olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Compañía Cervecerías Unidas S.A. CCU
Malt Beverages · SIC 2082 · Verticală: Industria alimentară (SIC 208x)
Compañía Cervecerías Unidas S.A. este un grup chilian de băuturi, activ în bere, băuturi nealcoolice, vinuri și băuturi spirtoase, cu operațiuni majore în Chile și Argentina. Pentru exercițiul financiar 2025, grupul a raportat venituri nete de 2909.6 miliarde CLP și un profit net de 137.3 miliarde CLP, iar rezultatul operațional ajustat a scăzut sub influența Argentinei și a segmentului de vinuri.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Compañía Cervecerías Unidas S.A. (CCU) costa 10,98 USD (+5,88 % într-o zi), cu beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 10,29–15,25 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 10,19 – 11,15
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,82 · lățimea benzii 9,0 %
- SMA 50 / 200
- 11,09 / 11,86
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,14 / -0,17
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | 0,0 % | −1,1 % | +1,1 pp | — |
| 3 luni | −6,1 % | −0,5 % | −5,6 pp | — |
| 6 luni | −8,3 % | +4,4 % | −12,7 pp | — |
| De la început de an | −13,9 % | +12,3 % | −26,3 pp | — |
| 1 an | −13,4 % | +13,5 % | −26,9 pp | +9,5 % |
| 3 ani | −7,1 % | +76,4 % | −83,5 pp | −18,1 % |
| 5 ani | −40,7 % | +63,7 % | −104,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1.698,4 mld | 1.783,3 mld | 1.822,5 mld | 1.857,6 mld | 2.484,7 mld | 2.711,4 mld | 2.565,6 mld | 2.904,6 mld |
| Venituri an/an | +8,9 % | +5,0 % | +2,2 % | +1,9 % | +33,8 % | +9,1 % | −5,4 % | +13,2 % |
| Profit net | 129,6 mld | 306,9 mld | 145,6 mld | 108,2 mld | 219,1 mld | 135,5 mld | 118,4 mld | 176,5 mld |
| Profit net an/an | +9,4 % | +136,8 % | −52,5 % | −25,7 % | +102,5 % | −38,1 % | −12,6 % | +49,1 % |
| EPS diluat | 350,76 | 830,55 | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | +9,4 % | +136,8 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 7,6 % | 17,2 % | 8,0 % | 5,8 % | 8,8 % | 5,0 % | 4,6 % | 6,1 % |
| Flux de numerar liber | 138,6 mld | 300,9 mld | 107,7 mld | 163,7 mld | 123,7 mld | -142,7 mld | 169,7 mld | 134,6 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 707,1 mld CLP
- Datorie financiară
- indisponibil CLP
- Datorie netă
- indisponibil CLP
- Capitaluri proprii
- 1.672,5 mld CLP
- Active totale
- 3.989,7 mld CLP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,06x
- ROE
- 11,7 %
- ROA
- 4,8 %
- Marja FCF
- 4,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (CLP)
Marje
Cont de profit și pierdere · CLP
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1.822,5 mld | 1.857,6 mld | 2.484,7 mld | 2.711,4 mld | 2.565,6 mld | 2.904,6 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 908,3 mld | 984,0 mld | 1.291,6 mld | 1.514,9 mld | 1.378,6 mld | 1.591,0 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Profit brut | 914,2 mld | 873,6 mld | 1.193,2 mld | 1.196,5 mld | 1.186,9 mld | 1.313,6 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Profit operațional | 234,0 mld | 175,2 mld | 330,5 mld | 218,8 mld | 240,0 mld | 262,6 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 105,0 mld | 109,8 mld | 124,1 mld | 126,5 mld | 126,1 mld | 153,2 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| EBITDA | 339,0 mld ≈ | 285,0 mld ≈ | 454,6 mld ≈ | 345,3 mld ≈ | 366,1 mld ≈ | 415,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 27,7 mld | 28,7 mld | 35,7 mld | 75,9 mld | 77,0 mld | 97,2 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 185,6 mld | 143,6 mld | 301,7 mld | 135,7 mld | 103,2 mld | 165,5 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 40,0 mld | 35,4 mld | 82,6 mld | 263,9 mil | -15,3 mld | -11,0 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Profit net | 145,6 mld | 108,2 mld | 219,1 mld | 135,5 mld | 118,4 mld | 176,5 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 590,08 | 276,41 | 741,91 | 428,47 | 177,49 | 221,37 | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · CLP
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 196,4 mld | 396,4 mld | 265,6 mld | 597,1 mld | 618,2 mld | 707,1 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Creanțe | 300,0 mld | 275,4 mld | 373,0 mld | 445,3 mld | 446,5 mld | 506,7 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Stocuri | 232,4 mld | 231,8 mld | 353,4 mld | 480,8 mld | 425,7 mld | 459,4 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Active curente | 789,3 mld | 960,0 mld | 1.091,4 mld | 1.661,9 mld | 1.601,7 mld | 1.771,3 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1.071,7 mld | 1.082,5 mld | 1.222,3 mld | 1.356,8 mld | 1.274,0 mld | 1.522,7 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Fond comercial | 125,0 mld | 117,2 mld | 131,2 mld | 137,0 mld | 127,6 mld | 161,6 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 125,6 mld | 128,3 mld | 151,9 mld | 172,4 mld | 153,1 mld | 244,6 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Active totale | 2.353,7 mld | 2.525,3 mld | 2.846,8 mld | 3.595,1 mld | 3.423,9 mld | 3.989,7 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 306,7 mld | 324,5 mld | 515,5 mld | 491,3 mld | 435,0 mld | 514,9 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 483,3 mld | 521,5 mld | 781,1 mld | 797,2 mld | 687,5 mld | 860,0 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Datorii totale | 910,8 mld | 1.116,5 mld | 1.421,2 mld | 2.159,1 mld | 2.086,6 mld | 2.317,2 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 1.442,9 mld | 1.408,8 mld | 1.425,5 mld | 1.436,0 mld | 1.337,4 mld | 1.672,5 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 369,5 mil | 369,5 mil | 369,5 mil | 369,5 mil | 369,5 mil | 369,5 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
- 2022
- 1.356,8 mld
- 2023
- 1.274,0 mld
- 2024
- 1.522,7 mld
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
- 2022
- 172,4 mld
- 2023
- 153,1 mld
- 2024
- 244,6 mld
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
- 2022
- 369,5 mil
- 2023
- 369,5 mil
- 2024
- 369,5 mil
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
Fluxuri de numerar · CLP
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 242,3 mld | 280,7 mld | 293,4 mld | 45,9 mld | 294,1 mld | 287,5 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 134,7 mld | 117,0 mld | 169,7 mld | 188,7 mld | 124,4 mld | 152,9 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 107,7 mld ≈ | 163,7 mld ≈ | 123,7 mld ≈ | -142,7 mld ≈ | 169,7 mld ≈ | 134,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -144,2 mld | -140,5 mld | -179,0 mld | -236,5 mld | -137,2 mld | -118,3 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -199,4 mld | 64,7 mld | -233,6 mld | 537,1 mld | -118,0 mld | -125,0 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Dividende plătite | 218,0 mld | 102,1 mld | 274,1 mld | 158,3 mld | 65,6 mld | 81,8 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2022
- -236,5 mld
- 2023
- -137,2 mld
- 2024
- -118,3 mld
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
- 2022
- 537,1 mld
- 2023
- -118,0 mld
- 2024
- -125,0 mld
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 6,1 % | 50 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 76,2 % | 66 (pe interval fix) | 18 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,3 % | 45 (pe interval fix) | 24 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,7x | 19 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,1x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 60,8 % | 85 (pe interval fix) | 12 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie51/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial45/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate58/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial85/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
UNITED BREWERIES CO INC (CCU). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2 904,6 mld CLP în 2024; creștere an/an 13,2 %; marjă netă 6,1 %; ROE 12,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 5 732,34–8 636,64 CLP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,1x
- Rata de distribuire (FCF): 60,8 %
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 2,7x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Industria alimentară (SIC 208x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 31 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KOCoca Cola Co | 412,1 mld | 28,2 | 42,6 % | 28,7 % | +1,9 % | +31 % / +64 % |
| DEODIAGEO plc | 237,6 mld | 92,4 | 24,0 % | 9,1 % | +0,3 % | +7 % / −30 % |
| PEPPepsico Inc | 194,1 mld | 18,7 | 50,1 % | 10,8 % | +2,3 % | −4 % / −15 % |
| BUDAnheuser-Busch InBev SA | 150,4 mld | 24,7 | 8,3 % | 11,5 % | −0,7 % | +36 % / +33 % |
| KDPKeurig Dr Pepper Inc. | 50,1 mld | 37,2 | 5,7 % | 7,1 % | +8,2 % | +32 % / +17 % |
| MNSTMonster Beverage Corp | 47,8 mld | 22,4 | 25,7 % | 23,1 % | +10,7 % | +30 % / +77 % |
| BF-ABrown Forman Corp | 14,9 mld | 20,3 | 18,1 % | 18,4 % | −1,2 % | +10 % / −48 % |
| CELHCelsius Holdings, Inc. | 7,8 mld | 104,3 | 10,5 % | 4,2 % | +85,5 % | −25 % / −38 % |
| PRMBPrimo Brands Corp | 7,6 mld | 79,4 | 3,2 % | 1,5 % | +29,3 % | +34 % / +46 % |
| COCOThe Vita Coco Company, Inc. | 3,7 mld | 32,9 | 32,0 % | 15,7 % | +18,2 % | +23 % / +133 % |
| FIZZNational Beverage Corp. | 3,5 mld | 20,2 | 40,1 % | 14,8 % | −1,7 % | +11 % / −21 % |
| COKECoca-Cola Consolidated, Inc. | 1,5 mld | 2,5 | 90,0 % | 7,5 % | +4,8 % | +25 % / +178 % |
| WESTWestrock Coffee Company | 1,0 mld | — | — | -4,9 % | +39,8 % | +138 % / +13 % |
| BUDABuda Juice, Inc. | 83,2 mil | 34,5 | 19,3 % | 17,1 % | +11,8 % | indisponibil / indisponibil |
| SRXHSRX Global Inc. | 18,0 mil | — | -70,8 % | -254,8 % | −81,3 % | −96 % / −100 % |
| REEDReed's, Inc. | 12,0 mil | — | -14.800,0 % | -63,5 % | −10,2 % | −80 % / −92 % |
| WVVIWillamette Valley Vineyards, Inc. | 8,3 mil | — | -3,3 % | -5,9 % | −6,5 % | −37 % / −68 % |
| YHCLQR House Inc. | 2,9 mil | 0,2 | -88,2 % | -1.589,2 % | −37,4 % | −98 % / −100 % |
| IPSTIp Strategy Holdings, Inc. | 2,3 mil | — | -2.713,2 % | -2.064,0 % | +20,4 % | −98 % / indisponibil |
| EDVAEndovia Health Sciences, Inc. | 1,2 mil | — | — | -53.856,5 % | −90,9 % | −96 % / −100 % |
| BRCCBRC Inc. | 903,4 mii | — | -14,2 % | -1,5 % | +1,7 % | −23 % / −77 % |
| IBGInnovation Beverage Group Limited | 593,4 mii | — | — | -223,4 % | −5,1 % | −94 % / indisponibil |
| CCEPCOCA-COLA EUROPACIFIC PARTNERS plc | — | — | 23,8 % | 9,3 % | +2,3 % | +26 % / +91 % |
| ABEVAmbev S.A. | — | — | 16,6 % | 17,6 % | −1,4 % | +9 % / +1 % |
| STZConstellation Brands, Inc. | — | — | 23,9 % | 20,9 % | −10,5 % | +7 % / −40 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CCU din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (03 nov. 2026), 6-K (06 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (05 iun. 2026), 6-K (29 mai 2026).
Pe scurt
Compañía Cervecerías Unidas S.A. este un grup chilian de băuturi, activ în bere, băuturi nealcoolice, vinuri și băuturi spirtoase, cu operațiuni majore în Chile și Argentina. Pentru exercițiul financiar 2025, grupul a raportat venituri nete de 2909.6 miliarde CLP și un profit net de 137.3 miliarde CLP, iar rezultatul operațional ajustat a scăzut sub influența Argentinei și a segmentului de vinuri.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu divers de bere, băuturi nealcoolice, vinuri și spirtoase, cu o pondere ridicată a mărcilor proprii și poziție de lider în Chile.
- Prezență regională în mai multe țări latino-americane, care reduce dependența de o singură economie.
- Experiență lungă de peste un secol în producție și capacitate de a inova pe categorii noi, precum apa purificată și reciclarea plasticului.
Puncte slabe
- Dependența puternică de economia Chilei și a Argentinei, unde inflația și controalele de prețuri au redus marjele.
- Rezultatul operațional ajustat a scăzut în 2025, iar segmentul internațional și cel al vinurilor au avut performanțe slabe.
- Expunerea la fluctuațiile valutare, deoarece multe materii prime sunt plătite în monede străine.
Oportunități
- Creșterea volumelor prin achiziții și parteneriate, cum ar fi cele din Argentina și Paraguay, care ar putea continua să sprijine vânzările.
- Dezvoltarea categoriilor cu beneficii pentru sănătate și bunăstare, dacă strategia multi-categorie reușește să răspundă cererii.
- Valorificarea unităților de reciclare a plasticului, ceea ce ar putea reduce costurile legate de legislația PUSU.
Amenințări
- Riscuri antitrust în Chile, unde o decizie nefavorabilă ar putea produce amenzi și presiune asupra marjelor.
- Reglementările tot mai stricte privind publicitatea, etichetarea și taxele pentru băuturile alcoolice ar putea reduce consumul.
- Un eventual downgrade al ratingului suveran al Chilei ar putea crește costul finanțării pentru companie.
Riscuri
- Risc antitrustridicat
O decizie nefavorabilă în procesul pentru abuz de poziție dominantă sau nerespectarea angajamentelor ar putea produce amenzi și costuri de ajustare a condițiilor comerciale.
- Volatilitatea economiei argentinieneridicat
Inflația ridicată, devalorizarea monedei și restricțiile valutare anterioare ar putea afecta rentabilitatea operațiunilor din Argentina, în special dacă procesul de modernizare întârzie.
- Costul materiilor primemediu
Prețurile malțului, zahărului, ambalajelor și plasticului reciclat sunt volatile, iar lipsa plasticului colectat local ar putea crește costurile.
- Reglementări de mediu și ambalajemediu
Legea PUSU și cadrul extins de responsabilitate a producătorului ar putea impune costuri suplimentare pentru reciclare și sisteme de returnare.
- Schimbarea comportamentului consumatorilorscăzut
Trecerea spre stiluri de viață mai sănătoase și concurența din partea divertismentului digital ar putea reduce volumele în categoriile tradiționale.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă volumele din Chile continuă să crească și mărcile proprii își mențin ponderea, compania ar putea recupera marjele operaționale pierdute în 2025.
- Integrarea achizițiilor din Argentina și Paraguay ar putea sprijini creșterea veniturilor pe termen mediu, dacă nivelurile de inflație se stabilizează.
- Poziția de lider în Chile și experiența în reciclarea plasticului ar putea oferi un avantaj față de concurenții care trebuie să se adapteze la legislația PUSU.
Ce ar strica teza
- Dacă situația economică din Argentina rămâne dificilă, rezultatul operațional al segmentului internațional ar putea scădea în continuare.
- O decizie antitrust nefavorabilă în Chile ar putea afecta marjele și reputația grupului pe piața sa principală.
- Restricțiile tot mai stricte privind publicitatea și consumul de alcool ar putea limita capacitatea de a crește vânzările în categoriile tradiționale.
De urmărit
- Evoluția volumelor din segmentul Chile și a prețului mediuQ1 2027
- Rezultatul operațional ajustat al segmentului internațional și stabilitatea economică din Argentina2027
- Decizia Tribunalului pentru Apărarea Liberei Concurențe în procesul de abuz de poziție dominantănext 10-K
- Aplicarea legii PUSU și ponderea plasticului reciclat colectat local2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (03 nov. 2026), 6-K (06 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (05 iun. 2026), 6-K (29 mai 2026).
Afacerea
CCU produce și comercializează bere, băuturi nealcoolice, apă minerală, vinuri, pisco și rom în Chile, Argentina, Bolivia, Paraguay și Uruguay. Compania funcționează prin trei segmente operaționale principale: Chile, afaceri internaționale și vinuri. Potrivit raportului 20-F, aproximativ 70% din volumul vândut în 2025 provine din mărci proprii, ceea ce reduce dependența de contractele de licență.
Compania este controlată de IRSA, care deținea în martie 2024 o participație directă și indirectă de 65.87% din acțiuni, IRSA fiind deținută în mod egal de Quiñenco și de Heineken Chile SpA. Acțiunile sunt listate la NYSE sub formă de ADS din 1999, ceea ce face ca raportarea 20-F să fie relevantă pentru investitorii din Statele Unite.
Operațiunile din Chile au reprezentat 64% din veniturile totale în 2025, iar segmentul internațional, dominat de Argentina, a contribuit cu 27%. Segmentul vinurilor, cu operațiuni în Chile, Argentina și export, a contribuit cu 10%, iar sensibilitatea grupului la economiile Chilei și Argentinei rămâne ridicată.
Segmente
Afaceri internaționale
Segmentul include Argentina, Bolivia, Paraguay și Uruguay, cu bere, cidru, băuturi nealcoolice, malț și spirtoase. Vânzările nete au scăzut cu 8.2% în 2025, deși volumele au crescut cu 23.0% datorită consolidării Aguas de Origen și parteneriatului din Paraguay, iar prețurile medii în CLP au scăzut cu 25.4%.
Piața în context
Structura pieței se schimbă, iar consumatorii caută tot mai mult băuturi cu beneficii pentru sănătate și bunăstare, ceea ce poate reduce consumul unor produse din portofoliu. Reglementările privind etichetarea, publicitatea și taxele pentru băuturile alcoolice și nealcoolice pot modifica și ele dinamica piețelor.
Tendințe
- Schimbarea stilului de viață și a consumuluivânt din față
Concurența pentru timpul liber crește, iar preferințele pentru sănătate și bunăstare pot reduce consumul unor categorii. Compania răspunde printr-o strategie multi-categorie.
- Economia Argentineimixt
Stabilizarea și modernizarea cadrului de reglementare argentinian ar putea sprijini rezultatele dacă cererea și controalele de prețuri se ameliorează, dar contextul economic complex a redus volumele berii.
- Economie circulară și legea PUSUmixt
Legea PUSU impune ca sticlele de plastic să conțină cel puțin 15% plastic reciclat colectat local din 2025, iar compania a construit o fabrică de reciclare. Aceste obligații pot crește costurile sau pot genera un avantaj dacă aprovizionarea locală funcționează.
- Reglementări privind publicitatea alcooluluivânt din față
Legea nr. 21.363 din Chile restricționează publicitatea și etichetarea băuturilor alcoolice, ceea ce poate reduce cheltuielile de marketing eficiente și consumul de bere și vin.
Poziția concurențială
Compania este lider în Chile și este vizată de o acțiune a unui concurent pentru presupusa abuzare a poziției dominante pe piața berii consumate în local. Tribunalul pentru Apărarea Liberei Concurențe nu a emis încă o decizie, iar angajamentele asumate pot influența condițiile comerciale.
În restul țărilor, principalul risc concurențial este ca jucători cu cote mari de piață să abuzeze de poziția dominantă, ceea ce ar putea crea bariere la intrare și presiune asupra condițiilor comerciale.
- Heineken
Acționar indirect al grupului prin Heineken Chile SpA și partener de licență pentru anumite mărci de bere în Uruguay, prezent și în afara Statelor Unite.
- Anheuser-Busch InBev
Partener istoric prin licența pentru berea Budweiser în Argentina, cu drepturi de producție și distribuție care au expirat în 2025.
- Nestlé
Partener în compania Aguas CCU-Nestlé Chile, care produce apă îmbuteliată, și co-proprietar al brandului Nestlé Pure Life în Chile.
- Pernod Ricard
Concurent și distribuitor al unor mărci de spirtoase prin partenerii din segmentul pisco și rom din Chile.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)04 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)07 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)07 mai 2026
- Raport anual (emitent străin)29 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 apr. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Compañía Cervecerías Unidas S.A. · 29 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.