %
mediana verticalei 15,3 %
peste mediană (+9,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -2,0x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MDTMedtronic plc134,3 mld25,810,7 %13,9 %+8,4 %−0 % / +32 %
LIVNLivaNova PLC5,2 mld31,315,5 %13,0 %+10,7 %+48 % / +110 %
ITGRInteger Holdings Corporation4,3 mld42,56,0 %5,7 %+8,0 %+75 % / +45 %
AXGNAxogen, Inc.3,1 mld—-10,3 %-12,0 %+20,2 %+79 % / +684 %
TMDXTransMedics Group, Inc.2,5 mld18,936,3 %22,7 %+37,1 %−50 % / −4 %
BLFSBioLife Solutions, Inc.1,9 mld33,515,1 %56,4 %+28,9 %indisponibil / indisponibil
CNMDConmed Corporation1,6 mld21,87,1 %5,4 %+5,2 %+24 % / −50 %
CBLLCeriBell, Inc.1,1 mld—-52,5 %-68,0 %+36,1 %+61 % / indisponibil
INMDInMode Ltd.899,7 mil9,913,5 %25,3 %−6,2 %−0 % / −40 %
CVCapsoVision, Inc342,8 mil——-214,7 %+15,3 %+23 % / indisponibil
ELMDElectromed, Inc.234,3 mil21,523,3 %15,3 %+15,3 %+5 % / +172 %
FOCLEdap Tms SA162,9 mil—-321,7 %-49,1 %+1,6 %+81 % / −17 %
VANIVivani Medical, Inc.96,5 mil—-220,4 %—indisponibil−21 % / +13 %
STXSStereotaxis, Inc.95,9 mil—-325,9 %-74,2 %+20,3 %−61 % / −42 %
NRXSNeuraxis, Inc.86,1 mil—-139,8 %-144,4 %+32,9 %+147 % / +117 %
OMOutset Medical, Inc.83,8 mil—-63,0 %-58,3 %+5,1 %−3 % / −94 %
ECORelectroCore, Inc.77,5 mil——-33,5 %+27,2 %+66 % / +49 %
POCIPrecision Optics Corporation, Inc.53,1 mil—-22,3 %-11,5 %+65,2 %+3 % / −18 %
NXLNexalin Technology, Inc.34,4 mil—-240,3 %-4.139,4 %+78,8 %−95 % / −87 %
QTIQt Imaging Holdings, Inc.32,1 mil—-2.125,0 %-77,3 %+287,9 %−64 % / −99 %
NUWENuwellis, Inc.19,2 mil——-125,6 %−5,4 %−94 % / −100 %
IRIXIridex Corp12,6 mil—-73,1 %-6,9 %indisponibil−26 % / −72 %
NDRAEndra Life Sciences Inc.7,4 mil—-152,0 %—indisponibil−16 % / −100 %
ITOCiTonic Holdings Ltd——-82,8 %-974,7 %+16,7 %−81 % / indisponibil
HYPRHyperfine, Inc.0—-97,0 %-210,8 %+5,2 %−30 % / −41 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ITOC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (27 aug. 2026), 6-K (26 aug. 2026), 6-K (23 iun. 2026).

Pe scurt

iTonic Holdings Ltd, fostul Pheton Holdings, este un furnizor de soluții medicale cu sediul operațional la Beijing, care dezvoltă și comercializează software de planificare a tratamentului (TPS) pentru brahiterapie. În 2025 veniturile au crescut ușor, dar pierderea netă a explodat din cauza cheltuielilor generale, iar compania își extinde acum activitatea în Statele Unite prin achiziția iTonic Corporation 1.

SWOT

Puncte tari

  • Produsul FTTPS este aprobat ca dispozitiv medical de clasa a III-a și are o gamă largă de indicații clinice. Compania operează într-o piață cu bariere tehnice și de reglementare ridicate 1.
  • Sistemul a fost instalat la 233 de locații din China până la finalul anului 2025, ceea ce indică o bază instalată consistentă 1.
  • Certificarea ISO 13485 și sistemul de control al calității sprijină încrederea clienților din spitale 1.

Puncte slabe

  • Compania depinde aproape în totalitate de un singur produs și de o singură piață, China, ceea ce crește expunerea la riscuri concentrate 1.
  • Cheltuielile generale și administrative au crescut foarte mult în 2025, ducând la o pierdere netă mult mai mare decât veniturile 1.
  • Marja brută a scăzut în 2025, iar vânzările FTTPS au înregistrat un volum mai mic, ceea ce arată sensibilitatea veniturilor la numărul de contracte 1.

Oportunități

  • Dacă iTonic Corporation își poate dezvolta sistemul de îngrijire la domiciliu, compania ar putea diversifica sursele de venit 1.
  • Extinderea în Asia de Sud-Est, unde compania a obținut certificatul de export, ar putea adăuga clienți noi, dacă planul este reluat 1.
  • Serviciile de actualizare a FTTPS, inclusiv pentru izotopi noi, ar putea genera venituri recurente 1.

Amenințări

  • Reglementările chineze privind ofertele de titluri în afara țării și investițiile străine ar putea limita accesul la capital 1.
  • Riscul de pierdere a licențelor sau de întârziere a reînnoirii ar putea afecta direct operațiunile 1.
  • Notificarea Nasdaq privind prețul minim al acțiunii ar putea duce la delistare dacă nu se remediază situația până la termen 1.

Riscuri

  • Pierdere netă mare și cheltuieli în creștereridicat

    Cheltuielile generale au crescut de mai multe ori în 2025, iar pierderea netă a ajuns la aproape zece ori veniturile, ceea ce ar putea limita capacitatea de finanțare 1.

  • Risc de delistare de pe Nasdaqridicat

    Compania nu respecta cerința de preț minim și avea termen până în aprilie 2026 pentru remediere. Eșecul ar putea duce la excluderea acțiunilor de pe bursă 1.

  • Expunere la reglementările chinezeridicat

    Toate veniturile provin din China, iar autoritățile au indicat un control mai strict asupra ofertelor externe, ceea ce ar putea afecta operațiunile și valoarea titlurilor 1.

  • Dependență de un singur produsmediu

    Vânzările FTTPS reprezintă majoritatea veniturilor, iar numărul de contracte poate varia mult de la un an la altul, ceea ce face rezultatele volatile 1.

  • Achiziții și diluaremediu

    Compania a emis acțiuni și warrante pentru achizițiile iTonic și Geri-Safe și plasează un nou volum de acțiuni, ceea ce ar putea diminua participația acționarilor existenți 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Produsul FTTPS are o poziție tehnologică puternică pe o piață cu bariere ridicate, iar dacă volumul vânzărilor își revine, veniturile ar putea crește din nou 1.
  • Achiziția iTonic Corporation ar putea deschide o piață nouă de îngrijire la domiciliu, dacă dezvoltarea planificată se realizează 1.
  • Segmentul consumabilelor medicale a crescut rapid, ceea ce arată o cerere reală din partea spitalelor 1.

Ce ar strica teza

  • Pierderea netă a crescut de peste șapte ori în 2025, iar fără o reducere a cheltuielilor compania ar putea rămâne dependentă de finanțări externe 1.
  • Dacă notificarea Nasdaq nu este remediată, acțiunile ar putea fi excluse de la tranzacționare, ceea ce ar reduce lichiditatea 1.
  • Compania este expusă la reglementările din China și la un singur produs, ceea ce ar putea amplifica impactul unei schimbări negative 1.

De urmărit

  • Finalizarea plasamentului privat din martie 2026 și diluarea rezultatăQ2 2026
  • Remedierea cerinței de preț minim Nasdaqaprilie 2026
  • Rezultatele primelor luni ale iTonic Corporation și planul de afaceri2026
  • Evoluția cheltuielilor generale și a pierderii nete după achizițiinext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (27 aug. 2026), 6-K (26 aug. 2026), 6-K (23 iun. 2026).

Afacerea

Compania este o societate holding din Insulele Cayman care își desfășoară activitatea prin Beijing Feitian, o societate cu răspundere limitată constituită în China în 1998. Beijing Feitian dezvoltă și comercializează TPS pentru brahiterapie, în special produsul principal FTTPS, un sistem de planificare care calculează distribuția dozei pentru pacienții cu tumori maligne 1. Veniturile provin din vânzarea FTTPS și din furnizarea de consumabile medicale auxiliare, cum sunt ace de implant și ghiduri 3D tipărite. În 2025 veniturile au fost de 523.031 USD, iar pierderea netă de 5.098.384 USD 1.

Din august 2025, compania a achiziționat 51% din iTonic Corporation, o entitate aflată în stadiu de dezvoltare, care urmărește construirea unui sistem de îngrijire pentru vârstnici ce integrează inteligența artificială, automatizarea dispozitivelor medicale și expertiza clinică pentru îngrijirea la domiciliu 1. Compania a achiziționat și 30% din Geri-Safe, Ltd. Activitatea din SUA nu are încă venituri, deci ponderea ei în profilul actual este limitată 1.

Structura juridică a fost modificată în ianuarie 2026, când numele a fost schimbat din Pheton Holdings Ltd în iTonic Holdings Ltd, iar simbolul de pe Nasdaq Capital Market din PTHL în ITOC 1. Compania a primit și o notificare de la Nasdaq privind nerespectarea cerinței de preț minim al acțiunii, cu termen până la 20 aprilie 2026 1.

Segmente

FTTPS (sistem de planificare pentru brahiterapie)

Produsul principal, care a generat 69,37% din veniturile din 2025, cu un volum de vânzări de 10 sisteme în 2025 față de 12 în 2024 și un preț mediu de contract de 36.285 USD 1. Vânzările au rămas aproape constante în valoare, dar scăderea volumului a fost compensată de contracte mai personalizate.

Consumabile medicale auxiliare

Segmentul a crescut cu 103,67% în 2025, ajungând la 160.181 USD, datorită creșterii numărului de pacienți din spitale și noilor canale de vânzare pentru acele de implant 1. Compania nu deține facilități de producție pentru aceste produse, pe care le achiziționează și le revinde 1.

Piața în context

Pe piața chineză există 6 produse TPS pentru brahiterapie aprobate de autoritatea de reglementare, ceea ce indică o concurență limitată, dar nu neglijabilă 1. Creșterea pe termen lung depinde de extinderea în Asia de Sud-Est, care nu a generat încă contracte, și de rezultatele din SUA 1.

Tendințe

  • Accent pe personalizarea tratamentuluivânt din spate

    Compania susține că refacerea planului de tratament în timpul terapiei ar putea deveni standard pentru pacienții cu tumori tratate prin radiații interne. Dacă această tendință se confirmă, ar putea sprijini cererea pentru produsul FTTPS 1.

  • Presiune asupra prețurilor și a costurilorvânt din față

    Costul vânzărilor a crescut mult mai repede decât veniturile în 2025, iar marja brută a scăzut de la 85,04% la 62,59%, ceea ce arată că personalizarea costisitoare ar putea reduce rentabilitatea 1.

  • Reglementare mai strictă în Chinamixt

    Autoritățile chineze au indicat intenția de a exercita mai mult control asupra ofertelor externe și a investițiilor străine, iar licențele necesită reînnoire periodică. Aceste schimbări ar putea afecta accesul la capital și operațiunile 1.

Poziția concurențială

Sursa indică faptul că în China există șase produse TPS pentru brahiterapie aprobate, iar FTTPS este considerat tehnologic avansat și cu o gamă largă de indicații clinice 1. Barierele de intrare sunt ridicate, din cauza cerințelor tehnice, a procedurilor de înregistrare la autoritatea de reglementare și a nevoii de date clinice extinse 1.

Compania descrie avantajele sale prin calitatea sistemului, certificarea ISO 13485:2016 și experiența echipei de conducere, dar nu oferă o comparație cantitativă a cotei de piață 1. Actorii din SUA cu care se va confrunta iTonic Corporation nu sunt identificați în sursă.

  • Alți producători chinezi de TPS pentru brahiterapie

    Sursa menționează existența a alte cinci produse TPS aprobate în China, fără a numi producătorii 1.

  • Furnizori de consumabile medicale pentru brahiterapie

    Segmentul de consumabile concurează cu alți distribuitori de ace de implant și echipamente, pe care sursa nu îi identifică 1.

  • Dezvoltatori de sisteme de îngrijire pentru vârstnici

    iTonic Corporation intră într-o piață a tehnologiilor de îngrijire la domiciliu, unde concurenții nu sunt numiți în sursă 1.

  • Furnizori de software de planificare radioterapeutică

    Compania se compară cu sisteme TPS străine, dar sursa nu numește concurenți internaționali 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / iTonic Holdings Ltd · 30 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.