olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Anheuser-Busch InBev SA/NV BUD
Malt Beverages · SIC 2082 · Verticală: Industria alimentară (SIC 208x)
Anheuser-Busch InBev este cel mai mare producător de bere din lume după volum și una dintre cele zece mari companii de bunuri de larg consum după venituri, cu un portofoliu de peste 400 de mărci de bere și alte băuturi pe bază de malț. În exercițiul financiar 2025 compania a raportat un volum total de 561.1 milioane de hectolitri și venituri de 59.3 miliarde USD. Relevanța ei actuală ține de strategia de creștere a categoriei berii, de digitalizarea ecosistemului și de expansiunea în segmentele fără alcool și cu conținut redus de alcool.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Anheuser-Busch InBev SA/NV (BUD) costa 83,67 USD (+3,11 % într-o zi), cu capitalizare 150,4 mld USD, P/E 24,7 pe un EPS diluat de 3,39 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,02 %, beta 0,24, interval pe 52 de săptămâni 60,44–86,48 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 76,77 – 85,85
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,76 · lățimea benzii 11,2 %
- SMA 50 / 200
- 79,12 / 78,01
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,08 / 1,06
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +11,8 % | −1,1 % | +12,9 pp | — |
| 3 luni | −1,8 % | −0,5 % | −1,3 pp | — |
| 6 luni | +1,9 % | +4,4 % | −2,5 pp | — |
| De la început de an | +30,7 % | +12,3 % | +18,3 pp | — |
| 1 an | +35,2 % | +13,5 % | +21,6 pp | +7,7 % |
| 3 ani | +42,0 % | +76,4 % | −34,4 pp | −18,1 % |
| 5 ani | +37,7 % | +63,7 % | −26,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 40 din propriul istoric de 10 trimestre (min 17,5, mediană 25,7, max 148,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 53,0 mld | 52,3 mld | 46,9 mld | 54,3 mld | 57,8 mld | 59,4 mld | 59,8 mld | 59,3 mld |
| Venituri an/an | −3,3 % | −1,3 % | −10,4 % | +15,8 % | +6,4 % | +2,8 % | +0,7 % | −0,7 % |
| Profit net | 4,4 mld | 9,2 mld | 1,4 mld | 4,7 mld | 6,0 mld | 5,3 mld | 5,9 mld | 6,8 mld |
| Profit net an/an | −45,3 % | +109,9 % | −84,7 % | +232,4 % | +27,8 % | −10,5 % | +9,6 % | +16,8 % |
| EPS diluat | 2,17 | 4,53 | 0,69 | 2,28 | 2,91 | 2,60 | 2,86 | 3,39 |
| EPS diluat an/an | −45,5 % | +108,8 % | −84,8 % | +230,4 % | +27,6 % | −10,7 % | +10,0 % | +18,5 % |
| netă % | 8,2 % | 17,5 % | 3,0 % | 8,6 % | 10,3 % | 9,0 % | 9,8 % | 11,5 % |
| Flux de numerar liber | 10,1 mld | 8,9 mld | 7,1 mld | 9,2 mld | 8,1 mld | 8,6 mld | 11,2 mld | 11,2 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 11,6 mld USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 97,7 mld USD
- Active totale
- 218,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,72x
- ROE
- 7,3 %
- ROA
- 3,2 %
- Marja FCF
- 18,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 46,9 mld | 54,3 mld | 57,8 mld | 59,4 mld | 59,8 mld | 59,3 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 19,6 mld | 23,1 mld | 26,3 mld | 27,4 mld | 26,7 mld | 26,1 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 27,2 mld | 31,2 mld | 31,5 mld | 32,0 mld | 33,0 mld | 33,2 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 296,0 mil | 298,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 18 mar. 2022verificat |
| Profit operațional | 9,6 mld | 13,8 mld | 14,5 mld | 14,0 mld | 15,5 mld | 15,4 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 8,4 mld | 6,0 mld | 5,8 mld | 6,1 mld | 6,4 mld | 5,1 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,1 mld | 8,5 mld | 9,5 mld | 9,1 mld | 10,6 mld | 11,3 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,9 mld | 2,4 mld | 1,9 mld | 2,2 mld | 3,2 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Profit net | 1,4 mld | 4,7 mld | 6,0 mld | 5,3 mld | 5,9 mld | 6,8 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,69 | 2,28 | 2,91 | 2,60 | 2,86 | 3,39 | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,06 | 1,36 | 1,41 | 1,73 | 1,49 | 2,53 | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 15,3 mld | 12,1 mld | 10,0 mld | 10,3 mld | 11,2 mld | 11,6 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 4,8 mld | 5,0 mld | 5,3 mld | 6,0 mld | 5,3 mld | 6,2 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 4,5 mld | 5,4 mld | 6,6 mld | 5,6 mld | 5,0 mld | 5,1 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Active curente | 26,5 mld | 23,9 mld | 23,2 mld | 23,4 mld | 23,0 mld | 24,8 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 26,4 mld | 26,7 mld | 26,7 mld | 26,8 mld | 23,5 mld | 23,7 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 121,0 mld | 115,8 mld | 113,0 mld | 117,0 mld | 110,5 mld | 117,9 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 41,5 mld | 40,4 mld | 40,2 mld | 41,3 mld | 40,0 mld | 42,0 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Active totale | 226,4 mld | 217,6 mld | 212,9 mld | 219,3 mld | 206,6 mld | 218,8 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 23,0 mld | 25,4 mld | 26,3 mld | 26,0 mld | 23,8 mld | 25,5 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 32,4 mld | 34,2 mld | 34,4 mld | 37,2 mld | 33,1 mld | 34,5 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 78,4 mld | 79,3 mld | 84,3 mld | 92,7 mld | 88,7 mld | 97,7 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
- 2023
- 41,3 mld
- 2024
- 40,0 mld
- 2025
- 42,0 mld
SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat
- 2023
- 1,7 mld
- 2024
- 1,8 mld
- 2025
- 1,8 mld
SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 10,9 mld | 14,8 mld | 13,3 mld | 13,3 mld | 15,1 mld | 14,9 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 3,8 mld | 5,6 mld | 5,2 mld | 4,6 mld | 3,9 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 7,1 mld ≈ | 9,2 mld ≈ | 8,1 mld ≈ | 8,6 mld ≈ | 11,2 mld ≈ | 11,2 mld ≈ | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 6,3 mld | -5,9 mld | -4,3 mld | -4,4 mld | -3,3 mld | -3,4 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -8,5 mld | -11,6 mld | -10,9 mld | -8,6 mld | -9,9 mld | -11,5 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,8 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 3,0 mld | 2,7 mld | 4,5 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 0 | 362,0 mil | 937,0 mil | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 55 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 150,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie14
- Creștere21
- Calitate87
- Randamente79
- Evaluare73
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 33,22 – 107,48 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E64,60 – 107,48 (Mijloc 72,52)10 firme folosite · multiplul median 21,4x · quartile 19,1x – 31,7xBF-A, BUDA, COCO, COKE, FIZZ, KDP, KO, MNST, PEP, YHC
- Dividende actualizate (DDM)33,22 – 44,67 (Mijloc 38,10)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 55/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 11,5 % | 73 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 164,2 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,9 % | 7 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 5,2 % | 35 (pe interval fix) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,0x | 23 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 24,7x | 57 (față de colegi) | 15 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 7,5 % | 93 (pe interval fix) | 12 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,6 % | 65 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 40,5 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie14/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere21/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate87/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente79/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare73/100 · 2/3 factori cu valoare
Memo
Anheuser-Busch InBev SA/NV (BUD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 59,3 mld USD în 2025; creștere an/an -0,7 %; marjă netă 11,5 %; ROE 8,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 48,91–76,08 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 55,31 USD, prețul de 83,67 USD lasă un potențial de -33,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -51,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 55/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 11,5 %
- Conversia profitului în FCF: 164,2 %
- Randament FCF: 7,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 40,5 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 0,9 %
- Acoperirea dobânzilor: 3,0x
- Lichiditatea curentă: 0,7x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Industria alimentară (SIC 208x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 31 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KOCoca Cola Co | 412,1 mld | 28,2 | 42,6 % | 28,7 % | +1,9 % | +31 % / +64 % |
| DEODIAGEO plc | 237,6 mld | 92,4 | 24,0 % | 9,1 % | +0,3 % | +7 % / −30 % |
| PEPPepsico Inc | 194,1 mld | 18,7 | 50,1 % | 10,8 % | +2,3 % | −4 % / −15 % |
| BUDAnheuser-Busch InBev SA | 150,4 mld | 24,7 | 8,3 % | 11,5 % | −0,7 % | +35 % / +42 % |
| KDPKeurig Dr Pepper Inc. | 50,1 mld | 37,2 | 5,7 % | 7,1 % | +8,2 % | +32 % / +17 % |
| MNSTMonster Beverage Corp | 47,8 mld | 22,4 | 25,7 % | 23,1 % | +10,7 % | +30 % / +77 % |
| BF-ABrown Forman Corp | 14,9 mld | 20,3 | 18,1 % | 18,4 % | −1,2 % | +10 % / −48 % |
| CELHCelsius Holdings, Inc. | 7,8 mld | 104,3 | 10,5 % | 4,2 % | +85,5 % | −25 % / −38 % |
| PRMBPrimo Brands Corp | 7,6 mld | 79,4 | 3,2 % | 1,5 % | +29,3 % | +34 % / +46 % |
| COCOThe Vita Coco Company, Inc. | 3,7 mld | 32,9 | 32,0 % | 15,7 % | +18,2 % | +23 % / +133 % |
| FIZZNational Beverage Corp. | 3,5 mld | 20,2 | 40,1 % | 14,8 % | −1,7 % | +11 % / −21 % |
| COKECoca-Cola Consolidated, Inc. | 1,5 mld | 2,5 | 90,0 % | 7,5 % | +4,8 % | +25 % / +178 % |
| WESTWestrock Coffee Company | 1,0 mld | — | — | -4,9 % | +39,8 % | +138 % / +13 % |
| BUDABuda Juice, Inc. | 83,2 mil | 34,5 | 19,3 % | 17,1 % | +11,8 % | indisponibil / indisponibil |
| SRXHSRX Global Inc. | 18,0 mil | — | -70,8 % | -254,8 % | −81,3 % | −96 % / −100 % |
| REEDReed's, Inc. | 12,0 mil | — | -14.800,0 % | -63,5 % | −10,2 % | −80 % / −92 % |
| WVVIWillamette Valley Vineyards, Inc. | 8,3 mil | — | -3,3 % | -5,9 % | −6,5 % | −37 % / −68 % |
| YHCLQR House Inc. | 2,9 mil | 0,2 | -88,2 % | -1.589,2 % | −37,4 % | −98 % / −100 % |
| IPSTIp Strategy Holdings, Inc. | 2,3 mil | — | -2.713,2 % | -2.064,0 % | +20,4 % | −98 % / indisponibil |
| EDVAEndovia Health Sciences, Inc. | 1,2 mil | — | — | -53.856,5 % | −90,9 % | −96 % / −100 % |
| BRCCBRC Inc. | 903,4 mii | — | -14,2 % | -1,5 % | +1,7 % | −23 % / −77 % |
| IBGInnovation Beverage Group Limited | 593,4 mii | — | — | -223,4 % | −5,1 % | −94 % / indisponibil |
| CCEPCOCA-COLA EUROPACIFIC PARTNERS plc | — | — | 23,8 % | 9,3 % | +2,3 % | +26 % / +91 % |
| STZConstellation Brands, Inc. | — | — | 23,9 % | 20,9 % | −10,5 % | +7 % / −40 % |
| ZVIAZevia PBC | — | — | -18,0 % | -4,8 % | +4,0 % | −55 % / −44 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BUD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 53,48 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 94,72 Randament total 17 % · Pe an 17 % | 142,91 Randament total 75 % · Pe an 75 % |
| 3 ani | 48,19 Randament total -35 % · Pe an -13 % | 96,39 Randament total 26 % · Pe an 8 % | 160,20 Randament total 105 % · Pe an 27 % |
| 5 ani | 43,43 Randament total -36 % · Pe an -9 % | 98,09 Randament total 35 % · Pe an 6 % | 179,58 Randament total 138 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 24,10
- Marja netă± 16,87
- Creșterea anuală a veniturilor± 14,34
- Diluare anuală± 1,42
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (30 iul. 2026), 6-K (16 iun. 2026), 6-K (14 mai 2026).
Pe scurt
Anheuser-Busch InBev este cel mai mare producător de bere din lume după volum și una dintre cele zece mari companii de bunuri de larg consum după venituri, cu un portofoliu de peste 400 de mărci de bere și alte băuturi pe bază de malț. În exercițiul financiar 2025 compania a raportat un volum total de 561.1 milioane de hectolitri și venituri de 59.3 miliarde USD 1. Relevanța ei actuală ține de strategia de creștere a categoriei berii, de digitalizarea ecosistemului și de expansiunea în segmentele fără alcool și cu conținut redus de alcool.
SWOT
Puncte tari
- Compania beneficiază de o amprentă globală extinsă și de poziții de lider în mai multe piețe-cheie, ceea ce îi permite scară în investiții și în achiziția de materii prime 1.
- Portofoliul său de mărci globale, multi-țară și locale este considerat unul dintre cele mai puternice din industrie, iar mai multe mărci sunt printre cele mai valoroase din lume 1.
- Compania are o cultură a disciplinei financiare și a eficienței, care vizează reducerea costurilor non-comerciale și redirecționarea resurselor către marketing 1.
Puncte slabe
- Expunerea ridicată la piețele în curs de dezvoltare aduce riscuri de devalorizare monetară, inflație și instabilitate politică, care pot afecta disproporționat rezultatele 1.
- Un segment important al portofoliului este format din mărci above core și core, care pot fi mai sensibile la reducerea veniturilor disponibile decât produsele cu prețuri mai mici 1.
- Compania depinde de distribuitori și de parteneri terți pentru a ajunge la punctele de vânzare, iar pierderea sau modificarea acestor acorduri ar putea afecta vânzările 1.
Oportunități
- Creșterea segmentului fără alcool și cu conținut redus de alcool ar putea deschide noi categorii de consum și noi ocazii pentru mărcile existente 1.
- Monetizarea ecosistemului digital prin platforma BEES și servicii fintech ar putea crește veniturile din baza actuală de clienți 1.
- Expansiunea categoriei Beyond Beer, care crește într-un ritm accelerat, ar putea diversifica sursele de venit față de bere 1.
Amenințări
- Schimbările de politică comercială, tarifele și tensiunile geopolitice pot crește costurile și pot reduce cererea în mai multe piețe 1.
- Preferințele consumatorilor se pot schimba spre produse cu marje mai mici sau spre consum off-trade, ceea ce ar putea reduce profitabilitatea 1.
- Reglementările privind publicitatea, sănătatea publică și consumul de alcool pot limita marketingul și pot crește costurile de conformitate 1.
Riscuri
- Expunerea la economiile emergenteridicat
Economiile în curs de dezvoltare, unde compania este puternic prezentă, sunt vulnerabile la devalorizări, inflație și instabilitate politică, ceea ce poate afecta veniturile și cererea 1.
- Variația cursurilor de schimbridicat
Fluctuațiile monedelor față de dolarul american pot crea volatilitate în rezultatele raportate și pot afecta puterea de cumpărare a consumatorilor 1.
- Costurile materiilor prime și ale energieimediu
Prețurile orzului, porumbului, ambalajelor, energiei și transportului sunt volatile, iar compania nu poate transfera mereu aceste costuri clienților, ceea ce poate reduce marjele 1.
- Îndatorare și acces la finanțaremediu
Nivelul datoriei și eventuala reducere a ratingului de credit ar putea limita accesul la finanțare pentru nevoile de capital și refinanțare 1.
- Reglementări și litigiimediu
Compania este expusă la litigii, la reglementări privind alcoolul și la legislația antitrust, iar încălcările ar putea duce la amenzi și la costuri semnificative 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția de lider mondial în volum și în multe piețe-cheie oferă scară pentru investiții în marketing și pentru achiziții avantajoase, ceea ce ar putea susține creșterea pe termen lung 1.
- Expansiunea în segmentele fără alcool și Beyond Beer, combinată cu digitalizarea ecosistemului, ar putea diversifica veniturile dacă aceste inițiative își ating obiectivele 1.
- Diversificarea geografică între piețele dezvoltate și cele emergente oferă un echilibru care ar putea amortiza șocurile regionale 1.
Ce ar strica teza
- Expunerea majoritară la piețele emergente aduce riscuri macroeconomice și valutare care ar putea afecta rezultatele mai mult decât ale concurenților cu expunere mai mică 1.
- Presiunile inflaționiste și costurile volatile ale materiilor prime și ale energiei ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate integral clienților 1.
- Nivelul datoriei și riscul unei reduceri a ratingului de credit ar putea limita flexibilitatea financiară a companiei 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a volumelor din regiunile emergenteQ1 2027
- Progresul gamei fără alcool și cu conținut redus de alcool2027
- Evoluția nivelului datoriei și a acțiunilor de deleveraging2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (30 iul. 2026), 6-K (16 iun. 2026), 6-K (14 mai 2026).
Afacerea
Strategia companiei se sprijină pe trei piloni: conducerea și creșterea categoriei berii prin patru pârghii, de la superioritatea nucleului de produse până la gama Beyond Beer, digitalizarea și monetizarea ecosistemului, care include platforma business-to-business BEES, și optimizarea activității prin disciplină în alocarea resurselor, gestionarea riscurilor și o structură eficientă a capitalului 1. Compania susține că poziția sa de lider se bazează pe o amprentă globală avantajoasă și pe un portofoliu de mărci puternic 1.
Structura geografică include cinci regiuni raportate, respectiv America de Nord, Americile Centrale, America de Sud, EMEA și Asia-Pacific, la care se adaugă Global Export and Holding Companies, unde sunt incluse activitățile de export și sediul central 1. Compania are poziții de lider pe piața din Statele Unite, Mexic și Brazilia și, potrivit surselor citate, deține poziția de lider pe segmentul premium și super premium din China 1.
Segmente
Regiuni geografice
Activitatea este organizată pe cinci regiuni raportate, iar piețele în curs de dezvoltare au reprezentat 65% din veniturile din 2025, în timp ce piețele dezvoltate au reprezentat aproximativ 35% 1. Această diversificare oferă un echilibru între creșterea din piețele emergente și stabilitatea piețelor mature 1.
Beyond Beer
Gama Beyond Beer include băuturi alcoolice aromatizate, seltzer și cocktailuri în cutii, precum Flying Fish, Brutal Fruit, Cutwater și NÜTRL, care se extind într-un ritm accelerat 1.
Piața în context
Piața berii este descrisă de companie ca fiind mare, profitabilă și în creștere, iar consumul este legat de nivelul venitului disponibil și de dinamica populației cu vârsta legală de consum 1. Compania arată că piețele emergente, unde este mai expusă, pot fi afectate disproporționat de declinurile generale din acele economii 1.
Canalele de distribuție diferă între on-trade și off-trade, iar compania folosește atât distribuție proprie, cât și rețele de terți, în funcție de piață, ceea ce influențează prețul realizat și marjele 1. Schimbările de preferințe spre produse cu marje mai mici ar putea afecta realizarea prețurilor 1.
Tendințe
- Digitalizarea ecosistemuluivânt din spate
Compania leagă digitalizarea de capacitatea de a monetiza ecosistemul său prin platforma BEES, soluții digitale direct-to-consumer și servicii fintech, ceea ce ar putea genera venituri suplimentare din baza existentă de clienți 1.
- Inflația și costurile materiilor primevânt din față
Presiunile inflaționiste și fluctuațiile prețurilor la orz malțit, porumb, ambalaje, energie și transport pot crește costurile de producție și pot reduce marjele dacă nu pot fi transferate clienților 1. Efectul este deosebit de vizibil în regiunea America de Sud 1.
- Tarife comerciale și instabilitate geopoliticămixt
Tarifele globale și politicile comerciale schimbătoare creează incertitudine și pot afecta cererea, costurile și cursurile de schimb, iar evoluția lor rămâne dificil de prevăzut 1. Efectul depinde de amploarea și durata măsurilor, deci poate fi un factor negativ sau neutru 1.
Poziția concurențială
Compania descrie cota sa de piață globală ca fiind pe primul loc la volum în lume, iar poziția sa de lider în mai multe țări îi oferă scară pentru investiții în marketing și achiziții avantajoase 1. Documentul sursă nu identifică în detaliu concurenții individuali, astfel încât analiza concurențială rămâne limitată la afirmațiile companiei 1.
Compania susține că concurența și preferințele consumatorilor în schimbare pot reduce marjele și pot crește costurile, mai ales pentru mărcile din categoriile above core și core, care reprezintă o parte importantă a portofoliului 1. Competitorii cu mai puțină expunere la aceste segmente ar putea fi mai puțin afectați 1.
- Constellation BrandsSTZ
Menționată în sursă ca achizitor al afacerii americane Grupo Modelo și beneficiar al drepturilor de comercializare a berii Corona în Statele Unite 1.
- Asahi
Menționată în sursă ca achizitor al afacerii Carlton & United Breweries din Australia, căreia i-a acordat drepturi de comercializare a mărcilor globale ale companiei 1.
- Anadolu Efes
Menționată în sursă drept partener în entitatea AB InBev Efes, cu activități în Rusia și Ucraina, iar situația investiției rămâne incertă 1.
- Mahou
Menționată în sursă drept partener în acordul prin care compania distribuie berile San Miguel în Regatul Unit începând cu 2025 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Berea fără alcool începe să cucerească lumea: Vânzările AB InBev cresc cu 35% pe acest segment, în timp ce berea tradiţională pierde teren în faţa unei noi generaţii de consumatoriZiarul Financiar · 29 oct. 2026 · RO
- AB InBev Volumes Lag Estimates on Slump in China DemandBloomberg Markets · 29 oct. 2026 · EN
- Anheuser-Busch InBev Maps Organic Growth Engine at Capital Markets DayYahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
- Anheuser-Busch InBev Unveils ‘Reignite’ Growth Plan at Capital Markets DayYahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
- AB InBev invests in New York Cutwater productionYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- Beer Dynasty Families Sell €731 Million Stake in AB InBevBloomberg Markets · 03 aug. 2026 · EN
- AB InBev makes history with 3rd Creative Marketer of Year titleKorea Times — Business · 10 mai 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)14 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)05 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)05 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)29 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 mar. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Anheuser-Busch InBev SA/NV · 03 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.