olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Nuwellis, Inc. NUWE
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus · SIC 3845 · Verticală: Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845)
Nuwellis dezvoltă și comercializează sistemul Aquadex, o tehnologie de ultrafiltrare folosită pentru îndepărtarea controlată a excesului de fluid la pacienți cu insuficiență cardiacă, în chirurgie cardiacă și în terapie intensivă, precum și la copii. Compania raportează creștere a vânzărilor și o marjă brută mult îmbunătățită în 2026, dar rămâne dependentă de capital nou, ceea ce face ca evoluția ei financiară să fie încă incertă. Vânzările din primul semestru al anului 2026 au fost de 4,4 milioane de dolari, în creștere cu 20%, iar marja brută a trimestrului al doilea a atins 76%.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Nuwellis, Inc. (NUWE) costa 5,27 USD (−10,83 % într-o zi), cu capitalizare 19,2 mil USD, beta 3,88, interval pe 52 de săptămâni 0,32–146,65 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 2,0 mil USD (+14,1 % an/an), profit net de -4,8 mil USD, EPS diluat -26,64 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- -2,09 – 7,37
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,78 · lățimea benzii 357,9 %
- SMA 50 / 200
- 1,55 / 28,11
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,27 / 0,88
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +663,8 % | −1,1 % | +664,9 pp | — |
| 3 luni | +208,2 % | −0,5 % | +208,6 pp | — |
| 6 luni | −86,2 % | +4,4 % | −90,6 pp | — |
| De la început de an | −91,3 % | +12,3 % | −103,7 pp | — |
| 1 an | −94,4 % | +13,5 % | −107,9 pp | −0,4 % |
| 3 ani | −100,0 % | +76,4 % | −176,4 pp | −17,4 % |
| 5 ani | −100,0 % | +63,7 % | −163,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,4 mil | 2,3 mil | 1,9 mil | 1,7 mil | 2,2 mil | 2,4 mil | 2,4 mil | 2,0 mil |
| Costul vânzărilor | 711,0 mii | 967,0 mii | 837,0 mii | 767,0 mii | 772,0 mii | 770,0 mii | 719,0 mii | 471,0 mii |
| Profit brut | 1,7 mil | 1,4 mil | 1,1 mil | 958,0 mii | 1,4 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,5 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 486,0 mii | 831,0 mii | 550,0 mii | 675,0 mii | 603,0 mii | 884,0 mii | 1,7 mil | 942,0 mii |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,7 mil | 2,9 mil | 3,6 mil | 3,2 mil | 3,5 mil | 3,2 mil | 4,5 mil | 3,7 mil |
| Profit operațional | -1,5 mil | -2,4 mil | -3,1 mil | -2,9 mil | -2,7 mil | -2,4 mil | -4,6 mil | -3,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 76,0 mii ≈ | 83,0 mii | 73,0 mii | 50,0 mii ≈ | 43,0 mii ≈ | 34,0 mii | 38,0 mii | 37,0 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | 2,4 mil | -1,5 mil | -3,0 mil | -12,5 mil | 468,0 mii | -2,4 mil | -4,5 mil | -4,8 mil |
| Impozit pe profit | 0 | 1,0 mii | 1,0 mii | 4,0 mii | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Profit net | 2,4 mil | -1,5 mil | -3,0 mil | -12,6 mil | 468,0 mii | -2,4 mil | -4,5 mil | -4,8 mil |
| EPS diluat | 73,23 | — | -28,93 | -2.134,19 | 0,56 | -1,51 ≈ | -2,19 | -26,64 |
| Flux de numerar operațional | -2,5 mil ≈ | -1,5 mil | -2,5 mil | -2,1 mil ≈ | -3,1 mil ≈ | -3,0 mil | -3,1 mil | -3,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | -16,0 mii ≈ | 23,0 mii | 0 | 4,0 mii ≈ | 98,0 mii ≈ | -12,0 mii | 30,0 mii | 9,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,0 mil | 5,5 mil | 7,4 mil | 7,9 mil | 8,5 mil | 8,9 mil | 8,7 mil | 8,3 mil |
| Venituri an/an | +40,7 % | +10,3 % | +35,0 % | +6,5 % | +7,9 % | +3,8 % | −1,4 % | −5,4 % |
| Profit net | -17,0 mil | -18,1 mil | -15,8 mil | -19,6 mil | -14,5 mil | -20,2 mil | -11,2 mil | -17,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -10,67 | -285,36 | -83,55 | -360,06 | -353,30 | -25,39 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -340,8 % | -328,7 % | -212,8 % | -246,9 % | -170,0 % | -228,0 % | -127,7 % | -211,9 % |
| Flux de numerar liber | -14,8 mil | -16,9 mil | -16,9 mil | -18,1 mil | -15,3 mil | -18,1 mil | -9,7 mil | -10,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,1 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 2,6 mil USD
- Active totale
- 6,1 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,71x
- ROE
- -382,9 %
- ROA
- -219,3 %
- Marja FCF
- -131,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,4 mil | 7,9 mil | 8,5 mil | 8,9 mil | 8,7 mil | 8,3 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,8 mil | 3,9 mil | 3,1 mil | 3,1 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 4,1 mil | 4,5 mil | 4,8 mil | 5,0 mil | 5,7 mil | 5,1 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 3,7 mil | 5,0 mil | 4,3 mil | 5,4 mil | 3,2 mil | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 17,4 mil | 19,0 mil | 17,6 mil | 17,2 mil | 13,5 mil | 13,5 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -17,0 mil | -19,5 mil | -17,2 mil | -17,6 mil | -11,0 mil | -11,1 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 376,0 mii | 488,0 mii | 372,0 mii | 362,0 mii | 310,0 mii | 200,0 mii | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -16,7 mil ≈ | -19,0 mil ≈ | -16,8 mil ≈ | -17,3 mil ≈ | -10,7 mil ≈ | -10,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -15,8 mil | -19,5 mil | -14,5 mil | -20,2 mil | -11,2 mil | -17,5 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 9,0 mii | 9,0 mii | 9,0 mii | 8,0 mii | 5,0 mii | 5,0 mii | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Profit net | -15,8 mil | -19,6 mil | -14,5 mil | -20,2 mil | -11,2 mil | -17,5 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -10,67 | -285,36 | -83,55 | -360,06 | -353,30 | -25,39 | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 1,6 mil | 69,0 mii | 173,8 mii | 56,1 mii | 31,6 mii | 690,1 mii | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 17,2 mil
- 2024
- 13,5 mil
- 2025
- 13,5 mil
SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat
- 2023
- 56,1 mii
- 2024
- 31,6 mii
- 2025
- 690,1 mii
SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 14,4 mil | 8,7 mil | 17,7 mil | 3,8 mil | 5,1 mil | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 905,0 mii | 750,0 mii | 1,4 mil | 2,0 mil | 1,7 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 3,0 mil | 2,8 mil | 2,7 mil | 2,0 mil | 1,7 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Active curente | 18,5 mil | 28,1 mil | 22,8 mil | 8,2 mil | 8,9 mil | 5,2 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,2 mil | 1,2 mil | 980,0 mii | 728,0 mii | 478,0 mii | 368,0 mii | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | — | — | — | 0 | SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat |
| Active totale | 20,0 mil | 30,4 mil | 24,7 mil | 9,8 mil | 9,9 mil | 6,1 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,1 mil | 1,4 mil | 2,2 mil | 2,4 mil | 1,6 mil | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,6 mil | 3,3 mil | 4,7 mil | 3,2 mil | 2,6 mil | 3,0 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,7 mil | 4,5 mil | 12,3 mil | 6,6 mil | 3,3 mil | 3,5 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 16,3 mil † | 25,9 mil † | 12,4 mil † | 3,0 mil † | 6,5 mil † | 2,6 mil † | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -16,6 mil | -17,8 mil | -15,1 mil | -17,9 mil | -9,6 mil | -10,8 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 298,0 mii | 219,0 mii | 122,0 mii | 149,0 mii | 60,0 mii | 90,0 mii | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -16,9 mil ≈ | -18,1 mil ≈ | -15,3 mil ≈ | -18,1 mil ≈ | -9,7 mil ≈ | -10,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -267,0 mii | -15,7 mil | 14,7 mil | 330,0 mii | -60,0 mii | -90,0 mii | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 30,0 mil | 27,9 mil | 9,4 mil | 3,7 mil | 11,0 mil | 6,9 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 330,0 mii
- 2024
- -60,0 mii
- 2025
- -90,0 mii
SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 19,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -125,6 % | 23 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -1,1 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,0x | 98 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -65,5 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial98/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial23/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NUWELLIS, INC. (NUWE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,3 mil USD în 2025; creștere an/an -5,4 %; marjă netă -125,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,0x
Ce o infirmă
- Marja netă: -125,6 %
- CAGR venituri 3 ani: -1,1 %
- Randament FCF: -65,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 24 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MDTMedtronic plc | 134,3 mld | 25,8 | 10,7 % | 13,9 % | +8,4 % | −0 % / +32 % |
| LIVNLivaNova PLC | 5,2 mld | 31,3 | 15,5 % | 13,0 % | +10,7 % | +48 % / +110 % |
| ITGRInteger Holdings Corporation | 4,3 mld | 42,5 | 6,0 % | 5,7 % | +8,0 % | +75 % / +45 % |
| AXGNAxogen, Inc. | 3,1 mld | — | -10,3 % | -12,0 % | +20,2 % | +79 % / +684 % |
| TMDXTransMedics Group, Inc. | 2,5 mld | 18,9 | 36,3 % | 22,7 % | +37,1 % | −50 % / −4 % |
| BLFSBioLife Solutions, Inc. | 1,9 mld | 33,5 | 15,1 % | 56,4 % | +28,9 % | indisponibil / indisponibil |
| CNMDConmed Corporation | 1,6 mld | 21,8 | 7,1 % | 5,4 % | +5,2 % | +24 % / −50 % |
| CBLLCeriBell, Inc. | 1,1 mld | — | -52,5 % | -68,0 % | +36,1 % | +61 % / indisponibil |
| INMDInMode Ltd. | 899,7 mil | 9,9 | 13,5 % | 25,3 % | −6,2 % | −0 % / −40 % |
| CVCapsoVision, Inc | 342,8 mil | — | — | -214,7 % | +15,3 % | +23 % / indisponibil |
| ELMDElectromed, Inc. | 234,3 mil | 21,5 | 23,3 % | 15,3 % | +15,3 % | +5 % / +172 % |
| FOCLEdap Tms SA | 162,9 mil | — | -321,7 % | -49,1 % | +1,6 % | +81 % / −17 % |
| VANIVivani Medical, Inc. | 96,5 mil | — | -220,4 % | — | indisponibil | −21 % / +13 % |
| STXSStereotaxis, Inc. | 95,9 mil | — | -325,9 % | -74,2 % | +20,3 % | −61 % / −42 % |
| NRXSNeuraxis, Inc. | 86,1 mil | — | -139,8 % | -144,4 % | +32,9 % | +147 % / +117 % |
| OMOutset Medical, Inc. | 83,8 mil | — | -63,0 % | -58,3 % | +5,1 % | −3 % / −94 % |
| ECORelectroCore, Inc. | 77,5 mil | — | — | -33,5 % | +27,2 % | +66 % / +49 % |
| POCIPrecision Optics Corporation, Inc. | 53,1 mil | — | -22,3 % | -11,5 % | +65,2 % | +3 % / −18 % |
| NXLNexalin Technology, Inc. | 34,4 mil | — | -240,3 % | -4.139,4 % | +78,8 % | −95 % / −87 % |
| QTIQt Imaging Holdings, Inc. | 32,1 mil | — | -2.125,0 % | -77,3 % | +287,9 % | −64 % / −99 % |
| NUWENuwellis, Inc. | 19,2 mil | — | — | -125,6 % | −5,4 % | −94 % / −100 % |
| IRIXIridex Corp | 12,6 mil | — | -73,1 % | -6,9 % | indisponibil | −26 % / −72 % |
| NDRAEndra Life Sciences Inc. | 7,4 mil | — | -152,0 % | — | indisponibil | −16 % / −100 % |
| HYPRHyperfine, Inc. | 0 | — | -97,0 % | -210,8 % | +5,2 % | −30 % / −41 % |
| ITOCiTonic Holdings Ltd | — | — | -82,8 % | -974,7 % | +16,7 % | −80 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NUWE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Nuwellis dezvoltă și comercializează sistemul Aquadex, o tehnologie de ultrafiltrare folosită pentru îndepărtarea controlată a excesului de fluid la pacienți cu insuficiență cardiacă, în chirurgie cardiacă și în terapie intensivă, precum și la copii. Compania raportează creștere a vânzărilor și o marjă brută mult îmbunătățită în 2026, dar rămâne dependentă de capital nou, ceea ce face ca evoluția ei financiară să fie încă incertă. Vânzările din primul semestru al anului 2026 au fost de 4,4 milioane de dolari, în creștere cu 20%, iar marja brută a trimestrului al doilea a atins 76%3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o tehnologie clinică cu o utilizare documentată la mii de pacienți și o gamă de indicații pediatrice și din terapie intensivă, precum și o marjă brută în creștere după trecerea la producția prin terți13.
- Forța de vânzare directă în SUA și poziția în pediatrie oferă un avantaj de nișă greu de replicat rapid de concurenți13.
- Dispozitivul poate fi prescris de orice medic instruit, ceea ce ar putea accelera adoptarea în spitale1.
Puncte slabe
- Compania depinde de un singur produs, sistemul Aquadex, ceea ce face ca veniturile să fie vulnerabile la orice problemă de piață sau reglementare1.
- Pierderile operaționale persistă, iar acumularea de pierderi arată că profitabilitatea nu a fost încă atinsă2.
- Compania a raportat slăbiciuni de control intern în raportarea financiară, ceea ce ar putea afecta încrederea în situațiile financiare1.
Oportunități
- Extinderea indicației la pacienți cu greutate mai mică ar putea deschide o piață neonatală dacă autoritățile aprobă modificarea3.
- Creșterea numărului de consolе instalate ar putea genera venituri recurente din circuite consumabile pe termen lung3.
- Ghidurile clinice recente pentru chirurgia cardiacă ar putea extinde utilizarea ultrafiltrării în spitale1.
Amenințări
- Necesitatea continuă de finanțare ar putea duce la diluare suplimentară sau la condiții mai puțin favorabile pentru acționari12.
- Riscul de a nu putea continua activitatea fără capital nou este menționat explicit în documentele companiei1.
- Concentrarea vânzărilor pe câțiva clienți mari ar putea afecta veniturile dacă aceștia reduc comenzile1.
Riscuri
- Necesar de capitalridicat
Compania a afirmat că va avea nevoie de finanțare suplimentară pentru a-și acoperi operațiunile și că fără ea ar putea fi nevoită să reducă sau să oprească activitățile13.
- Dependența de un singur produsridicat
Veniturile provin aproape integral din sistemul Aquadex, astfel că orice problemă de acceptare, reglementare sau producție ar putea avea un efect important asupra companiei1.
- Concentrarea cliențilormediu
Un număr mic de clienți generează o parte substanțială din vânzări, iar reducerea comenzilor de la unul dintre ei ar putea afecta semnificativ veniturile trimestriale1.
- Dependența de terți pentru producțiemediu
Fabricarea se face prin contract cu un singur furnizor, iar eventualele probleme ale acestuia ar putea întârzia livrările către clienți1.
- Controale interne slabemediu
Compania a identificat slăbiciuni materiale în controlul intern asupra raportării financiare, care, dacă nu sunt remediate, ar putea duce la erori sau la reformularea situațiilor financiare1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă vânzările continuă să crească și marja brută se menține ridicată, compania ar putea demonstra că modelul său de venituri recurente este viabil3.
- Extinderea indicației la pacienți mai mici ar putea deschide o piață nouă în care concurența este redusă3.
- Ghidurile clinice și dovezile privind economiile de costuri ar putea convinge mai mulți spitale să adopte ultrafiltrarea1.
Ce ar strica teza
- Compania continuă să acumuleze pierderi, iar nevoia repetată de capital ar putea diminua valoarea acțiunilor existente prin diluare12.
- Dependența de un singur produs și de un număr mic de clienți face ca veniturile să fie fragile dacă adoptarea încetinește1.
- Problemele de control intern și schimbările de conducere ar putea complica execuția strategiei dacă nu sunt rezolvate rapid12.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor de circuite consumabile și a consolelor instalateQ3 2026
- Stadiul cererii de extindere a indicației la pacienți de cel puțin 5 kg2027
- Noi finanțări și eventuala diluare a acționarilor2027
- Remedierea slăbiciunilor de control intern în raportarea financiarănext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Nuwellis, Inc. (NUWE, Nasdaq) se concentrează pe dezvoltarea, fabricarea și comercializarea dispozitivelor pentru ultrafiltrare, în special sistemele Aquadex FlexFlow și Aquadex SmartFlow, indicate pentru pacienți adulți și pediatrici cu greutate de cel puțin 20 kg a căror supraîncărcare cu fluide nu răspunde la tratamentul medical, inclusiv diuretice1. Compania estimează că a tratat aproximativ 15.000 de pacienți de la reintroducerea sistemului pe piața SUA în 20161. Produsul include o consolă, un set de circuit de sânge de unică folosință și un cateter1. Vânzările din trimestrul al doilea 2026 au fost de 2,0 milioane de dolari, în creștere cu 14%3.
Modelul de venit se bazează pe vânzarea consolelor și a circuitelor consumabile, aceste din urmă fiind sursa de venit recurent pe care compania o consideră esențială pentru creștere pe termen lung3. Din punct de vedere operațional, Nuwellis și-a transferat producția de circuite, catetere și console către furnizorul extern KDI Precision Manufacturing, ceea ce a contribuit la îmbunătățirea marjei brute13. Vânzările se fac în principal în SUA, prin forța de vânzare directă către spitale și clinici2.
În 2026 compania a suferit o schimbare de conducere, numindu-l pe noul director executiv efectiv din 30 iunie 2026, și a încercat să-și consolideze bilanțul prin mai multe finanțări23. Compania a încetat studiul clinic REVERSE-HF și a ieșit din unele operațiuni internaționale pentru a se concentra pe SUA, pediatrie, terapie intensivă și insuficiență cardiacă ambulatorie1.
Segmente
Pediatrie
Pediatria a reprezentat aproximativ 40% din veniturile companiei în 2025, iar compania estimează piața americană pentru această indicație la circa 160 de milioane de dolari1. Creșterea vânzărilor pe categoriile de clienți din primul semestru 2026 a fost cea mai mare în pediatrie3.
Terapie intensivă
Terapia intensivă, care include chirurgia cardiacă și alte proceduri critice, a reprezentat aproximativ 32% din veniturile din 2025, iar piața americană estimată este de aproximativ 900 de milioane de dolari1. În primul semestru 2026 vânzările pentru această categorie au crescut cu 28%3.
Piața în context
Piața vizată este supraîncărcarea cu fluide, o afecțiune asociată cu insuficiența cardiacă, bolile renale și chirurgia cardiacă, pentru care compania estimează piețe de 160 de milioane de dolari în pediatrie și 900 de milioane în terapie intensivă în SUA1. Compania susține că ultrafiltrarea poate reduce costurile de spitalizare față de tratamentul cu diuretice, cu o economie raportată de 3.975 de dolari pe pacient în 90 de zile1. Aceste estimări provin din propriile documente ale companiei și nu au fost verificate independent.
Dimensiunea reală a pieței depinde de adoptarea de către spitale și de rambursare, iar ponderea clienților mari este concentrată: primii zece clienți reprezentau aproximativ 49% din venituri în 20251. Extinderea indicației la pacienți de cel puțin 5 kg ar putea deschide piața neonatală, dacă autoritățile reglementatoare o aprobă3.
Tendințe
- Ultrafiltrarea ca alternativă la diureticevânt din spate
Mulți pacienți cu insuficiență cardiacă nu răspund bine la diuretice, iar această problemă ar putea favoriza adoptarea terapiilor de ultrafiltrare dacă spitalele consideră rezultatele clinice convingătoare1.
- Ghiduri pentru chirurgia cardiacăvânt din spate
Ghidurile recente privind leziunile renale după chirurgia cardiacă menționează posibila utilizare a ultrafiltrării la pacienții nereceptivi la diuretice, ceea ce ar putea extinde cazurile de utilizare1.
- Presiune pe finanțare și diluarevânt din față
Compania are nevoie de capital suplimentar și a emis acțiuni și garanții noi, ceea ce poate diminua valoarea pentru acționarii existenți dacă finanțarea continuă să fie necesară12.
- Politica de prețuri și marjelemixt
Ajustările de prețuri din 2025 și trecerea la producția prin terți au contribuit la o marjă brută mai bună, însă sustenabilitatea acestei evoluții depinde de volumul vânzărilor3.
Poziția concurențială
Tratamentele concurente includ diureticele clasice, în special cele de ansă, precum și alte forme de ultrafiltrare, care de regulă sunt administrate de nefrologi1. Compania susține că sistemul său poate fi prescris de orice medic, avantaj pe care îl consideră diferențiator1.
Piața este fragmentată și dominată de tratamente medicamentoase standard, astfel că succesul Nuwellis depinde de capacitatea de a demonstra beneficii economice și clinice față de terapiile existente1.
- Diuretice de ansă și terapii medicamentoase asociate
Tratamentul tradițional al supraîncărcării cu fluide; sursele nu identifică producători specifici cotați la bursă
- Alte sisteme de ultrafiltrare
Ultrafiltrarea clasică, administrată de obicei de nefrologi; furnizorii nu sunt identificați în sursele analizate
- Dispozitive de dializă continuă
Compania le menționează ca tehnologie alternativă pentru pacienții pediatrici cu greutate mică; furnizorii nu sunt numiți în sursă
- Furnizori de terapie intensivă și cardiacă
Concurența la nivel de spital pentru bugete și echipamente, fără producători numiți în sursele date
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent23 oct. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent03 aug. 2026Acord material · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 iul. 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)07 iul. 2026
- Raport curent24 iun. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 iun. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Nuwellis, Inc. · 11 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Nuwellis, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Nuwellis, Inc. · 13 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.