olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

InMode Ltd. INMD

Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus · SIC 3845 · Verticală: Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845)

14,20USD+0,85 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

InMode Ltd. este un furnizor global de tehnologii estetice și medicale minim invazive, bazate pe energie de radiofrecvență, vândute mai ales medicilor plastici, dermatologilor și specialiștilor în ginecologie. Compania a intrat într-o perioadă de scădere a vânzărilor, cu venituri de 370,5 milioane USD în 2025, ceea ce face relevantă analiza dependenței sale de piața SUA și a ritmului de adoptare a noilor platforme.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea InMode Ltd. (INMD) costa 14,20 USD (+0,85 % într-o zi), cu capitalizare 899,7 mil USD, P/E 9,9 pe un EPS diluat de 1,43 USD în ultimele 12 luni, beta 0,94, interval pe 52 de săptămâni 12,76–16,62 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
899,7 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
9,9
EPS diluat TTM 1,43 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
10,07 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,94
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
12,7616,62

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
54,7
neutru
Bollinger (20, 2)
13,32 – 14,61
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 9,2 %
SMA 50 / 200
14,31 / 14,33
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,15 / -0,19
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+0,5 %−2,0 %+2,5 pp—
3 luni−6,6 %−2,2 %−4,5 pp—
6 luni+4,5 %+4,3 %+0,2 pp—
De la început de an−3,3 %+10,6 %−13,9 pp—
1 an−2,9 %+10,5 %−13,4 pp−2,6 %
3 ani−33,9 %+73,7 %−107,6 pp−17,4 %
5 ani−84,8 %+61,7 %−146,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,2 %
02 feb. 2026 → 12 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−86,6 %
09 nov. 2021 → 12 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−31,4 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 29 din propriul istoric de 7 trimestre (min 7,4, mediană 18,9, max 36,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri100,2 mil156,4 mil206,1 mil357,6 mil454,3 mil492,0 mil394,8 mil370,5 mil
Venituri an/an+87,4 %+56,1 %+31,8 %+73,5 %+27,0 %+8,3 %−19,8 %−6,2 %
Profit net22,4 mil61,1 mil75,0 mil165,0 mil161,5 mil197,9 mil181,3 mil93,8 mil
Profit net an/an+153,7 %+173,3 %+22,7 %+119,9 %−2,1 %+22,5 %−8,4 %−48,2 %
EPS diluat0,620,800,891,921,892,302,251,43
EPS diluat an/an+138,5 %+29,0 %+11,3 %+115,7 %−1,6 %+21,7 %−2,2 %−36,4 %
netă %22,3 %39,1 %36,4 %46,1 %35,6 %40,2 %45,9 %25,3 %
Flux de numerar liber36,5 mil61,5 mil78,8 mil173,9 mil180,0 mil176,1 mil132,0 mil84,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
302,5 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
683,2 mil USD
Active totale
766,4 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
9,88x
ROE
13,5 %
ROA
12,1 %
Marja FCF
22,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
492,0 mil
2024
394,8 mil
2025
370,5 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
80,7 mil
2024
77,8 mil
2025
79,5 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
411,3 mil
2024
317,1 mil
2025
291,0 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
13,4 mil
2024
13,1 mil
2025
13,3 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
195,7 mil
2024
112,5 mil
2025
85,4 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
623,0 mii
2024
728,0 mii
2025
695,0 mii

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
196,3 mil ≈
2024
113,3 mil ≈
2025
86,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
217,3 mil
2024
143,5 mil
2025
110,3 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
19,3 mil
2024
-37,8 mil
2025
16,5 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Profit net
2023
197,9 mil
2024
181,3 mil
2025
93,8 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,30
2024
2,25
2025
1,43

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
86,0 mil
2024
80,6 mil
2025
65,4 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
144,4 mil
2024
155,3 mil
2025
302,5 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
42,4 mil
2024
36,3 mil
2025
43,5 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
45,1 mil
2024
59,5 mil
2025
74,1 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Active curente
2023
845,3 mil
2024
714,5 mil
2025
698,6 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,4 mil
2024
2,3 mil
2025
2,6 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Active totale
2023
863,3 mil
2024
785,7 mil
2025
766,4 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
14,0 mil
2024
13,8 mil
2025
17,9 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
64,1 mil
2024
69,9 mil
2025
70,7 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
75,9 mil
2024
81,9 mil
2025
83,2 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
787,4 mil
2024
703,8 mil
2025
683,2 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
84,0 mil
2024
69,6 mil
2025
63,4 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
176,8 mil
2024
132,7 mil
2025
85,3 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
705,0 mii
2024
669,0 mii
2025
972,0 mii

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
176,1 mil ≈
2024
132,0 mil ≈
2025
84,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-136,1 mil
2024
162,2 mil
2025
186,0 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
5,5 mil
2024
-282,8 mil
2025
-126,1 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
285,4 mil
2025
127,4 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-6,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
12,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-24,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-48,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-16,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
4,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-36,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-8,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
9,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-36,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
78,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
23,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
23,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
25,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
22,7 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
13,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
12,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
12,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
9,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
8,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
4,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
85,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
972,0 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
84,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
89,8 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
99,0 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
39 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
307 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
73 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
273 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
899,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
9,6x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
9,9x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
10,1 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
2,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
10,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
9,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
14,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

14,20 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 899,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
899,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
9,9x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
13,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
25,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 feb. 2026
verificat 268

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
30,98
USD pe acțiune
Mijloc
34,78
USD pe acțiune
Sus
43,81
USD pe acțiune
Preț: 14,20 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 144,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 59,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 30,98 – 43,81 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E30,98 – 43,81 (Mijloc 34,78)
    7 firme folosite · multiplul median 24,3x · quartile 21,7x – 30,6x
    BLFS, CNMD, ELMD, ITGR, LIVN, MDT, TMDX
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate25,3 %95 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitate89,8 %85 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-6,6 %0 (pe interval fix)14 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-8,9 %0 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie9,9x100 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare9,9x100 (față de colegi)18 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare9,4 %100 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente14,2 %100 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate90/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare100/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

InMode Ltd. (INMD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 370,5 mil USD în 2025; creștere an/an -6,2 %; marjă netă 25,3 %; ROE 13,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 30,98–43,81 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 34,78 USD, prețul de 14,20 USD lasă un potențial de 144,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 59,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 25,3 %
  • Conversia profitului în FCF: 89,8 %
  • Lichiditatea curentă: 9,9x
  • P/E (TTM): 9,9x
  • Randament FCF: 9,4 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 14,2 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -6,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: -8,9 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 24 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
9,9x
mediana verticalei 24,3x
sub mediană (−59,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 18,2x
P/S
2,4x
mediana verticalei 3,2x
sub mediană (−23,5 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 4,4x
sub mediană (−70,2 %)
ROE
13,5 %
mediana verticalei -59,2 %
peste mediană
Marja netă
25,3 %
mediana verticalei -44,5 %
peste mediană
Marja EBIT
23,0 %
mediana verticalei -29,7 %
peste mediană
Venituri an/an
-6,2 %
mediana verticalei 16,7 %
sub mediană (−136,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -2,0x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MDTMedtronic plc126,5 mld24,310,7 %13,9 %+8,4 %−6 % / +25 %
LIVNLivaNova PLC5,2 mld27,815,4 %12,8 %+10,7 %+48 % / +110 %
ITGRInteger Holdings Corporation4,3 mld42,56,0 %5,7 %+8,0 %+75 % / +45 %
AXGNAxogen, Inc.3,1 mld—-10,3 %-12,0 %+20,2 %+79 % / +684 %
TMDXTransMedics Group, Inc.2,5 mld18,936,3 %22,7 %+37,1 %−50 % / −4 %
BLFSBioLife Solutions, Inc.1,9 mld33,515,1 %56,4 %+28,9 %indisponibil / indisponibil
CNMDConmed Corporation1,6 mld21,87,1 %5,4 %+5,2 %+24 % / −50 %
CBLLCeriBell, Inc.1,1 mld—-52,5 %-68,0 %+36,1 %+61 % / indisponibil
INMDInMode Ltd.899,7 mil9,913,5 %25,3 %−6,2 %−3 % / −34 %
CVCapsoVision, Inc342,8 mil——-214,7 %+15,3 %+23 % / indisponibil
ELMDElectromed, Inc.234,3 mil21,523,3 %15,3 %+15,3 %+5 % / +172 %
FOCLEdap Tms SA162,9 mil—-321,7 %-49,1 %+1,6 %+81 % / −17 %
VANIVivani Medical, Inc.96,5 mil—-220,4 %—indisponibil−21 % / +13 %
STXSStereotaxis, Inc.95,9 mil—-325,9 %-74,2 %+20,3 %−61 % / −42 %
NRXSNeuraxis, Inc.86,1 mil—-139,8 %-144,4 %+32,9 %+147 % / +117 %
OMOutset Medical, Inc.83,5 mil—-59,2 %-63,1 %+5,1 %−3 % / −94 %
ECORelectroCore, Inc.75,7 mil——-40,0 %+27,2 %+66 % / +49 %
POCIPrecision Optics Corporation, Inc.53,1 mil—-22,3 %-11,5 %+65,2 %+3 % / −18 %
NXLNexalin Technology, Inc.34,4 mil—-240,3 %-4.139,4 %+78,8 %−95 % / −87 %
QTIQt Imaging Holdings, Inc.32,1 mil—-2.125,0 %-77,3 %+287,9 %−64 % / −99 %
NUWENuwellis, Inc.19,2 mil——-125,6 %−5,4 %−94 % / −100 %
IRIXIridex Corp12,6 mil—-73,1 %-6,9 %indisponibil−26 % / −72 %
NDRAEndra Life Sciences Inc.7,4 mil—-152,0 %—indisponibil−16 % / −100 %
HYPRHyperfine, Inc.0—-97,0 %-210,8 %+5,2 %−30 % / −41 %
ITOCiTonic Holdings Ltd——-82,8 %-974,7 %+16,7 %−80 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru INMD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
7,86
Randament total -45 % · Pe an -45 %
13,97
Randament total -2 % · Pe an -2 %
21,14
Randament total 49 % · Pe an 49 %
3 ani
6,24
Randament total -56 % · Pe an -24 %
12,61
Randament total -11 % · Pe an -4 %
21,14
Randament total 49 % · Pe an 14 %
5 ani
4,96
Randament total -65 % · Pe an -19 %
11,38
Randament total -20 % · Pe an -4 %
21,14
Randament total 49 % · Pe an 8 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 3,15
  • Marja netă± 2,21
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,99
  • Diluare anuală± 0,19

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (26 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (11 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (03 aug. 2026), 6-K (20 iul. 2026).

Pe scurt

InMode Ltd. este un furnizor global de tehnologii estetice și medicale minim invazive, bazate pe energie de radiofrecvență, vândute mai ales medicilor plastici, dermatologilor și specialiștilor în ginecologie. Compania a intrat într-o perioadă de scădere a vânzărilor, cu venituri de 370,5 milioane USD în 2025, ceea ce face relevantă analiza dependenței sale de piața SUA și a ritmului de adoptare a noilor platforme.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o bază instalată mare și o istorie lungă de lansări de platforme, ceea ce îi oferă un avantaj în inovație și în relația cu medicii utilizatori 1.
  • Sprijinul clinic publicat și programul extins de training sunt diferențiatori pe care compania îi folosește pentru a convinge clinicile să adopte produsele 1.
  • Marjele brute rămân ridicate în comparație cu multe industrii medicale, chiar dacă au scăzut în ultimii ani 1.

Puncte slabe

  • Veniturile au scăzut trei ani la rând, iar concentrarea pe piața SUA face compania sensibilă la schimbările de cerere de acolo 1.
  • Producția este externalizată aproape integral către un număr mic de subcontractori, ceea ce poate duce la întârzieri de livrare 1.
  • Vânzările de platforme hands-free au scăzut puternic, ceea ce arată vulnerabilitatea unor linii de produse la schimbarea preferințelor pacienților 1.

Oportunități

  • Extinderea către specialități noi, precum ORL-ul, oftalmologia și medicina generală, ar putea deschide noi categorii de clienți 1.
  • Creșterea consumabilelor și a garanțiilor extinse, pe măsură ce baza instalată crește, ar putea genera venituri recurente mai stabile 1.
  • Piețele din afara SUA, în special Europa și Asia, au arătat creștere în ultimul an și ar putea compensa slăbiciunea din SUA 1.

Amenințări

  • Cheltuielile voluntare ale pacienților pot scădea în perioade economice dificile, ceea ce ar reduce cererea pentru proceduri estetice neasigurate 1.
  • Concurența tehnologică rapidă, inclusiv din partea produselor cu performanțe echivalente sau superioare, poate eroda cota de piață 1.
  • Tarifele impuse produselor sau componentelor și instabilitatea politică din Israel pot afecta fabricația și livrările 1.

Riscuri

  • Dependența de adoptarea de către mediciridicat

    Succesul produselor depinde de acceptarea tehnologiei de către medici, iar aceasta poate fi limitată de percepții privind calitatea, reticența de a investi și costurile tratamentelor concurente 1.

  • Cerere voluntară pentru proceduriridicat

    Procedurile nu sunt în general rambursate, iar cererea poate scădea dacă venitul consumatorilor sau încrederea acestora se deteriorează 1.

  • Dependența de subcontractorimediu

    Producția este externalizată către un număr mic de subcontractori, iar întreruperile lor sau o cerere care depășește capacitatea lor ar putea întârzia livrările 1.

  • Riscul geopolitic în Israelmediu

    Instabilitatea politică, militară și războiul din regiune ar putea afecta capacitatea companiei de a fabrica și livra produse 1.

  • Răspundere pentru produsescăzut

    Defecte de proiectare, fabricare sau utilizare greșită pot duce la procese costisitoare și la creșterea primelor de asigurare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru proceduri minim invazive și non-invazive revine, baza instalată extinsă și veniturile din consumabile ar putea accelera creșterea rapid 1.
  • Segmentul non-invaziv a crescut semnificativ în 2025, ceea ce arată că portofoliul de produse poate răspunde unor noi nevoi ale pacienților 1.
  • Liderul declarat în tehnologia bipolară RF, susținut de studii clinice și publicații, ar putea menține un avantaj față de concurenți 1.

Ce ar strica teza

  • Scăderea veniturilor timp de trei ani și a marjei brute indică o presiune structurală, nu doar ciclică, dacă situația economică nu se îmbunătățește 1.
  • Dependența de piața SUA, care a scăzut semnificativ, ar putea afecta rezultatele dacă creșterea din afara țării nu compensează 1.
  • Scăderea profitului net în ultimii ani sugerează că structura de costuri și de vânzări ar putea necesita ajustări majore 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din SUA și din afara SUA față de 2025Q1 2027
  • Marja brută și efectul costurilor de fabricație și al vânzărilor de produse laser2027
  • Dezvoltarea platformelor pentru ORL și urologie, precum ApexRFnext 20-F
  • Ponderea consumabilelor și a garanțiilor extinse în veniturile totale2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (26 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (11 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (03 aug. 2026), 6-K (20 iul. 2026).

Afacerea

InMode Ltd., societate înregistrată în Israel, proiectează, dezvoltă, fabrică și comercializează produse medicale estetice bazate pe energie, grupate în trei categorii: modelarea feței și a corpului, estetica medicală și bunăstarea femeii. Tehnologiile sale de bază, precum Radio Frequency Assisted Lipolysis și Deep Subdermal Fractional RF, sunt folosite de medici pentru remodelarea țesutului adipos și tratamente de tip lifting fără incizii, cu anestezie locală. Compania spune că a lansat 16 platforme de produse din 2010 și că și-a construit o bază instalată globală de aproximativ 30.900 de platforme 1. Producția este externalizată aproape integral către un număr mic de subcontractori 1.

Modelul de afaceri se bazează pe vânzarea directă, printr-o forță de vânzare proprie, în principal în SUA și în câteva țări europene și asiatice, completată de distribuitori terți. Veniturile provin în principal din platforme și piese de mână, iar o parte mai mică din consumabile și garanții extinse, pe care compania se așteaptă să le crească pe măsură ce baza instalată se extinde 1. Compania susține că tehnologia sa are sprijin clinic extins, cu 105 studii clinice terțe finalizate și peste 110 publicații evaluate de colegi 1.

Structura de costuri este dominată de costurile de fabricație externalizată, iar marja brută a scăzut de la 84% în 2023 la 79% în 2025 1. Compania a precizat că se așteaptă la presiune asupra marjei din cauza creșterii costurilor și a vânzărilor de dispozitive pe bază de laser, mai scumpe 1.

Segmente

Platforme minim invazive

Platformele minim invazive, care includ tehnologiile RFAL și Deep Subdermal Fractional RF, au generat cea mai mare parte a veniturilor, cu 289,0 milioane USD în 2025, adică 78% din total 1. În 2024 ponderea lor era de 87%, ceea ce arată o concentrare în scădere, dar încă dominantă 1.

Platforme non-invazive

Platformele non-invazive, care includ simultan distrugerea grăsimii și strângerea pielii și tratamentele cu laser IPL, au crescut în 2025 la 74,1 milioane USD, adică 20% din venituri 1. Creșterea este semnificativă față de anul anterior, când au reprezentat 8% 1.

Piața în context

Piața estetică globală cu energie și fără incizii depinde de cheltuielile voluntare ale pacienților, deoarece majoritatea procedurilor nu sunt rambursate de asigurările de sănătate. Compania a identificat ca factori de decizie venitul disponibil al consumatorilor, accesul la credit, costul tratamentelor alternative și încrederea consumatorilor 1. Din acest motiv, piața este sensibilă la condițiile economice, iar scăderea vânzărilor din 2025 a fost atribuită de companie situației economice 1. Vânzările din SUA au scăzut la 198,7 milioane USD, iar cele din afara SUA au crescut la 171,8 milioane USD 1.

Expansiunea pieței depinde și de noi categorii de clienți, precum ORL-iștii, oftalmologii și medicii de familie, pe care compania intenționează să îi atragă 1. Piața are o dinamică tehnologică rapidă, iar produsele concurente pot reduce cererea pentru ofertele InMode 1.

Tendințe

  • Cerere de consum sub presiunevânt din față

    Scăderea veniturilor din 2025 și reducerea volumului de produse vândute sunt legate de situația economică, ceea ce poate limita cheltuielile voluntare pentru proceduri estetice 1.

  • Trecerea spre tehnologii non-invazivevânt din spate

    Creșterea platformelor non-invazive, care a ajuns la 74,1 milioane USD, arată că segmentul poate compensa parțial declinul din alte zone 1.

  • Creșterea bazei instalate și a consumabilelorvânt din spate

    Baza instalată de peste 30.900 de platforme ar putea genera venituri recurente din consumabile și garanții, dacă numărul de pacienți și de medici care le folosesc continuă să crească 1.

  • Presiune asupra costurilor de fabricațievânt din față

    Creșterea costurilor și vânzările de produse laser mai scumpe pot reduce marja brută, care a scăzut deja de la 84% la 79% în trei ani 1.

Poziția concurențială

Piața concurențială a tratamentelor estetice este descrisă de compania însăși ca fiind intensă și dinamică, cu inovații tehnologice rapide și produse concurente care pot oferi rezultate echivalente sau superioare 1. Compania se diferențiază prin tehnologia bipolară RF, pe care o consideră liderul în utilizarea energiei RF pentru scopuri estetice minim invazive și ablative subdermale 1.

Avantajul competitiv declarat se bazează pe inovație continuă, pe dovezi clinice și pe un program extins de training pentru medici, dar compania recunoaște că tratamentele alternative bazate pe laser și pe produse farmaceutice concurează pentru aceiași pacienți 1.

  • Furnizori de tehnologii laser și IPL

    Concurenții care oferă tratamente estetice pe bază de laser sau lumină pulsată, menționați în sursă ca alternative tehnologice la platformele InMode 1.

  • Furnizori de tratamente estetice chirurgicale

    Proceduri chirurgicale de estetică, pe care compania le vede ca alternative pentru aceiași pacienți, deși cu riscuri și costuri mai mari 1.

  • Producători de dispozitive RF și non-invazive

    Alți producători de sisteme energetice estetice, pe care compania îi consideră concurenți direcți pe piața globală 1.

  • Tratamente farmaceutice

    Tratamentele care utilizează produse farmaceutice sunt menționate în sursă drept alternative la dispozitivele energetice 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / InMode Ltd. · 10 feb. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.