olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Precision Optics Corporation, Inc. POCI
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus · SIC 3845 · Verticală: Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845)
Precision Optics Corporation, Inc. (POCI) proiectează și fabrică instrumente optice avansate pentru chirurgia minim invazivă și pentru industriile de apărare și aerospațiale. Cifra de afaceri din exercițiul fiscal 2026 a crescut puternic, dar compania rămâne cu pierderi, iar ghidajul pentru 2027 indică o reducere temporară a cererii dintr-un client din sateliți.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Precision Optics Corporation, Inc. (POCI) costa 4,95 USD (+2,27 % într-o zi), cu capitalizare 54,3 mil USD, beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 3,90–5,96 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 8,8 mil USD (+42,0 % an/an), profit net de -103,8 mii USD, EPS diluat -0,01 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 4,08 – 4,91
- peste banda superioară · %B 1,05 · lățimea benzii 18,5 %
- SMA 50 / 200
- 4,45 / 4,63
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,10 / 0,04
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +10,0 % | −5,9 % | +15,9 pp | — |
| 3 luni | +16,7 % | −4,6 % | +21,4 pp | — |
| 6 luni | +4,2 % | +0,2 % | +4,0 pp | — |
| De la început de an | +18,1 % | +7,4 % | +10,7 pp | — |
| 1 an | +16,5 % | +8,2 % | +8,3 pp | −6,0 % |
| 3 ani | −22,0 % | +68,4 % | −90,5 pp | −27,5 % |
| 5 ani | −24,0 % | +56,5 % | −80,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,2 mil | 4,5 mil | 4,2 mil | 6,2 mil | 6,7 mil | 7,4 mil | 8,7 mil | 8,8 mil |
| Costul vânzărilor | 3,1 mil | 3,5 mil | 3,8 mil | 5,4 mil | 5,7 mil | 7,2 mil | 6,7 mil | 6,6 mil |
| Profit brut | 1,1 mil | 1,1 mil | 418,0 mii | 799,2 mii | 946,4 mii | 204,7 mii | 2,1 mil | 2,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 400,7 mii | 317,7 mii | 211,2 mii | 228,3 mii | 311,8 mii | 249,6 mii | 267,3 mii | 204,4 mii |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,0 mil | 1,7 mil | 2,2 mil | 1,9 mil | 2,2 mil | 1,7 mil | 1,9 mil | 2,1 mil |
| Profit operațional | -1,2 mil | -910,0 mii | -2,0 mil | -1,4 mil | -1,6 mil | -1,7 mil | -64,5 mii | -106,6 mii |
| Amortizare și depreciere | 48,3 mii | 49,2 mii ≈ | 62,4 mii ≈ | 52,6 mii | 65,2 mii | 74,2 mii ≈ | 75,6 mii ≈ | 64,3 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 64,3 mii | 59,7 mii | 58,5 mii | 44,6 mii | 41,8 mii | 38,5 mii | 35,1 mii | 32,8 mii |
| Profit înainte de impozit | — | — | -2,1 mil | -1,4 mil | — | — | -99,6 mii | -107,5 mii |
| Impozit pe profit | — | — | 0 | 1,9 mii | — | — | 8,7 mii | -3,7 mii |
| Profit net | -1,3 mil | -969,7 mii | -2,1 mil | -1,4 mil | -1,6 mil | -1,8 mil | -108,3 mii | -103,8 mii |
| EPS diluat | -0,21 | -0,15 | -0,30 | -0,18 ≈ | -0,21 | -0,23 | -0,01 | -0,01 ≈ |
| Flux de numerar operațional | -318,6 mii | -786,8 mii ≈ | -1,9 mil ≈ | -417,5 mii | 78,2 mii | -256,1 mii ≈ | -723,3 mii ≈ | -649,1 mii |
| Investiții (capex) | 24,3 mii | 29,8 mii ≈ | 126,8 mii ≈ | 46,2 mii | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,8 mil | 9,9 mil | 10,7 mil | 15,7 mil | 21,0 mil | 19,1 mil | 19,1 mil | 31,5 mil |
| Venituri an/an | +68,5 % | +45,8 % | +7,6 % | +46,9 % | +34,2 % | −9,2 % | −0,1 % | +65,2 % |
| Profit net | -614,9 mii | -1,4 mil | -102,8 mii | -928,4 mii | -144,6 mii | -3,0 mil | -5,8 mil | -3,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,05 | indisponibil | -0,01 | -0,18 | -0,03 | -0,49 | -0,85 | -0,43 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -9,0 % | -14,4 % | -1,0 % | -5,9 % | -0,7 % | -15,4 % | -30,3 % | -11,5 % |
| Flux de numerar liber | -1,2 mil | -711,6 mii | -29,4 mii | -1,0 mil | -97,9 mii | -3,0 mil | -3,6 mil | -2,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 9,8 mil USD
- Datorie financiară
- 1,3 mil USD
- Datorie netă
- -8,6 mil USD
- Capitaluri proprii
- 20,3 mil USD
- Active totale
- 32,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,06x
- Lichiditate curentă
- 2,28x
- ROE
- -22,3 %
- ROA
- -13,9 %
- Marja FCF
- -6,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,7 mil | 15,7 mil | 21,0 mil | 19,1 mil | 19,1 mil | 31,5 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 7,2 mil | 10,8 mil | 13,3 mil | 13,3 mil | 15,7 mil | 26,1 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Profit brut | 3,4 mil | 4,9 mil | 7,7 mil | 5,8 mil | 3,4 mil | 5,4 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 624,3 mii | 666,5 mii | 992,4 mii | 981,8 mii | 1,2 mil | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 3,7 mil | 5,6 mil | 7,4 mil | 7,5 mil | 7,8 mil | 7,9 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Profit operațional | -905,6 mii | -1,5 mil | -638,5 mii | -2,7 mil | -5,6 mil | -3,5 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 146,8 mii | 190,2 mii | 210,7 mii | 212,4 mii | 212,4 mii | 279,3 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| EBITDA | -758,8 mii ≈ | -1,3 mil ≈ | -427,8 mii ≈ | -2,5 mil ≈ | -5,3 mil ≈ | -3,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,3 mii | 155,7 mii | 218,9 mii | 225,1 mii | 227,0 mii | 148,1 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -101,9 mii | -927,5 mii | -142,7 mii | -2,9 mil | -5,8 mil | -3,6 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 912 | 952 | 1,9 mii | 1,9 mii | 1,9 mii | 5,0 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Profit net | -102,8 mii | -928,4 mii | -144,6 mii | -3,0 mil | -5,8 mil | -3,6 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,01 | -0,18 | -0,03 | -0,49 | -0,85 | -0,43 | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 13,3 mil | 5,3 mil | 5,7 mil | 6,1 mil | 6,8 mil | 8,5 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 7,5 mil
- 2025
- 7,8 mil
- 2026
- 7,9 mil
SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat
- 2024
- 6,1 mil
- 2025
- 6,8 mil
- 2026
- 8,5 mil
SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 861,7 mii | 605,7 mii | 2,9 mil | 405,3 mii | 1,8 mil | 9,8 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Creanțe | 1,9 mil | 2,7 mil | 3,9 mil | 3,5 mil | 4,3 mil | 5,9 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Stocuri | 1,9 mil | 3,0 mil | 2,8 mil | 2,9 mil | 3,6 mil | 3,8 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Active curente | 4,8 mil | 6,5 mil | 9,9 mil | 7,1 mil | 10,1 mil | 20,1 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 594,3 mii | 627,5 mii | 433,5 mii | 493,6 mii | 533,8 mii | 887,7 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Fond comercial | 687,7 mii | 8,8 mil | 8,8 mil | 8,8 mil | 8,8 mil | 8,8 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 141,7 mii | 229,4 mii | 265,1 mii | 286,6 mii | 232,5 mii | 212,9 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Active totale | 6,3 mil | 16,7 mil | 19,7 mil | 16,9 mil | 19,8 mil | 32,3 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,2 mil | 2,2 mil | 2,4 mil | 1,4 mil | 2,9 mil | 3,6 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 367,7 mii | 513,3 mii | 276,9 mii | 577,9 mii | 577,9 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 0 | 2,0 mil | 2,2 mil | 1,9 mil | 1,3 mil | 711,3 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,5 mil | 4,6 mil | 5,3 mil | 4,9 mil | 6,2 mil | 8,8 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | — | — | 7,7 mil | 6,8 mil | 7,5 mil | 12,0 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,4 mil † | 9,0 mil † | 12,0 mil † | 10,1 mil † | 12,3 mil † | 20,3 mil † | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 286,6 mii
- 2025
- 232,5 mii
- 2026
- 212,9 mii
SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 46,6 mii | -933,4 mii | -81,1 mii | -2,7 mil | -3,4 mil | -1,6 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 75,9 mii | 113,2 mii | 16,8 mii | 272,4 mii | 227,2 mii | 426,8 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -29,4 mii ≈ | -1,0 mil ≈ | -97,9 mii ≈ | -3,0 mil ≈ | -3,6 mil ≈ | -2,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -122,4 mii | -407,8 mii | -52,5 mii | -293,9 mii | -233,5 mii | -429,4 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -197,2 mii | 1,1 mil | 2,5 mil | 456,3 mii | 5,0 mil | 10,0 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -293,9 mii
- 2025
- -233,5 mii
- 2026
- -429,4 mii
SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 54,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -24,4 % | 40 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | -11,5 % | 59 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 14,4 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -23,7x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,3x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -3,6 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate47/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PRECISION OPTICS CORPORATION, INC. (POCI). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 31,5 mil USD în 2026; creștere an/an 65,2 %; marjă netă -11,5 %; ROE -22,3 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 14,4 %
- Lichiditatea curentă: 2,3x
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -23,7x
- Randament FCF: -3,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 24 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MDTMedtronic plc | 134,1 mld | 25,8 | 10,7 % | 13,9 % | +8,4 % | −0 % / +32 % |
| LIVNLivaNova PLC | 5,0 mld | 30,3 | 15,5 % | 13,0 % | +10,7 % | +43 % / +103 % |
| ITGRInteger Holdings Corporation | 4,3 mld | 42,5 | 6,0 % | 5,7 % | +8,0 % | +76 % / +45 % |
| AXGNAxogen, Inc. | 2,9 mld | — | -10,3 % | -12,0 % | +20,2 % | +70 % / +644 % |
| TMDXTransMedics Group, Inc. | 2,4 mld | 18,9 | 31,9 % | 19,9 % | +37,1 % | −53 % / −9 % |
| BLFSBioLife Solutions, Inc. | 1,9 mld | 33,5 | 15,1 % | 56,4 % | +28,9 % | indisponibil / indisponibil |
| CNMDConmed Corporation | 1,6 mld | 21,4 | 7,1 % | 5,4 % | +5,2 % | +22 % / −51 % |
| CBLLCeriBell, Inc. | 1,0 mld | — | -52,5 % | -68,0 % | +36,1 % | +53 % / indisponibil |
| INMDInMode Ltd. | 849,0 mil | 9,4 | 13,5 % | 25,3 % | −6,2 % | −6 % / −44 % |
| CVCapsoVision, Inc | 310,3 mil | — | — | -214,7 % | +15,3 % | +11 % / indisponibil |
| ELMDElectromed, Inc. | 224,0 mil | 20,6 | 23,3 % | 15,3 % | +15,3 % | 0 % / +160 % |
| FOCLEdap Tms SA | 200,7 mil | — | -129,2 % | -42,8 % | +1,6 % | +77 % / −19 % |
| STXSStereotaxis, Inc. | 105,2 mil | — | -325,9 % | -74,2 % | +20,3 % | −57 % / −36 % |
| VANIVivani Medical, Inc. | 93,8 mil | — | -220,4 % | — | indisponibil | −24 % / +9 % |
| ECORelectroCore, Inc. | 81,2 mil | — | — | -33,5 % | +27,2 % | +74 % / +57 % |
| OMOutset Medical, Inc. | 77,4 mil | — | -63,0 % | -58,3 % | +5,1 % | −10 % / −95 % |
| NRXSNeuraxis, Inc. | 76,7 mil | — | -139,8 % | -144,4 % | +32,9 % | +120 % / +93 % |
| POCIPrecision Optics Corporation, Inc. | 54,3 mil | — | -22,3 % | -11,5 % | +65,2 % | +16 % / −22 % |
| NXLNexalin Technology, Inc. | 30,9 mil | — | -240,3 % | -4.139,4 % | +78,8 % | −96 % / −88 % |
| QTIQt Imaging Holdings, Inc. | 30,3 mil | — | -2.125,0 % | -77,3 % | +287,9 % | −66 % / −99 % |
| NUWENuwellis, Inc. | 17,0 mil | — | — | -125,6 % | −5,4 % | −95 % / −100 % |
| IRIXIridex Corp | 11,9 mil | — | -73,1 % | -6,9 % | indisponibil | −29 % / −73 % |
| NDRAEndra Life Sciences Inc. | 7,5 mil | — | -152,0 % | — | indisponibil | −15 % / −100 % |
| ITOCiTonic Holdings Ltd | — | — | -82,8 % | -974,7 % | +16,7 % | −82 % / indisponibil |
| HYPRHyperfine, Inc. | 0 | — | -97,0 % | -210,8 % | +5,2 % | −36 % / −46 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru POCI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Precision Optics Corporation, Inc. (POCI) proiectează și fabrică instrumente optice avansate pentru chirurgia minim invazivă și pentru industriile de apărare și aerospațiale. Cifra de afaceri din exercițiul fiscal 2026 a crescut puternic, dar compania rămâne cu pierderi, iar ghidajul pentru 2027 indică o reducere temporară a cererii dintr-un client din sateliți 2.
SWOT
Puncte tari
- Experiență de peste patru decenii în optică de precizie și o gamă integrată de la proiectare până la producția de volum 12.
- Creștere puternică a veniturilor și a marjei brute în trimestrul patru al exercițiului fiscal 2026 2.
- Poziție de furnizor în mai multe industrii, medicală, apărare și sateliți, care reduce dependența de un singur sector 1.
Puncte slabe
- Pierderi nete persistente și o istorie de pierderi, ceea ce face necesară atragerea de capital suplimentar 12.
- Concentrarea extremă a veniturilor la câțiva clienți, cu impact major dacă unul dintre aceștia reduce comenzile 1.
- Dependență de furnizori limitați pentru sticlă optică de precizie și senzori CMOS 1.
Oportunități
- Dacă cererea de la clientul din sateliți revine, ghidajul companiei sugerează un al doilea semestru mai puternic 2.
- Comenzile noi de la o companie de apărare și un inițial ordin de inginerie din spațiu ar putea extinde baza de clienți 2.
- Extinderea dispozitivelor de unică folosință ar putea deschide noi programe de producție în medicină 1.
Amenințări
- Reglementările FDA și ITAR pot întârzia sau opri vânzările, iar neconformitatea poate atrage sancțiuni 1.
- Tarifele vamale și modificările de reglementare pot afecta rentabilitatea activității Ross Optical 1.
- Atacurile cibernetice și pierderea informațiilor confidențiale ar putea genera amenzi și pierderea clienților 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un singur client a reprezentat o parte foarte mare din venituri în exercițiul fiscal 2026, iar pierderea lui ar afecta semnificativ rezultatele 1.
- Pierderi și nevoia de capitalridicat
Compania ar putea continua să înregistreze pierderi și ar putea avea nevoie de fonduri suplimentare pentru dezvoltare 12.
- Convenanțe bancaremediu
Compania nu a respectat indicatorul de acoperire a serviciului datoriei la 30 iunie 2026, iar finanțatorul a schimbat condițiile, cu o cerință de lichiditate minimă 1.
- Clienți care pot schimba furnizorulscăzut
Clienții care controlează produsele finale pot alege alți furnizori pe criterii de cost sau calitate, ceea ce ar putea reduce veniturile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă producția de sisteme și comenzile noi continuă să crească, veniturile și marja brută ar putea reveni la niveluri record în a doua jumătate a anului 2.
- Poziția în dispozitive de unică folosință și în comunicațiile optice prin sateliți ar putea duce la relații de producție pe termen lung 12.
- Reducerea pierderilor și îmbunătățirea EBITDA ajustat din ultimele trimestre ar putea indica o trecere spre rentabilitate 2.
Ce ar strica teza
- Ghidajul pentru 2027 prevede venituri similare cu cele din 2026, ceea ce arată că creșterea ar putea fi temporară 2.
- Concentrarea extremă pe câțiva clienți face ca rezultatele să fie vulnerabile la o singură decizie de cumpărare 1.
- Compania ar putea avea nevoie de noi emisiuni de acțiuni, ceea ce ar diluа acționarii existenți 1.
De urmărit
- Reluarea comenzilor de la clientul din sateliți și evoluția veniturilor din a doua jumătate2027
- Realizarea ghidajului privind venitul și EBITDA ajustat pentru exercițiul fiscal 2027next 10-K
- Respectarea noilor condiții de lichiditate și accesul la linia de creditQ1 2027
- Evoluția concentrării clienților și noile comenzi din apărare și spațiu2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania activează din 1982 și operează prin patru zone: producție de sisteme, inginerie și dezvoltare de produse, componente optice Ross Optical și laboratorul de micro-optică. Produsele includ endoscoape, lentile Microprecision și camere medicale miniaturale, precum și ansambluri optice pentru sateliți și apărare 1. În exercițiul fiscal 2026, producția de sisteme a reprezentat aproximativ 72% din activitate, iar Ross Optical circa 15% 1.
Piața în context
Piața endoscopiei de unică folosință și a camerelor miniaturale creează cerere pentru componente mici și ieftine, iar comunicațiile optice prin sateliți deschid o piață nouă pentru ansamblurile optice compacte 1. Veniturile sunt însă concentrate la câțiva clienți, iar cererea de la un client din sateliți este temporar suspendată 2.
Tendințe
- Cerere din producția de dispozitive de unică folosințăvânt din spate
Trecerea de la endoscoape reutilizabile la variante de unică folosință ar putea susține volumele de producție pe termen lung 1.
- Comunicații optice prin satelițimixt
Constelațiile de sateliți au nevoie de ansambluri optice compacte, un domeniu în care compania vede o oportunitate, deși cererea unui client important s-a redus temporar 12.
- Tarife vamale și recuperărimixt
Anularea unor tarife IEEPA a generat creanțe de recuperare și rambursări către clienți, ceea ce influențează rezultatele pe termen scurt 1.
- Reglementare medicală și de exportvânt din față
Supravegherea FDA, cerințele ISO 13485 și reglementările ITAR pot limita sau întârzia vânzările de produse noi 1.
Poziția concurențială
Compania recunoaște că concurenții săi sunt, în general, mai mari, cu resurse financiare și de cercetare superioare, iar unii au experiență mai mare în optică sau în industria semiconductoarelor 1. Avantajul declarat constă în calitatea produselor, inovație și capacitatea de a furniza optică greu de găsit prin rețeaua globală a Ross Optical 1.
- Producători optici și medicali concurenți, nenumiți în sursă
Sursa nu identifică firme concrete; concurenții sunt descriși generic ca firme mai mari, cu resurse financiare superioare 1.
- Furnizori globali de optică de precizie
Companiile din această categorie concurează indirect prin sursele de componente optice, iar compania depinde de câțiva furnizori externi 1.
- Producători de senzori CMOS
Furnizori de senzori pentru endoscoape digitale; compania depinde de un număr limitat de surse, așa că este mai degrabă furnizor decât concurent 1.
- Firme de inginerie pentru dispozitive medicale
Concurează pentru proiecte de dezvoltare în faza de inginerie, un segment în care veniturile companiei au scăzut în exercițiul fiscal 2026 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Precision optics to make plant health visible from spacePhys.org · 01 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 01 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent30 oct. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)27 oct. 2026
- Raport curent28 sept. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport anual28 sept. 2026
- Raport trimestrial13 mai 2026
- Raport curent30 mar. 2026Acord material · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 mar. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial17 feb. 2026
- Convocare AGA (proxy)02 feb. 2026
- Raport trimestrial13 nov. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Precision Optics Corporation, Inc. · 28 sept. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Precision Optics Corporation, Inc. · 28 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.