olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Molson Coors Beverage Company TAP

Malt Beverages · SIC 2082 · Verticală: Industria alimentară (SIC 208x)

43,14USD+3,03 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Molson Coors Beverage Company este unul dintre cei mai mari producători de bere din lume, cu branduri precum Coors Light, Miller Lite și Carling, și își extinde portofoliul spre băuturi premium, energizante și cocktailuri RTD. În al doilea trimestru din 2026, vânzările nete au scăzut cu 3,3%, pe fondul unei piețe presate de volume mai mici și de costuri ridicate ale aluminiului, ceea ce face relevantă evoluția strategiei Horizon 2030.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Molson Coors Beverage Company (TAP) costa 43,14 USD (+3,03 % într-o zi), cu capitalizare 0 USD, randament al dividendului 4,40 %, beta 0,14, interval pe 52 de săptămâni 35,95–54,38 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 3,6 mld USD (−3,6 % an/an), profit net de 231,7 mil USD (−46,0 % an/an), EPS diluat 1,23 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
0 USD
acțiuni la 29 apr. 2010
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -10,75 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-24,92 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
4,40 %
DPS 12 luni 1,90
Beta (2 ani)
0,14
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
35,9554,38

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
65,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
36,67 – 43,04
peste banda superioară · %B 1,02 · lățimea benzii 16,0 %
SMA 50 / 200
38,97 / 42,31
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,95 / 0,59
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+18,1 %−1,1 %+19,2 pp—
3 luni+3,0 %−0,5 %+3,5 pp—
6 luni+0,9 %+4,4 %−3,5 pp—
De la început de an−7,6 %+12,3 %−19,9 pp—
1 an−1,2 %+13,5 %−14,8 pp+9,5 %
3 ani−26,9 %+76,4 %−103,3 pp−12,9 %
5 ani−7,4 %+63,7 %−71,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,9 %
12 feb. 2026 → 25 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−49,1 %
25 iul. 2023 → 25 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−1,5 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
3,6 mld USD
−3,6 % an/an
Profit net
231,7 mil USD
−46,0 % an/an
EPS diluat
1,23
−42,3 % an/an
netă / operațională
6,4 % / 9,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '24Q3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q2 '26
Venituri3,8 mld3,6 mld3,2 mld2,7 mld3,7 mld3,5 mld3,1 mld3,6 mld
Costul vânzărilor1,9 mld1,8 mld1,7 mld1,5 mld1,9 mld1,8 mld1,7 mld2,0 mld
Profit brut1,3 mld1,2 mld1,0 mld850,9 mil1,3 mld1,2 mld968,3 mil1,1 mld
Cheltuieli generale și de vânzare728,5 mil684,7 mil649,7 mil653,2 mil693,1 mil686,7 mil610,9 mil718,5 mil
Profit operațional599,6 mil451,2 mil388,1 mil186,3 mil583,6 mil-3,4 mld324,3 mil331,9 mil
Amortizare și depreciere167,7 mil175,4 mil247,3 mil180,3 mil170,1 mil179,8 mil181,1 mil192,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile57,8 mil106,4 mil63,1 mil61,3 mil61,6 mil62,7 mil62,3 mil68,8 mil
Profit înainte de impozit559,9 mil331,4 mil346,3 mil156,3 mil554,9 mil-3,5 mld266,3 mil283,1 mil
Impozit pe profit134,6 mil102,6 mil52,6 mil33,2 mil130,6 mil-558,6 mil57,0 mil61,5 mil
Profit net427,0 mil199,8 mil287,8 mil121,0 mil428,7 mil-2,9 mld238,3 mil231,7 mil
EPS diluat2,030,961,39 ≈0,592,13-14,791,22 ≈1,23
Flux de numerar operațional869,2 mil ≈521,2 mil ≈494,5 mil-90,7 mil718,3 mil ≈616,1 mil ≈540,7 mil—
Investiții (capex)177,5 mil170,8 mil111,1 mil237,3 mil163,3 mil133,1 mil182,9 mil—
Dividende plătite91,6 mil ≈91,0 mil ≈89,8 mil99,2 mil93,5 mil ≈93,0 mil ≈90,6 mil—
Răscumpărări de acțiuni261,7 mil ≈62,1 mil ≈206,0 mil59,6 mil247,2 mil ≈26,0 mil ≈315,1 mil—

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri13,3 mld13,0 mld11,7 mld12,4 mld12,8 mld13,9 mld13,7 mld13,0 mld
Venituri an/an−1,0 %−2,5 %−9,9 %+6,2 %+2,9 %+8,4 %−1,1 %−5,1 %
Profit net1,1 mld241,7 mil-949,0 mil1,0 mld-175,3 mil948,9 mil1,1 mld-2,1 mld
Profit net an/an−28,7 %−78,4 %−492,6 %indisponibil−117,4 %indisponibil+18,3 %−290,6 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil-0,814,375,35-10,75
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+22,4 %−300,9 %
netă %8,4 %1,9 %-8,1 %8,1 %-1,4 %6,8 %8,2 %-16,4 %
Flux de numerar liber1,7 mld1,3 mld1,1 mld1,1 mld840,6 mil1,4 mld1,2 mld1,1 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
896,5 mil USD
Datorie financiară
6,3 mld USD
Datorie netă
5,4 mld USD
Capitaluri proprii
10,4 mld USD
Active totale
22,7 mld USD
Datorie / capitaluri
0,60x
Lichiditate curentă
0,55x
ROE
-18,0 %
ROA
-8,8 %
Marja FCF
8,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
13,9 mld
2024
13,7 mld
2025
13,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
7,3 mld
2024
7,1 mld
2025
6,9 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
4,4 mld
2024
4,5 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
2,8 mld
2024
2,7 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,4 mld
2024
1,8 mld
2025
-2,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
682,8 mil
2024
759,4 mil
2025
711,3 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
2,1 mld ≈
2024
2,5 mld ≈
2025
-1,6 mld ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
234,0 mil
2024
282,7 mil
2025
247,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,3 mld
2024
1,5 mld
2025
-2,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
296,1 mil
2024
345,3 mil
2025
-337,8 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit net
2023
948,9 mil
2024
1,1 mld
2025
-2,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
4,37
2024
5,35
2025
-10,75

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
217,3 mil
2024
209,9 mil
2025
199,1 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,64
2024
1,76
2025
1,88

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
868,9 mil
2024
969,3 mil
2025
896,5 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
757,8 mil
2024
693,1 mil
2025
703,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
802,3 mil
2024
727,8 mil
2025
715,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,8 mld
2024
2,8 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 11 feb. 2021verificat

Fond comercial
2023
5,3 mld
2024
5,6 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
12,6 mld
2024
12,2 mld
2025
12,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active totale
2023
26,4 mld
2024
26,1 mld
2025
22,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,0 mld
2024
1,9 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
911,8 mil
2024
32,2 mil
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
5,3 mld
2024
6,1 mld
2025
3,9 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
4,1 mld
2024
3,0 mld
2025
5,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
12,9 mld
2024
12,6 mld
2025
12,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
13,4 mld
2024
13,3 mld
2025
10,4 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
2,1 mld
2024
1,9 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
671,5 mil
2024
674,1 mil
2025
716,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
1,4 mld ≈
2024
1,2 mld ≈
2025
1,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-841,7 mil
2024
-648,0 mil
2025
-822,1 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-981,4 mil
2024
-1,1 mld
2025
-1,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
354,7 mil
2024
369,2 mil
2025
376,3 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
205,8 mil
2024
643,4 mil
2025
647,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
0,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
2,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-233,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-290,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-300,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-13,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
31,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-13,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-19,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-17,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
10,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-19,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-9,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-12,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-13,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
27,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
5,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-9,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
651,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
1,3 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
29 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
46 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
0 USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
5,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
0,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
indisponibil
date insuficiente
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
date insuficiente

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

43,14 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 0 USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
0 USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-19,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-17,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

35/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 apr. 2010
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 3033derivat 226

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
24,71
USD pe acțiune
Mijloc
28,34
USD pe acțiune
Sus
33,22
USD pe acțiune
Preț: 43,14 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -34,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -52,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 24,71 – 33,22 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · date insuficiente
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)24,71 – 33,22 (Mijloc 28,34)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Industria alimentară (SIC 208x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-12,0 %13 (față de colegi)26 %
Marja netă · Calitate-17,8 %20 (față de colegi)16 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere0,6 %5 (pe interval fix)21 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-9,9x0 (pe interval fix)16 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x7 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente27,7 %100 (pe interval fix)11 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie3/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial5/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate15/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Molson Coors Beverage Company (TAP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,0 mld USD în 2025; creștere an/an -5,1 %; marjă netă -17,8 %; ROE -19,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 24,71–33,22 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,34 USD, prețul de 43,14 USD lasă un potențial de -34,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -52,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Rata de distribuire (FCF): 27,7 %

Ce o infirmă

  • ROIC: -12,0 %
  • Marja netă: -17,8 %
  • CAGR venituri 3 ani: 0,6 %
  • Acoperirea dobânzilor: -9,9x
  • Lichiditatea curentă: 0,9x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Industria alimentară (SIC 208x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 31 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 28,2x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 23,8x
P/S
0,0x
mediana verticalei 2,5x
sub mediană (−100,0 %)
P/B
0,0x
mediana verticalei 3,7x
sub mediană (−100,0 %)
ROE
-19,6 %
mediana verticalei 12,9 %
sub mediană (−252,1 %)
Marja netă
-17,8 %
mediana verticalei 6,6 %
sub mediană (−370,6 %)
Marja EBIT
-19,5 %
mediana verticalei 11,1 %
sub mediană (−275,6 %)
Venituri an/an
-5,1 %
mediana verticalei 1,9 %
sub mediană (−370,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,9x
Randament dividend
4,4 %
mediana verticalei 2,5 %
peste mediană (+76,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
KOCoca Cola Co412,1 mld28,242,6 %28,7 %+1,9 %+31 % / +64 %
DEODIAGEO plc237,6 mld92,424,0 %9,1 %+0,3 %+7 % / −30 %
PEPPepsico Inc194,1 mld18,750,1 %10,8 %+2,3 %−4 % / −15 %
BUDAnheuser-Busch InBev SA150,4 mld24,78,3 %11,5 %−0,7 %+36 % / +33 %
KDPKeurig Dr Pepper Inc.50,1 mld37,25,7 %7,1 %+8,2 %+32 % / +17 %
MNSTMonster Beverage Corp47,8 mld22,425,7 %23,1 %+10,7 %+30 % / +77 %
BF-ABrown Forman Corp14,9 mld20,318,1 %18,4 %−1,2 %+10 % / −48 %
CELHCelsius Holdings, Inc.7,8 mld104,310,5 %4,2 %+85,5 %−25 % / −38 %
PRMBPrimo Brands Corp7,6 mld79,43,2 %1,5 %+29,3 %+34 % / +46 %
COCOThe Vita Coco Company, Inc.3,7 mld32,932,0 %15,7 %+18,2 %+23 % / +133 %
FIZZNational Beverage Corp.3,5 mld20,240,1 %14,8 %−1,7 %+11 % / −21 %
COKECoca-Cola Consolidated, Inc.1,5 mld2,590,0 %7,5 %+4,8 %+25 % / +178 %
WESTWestrock Coffee Company1,0 mld——-4,9 %+39,8 %+138 % / +13 %
BUDABuda Juice, Inc.83,2 mil34,519,3 %17,1 %+11,8 %indisponibil / indisponibil
SRXHSRX Global Inc.18,0 mil—-70,8 %-254,8 %−81,3 %−96 % / −100 %
REEDReed's, Inc.12,0 mil—-14.800,0 %-63,5 %−10,2 %−80 % / −92 %
WVVIWillamette Valley Vineyards, Inc.8,3 mil—-3,3 %-5,9 %−6,5 %−37 % / −68 %
YHCLQR House Inc.2,9 mil0,2-88,2 %-1.589,2 %−37,4 %−98 % / −100 %
IPSTIp Strategy Holdings, Inc.2,3 mil—-2.713,2 %-2.064,0 %+20,4 %−98 % / indisponibil
EDVAEndovia Health Sciences, Inc.1,2 mil——-53.856,5 %−90,9 %−96 % / −100 %
BRCCBRC Inc.903,4 mii—-14,2 %-1,5 %+1,7 %−23 % / −77 %
IBGInnovation Beverage Group Limited593,4 mii——-223,4 %−5,1 %−94 % / indisponibil
CCEPCOCA-COLA EUROPACIFIC PARTNERS plc——23,8 %9,3 %+2,3 %+26 % / +91 %
ABEVAmbev S.A.——16,6 %17,6 %−1,4 %+9 % / +1 %
STZConstellation Brands, Inc.——23,9 %20,9 %−10,5 %+7 % / −40 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TAP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Molson Coors Beverage Company este unul dintre cei mai mari producători de bere din lume, cu branduri precum Coors Light, Miller Lite și Carling, și își extinde portofoliul spre băuturi premium, energizante și cocktailuri RTD. În al doilea trimestru din 2026, vânzările nete au scăzut cu 3,3% 3, pe fondul unei piețe presate de volume mai mici și de costuri ridicate ale aluminiului, ceea ce face relevantă evoluția strategiei Horizon 2030 23.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu larg de branduri iconice și puternic reprezentate în toate categoriile majore de bere 1.
    • Prezență în două segmente geografice și rețea de distribuție consolidată în Americas și Europa 1.
    • Parteneriate solide cu branduri externe, care extind oferta în băuturi noi fără investiții mari de la zero 1.

    Puncte slabe

    • Dependență mare de câteva branduri de bază în Americas, unde o scădere a preferințelor ar avea impact semnificativ 1.
    • Rezultate GAAP afectate de depreciere de goodwill și de pierderi din instrumente financiare în 2025 și 2026 13.
    • Volumele scad în mai multe piețe mature, iar cota de piață a fost redusă în unele segmente 2.

    Oportunități

    • Creșterea premiumizării și a băuturilor RTD ar putea deschide noi surse de venit dacă lansările reușesc 12.
    • Achizițiile din categorii noi, precum Monaco, ar putea extinde portofoliul dincolo de bere 2.
    • Programul de reducere a costurilor ar putea compensa presiunea inflației dacă se aplică în continuare 3.

    Amenințări

    • Costurile aluminiului și ale combustibilului rămân volatile și ar putea reduce marjele în continuare 2.
    • Restricțiile de reglementare pentru alcool, inclusiv avertismentele pe etichete, ar putea schimba comportamentul de cumpărare 1.
    • Concurenții mai mari, cu resurse mai mari, ar putea continua reducerile de prețuri și presiunea pe raft 1.

    Riscuri

    • Schimbarea preferințelor consumatorilorridicat

      Dacă preferințele se îndepărtează de brandurile de bază sau de categoria berii, rezultatele ar putea fi afectate semnificativ 1.

    • Costul materiilor primeridicat

      Prima Midwest pentru aluminiu și costurile logistice ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate integral către clienți 2.

    • Reglementări privind alcoolulmediu

      Avertismente pe etichete, restricții de publicitate și taxe mai mari ar putea crește costurile de conformitate și scădea vânzările 1.

    • Restructurarea din Americasmediu

      Reducerea de personal ar putea genera costuri mai mari decât estimate și ar putea afecta moralul și retenția angajaților, dacă beneficiile nu se materializează 1.

    • Integrarea achizițiilorscăzut

      Integrarea unor achiziții noi, precum Monaco, ar putea fi mai dificilă decât s-a planificat și ar putea încetini strategia de creștere 2.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Compania are branduri puternice și un portofoliu care se poate extinde în băuturi premium și aromate, ceea ce ar putea susține creșterea pe termen lung 1.
    • Dacă programul de reducere a costurilor și managementul prețurilor funcționează, marjele ar putea reveni treptat, mai ales după ce presiunea din aluminiu se atenuează 3.
    • Achizițiile și parteneriatele din RTD și băuturi energizante ar putea deschide surse noi de venit, dacă adoptarea consumatorilor crește 23.

    Ce ar strica teza

    • Volumele au scăzut în al doilea trimestru din 2026 și presiunea competitivă ar putea continua dacă cota de piață nu se stabilizează 23.
    • Costurile cu aluminiul și combustibilul rămân ridicate, iar impactul estimat pentru 2026 ar putea reduce profitabilitatea 2.
    • Piețele principale sunt mature, iar dependența de câteva branduri din Americas expune compania la schimbări rapide de preferințe 1.

    De urmărit

    • Evoluția volumului financiar și a cotei de piață în AmericasQ3 2026
    • Impactul real al Midwest Premium asupra costului vânzărilor2026
    • Rezultatele lansărilor Monaco și Fever-Tree2026
    • Evoluția reglementărilor privind avertismentele pe alcool în UE și Canadanext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Molson Coors este în principal o companie holding care produce, importă, distribuie și vinde bere și alte băuturi sub branduri proprii, partenere și licențiate, cu o istorie care datează de peste două secole 1. Compania a schimbat numele în 2020 pe fondul extinderii dincolo de raionul de bere, către vin fără alcool, spirtoase și băuturi non-alcoolice 1. Noul CEO, numit cu efect din 1 octombrie 2025, a lansat un plan de restructurare în Americas, menit să reducă structura și să reinvestească în creștere 1.

    Compania funcționează prin două segmente raportabile, Americas și EMEA&APAC, fiecare cu propria echipă operațională care gestionează producția, marketingul, distribuția și vânzările 1. Pentru EMEA&APAC, Romania este una dintre principalele piețe, alături de Marea Britanie, Croația și Cehia 1. Compania a încheiat achiziții în zona băuturilor noi, inclusiv Monaco Cocktails, achiziționat pe 1 aprilie 2026 2.

    Afacerea are un caracter sezonier, deoarece consumul de bere depinde de vreme, sărbători și evenimente sportive transmise live, iar o parte importantă din volum se vinde între mai și august 1. Costurile cu materiile prime, inclusiv aluminiul, și taxele de accize pe alcool influențează direct marjele 12.

    Segmente

    EMEA&APAC

    Segmentul EMEA&APAC include Marea Britanie, Europa Centrală și de Est, unde operează Romania, Croația, Cehia și Serbia, precum și anumite piețe din Orientul Mijlociu, Africa și Asia-Pacific 1. Marea Britanie reprezenta peste 55% din vânzările nete ale segmentului în 2025 1.

    Piața în context

    Industria berii este dominată de câțiva mari producători globali, iar consolidarea a redus numărul actorilor majori, în timp ce berăriile locale și regionale rămân active 1. Consumatorii migrează către produse premium, băuturi aromate, importuri, spirtoase RTD și băuturi fără alcool, ceea ce schimbă structura pieței 1.

    Piețele principale ale grupului, precum SUA, Canada și Marea Britanie, sunt mature, iar creșterea depinde tot mai mult de cota de piață și de premiumizare 1. Presiunea competitivă și incertitudinea macroeconomică au redus încrederea consumatorilor și cotele de piață în unele segmente 2.

    Tendințe

    • Premiumizare și băuturi aromatevânt din spate

      Creșterea volumului în băuturi aromate, importuri și segmentul super premium ar putea sprijini marjele, dacă produsele noi câștigă cota de piață 1. Compania extinde portofoliul prin Monaco și parteneriate ca Fever-Tree 23.

    • Costul aluminiuluivânt din față

      Prima Midwest, adică supratarifa aluminiului din SUA, a crescut considerabil și rămâne ridicată, ceea ce pune presiune pe costurile de producție și pe marje 2. Compania se așteaptă la un impact negativ suplimentar în 2026, dacă aceste costuri rămân ridicate 2.

    • Schimbări de reglementare și sănătatevânt din față

      Creșterea atenției publice asupra alcoolului ar putea duce la avertismente obligatorii pe etichete, restricții de publicitate sau taxe mai mari în mai multe piețe 1. Costurile de conformitate ar putea afecta rezultatele, dacă aceste măsuri se extind 1.

    • Extinderea dincolo de beremixt

      Strategia Horizon 2030 vizează RTD-uri, băuturi energizante și mixeri premium, ceea ce ar putea diversifica veniturile dacă investițiile dau rezultate 13. Efectul depinde de succesul lansărilor și de costurile de marketing 1.

    Poziția concurențială

    Molson Coors se află printre primii cinci producători globali de bere și concurează în SUA și Canada cu Anheuser-Busch InBev și Constellation Brands, iar în Europa cu Heineken, Asahi, Carlsberg și AB InBev 1. Concurenții mari au adesea resurse financiare, de marketing și de distribuție mai mari decât ale companiei 1.

    Presiunile vin și din importuri, berării craft și din alte categorii de băuturi, precum vinul și spirtoasele 1. Concurența pentru raft, pentru spațiul din frigider și pentru atenția distribuitorilor poate forța reduceri de prețuri sau pierderi de volum 1.

    • Anheuser-Busch InBev

      Concurent direct în SUA, Canada și Europa Centrală, cu o poziție puternică pe piața globală a berii 1.

    • Constellation BrandsSTZ

      Principal concurent în SUA și Canada, inclusiv în segmentul băuturilor aromate și al importurilor 1.

    • Heineken

      Concurent principal în Europa, dar și partener în Canada și Irlanda, unde distribuie anumite branduri 1.

    • Carlsberg

      Concurent în Europa, unde concurează cu brandurile companiei pe piețele din Europa Centrală și de Est 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Molson Coors Beverage Company · 18 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Molson Coors Beverage Company · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Molson Coors Beverage Company · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.