olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
LivaNova PLC LIVN
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus · SIC 3845 · Verticală: Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845)
LivaNova PLC este o companie globală de tehnologie medicală care dezvoltă sisteme de circulație extracorporeală pentru cardiochirurgie și terapii de neuromodulare pentru epilepsie, depresie rezistentă și apnee obstructivă în somn. Pe fondul unei creșteri a veniturilor de 1,388 miliarde USD în 2025 și al unei creșteri de 10,8% în trimestrul al doilea din 2026, compania are de urmărit cum se leagă aceste rezultate de ghidajul revizuit în sus și de povara fiscală și de mediu a pasivului SNIA.
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea LivaNova PLC (LIVN) costa 79,90 USD (−0,39 % într-o zi), cu capitalizare 4,4 mld USD, P/E 23,6 pe un EPS diluat de 3,39 USD în ultimele 12 luni, beta 0,94, interval pe 52 de săptămâni 49,57–85,33 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 390,6 mil USD (+10,8 % an/an), profit net de 108,6 mil USD (+299,7 % an/an), EPS diluat 1,93 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 53,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 74,98 – 82,46
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,66 · lățimea benzii 9,5 %
- SMA 50 / 200
- 78,56 / 73,07
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,72 / 0,58
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,4 % | −2,0 % | +8,4 pp | — |
| 3 luni | −6,4 % | −2,2 % | −4,2 pp | — |
| 6 luni | +38,7 % | +4,3 % | +34,5 pp | — |
| De la început de an | +29,9 % | +10,6 % | +19,3 pp | — |
| 1 an | +52,0 % | +10,5 % | +41,5 pp | −6,1 % |
| 3 ani | +59,9 % | +73,7 % | −13,7 pp | −31,0 % |
| 5 ani | −11,4 % | +61,7 % | −73,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 318,1 mil | 321,8 mil | 316,9 mil | 352,5 mil | 357,8 mil | 360,9 mil | 362,3 mil | 390,6 mil |
| Costul vânzărilor | 97,1 mil | 107,5 mil | 100,6 mil | 113,5 mil | 112,9 mil | 121,1 mil | 118,5 mil | 116,9 mil |
| Profit brut | 221,0 mil | 214,4 mil | 216,3 mil | 239,0 mil | 244,9 mil | 239,8 mil | 243,7 mil | 273,7 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 48,8 mil | 43,3 mil | 37,9 mil | 47,2 mil | 48,6 mil | 52,1 mil | 58,7 mil | 53,7 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 127,4 mil | 130,6 mil | 129,1 mil | 137,8 mil | 138,5 mil | 143,4 mil | 143,6 mil | 158,1 mil |
| Profit operațional | 35,6 mil | 37,0 mil | 48,6 mil | 54,2 mil | 54,0 mil | 42,6 mil | 41,5 mil | 49,5 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 15,9 mil | 15,8 mil | 15,3 mil | 14,9 mil | 10,9 mil | 10,9 mil | 8,3 mil | 7,2 mil |
| Profit înainte de impozit | 44,4 mil | 56,5 mil | -315,6 mil | 33,3 mil | 33,9 mil | 27,6 mil | 27,5 mil | 18,5 mil |
| Impozit pe profit | 11,5 mil | 589,0 mii | 11,7 mil | 6,2 mil | 7,1 mil | -3,3 mil | 4,3 mil | -90,2 mil |
| Profit net | 33,0 mil | 55,9 mil | -327,3 mil | 27,2 mil | 26,8 mil | 30,9 mil | 22,3 mil | 108,6 mil |
| EPS diluat | 0,60 | 1,02 ≈ | -6,01 | 0,50 | 0,49 | 0,57 ≈ | 0,40 | 1,93 |
| Flux de numerar operațional | 51,0 mil ≈ | 78,7 mil | 24,0 mil | 62,9 mil ≈ | 85,1 mil ≈ | 82,4 mil | 15,2 mil | 66,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 18,1 mil ≈ | 10,4 mil | 10,8 mil | 15,1 mil ≈ | 22,9 mil ≈ | 32,2 mil | 14,3 mil | 31,6 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 7 trimestre (min 24,3, mediană 59,9, max 1.035,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,1 mld | 934,2 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld |
| Venituri an/an | +9,4 % | −2,1 % | −13,8 % | +10,8 % | −1,3 % | +12,9 % | +8,7 % | +10,7 % |
| Profit net | -189,4 mil | -157,6 mil | -348,8 mil | -135,8 mil | -86,2 mil | 17,5 mil | 63,2 mil | -242,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +260,4 % | −483,5 % |
| EPS diluat | -3,91 | -3,26 | -7,18 | -2,68 | -1,61 | 0,32 | 1,16 | -4,45 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +262,5 % | −483,6 % |
| netă % | -17,1 % | -14,5 % | -37,3 % | -13,1 % | -8,4 % | 1,5 % | 5,0 % | -17,5 % |
| Flux de numerar liber | 83,3 mil | -115,8 mil | -114,4 mil | 77,1 mil | 43,4 mil | 39,9 mil | 135,9 mil | 173,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 635,6 mil USD
- Datorie financiară
- 376,7 mil USD
- Datorie netă
- -258,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,2 mld USD
- Active totale
- 2,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,31x
- Lichiditate curentă
- 1,36x
- ROE
- -19,2 %
- ROA
- -9,5 %
- Marja FCF
- 12,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 934,2 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 339,5 mil | 329,4 mil | 314,6 mil | 397,7 mil | 400,0 mil | 448,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 594,8 mil | 706,0 mil | 707,2 mil | 755,8 mil | 853,5 mil | 939,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 152,9 mil | 183,4 mil | 155,8 mil | 193,8 mil | 182,5 mil | 185,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 446,6 mil | 471,9 mil | 469,2 mil | 502,7 mil | 508,9 mil | 548,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -273,9 mil | -784,0 mii | -76,8 mil | -68,5 mil | 129,1 mil | 199,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 40,8 mil | 50,2 mil | 48,3 mil | 58,9 mil | 63,1 mil | 49,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -348,0 mil | -124,5 mil | -75,1 mil | -81,2 mil | 88,3 mil | -220,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -960,0 mii | 11,2 mil | 11,1 mil | -98,9 mil | 25,1 mil | 21,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | -348,8 mil | -135,8 mil | -86,2 mil | 17,5 mil | 63,2 mil | -242,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -7,18 | -2,68 | -1,61 | 0,32 | 1,16 | -4,45 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 48,6 mil | 50,6 mil | 53,5 mil | 54,2 mil | 54,6 mil | 54,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- 502,7 mil
- 2024
- 508,9 mil
- 2025
- 548,8 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- 54,2 mil
- 2024
- 54,6 mil
- 2025
- 54,5 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 252,8 mil | 208,0 mil | 214,2 mil | 266,5 mil | 428,9 mil | 635,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 184,4 mil | 185,4 mil | 183,1 mil | 215,1 mil | 193,2 mil | 216,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 115,3 mil | 105,8 mil | 129,4 mil | 147,9 mil | 147,6 mil | 164,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 708,0 mil | 679,2 mil | 886,1 mil | 988,2 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 163,8 mil | 150,1 mil | 147,2 mil | 154,2 mil | 170,3 mil | 242,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 922,3 mil | 899,5 mil | 768,8 mil | 782,9 mil | 750,0 mil | 792,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 437,6 mil | 399,7 mil | 368,6 mil | 261,2 mil | 237,3 mil | 230,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,4 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 73,7 mil | 68,0 mil | 74,3 mil | 80,8 mil | 69,7 mil | 97,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 13,3 mil | 229,7 mil | 23,4 mil | 18,1 mil | 78,0 mil | 31,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 642,3 mil | 9,8 mil | 518,1 mil | 568,5 mil | 549,6 mil | 345,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 309,1 mil | 697,0 mil | 297,4 mil | 335,0 mil | 392,1 mil | 808,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,3 mld | 906,3 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,1 mld † | 1,3 mld † | 1,2 mld † | 1,3 mld † | 1,3 mld † | 1,2 mld † | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 261,2 mil
- 2024
- 237,3 mil
- 2025
- 230,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -79,4 mil | 102,5 mil | 69,9 mil | 74,9 mil | 183,0 mil | 254,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 35,0 mil | 25,5 mil | 26,5 mil | 35,0 mil | 47,1 mil | 81,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -114,4 mil ≈ | 77,1 mil ≈ | 43,4 mil ≈ | 39,9 mil ≈ | 135,9 mil ≈ | 173,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -41,8 mil | 36,9 mil | -38,4 mil | -40,3 mil | -48,2 mil | -72,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 310,8 mil | -181,5 mil | 280,1 mil | 21,5 mil | 18,6 mil | -285,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2021verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -40,3 mil
- 2024
- -48,2 mil
- 2025
- -72,9 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- 21,5 mil
- 2024
- 18,6 mil
- 2025
- -285,7 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 66 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie54
- Creștere90
- Evaluare43
- Calitate81
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 54,76 – 97,81 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)54,76 – 82,66 (Mijloc 65,53)WACC 9,0 % · FCFF de pornire 179,5 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 20,7 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E62,10 – 97,81 (Mijloc 69,60)7 firme folosite · multiplul median 20,6x · quartile 18,3x – 28,9xBLFS, CNMD, ELMD, INMD, ITGR, MDT, TMDX
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 66/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 15,3 % | 90 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 12,8 % | 77 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 78,7 % | 70 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 10,8 % | 90 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,0x | 55 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 54 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 23,6x | 43 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 3,4 % | 42 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie54/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial90/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate81/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare43/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
LivaNova PLC (LIVN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,4 mld USD în 2025; creștere an/an 10,7 %; marjă netă 12,8 %; ROE 15,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 58,43–90,23 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 67,56 USD, prețul de 79,90 USD lasă un potențial de -15,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -18,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 66/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 15,3 %
- Marja netă: 12,8 %
- CAGR venituri 3 ani: 10,8 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 24 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MDTMedtronic plc | 126,5 mld | 24,3 | 10,7 % | 13,9 % | +8,4 % | −6 % / +25 % |
| LIVNLivaNova PLC | 4,4 mld | 23,6 | 15,4 % | 12,8 % | +10,7 % | +52 % / +60 % |
| ITGRInteger Holdings Corporation | 4,3 mld | 42,4 | 6,0 % | 5,7 % | +8,0 % | +75 % / +45 % |
| AXGNAxogen, Inc. | 3,0 mld | — | -10,3 % | -12,0 % | +20,2 % | +73 % / +656 % |
| TMDXTransMedics Group, Inc. | 2,3 mld | 17,5 | 36,3 % | 22,7 % | +37,1 % | −54 % / −11 % |
| BLFSBioLife Solutions, Inc. | 1,9 mld | 33,5 | 15,1 % | 56,4 % | +28,9 % | indisponibil / indisponibil |
| CNMDConmed Corporation | 1,4 mld | 19,2 | 7,1 % | 5,4 % | +5,2 % | +9 % / −56 % |
| CBLLCeriBell, Inc. | 1,1 mld | — | -52,5 % | -68,0 % | +36,1 % | +67 % / indisponibil |
| INMDInMode Ltd. | 892,1 mil | 9,8 | 13,5 % | 25,3 % | −6,2 % | −1 % / −41 % |
| CVCapsoVision, Inc | 335,3 mil | — | — | -214,7 % | +15,3 % | +20 % / indisponibil |
| ELMDElectromed, Inc. | 223,5 mil | 20,6 | 23,3 % | 15,3 % | +15,3 % | −0 % / +160 % |
| FOCLEdap Tms SA | 154,2 mil | — | -321,7 % | -49,1 % | +1,6 % | +71 % / −21 % |
| VANIVivani Medical, Inc. | 94,7 mil | — | -220,4 % | — | indisponibil | −23 % / +11 % |
| STXSStereotaxis, Inc. | 84,5 mil | — | -325,9 % | -74,2 % | +20,3 % | −66 % / −49 % |
| NRXSNeuraxis, Inc. | 82,6 mil | — | -139,8 % | -144,4 % | +32,9 % | +137 % / +108 % |
| OMOutset Medical, Inc. | 78,0 mil | — | -59,2 % | -63,1 % | +5,1 % | −9 % / −95 % |
| ECORelectroCore, Inc. | 65,2 mil | — | — | -40,0 % | +27,2 % | +43 % / +29 % |
| POCIPrecision Optics Corporation, Inc. | 51,4 mil | — | -22,3 % | -11,5 % | +65,2 % | −0 % / −21 % |
| NXLNexalin Technology, Inc. | 33,9 mil | — | -240,3 % | -4.139,4 % | +78,8 % | −95 % / −87 % |
| QTIQt Imaging Holdings, Inc. | 31,6 mil | — | -2.125,0 % | -77,3 % | +287,9 % | −64 % / −99 % |
| NUWENuwellis, Inc. | 21,6 mil | — | — | -125,6 % | −5,4 % | −93 % / −100 % |
| IRIXIridex Corp | 12,2 mil | — | -73,1 % | -6,9 % | indisponibil | −28 % / −73 % |
| NDRAEndra Life Sciences Inc. | 7,3 mil | — | -152,0 % | — | indisponibil | −18 % / −100 % |
| HYPRHyperfine, Inc. | 0 | — | -97,0 % | -210,8 % | +5,2 % | −35 % / −46 % |
| ITOCiTonic Holdings Ltd | — | — | -82,8 % | -974,7 % | +16,7 % | −77 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LIVN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 50,73 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 89,44 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 134,38 Randament total 68 % · Pe an 68 % |
| 3 ani | 55,62 Randament total -30 % · Pe an -11 % | 109,71 Randament total 37 % · Pe an 11 % | 180,04 Randament total 125 % · Pe an 31 % |
| 5 ani | 60,97 Randament total -24 % · Pe an -5 % | 134,56 Randament total 68 % · Pe an 11 % | 241,22 Randament total 202 % · Pe an 25 % |
- P/E la ieșire± 27,43
- Marja netă± 19,20
- Creșterea anuală a veniturilor± 14,87
- Diluare anuală± 1,61
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
LivaNova PLC este o companie globală de tehnologie medicală care dezvoltă sisteme de circulație extracorporeală pentru cardiochirurgie și terapii de neuromodulare pentru epilepsie, depresie rezistentă și apnee obstructivă în somn. Pe fondul unei creșteri a veniturilor de 1,388 miliarde USD în 2025 și al unei creșteri de 10,8% în trimestrul al doilea din 2026, compania are de urmărit cum se leagă aceste rezultate de ghidajul revizuit în sus și de povara fiscală și de mediu a pasivului SNIA.
SWOT
Puncte tari
- Compania are linii de produse cu poziție de lider în perfuzia cardiacă și în terapia de neuromodulare, susținute de un portofoliu de brevete și de relații apropiate cu specialiștii din domeniu.
- Veniturile au crescut în ultimii ani pe ambele segmente, iar marja de profit operațional s-a îmbunătățit odată cu reducerea costurilor de structură și a provizioanelor legate de litigii.
- Prezența globală în peste o sută de țări și certificările de calitate ISO oferă companiei o bază operațională diversificată.
Puncte slabe
- Dependența de un număr redus de furnizori pentru anumite componente, precum fibra oxigenatoarelor și magneții din pământuri rare, expune compania la întreruperi ale producției.
- Compania a avut în 2025 o pierdere netă mare din cauza pasivului de mediu SNIA, ceea ce arată vulnerabilitatea bilanțului la obligații istorice.
- Costurile legate de litigii și de remedierea incidentului cibernetic din 2023 au încă efecte asupra rezultatelor și asupra reputației.
Oportunități
- Acordul cu Thermo Fisher ar putea permite creșterea producției de oxigenatoare și satisfacerea cererii nesatisfăcute din partea clienților.
- Autorizarea aura6000 pentru apnee obstructivă și îmbunătățirile algoritmului PolySync pot extinde piața terapiei cu stimulare a nervului hipoglos.
- Reconsiderarea acoperirii Medicare pentru tratamentul depresiei rezistente ar putea deschide acces mai larg la terapia VNS pentru pacienții cu depresie unipolară.
Amenințări
- Tarifele comerciale și restricțiile la export ar putea crește costurile și perturba lanțurile de aprovizionare, mai ales pentru produsele fabricate în Europa și expediate în SUA.
- Concurența și presiunea spitalelor pentru reducerea prețurilor ar putea reduce marjele, dacă compania nu își păstrează avantajul tehnologic.
- Riscurile reglementare, inclusiv cerințele MDR din Europa și eventualele litigii de produs, pot genera costuri suplimentare și întârzieri de aprobare.
Riscuri
- Lanț de aprovizionareridicat
Componente critice provin de la furnizori unici, iar întreruperea lor ar putea limita producția de oxigenatoare și de mașini heart-lung.
- Pasiv de mediu SNIAridicat
Obligația de mediu legată de situl Saluggia a generat o cheltuială majoră în 2025 și poate influența fluxurile de numerar viitoare.
- Politici comerciale și tarifemediu
Modificările tarifelor și sancțiunile pot crește costurile de import și export și pot afecta accesul la piețe.
- Securitate ciberneticămediu
Un nou incident ar putea perturba operațiunile, ar putea expune date sensibile ale pacienților și ar putea genera costuri de remediere și litigii.
- Litigii de produsmediu
Procesele legate de dispozitivul 3T Heater-Cooler și alte litigii pot duce la provizioane suplimentare, dacă instanțele decid în defavoarea companiei.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor pe ambele segmente, combinată cu ghidajul revizuit în sus pentru 2026, arată că operațiunile de bază ar putea susține expansiunea companiei.
- Acordul cu Thermo Fisher și lansarea aura6000 pot deschide noi surse de creștere pe termen mediu, dacă producția și rambursarea țin pasul cu cererea.
- Beneficiul fiscal discret obținut în Italia și scăderea provizioanelor pentru litigii ar putea îmbunătăți profitabilitatea raportată în perioadele următoare.
Ce ar strica teza
- Pasivul de mediu SNIA și pierderea netă mare din 2025 arată că obligațiile istorice pot domina rezultatele raportate și fluxurile de numerar.
- Fluxul de numerar ajustat a fost redus în ghidaj din cauza investițiilor suplimentare, ceea ce ar putea limita capacitatea companiei de a finanța creșterea.
- Dependența de piața americană și de rambursarea Medicare pentru terapiile de neuromodulare ar putea expune compania la schimbări de politică greu de anticipat.
De urmărit
- Evoluția producției de oxigenatoare după acordul cu Thermo Fisher2027
- Ghidajul de fluxuri de numerar ajustate și cheltuielile de investiție în capacitateQ4 2026
- Evoluția pasivului SNIA și a efectelor fiscale asociatenext 10-K
- Decizia CMS privind reconsiderarea acoperirii VNS pentru depresia unipolară rezistentă2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
LivaNova PLC este o companie de tehnologie medicală cu sediul în Marea Britanie, listată la Nasdaq sub simbolul LIVN, care proiectează, fabrică și comercializează produse, terapii și servicii. Compania raportează două segmente: Cardiopulmonary, care include mașini heart-lung, oxigenatoare, sisteme de autotransfuzie, tuburi și canule, și Neuromodulation, care include sistemul de terapie VNS pentru epilepsie și depresie rezistentă și dispozitivul aura6000 pentru apnee obstructivă în somn. Vânzările se realizează prin reprezentanți direcți, agenți și distribuitori independenți, în peste 100 de țări.
Structura de venituri arată o dependență mare de piața americană, care a reprezentat 53% din cifra de afaceri din 2025, urmată de Europa și de restul lumii. Produsele cardiopulmonare sunt fabricate în principal în SUA, Italia, Germania, Australia și Brazilia, iar o parte din componente provin din surse externe, inclusiv din Italia și Germania. Compania menționează că sistemul său de calitate este certificat ISO 13485.
În 2026, compania a încheiat un acord pe termen lung cu Thermo Fisher Scientific pentru a consolida livrarea unei componente critice a oxigenatoarelor, ceea ce ar putea permite creșterea producției în timp. Acordul vizează satisfacerea cererii nesatisfăcute și întărirea lanțului de aprovizionare pe termen lung.
Piața în context
Compania activează pe piața globală a dispozitivelor medicale, caracterizată de progrese tehnologice rapide și de presiune asupra prețurilor din partea spitalelor care cer achiziții centralizate. Reglementările europene MDR impun cerințe suplimentare, certificările trebuind obținute până în decembrie 2027 sau decembrie 2028, în funcție de clasa de risc a dispozitivului.
Veniturile trimestriale din primul semestru 2026 au ajuns la 752,8 milioane USD, comparativ cu 669,4 milioane USD în aceeași perioadă din 2025, o creștere care arată cererea susținută pe ambele segmente. Compania ar putea continua să beneficieze de această cerere dacă lanțul de aprovizionare rămâne stabil.
Tendințe
- Presiune tarifară și comercialămixt
Tarifele impuse de SUA și modificările politicilor comerciale ar putea crește costurile materiilor prime și ale produselor finite, întrucât o parte din produsele cardiopulmonare sunt fabricate în afara SUA. Rambursările tarifare IEEPA după decizia Curții Supreme au adus un câștig temporar.
- Presiune asupra prețurilor din partea spitalelorvânt din față
Spitalele caută reducerea costurilor prin achiziții centralizate și limitarea numărului de furnizori, ceea ce poate duce la presiuni asupra prețurilor și la o utilizare mai mare a furnizorilor preferați.
- Extinderea terapiilor de neuromodularevânt din spate
Autorizarea aura6000 pentru apneea obstructivă și rambursarea extinsă pentru anumite sindroame epileptice deschid noi piețe pentru terapiile companiei, dacă accesul pacienților și rambursarea continuă să se dezvolte.
- Digitalizare și securitate ciberneticămixt
Integrarea software-ului și a inteligenței artificiale în produse crește dependența de sistemele IT și expunerea la atacuri cibernetice, în condițiile în care compania a avut un incident semnificativ în noiembrie 2023.
Poziția concurențială
LivaNova își desfășoară activitatea într-o piață competitivă, în care concurenții variază de la producători mari cu multiple linii de business la producători mici specializați. Concurența include și furnizori de terapii medicale alternative, produse farmaceutice și intervenții chirurgicale, iar avizele medicale și alertele de siguranță pot modifica rapid cotele de piață.
În segmentul cardiopulmonar concurează mai multe companii internaționale, iar în neuromodulare compania se confruntă cu jucători care oferă dispozitive pentru tratarea epilepsiei și a afecțiunilor neurologice. Avantajele competitive se bazează pe eficacitatea și calitatea produselor, precum și pe capacitatea de a obține aprobări reglementare la timp.
- Medtronic plcMDT
Concurent în mai multe linii de produse, menționat în raportul anual ca unul dintre principalii concurenți din segmentele cardiopulmonar și neuromodulare.
- Haemonetics CorporationHAE
Concurent în produsele cardiopulmonare, inclusiv în sistemele de autotransfuzie și echipamentele conexe.
- NeuroPace, Inc.NPCE
Concurent în zona neurologică a segmentului de neuromodulare, menționat ca principal competitor în anumite linii de produse.
- Terumo Medical Corporation
Concurent în produsele cardiopulmonare, activ pe piețe internaționale, fără listare în SUA confirmată din surse.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 iun. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)29 apr. 2026
- Raport anual25 feb. 2026
- Raport curent25 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 ian. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial05 nov. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / LivaNova PLC · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / LivaNova PLC · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / LivaNova PLC · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.