olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Aeva Technologies, Inc. AEVA

Motor Vehicle Parts & Accessories · SIC 3714 · Verticală: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)

9,19USD−3,16 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Aeva dezvoltă senzori LiDAR 4D bazați pe tehnologie FMCW, integrați pe cip, destinați vehiculelor autonome, automatizării industriale, infrastructurii inteligente și, din 2026, centrelor de date pentru inteligență artificială. Compania este încă într-o fază timpurie, cu venituri reduse și pierderi nete mari, iar veniturile trimestriale rămân foarte mici în raport cu cheltuielile de cercetare, astfel că succesul depinde de transformarea proiectelor de dezvoltare în producție în serie.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Aeva Technologies, Inc. (AEVA) costa 9,19 USD (−3,16 % într-o zi), cu capitalizare 640,6 mil USD, beta 2,87, interval pe 52 de săptămâni 8,60–29,29 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 6,1 mil USD (+11,3 % an/an), profit net de -79,6 mil USD, EPS diluat -1,23 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
640,6 mil USD
acțiuni la 30 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,73 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-29,71 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,87
Volatilitate (1 an) 113 %
Interval 52 săpt.
8,6029,29

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
8,00 – 12,72
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 45,5 %
SMA 50 / 200
13,13 / 16,70
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,27 / -1,33
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−36,9 %−5,9 %−31,0 pp—
3 luni−63,6 %−4,6 %−59,0 pp—
6 luni−32,7 %+0,2 %−32,9 pp—
De la început de an−30,8 %+7,4 %−38,2 pp—
1 an−33,3 %+8,2 %−41,5 pp−14,3 %
3 ani+190,8 %+68,4 %+122,4 pp−5,5 %
5 ani−77,6 %+56,5 %−134,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−70,6 %
27 mai 2026 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−95,5 %
22 nov. 2021 → 02 iul. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−25,9 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
6,1 mil USD
+11,3 % an/an
Profit net
-79,6 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-1,23
indisponibil an/an
netă / operațională
-1.297,7 % / -563,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri2,3 mil2,7 mil3,4 mil5,5 mil3,6 mil5,6 mil6,3 mil6,1 mil
Costul vânzărilor3,0 mil3,5 mil3,1 mil8,2 mil3,1 mil4,3 mil4,3 mil3,9 mil
Profit brut-721,0 mii-829,0 mii310,0 mii-2,7 mil430,0 mii1,3 mil1,9 mil2,2 mil
Cercetare și dezvoltare27,1 mil24,3 mil21,6 mil22,8 mil22,2 mil18,9 mil22,8 mil24,9 mil
Profit operațional-37,9 mil-34,2 mil-30,4 mil-34,9 mil-33,2 mil-29,1 mil-35,1 mil-34,6 mil
Amortizare și depreciere1,3 mil ≈1,4 mil1,4 mil1,3 mil ≈1,3 mil ≈1,3 mil1,3 mil1,3 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile——00——1,2 mil1,2 mil
Profit înainte de impozit-37,4 mil-36,1 mil-34,8 mil-192,7 mil107,6 mil-25,2 mil-34,9 mil-79,6 mil
Impozit pe profit22,0 mii26,0 mii57,0 mii70,0 mii66,0 mii115,0 mii32,0 mii58,0 mii
Profit net-37,4 mil-36,1 mil-34,9 mil-192,7 mil107,5 mil-25,3 mil-35,0 mil-79,6 mil
EPS diluat-0,70-0,67 ≈-0,64-3,49-0,52-0,42 ≈-0,56-1,23
Flux de numerar operațional-25,9 mil ≈-20,9 mil-30,8 mil-29,8 mil ≈-32,3 mil ≈-22,1 mil-25,8 mil-31,2 mil ≈
Investiții (capex)542,0 mii ≈2,1 mil459,0 mii1,4 mil ≈1,3 mil ≈1,5 mil2,2 mil185,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituri1,4 mil4,8 mil9,3 mil4,2 mil4,3 mil9,1 mil18,1 mil
Venituri an/anindisponibil+249,9 %+91,3 %−54,8 %+2,9 %+110,2 %+99,4 %
Profit net-19,6 mil-25,6 mil-101,9 mil-147,3 mil-149,3 mil-152,3 mil-145,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-0,18-0,51-3,39-3,29-2,85-2,55
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-1.415,8 %-528,0 %-1.099,6 %-3.514,0 %-3.463,2 %-1.679,7 %-804,4 %
Flux de numerar liber-16,8 mil-22,1 mil-86,0 mil-117,4 mil-124,9 mil-112,0 mil-119,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
72,3 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
13,2 mil USD
Active totale
179,7 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,28x
ROE
-258,4 %
ROA
-88,9 %
Marja FCF
-662,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
4,3 mil
2024
9,1 mil
2025
18,1 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
10,2 mil
2024
12,9 mil
2025
18,7 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
-5,9 mil
2024
-3,8 mil
2025
-660,0 mii

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
102,5 mil
2024
102,7 mil
2025
85,4 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-147,8 mil
2024
-158,4 mil
2025
-127,6 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
4,6 mil
2024
5,5 mil
2025
5,4 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-143,2 mil ≈
2024
-152,9 mil ≈
2025
-122,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-149,3 mil
2024
-152,1 mil
2025
-145,1 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
171,0 mii
2025
308,0 mii

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-149,3 mil
2024
-152,3 mil
2025
-145,4 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-3,29
2024
-2,85
2025
-2,55

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
45,4 mil
2024
53,4 mil
2025
57,0 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
38,5 mil
2024
28,9 mil
2025
72,3 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
628,0 mii
2024
1,2 mil
2025
3,4 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
2,4 mil
2024
2,3 mil
2025
5,8 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Active curente
2023
229,2 mil
2024
123,3 mil
2025
153,5 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
12,1 mil
2024
10,3 mil
2025
12,8 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
2,6 mil
2024
1,7 mil
2025
825,0 mii

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Active totale
2023
257,4 mil
2024
147,5 mil
2025
179,7 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
3,6 mil
2024
5,5 mil
2025
5,9 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
18,4 mil
2024
39,2 mil
2025
35,9 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
28,9 mil
2024
48,1 mil
2025
166,5 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
228,4 mil †
2024
99,4 mil †
2025
13,2 mil †

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-118,8 mil
2024
-106,9 mil
2025
-115,1 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
6,1 mil
2024
5,1 mil
2025
4,6 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-124,9 mil ≈
2024
-112,0 mil ≈
2025
-119,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
69,3 mil
2024
97,9 mil
2025
29,9 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
20,7 mil
2024
-671,0 mii
2025
128,6 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
99,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
62,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
30,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
27,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-586,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-610,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-150,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-540,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-20,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-65,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
7,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
7,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
1,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-111,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
5,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-116,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
64 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
109 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
140 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
33 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
640,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-29,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
23,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
29,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-18,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
-4,32
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

9,19 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 640,6 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
640,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
23,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-150,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
99,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 932derivat 77

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-150,1 %9 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere62,8 %100 (pe interval fix)31 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie7,8x100 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-18,2 %0 (pe interval fix)31 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial9/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AEVA TECHNOLOGIES, INC. (AEVA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 18,1 mil USD în 2025; creștere an/an 99,4 %; marjă netă -150,1 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 62,8 %
  • Lichiditatea curentă: 7,8x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -150,1 %
  • Randament FCF: -18,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 34 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 14,8x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 7,4x
P/S
29,7x
mediana verticalei 0,6x
peste mediană (+4.478,0 %)
P/B
23,3x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+1.676,3 %)
ROE
—
mediana verticalei 8,4 %
Marja netă
-150,1 %
mediana verticalei 3,0 %
sub mediană (−5.088,5 %)
Marja EBIT
-610,9 %
mediana verticalei 4,7 %
sub mediană (−13.202,4 %)
Venituri an/an
99,4 %
mediana verticalei 2,9 %
peste mediană (+3.308,7 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MGAMagna International Inc.17,6 mld21,46,9 %2,0 %−1,9 %+29 % / +17 %
ALSNAllison Transmission Holdings, Inc.9,6 mld16,829,7 %11,1 %−6,7 %+31 % / +118 %
BWABorgwarner Inc.9,5 mld20,28,2 %3,4 %+1,6 %+10 % / +41 %
ALVAutoliv, Inc.8,9 mld14,924,8 %5,6 %+4,1 %+5 % / +20 %
APTVAptiv PLC8,3 mld11,38,5 %4,6 %+3,5 %−47 % / −51 %
LEALear Corp5,5 mld10,011,6 %2,5 %−0,2 %+6 % / −15 %
MODModine Manufacturing Co4,9 mld38,311,4 %3,6 %+23,1 %−44 % / +86 %
GNTXGentex Corporation4,3 mld10,716,4 %15,5 %+9,6 %−11 % / −34 %
DORMDorman Products, Inc.4,1 mld20,813,3 %9,3 %+6,0 %+5 % / +94 %
ATMUAtmus Filtration Technologies Inc.3,8 mld17,655,8 %11,3 %+5,7 %−9 % / +111 %
GTXGarrett Motion Inc.3,6 mld9,9—10,0 %+3,1 %+17 % / +162 %
PATKPatrick Industries, Inc.2,7 mld21,611,5 %3,4 %+6,3 %−23 % / +52 %
LCIILci Industries2,5 mld12,714,1 %5,0 %+10,2 %−10 % / −6 %
PHINPhinia Inc.2,5 mld13,912,2 %5,2 %+2,4 %+28 % / +171 %
DANDana Incorporated2,2 mld2,374,5 %13,5 %−3,0 %−1 % / +69 %
VCVisteon Corp1,9 mld13,410,8 %4,1 %−2,5 %−25 % / −35 %
THRMGentherm Incorporated1,6 mld100,31,3 %0,6 %+2,9 %−17 % / −35 %
ADNTAdient plc1,3 mld28,32,7 %0,3 %−1,0 %−12 % / −47 %
DCHDauch Corporation1,1 mld—-15,2 %-2,0 %−4,7 %−33 % / −36 %
SMPStandard Motor Products, Inc.1,0 mld14,99,9 %3,8 %+22,4 %+21 % / +27 %
AEVAAeva Technologies, Inc.640,6 mil——-150,1 %+99,4 %−33 % / +191 %
CPSCooper-Standard Holdings Inc.317,2 mil——-2,5 %+0,4 %−43 % / +1 %
KNDIKandi Technologies Group, Inc.274,6 mil—-30,5 %-107,4 %−31,5 %−65 % / −88 %
HLLYHolley Inc.260,3 mil14,14,2 %3,1 %+1,9 %−50 % / −48 %
STRTStrattec Security Corp243,5 mil14,77,2 %2,9 %+2,5 %−19 % / +183 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AEVA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    Aeva dezvoltă senzori LiDAR 4D bazați pe tehnologie FMCW, integrați pe cip, destinați vehiculelor autonome, automatizării industriale, infrastructurii inteligente și, din 2026, centrelor de date pentru inteligență artificială. Compania este încă într-o fază timpurie, cu venituri reduse și pierderi nete mari, iar veniturile trimestriale rămân foarte mici în raport cu cheltuielile de cercetare, astfel că succesul depinde de transformarea proiectelor de dezvoltare în producție în serie 13.

    SWOT

    Puncte tari

    • Tehnologia FMCW integrată pe cip, cu măsurarea simultană a vitezei și distanței, oferă o diferențiere tehnică clară față de LiDAR-ul ToF 1.
    • Compania are relații active cu mai mulți constructori auto și cu un furnizor important de sisteme de frânare pentru camioane 3.
    • Lichiditatea totală a fost susținută printr-o emisiune recentă de acțiuni, ceea ce oferă timp pentru dezvoltare 3.

    Puncte slabe

    • Veniturile sunt foarte mici în raport cu cheltuielile de cercetare, iar pierderile nete sunt persistente 1.
    • Marja brută a fost negativă în exercițiul 2025, ceea ce arată că producția nu acoperă încă costurile 1.
    • Compania are o istorie limitată de operare și nu a comercializat încă în mod semnificativ niciunul dintre produse 1.

    Oportunități

    • Extinderea în conectivitate optică pentru centrele de date AI deschide o piață nouă pentru tehnologia de fotonică pe siliciu 3.
    • Transportul autonom de marfă și automatizarea industrială pot crea cerere pentru senzori de precizie, dacă proiectele clienților ajung în producție 1.
    • Cooperarea cu un producător de componente și cu alți parteneri ar putea accelera scalarea producției 12.

    Amenințări

    • Dacă programele clienților sunt amânate sau anulate, veniturile ar putea rămâne reduse pentru mult timp 12.
    • Concurența din partea LiDAR-ului ToF, a altor furnizori FMCW și a programelor interne ale constructorilor auto ar putea limita cota de piață 1.
    • Schimbările de conducere în cadrul conducerii financiare, ca și tarifele comerciale, pot influența costurile și planificarea 3.

    Riscuri

    • Dependența de programele cliențilorridicat

      Veniturile depind de succesul și calendarul programelor de dezvoltare ale clienților, care pot fi întârziate sau abandonate 1.

    • Pierderi nete persistenteridicat

      Compania nu se așteaptă să devină profitabilă pe termen scurt și a înregistrat pierderi nete în fiecare an de la înființare 1.

    • Necesar de capital suplimentarmediu

      Dacă marjele nu ating nivelul așteptat, compania ar putea avea nevoie de noi finanțări prin datorie sau acțiuni, cu termeni mai puțin favorabili pentru acționari 12.

    • Răspundere pentru produs și garanțiimediu

      Complexitatea produselor poate ascunde defecte, care ar putea genera costuri de garanție și revendicări de răspundere 1.

    • Schimbări în conducerea financiarăscăzut

      Plecarea directorului financiar și numirea unui interimar pot perturba planificarea financiară în perioada de tranziție 3.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă programele de conducere automatizată de nivel 3 și 4 ajung în producție de serie, compania ar putea transforma rapid veniturile prototipurilor în vânzări recurente 1.
    • Diversificarea în conectivitate optică pentru centrele de date AI ar putea adăuga o sursă nouă de venituri, dacă acordul de dezvoltare comună se transformă în comenzi 3.
    • Avantajul tehnic al măsurării vitezei instantanee ar putea permite o adoptare mai largă în industrie, dacă performanța se confirmă la scară 1.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu a atins încă o producție comercială semnificativă, iar veniturile trimestriale rămân foarte mici în comparație cu cheltuielile 13.
    • Pierderile operaționale mari și nevoia de capital ar putea dilua acționarii dacă scalarea întârzie 12.
    • Concurența din partea tehnologiilor consacrate și a programelor interne ale constructorilor auto ar putea reduce prețurile și cota de piață 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor și a marjei brute trimestrialeQ3 2026
    • Progresul acordului de dezvoltare comună pentru conectivitate optică2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    Aeva, fondată în 2017 de foști ingineri Apple, proiectează și vinde sisteme de detecție LiDAR bazate pe modulația continuă a undei în frecvență (FMCW), care măsoară simultan distanța și viteza instantanee a fiecărui punct. Tehnologia combină fotonica pe siliciu, un ASIC propriu de procesare a semnalului și software de percepție, toate integrate pe un singur cip 1. Pentru moment, majoritatea clienților cumpără prototipuri și servicii de inginerie pentru programele lor de cercetare și dezvoltare, nu produse în serie 1. Compania se află în faza de scalare a producției prin producători terți 2.

    Segmente

    Automotive

    Produsul principal este Aeva Atlas, un LiDAR 4D destinat producției de serie, cu rază de detecție de până la 500 de metri, iar Atlas Ultra, cu rezoluție de până la trei ori mai mare, vizează sistemele de conducere automatizată de nivel 3 și 4 1. Compania a fost selectată de un mare producător european de autoturisme ca furnizor exclusiv pentru o platformă de serie cu conducere automatizată de nivel 3 1.

    Automatizare industrială și infrastructură inteligentă

    Linia Aeva Eve include senzori de deplasare fără contact, de precizie micrometrică, lansați ca primul senzor FMCW pentru automatizarea industrială de volum mare, iar Atlas Orion acoperă infrastructura de transport și securitatea 1. Noua afacere de conectivitate optică pentru centrele de date AI, lansată în al doilea trimestru din 2026, este încă într-o fază de dezvoltare comună 3.

    Piața în context

    Piața vizată include sistemele avansate de asistență a șoferului și conducerea autonomă în transportul de persoane și de marfă, precum și automatizarea industrială, unde senzorii LiDAR pot înlocui soluții mai scumpe 1. Autoritatea de reglementare și cererea pentru transportul autonom rămân factori determinanți pentru ritmul adoptării, iar Aeva descrie piața ca fiind încă într-o etapă timpurie 1.

    Tendințe

    • Adoptarea conducerii automatizate de nivel 3 și 4vânt din spate

      Producătorii de autoturisme și de camioane colaborează cu companii de tehnologie pentru sisteme de conducere automatizată, ceea ce ar putea crea cerere pentru senzori LiDAR cu rază lungă 1.

    • Transport autonom de marfă în America de Nordvânt din spate

      Industria transportului autonom cu camioane se extinde, iar cererea din logistică și construcții sprijină nevoia de detecție la distanță mare pe autostradă 1.

    • Întârzieri în ciclurile de proiectarevânt din față

      Între selecția unui produs într-un program și implementarea efectivă pot trece ani, ceea ce amână veniturile și poate duce la anulări sau amânări 1.

    • Presiunea prețurilor și reducerea costurilor la producătorimixt

      Constructorii auto cer prețuri mai mici și pot reconfigura sau anula programe, ceea ce ar putea comprima marjele, deja negative, ale companiei 12.

    Poziția concurențială

    Compania se confruntă cu producători de LiDAR bazat pe timp de zbor (ToF), care domină piața actuală, precum și cu alți furnizori de LiDAR FMCW și cu programe interne de dezvoltare ale unor constructori auto 1. Aeva susține că tehnologia sa FMCW oferă avantaje în viteză instantanee, rază și imunitate la interferențe, dar aceste avantaje trebuie confirmate în producție de serie 1.

    • Furnizori de LiDAR ToF

      Producători de senzori LiDAR bazați pe timp de zbor, considerați de Aeva ca având limitări de performanță sau de cost 1.

    • Alți dezvoltatori de LiDAR FMCW

      Companii cu soluții FMCW similare, care concurează pentru aceleași programe de automatizare 1.

    • Programe interne ale constructorilor auto

      Unii constructori auto dezvoltă propriile soluții LiDAR, ceea ce ar putea reduce piața accesibilă furnizorilor externi 1.

    • Furnizori de sisteme ADAS pentru camioane

      Furnizorii consacrați de sisteme ADAS pentru transportul comercial pot alege soluții concurente pentru următoarea generație de produse 3.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Aeva Technologies, Inc. · 20 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Aeva Technologies, Inc. · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Aeva Technologies, Inc. · 05 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.