olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Hyperfine, Inc. HYPR
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus · SIC 3845 · Verticală: Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845)
Hyperfine, Inc. dezvoltă sistemul Swoop, un aparat portabil de rezonanță magnetică la câmp ultra-scăzut, cu imagistică cerebrală asistată de inteligență artificială, destinat unităților de terapie intensivă, urgențelor și cabinetelor de neurologie. Compania este încă în faza timpurie de comercializare, iar cifrele trimestriale recente indică o accelerare a vânzărilor, în timp ce pierderile rămân mari. Veniturile totale de 13,6 milioane USD în 2025 și estimarea preliminară de aproximativ 6,0 milioane USD pentru trimestrul al treilea al anului 2026 arată direcția acestei creșteri.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Hyperfine, Inc. (HYPR) costa 0,75 USD (+8,42 % într-o zi), cu capitalizare 0 USD, beta 1,79, interval pe 52 de săptămâni 0,69–1,87 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 3,9 mil USD (+44,8 % an/an), profit net de -9,3 mil USD, EPS diluat -0,09 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,64 – 0,92
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,39 · lățimea benzii 36,0 %
- SMA 50 / 200
- 0,80 / 1,12
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,03 / -0,03
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −15,0 % | −2,0 % | −13,0 pp | — |
| 3 luni | −23,4 % | −2,2 % | −21,3 pp | — |
| 6 luni | −56,6 % | +4,3 % | −60,9 pp | — |
| De la început de an | −23,4 % | +10,6 % | −33,9 pp | — |
| 1 an | −27,9 % | +10,5 % | −38,3 pp | −0,4 % |
| 3 ani | −44,4 % | +73,7 % | −118,1 pp | −17,4 % |
| 5 ani | −92,5 % | +61,7 % | −154,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,6 mil | 2,3 mil | 2,1 mil | 2,7 mil | 3,4 mil | 5,3 mil | 3,9 mil | 3,9 mil |
| Costul vânzărilor | 1,7 mil | 1,5 mil | 1,3 mil | 1,4 mil | 1,6 mil | 2,6 mil | 1,9 mil | 1,9 mil |
| Profit brut | 1,9 mil | 826,0 mii | 883,0 mii | 1,3 mil | 1,8 mil | 2,7 mil | 2,0 mil | 2,0 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 5,9 mil | 5,1 mil | 5,0 mil | 4,5 mil | 4,0 mil | 3,8 mil | 3,8 mil | 3,9 mil |
| Profit operațional | -11,0 mil | -10,8 mil | -10,9 mil | -9,6 mil | -8,9 mil | -7,7 mil | -8,6 mil | -8,5 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 0 | 0 | — | — | 83,0 mii | 533,0 mii |
| Profit înainte de impozit | -10,3 mil | -10,4 mil | -9,4 mil | -9,2 mil | -11,0 mil | -5,9 mil | -8,6 mil | -9,3 mil |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Profit net | -10,3 mil | -10,4 mil | -9,4 mil | -9,2 mil | -11,0 mil | -5,9 mil | -8,6 mil | -9,3 mil |
| EPS diluat | -0,14 | -0,14 ≈ | -0,12 | -0,12 | -0,14 | -0,06 ≈ | -0,09 | -0,09 |
| Flux de numerar operațional | -8,5 mil ≈ | -8,4 mil | -9,2 mil | -7,9 mil ≈ | -5,6 mil ≈ | -5,2 mil | -9,0 mil | -7,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 159,0 mii ≈ | 8,0 mii | 472,0 mii | 520,0 mii ≈ | 130,0 mii ≈ | 63,0 mii | 242,0 mii | 30,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 294,0 mii | 1,5 mil | 6,8 mil | 11,0 mil | 12,9 mil | 13,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +408,8 % | +355,5 % | +61,9 % | +16,8 % | +5,2 % |
| Profit net | -23,4 mil | -64,9 mil | -44,2 mil | -44,2 mil | -40,7 mil | -35,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -17,57 | -1,04 | -0,62 | -0,56 | -0,43 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -7.968,4 % | -4.335,0 % | -649,2 % | -401,0 % | -315,9 % | -262,3 % |
| Flux de numerar liber | -23,1 mil | -49,9 mil | -72,9 mil | -42,6 mil | -39,2 mil | -29,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 35,1 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -35,1 mil USD
- Capitaluri proprii
- 41,0 mil USD
- Active totale
- 55,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 4,34x
- ROE
- -79,0 %
- ROA
- -62,3 %
- Marja FCF
- -214,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 294,0 mii | 1,5 mil | 6,8 mil | 11,0 mil | 12,9 mil | 13,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 771,0 mii | 2,7 mil | 5,9 mil | 6,3 mil | 7,0 mil | 6,8 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit brut | -477,0 mii | -1,2 mil | 907,0 mii | 4,8 mil | 5,9 mil | 6,8 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 14,6 mil | 25,8 mil | 28,2 mil | 22,5 mil | 22,5 mil | 17,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -23,5 mil | -64,9 mil | -73,9 mil | -48,1 mil | -43,2 mil | -37,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 289,0 mii | 726,0 mii | 1,0 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 22 mar. 2023verificat |
| EBITDA | -23,2 mil ≈ | -64,1 mil ≈ | -72,9 mil ≈ | — | — | — | SEC (XBRL)· 22 mar. 2023derivat |
| Profit înainte de impozit | -23,4 mil | -64,9 mil | -73,2 mil | -44,2 mil | -40,7 mil | -35,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | -23,4 mil | -64,9 mil | -44,2 mil | -44,2 mil | -40,7 mil | -35,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -17,57 | -1,04 | -0,62 | -0,56 | -0,43 | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 3,7 mil | 70,4 mil | 71,3 mil | 72,4 mil | 81,8 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 71,3 mil
- 2024
- 72,4 mil
- 2025
- 81,8 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 62,7 mil | 188,5 mil | 117,5 mil | 75,2 mil | 37,6 mil | 35,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 174,0 mii | 553,0 mii | 2,1 mil | 3,2 mil | 6,0 mil | 5,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 1,7 mil | 4,3 mil | 4,6 mil | 6,6 mil | 5,8 mil | 7,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 68,3 mil | 197,5 mil | 128,7 mil | 88,9 mil | 53,7 mil | 50,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,9 mil | 3,8 mil | 3,2 mil | 3,0 mil | 3,1 mil | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 71,5 mil | 202,5 mil | 134,1 mil | 94,2 mil | 58,9 mil | 55,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 948,0 mii | 2,2 mil | 678,0 mii | 1,2 mil | 1,6 mil | 4,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | — | — | — | 0 | SEC (XBRL)· 12 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 4,1 mil | 15,7 mil | 8,8 mil | 8,8 mil | 8,7 mil | 11,7 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 4,3 mil | 16,2 mil | 10,3 mil | 9,8 mil | 9,9 mil | 14,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -61,1 mil † | 186,2 mil † | 123,7 mil † | 84,4 mil † | 49,0 mil † | 41,0 mil † | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -21,5 mil | -47,2 mil | -72,3 mil | -41,8 mil | -38,8 mil | -27,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,6 mil | 2,7 mil | 585,0 mii | 804,0 mii | 383,0 mii | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -23,1 mil ≈ | -49,9 mil ≈ | -72,9 mil ≈ | -42,6 mil ≈ | -39,2 mil ≈ | -29,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,6 mil | -2,7 mil | -585,0 mii | -804,0 mii | -383,0 mii | -1,2 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 60,9 mil | 176,8 mil | 7,0 mii | 174,0 mii | 1,0 mil | 27,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -804,0 mii
- 2024
- -383,0 mii
- 2025
- -1,2 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 0 USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
29 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -432,1 % | 0 (față de colegi) | 36 % |
| Marja netă · Calitate | -210,8 % | 14 (față de colegi) | 21 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 25,8 % | 100 (pe interval fix) | 29 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 6,2x | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate5/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Hyperfine, Inc. (HYPR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,6 mil USD în 2025; creștere an/an 5,2 %; marjă netă -210,8 %; ROE -97,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 25,8 %
- Lichiditatea curentă: 6,2x
Ce o infirmă
- ROIC: -432,1 %
- Marja netă: -210,8 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 24 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MDTMedtronic plc | 126,5 mld | 24,3 | 10,7 % | 13,9 % | +8,4 % | −6 % / +25 % |
| LIVNLivaNova PLC | 5,2 mld | 27,8 | 15,4 % | 12,8 % | +10,7 % | +48 % / +110 % |
| ITGRInteger Holdings Corporation | 4,3 mld | 42,5 | 6,0 % | 5,7 % | +8,0 % | +75 % / +45 % |
| AXGNAxogen, Inc. | 3,1 mld | — | -10,3 % | -12,0 % | +20,2 % | +79 % / +684 % |
| TMDXTransMedics Group, Inc. | 2,5 mld | 18,9 | 36,3 % | 22,7 % | +37,1 % | −50 % / −4 % |
| BLFSBioLife Solutions, Inc. | 1,9 mld | 33,5 | 15,1 % | 56,4 % | +28,9 % | indisponibil / indisponibil |
| CNMDConmed Corporation | 1,6 mld | 21,8 | 7,1 % | 5,4 % | +5,2 % | +24 % / −50 % |
| CBLLCeriBell, Inc. | 1,1 mld | — | -52,5 % | -68,0 % | +36,1 % | +61 % / indisponibil |
| INMDInMode Ltd. | 899,7 mil | 9,9 | 13,5 % | 25,3 % | −6,2 % | −0 % / −40 % |
| CVCapsoVision, Inc | 342,8 mil | — | — | -214,7 % | +15,3 % | +23 % / indisponibil |
| ELMDElectromed, Inc. | 234,3 mil | 21,5 | 23,3 % | 15,3 % | +15,3 % | +5 % / +172 % |
| FOCLEdap Tms SA | 162,9 mil | — | -321,7 % | -49,1 % | +1,6 % | +81 % / −17 % |
| VANIVivani Medical, Inc. | 96,5 mil | — | -220,4 % | — | indisponibil | −21 % / +13 % |
| STXSStereotaxis, Inc. | 95,9 mil | — | -325,9 % | -74,2 % | +20,3 % | −61 % / −42 % |
| NRXSNeuraxis, Inc. | 86,1 mil | — | -139,8 % | -144,4 % | +32,9 % | +147 % / +117 % |
| OMOutset Medical, Inc. | 83,5 mil | — | -59,2 % | -63,1 % | +5,1 % | −3 % / −94 % |
| ECORelectroCore, Inc. | 75,7 mil | — | — | -40,0 % | +27,2 % | +66 % / +49 % |
| POCIPrecision Optics Corporation, Inc. | 53,1 mil | — | -22,3 % | -11,5 % | +65,2 % | +3 % / −18 % |
| NXLNexalin Technology, Inc. | 34,4 mil | — | -240,3 % | -4.139,4 % | +78,8 % | −95 % / −87 % |
| QTIQt Imaging Holdings, Inc. | 32,1 mil | — | -2.125,0 % | -77,3 % | +287,9 % | −64 % / −99 % |
| NUWENuwellis, Inc. | 19,2 mil | — | — | -125,6 % | −5,4 % | −94 % / −100 % |
| IRIXIridex Corp | 12,6 mil | — | -73,1 % | -6,9 % | indisponibil | −26 % / −72 % |
| NDRAEndra Life Sciences Inc. | 7,4 mil | — | -152,0 % | — | indisponibil | −16 % / −100 % |
| ITOCiTonic Holdings Ltd | — | — | -82,8 % | -974,7 % | +16,7 % | −80 % / indisponibil |
| HYPRHyperfine, Inc. | 0 | — | -97,0 % | -210,8 % | +5,2 % | −28 % / −44 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HYPR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | lipsesc date de intrare Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | lipsesc date de intrare Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | lipsesc date de intrare Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | lipsesc date de intrare Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | lipsesc date de intrare Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | lipsesc date de intrare Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | lipsesc date de intrare Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | lipsesc date de intrare Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | lipsesc date de intrare Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Hyperfine, Inc. dezvoltă sistemul Swoop, un aparat portabil de rezonanță magnetică la câmp ultra-scăzut, cu imagistică cerebrală asistată de inteligență artificială, destinat unităților de terapie intensivă, urgențelor și cabinetelor de neurologie. Compania este încă în faza timpurie de comercializare, iar cifrele trimestriale recente indică o accelerare a vânzărilor, în timp ce pierderile rămân mari 13. Veniturile totale de 13,6 milioane USD în 2025 și estimarea preliminară de aproximativ 6,0 milioane USD pentru trimestrul al treilea al anului 2026 arată direcția acestei creșteri 13.
SWOT
Puncte tari
- Compania are primul aparat portabil cu clearance FDA pentru imagistica cerebrală la câmp ultra-scăzut și un portofoliu de brevete extins 1.
- Software-ul cu inteligență artificială se actualizează constant, iar generațiile succesive au adus îmbunătățiri de imagine recunoscute în documentele companiei 1.
- Aparatul poate fi folosit la patul pacientului, fără facilități speciale, ceea ce oferă un avantaj practic față de RMN-ul convențional 1.
Puncte slabe
- Compania are pierderi nete repetate și un deficit acumulat mare, ceea ce o face dependentă de finanțare externă 1.
- Volumul de unități vândute a scăzut în 2025, deși veniturile au crescut, ceea ce arată o dependență de prețul mediu 1.
- Compania nu a atins încă adoptarea largă pe piață și nici producția la scară, conform propriilor avertismente 1.
Oportunități
- Extinderea în neurologia ambulatorie și în cabinete ar putea deschide un segment de clienți mult mai mare decât cel al spitalelor 1.
- Studiile clinice în curs, inclusiv cele pentru contrast, ar putea extinde indicațiile aprobate și utilizarea de rutină 1.
- Piețele internaționale cu penetrare scăzută a RMN-ului ar putea oferi volume noi, dacă aprobările și distribuitorii se extind 12.
Amenințări
- Marii producători de imagistică medicală pot reduce prețurile sau împacheta produse, ceea ce ar putea îngreuna concurența companiei 1.
- Dificultățile de aprovizionare cu un magnet dintr-o singură sursă europeană ar putea afecta livrările și vânzările pe anumite piețe 1.
- Dacă finanțarea devine mai scumpă sau mai greu de obținut, compania ar putea fi forțată să accepte condiții nefavorabile 1.
Riscuri
- Dependența de finanțare externăridicat
Compania arată pierderi nete repetate și spune că ar putea avea nevoie de capital suplimentar, iar condițiile unei finanțări viitoare ar putea fi nefavorabile acționarilor existenți 1.
- Acceptarea de piață incertăridicat
Compania avertizează că produsele ar putea să nu câștige o acceptare largă și că un ritm lent de adoptare ar afecta rezultatele 1.
- Aprovizionarea cu magnetulmediu
Magnetul personalizat din Swoop vine de la un singur furnizor european, iar tensiunile geopolitice au crescut costul și riscul de întârzieri 1.
- Fluctuația rezultatelor trimestrialemediu
Rezultatele pot varia semnificativ de la un trimestru la altul din cauza bugetelor clienților, sezonalității și momentului recunoașterii veniturilor, ceea ce face predicțiile dificile 1.
- Concurența marilor producătorimediu
Marii concurenți au resurse financiare și de marketing mai mari și pot lansa produse noi sau oferte agresive, ceea ce ar putea reduce cota de piață 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Veniturile trimestriale au crescut vizibil în 2026, iar conducerea a reafirmat ghidajul anual, ceea ce arată că vânzările pot accelera 3.
- Aparatul are un avantaj tehnologic recunoscut prin primul clearance FDA pentru imagistica portabilă a creierului și prin software-ul cu inteligență artificială în evoluție 1.
- Piața adresabilă estimată și extinderea spre noi locuri de îngrijire ar putea susține o creștere pe termen lung, dacă adoptarea se confirmă 1.
Ce ar strica teza
- Compania rămâne cu pierderi nete mari și cu un deficit acumulat semnificativ, ceea ce înseamnă o dependență continuă de finanțare 1.
- Volumul de unități vândute a scăzut în 2025, iar creșterea veniturilor s-a bazat mai mult pe prețul mediu decât pe numărul de aparate 1.
- Concurența marilor producători de imagistică medicală și problemele de aprovizionare ar putea încetini creșterea sau reduce marjele 1.
De urmărit
- Rezultatele financiare complete pentru trimestrul al treilea 2026, inclusiv veniturile și cifra de afaceri finalăQ3 2026
- Realizarea ghidajului anual de venituri de 20 până la 22 milioane USD și a ghidajului de ardere netă de numerar2026
- Evoluția numărului de unități vândute, nu doar a veniturilor, în raportările trimestrialenext 10-K
- Extinderea indicațiilor aprobate, inclusiv prin studiul pentru contrast gadoliniu și submisia 510(k) planificată2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Hyperfine vinde sistemul Swoop, un scanner portabil de imagistică cerebrală prin rezonanță magnetică la câmp ultra-scăzut, care produce imagini utile diagnosticului fără a expune pacientul la radiații ionizante 1. Aparatul folosește un instrument de inteligență artificială numit Optive AI, integrat în lanțul de reconstrucție a imaginii, și poate fi folosit la patul pacientului, nu doar într-un cabinet de radiologie 1. Compania a câștigat autorizări FDA succesive, inclusiv clearance-ul pentru generația a unsprezecea a software-ului în decembrie 2025 1.
Modelul comercial combină vânzări directe în SUA cu distribuitori terți pentru Canada și câteva piețe din Europa, Asia, Oceania și Orientul Mijlociu 1. Din 2025, compania și-a extins focusul dincolo de terapia intensivă spre urgențe, clinici de neurologie din spital și cabinete de neurologie în afara spitalului 1. Pe lângă vânzarea de aparate, Hyperfine investește în studii clinice care să susțină utilizarea de rutină și extinderea indicațiilor, de exemplu pentru contrast gadoliniu 1.
Segmente
Vânzări în SUA
Vânzările în SUA au fost focusul inițial și au fost extinse spre spitale, urgențe și neurologie ambulatorie, susținute de o organizație directă de vânzări și suport pe teren 1. Numărul de unități vândute a scăzut în 2025, însă veniturile au crescut datorită unui preț mediu de vânzare mai mare 1.
Piețe internaționale
În afara SUA, aparatul are autorizări în Uniunea Europeană, Regatul Unit, Canada, Australia, Noua Zeelandă și India, iar în 2026 au fost obținute aprobările CE și UKCA pentru noul scaner 12. Distribuția se face prin parteneri, ceea ce face ca ritmul vânzărilor internaționale să depindă de aceștia 1.
Servicii și software
Software-ul Optive AI și generațiile succesive de software aduc îmbunătățiri de imagine și pot deschide noi aplicații clinice, precum imagistica de tip accident vascular cerebral 1. Ca venit, această componentă este încorporată în vânzările de aparate, iar compania nu prezintă separat veniturile din software 1.
Piața în context
Hyperfine estimează că piața sa totală adresabilă pentru plasări de aparate Swoop în SUA depășește 16 miliarde USD 1. Cererea de imagistică RMN crește odată cu îmbătrânirea populației și cu prevalența crescută a afecțiunilor neurologice, neurodegenerative și cardiovasculare 1. Piața este însă dominată de companii mari de imagistică medicală, ceea ce face ca penetrarea să depindă de cât de bine Swoop completează, nu înlocuiește, RMN-ul convențional 1.
Creșterea depinde de adoptarea de către spitale și cabinete, de timpul de achiziție și de costurile de funcționare, unde compania susține că aparatul poate reduce timpii de diagnostic și costurile de transport al pacienților 1. Dacă aceste avantaje se confirmă în studii și în bugetele spitalelor, piața adresabilă ar putea deveni mai accesibilă pentru companie 1.
Tendințe
- Îmbătrânirea populației și prevalența bolilor neurologicevânt din spate
Cererea de imagistică cerebrală crește pe fondul îmbătrânirii populației și al prevalenței tot mai mari a bolilor neurologice, ceea ce ar putea susține volumul de vânzări 1.
- Descentralizarea asistenței medicalevânt din spate
Tendința spre îngrijire descentralizată, atât în țările dezvoltate, cât și în cele cu venituri mici și medii, favorizează aparatele portabile care pot fi duse la pacient 1.
- Presiunea bugetară asupra spitalelorvânt din față
Spitalele au nevoie de achiziții mai ieftine și de o recuperare rapidă a investiției, iar acest lucru ar putea încetini deciziile de cumpărare dacă bugetele se strâng 1.
- Tensiuni geopolitice asupra lanțului de aprovizionarevânt din față
Conflictele din Ucraina și din Orientul Mijlociu au crescut costul magnetului personalizat, produs de un singur furnizor european, iar aceste presiuni ar putea afecta livrările 1.
Poziția concurențială
Principalii concurenți sunt marii producători de imagistică medicală, care domină piața echipamentelor RMN și CT și pot oferi reduceri și pachete integrate 1. Hyperfine își susține poziția prin faptul că este primul aparat portabil cu clearance FDA pentru imagistica cerebrală la câmp ultra-scăzut 1.
Avantajul depinde de cât de repede pot concurenții să lanseze aparate portabile sau să includă aceste funcții în pachete mai mari, ceea ce ar putea reduce diferențierea companiei 1. Pe termen lung, puterea de marketing și resursele financiare ale marilor concurenți reprezintă un risc real 1.
- GE HealthCareGEHC
Un mare producător de imagistică medicală menționat printre concurenții principali pe piața echipamentelor de imagistică 1.
- Siemens Healthineers
Producător major de echipamente RMN și CT, citat ca dominant pe piața imagisticii medicale 1.
- Philips
Companie mare de imagistică medicală care poate concura prin pachete și reduceri pentru clienți 1.
- HologicHOLX
Producător de echipamente medicale de imagistică menționat printre concurenții care domină piața 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Electron–Nuclear Hyperfine Coupling Enables Electron Paramagnetic Resonance Detection of Diamagnetic Cu(I) with Trityl Spin ProbesJournal of the American Chemical Society · 30 oct. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent08 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 sept. 2026Notificare de delistare
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Raport curent12 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)08 apr. 2026
- Raport anual18 mar. 2026
- Raport curent18 mar. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Hyperfine, Inc. · 18 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Hyperfine, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Hyperfine, Inc. · 08 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.