olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Dauch Corporation DCH

Motor Vehicle Parts & Accessories · SIC 3714 · Verticală: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)

4,79USD+5,74 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Dauch Corporation (fostul American Axle & Manufacturing) este un furnizor important de transmisii și de forjare metalică pentru industria auto globală, a cărui achiziție a Dowlais Group a schimbat dimensiunea companiei. În al doilea trimestru din 2026 vânzările au atins 2955,6 milioane USD, iar ghidajul anual se situează între 10,6 și 10,8 miliarde USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Dauch Corporation (DCH) costa 4,79 USD (+5,74 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld USD, beta 1,72, interval pe 52 de săptămâni 4,53–9,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 3,0 mld USD (+92,4 % an/an), profit net de 1,0 mil USD (−97,5 % an/an), EPS diluat 0,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,1 mld USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,09 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-22,71 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,72
Volatilitate (1 an) 61 %
Interval 52 săpt.
4,539,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
4,27 – 5,65
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,38 · lățimea benzii 27,8 %
SMA 50 / 200
5,60 / 6,11
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,26 / -0,27
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−15,2 %−1,1 %−14,1 pp—
3 luni−20,2 %−0,5 %−19,7 pp—
6 luni−17,4 %+4,4 %−21,8 pp—
De la început de an−25,3 %+12,3 %−37,6 pp—
1 an−23,6 %+13,5 %−37,1 pp−10,2 %
3 ani−33,8 %+76,4 %−110,3 pp+9,8 %
5 ani−51,2 %+63,7 %−114,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−49,7 %
04 feb. 2026 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−73,5 %
16 aug. 2022 → 11 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−13,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
3,0 mld USD
+92,4 % an/an
Profit net
1,0 mil USD
−97,5 % an/an
EPS diluat
0,00
−100,0 % an/an
netă / operațională
0,0 % / 3,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,5 mld1,4 mld1,4 mld1,5 mld1,5 mld1,4 mld2,4 mld3,0 mld
Costul vânzărilor1,3 mld1,2 mld1,2 mld1,3 mld1,3 mld1,2 mld2,2 mld2,6 mld
Profit brut171,3 mil154,3 mil173,9 mil200,7 mil189,0 mil140,9 mil225,4 mil338,2 mil
Cheltuieli generale și de vânzare94,6 mil89,0 mil90,9 mil100,8 mil98,8 mil98,5 mil137,3 mil166,9 mil
Profit operațional41,7 mil36,2 mil42,7 mil55,0 mil48,4 mil-33,8 mil-33,7 mil99,7 mil
Amortizare și depreciere116,9 mil115,4 mil112,2 mil113,5 mil116,3 mil117,5 mil181,8 mil215,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile45,2 mil43,9 mil42,9 mil43,1 mil42,7 mil72,4 mil89,6 mil89,8 mil
Profit înainte de impozit-2,1 mil-6,9 mil21,1 mil67,4 mil-1,7 mil-85,3 mil-119,6 mil17,6 mil
Impozit pe profit-12,1 mil6,8 mil14,0 mil28,1 mil-10,9 mil-10,0 mil-19,6 mil16,1 mil
Profit net10,0 mil-13,7 mil7,1 mil39,3 mil9,2 mil-75,3 mil-100,3 mil1,0 mil
EPS diluat0,08-0,12 ≈0,060,320,07-0,64 ≈-0,520,00
Flux de numerar operațional143,6 mil ≈151,2 mil55,9 mil91,9 mil ≈143,3 mil ≈120,5 mil-64,4 mil107,5 mil ≈
Investiții (capex)73,2 mil ≈78,0 mil69,3 mil57,3 mil ≈64,1 mil ≈65,8 mil103,6 mil98,3 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈02,7 mil0 ≈0 ≈100,0 mii6,2 mil2,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri7,3 mld6,5 mld4,7 mld5,2 mld5,8 mld6,1 mld6,1 mld5,8 mld
Venituri an/an+16,0 %−10,2 %−27,9 %+9,5 %+12,5 %+4,8 %+0,7 %−4,7 %
Profit net-57,5 mil-484,5 mil-561,3 mil5,9 mil64,3 mil-33,6 mil35,0 mil-19,7 mil
Profit net an/an−117,1 %indisponibilindisponibilindisponibil+989,8 %−152,3 %indisponibil−156,3 %
EPS diluat-0,51-4,31-4,960,050,53-0,290,29-0,17
EPS diluat an/an−115,9 %indisponibilindisponibilindisponibil+960,0 %−154,7 %indisponibil−158,6 %
netă %-0,8 %-7,4 %-11,9 %0,1 %1,1 %-0,6 %0,6 %-0,3 %
Flux de numerar liber246,8 mil126,3 mil239,1 mil357,2 mil277,5 mil201,5 mil207,4 mil155,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
708,9 mil USD
Datorie financiară
4,1 mld USD
Datorie netă
3,4 mld USD
Capitaluri proprii
640,0 mil USD
Active totale
6,7 mld USD
Datorie / capitaluri
6,40x
Lichiditate curentă
2,95x
ROE
-3,3 %
ROA
-0,3 %
Marja FCF
2,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
6,1 mld
2024
6,1 mld
2025
5,8 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
5,5 mld
2024
5,4 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
624,3 mil
2024
741,4 mil
2025
704,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
155,4 mil
2024
159,0 mil
2025
147,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
366,9 mil
2024
387,1 mil
2025
389,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
146,6 mil
2024
241,4 mil
2025
112,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
487,2 mil
2024
469,7 mil
2025
459,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
633,8 mil ≈
2024
711,1 mil ≈
2025
571,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
201,7 mil
2024
186,0 mil
2025
201,1 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-24,5 mil
2024
62,8 mil
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
9,1 mil
2024
27,8 mil
2025
21,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-33,6 mil
2024
35,0 mil
2025
-19,7 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,29
2024
0,29
2025
-0,17

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
116,6 mil
2024
117,7 mil
2025
118,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
519,9 mil
2024
552,9 mil
2025
708,9 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
482,9 mil
2024
442,5 mil
2025
466,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,0 mld
2024
1,9 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,8 mld
2024
1,6 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
182,1 mil
2024
172,0 mil
2025
174,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
532,8 mil
2024
456,7 mil
2025
375,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active totale
2023
5,4 mld
2024
5,1 mld
2025
6,7 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
773,9 mil
2024
700,5 mil
2025
718,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
17,0 mil
2024
47,9 mil
2025
10,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,8 mld
2024
2,6 mld
2025
4,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,8 mld
2024
4,5 mld
2025
6,0 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
604,9 mil †
2024
562,8 mil †
2025
640,0 mil

SEC (XBRL)· 08 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
396,1 mil
2024
455,4 mil
2025
411,6 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
194,6 mil
2024
248,0 mil
2025
256,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
201,5 mil ≈
2024
207,4 mil ≈
2025
155,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-184,5 mil
2024
-254,8 mil
2025
-169,6 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-205,5 mil
2024
-156,2 mil
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
14,7 mil
2024
2,8 mil
2025
2,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
0,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
4,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-53,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-156,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-158,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-25,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
10,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-15,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
4,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
6,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
3,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
306,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
331,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-24,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
43,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
36 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
61 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
5,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-22,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
7,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
66,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Risc

Altman Z
0,91
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 15 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

4,79 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
7,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
-15,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 2602derivat 208

Scorul pe grupe

  • Evaluare22
  • Bilanț și datorie10
  • Calitate23
  • Creștere2
  • Randamente10

Interval de valoare estimat

Jos
0,80
USD pe acțiune
Mijloc
7,06
USD pe acțiune
Sus
22,26
USD pe acțiune
Preț: 4,79 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 47,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 32,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,22 – 31,26 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)1,37 – 31,26 (Mijloc 9,57)
    WACC 5,8 % · FCFF de pornire 222,5 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 85 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -7,5 %
  • Colegi: EV/EBITDA0,22 – 13,27 (Mijloc 4,56)
    15 firme folosite · multiplul median 7,5x · quartile 6,0x – 10,4x
    ALV, APTV, ATMU, BWA, CAAS, CPS, DORM, GNTX, LCII, LEA, MOD, PATK, PHIN, SMP, THRM
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 15/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate1,6 %19 (față de colegi)15 %
Marja netă · Calitate-2,0 %29 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere0,2 %2 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie6,0x0 (față de colegi)15 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,3x0 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x50 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare7,6x40 (față de colegi)15 %
Randament FCF · Evaluare-2,2 %0 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,7 %10 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie10/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial2/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate23/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial10/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare22/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

DAUCH CORPORATION (DCH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,8 mld USD în 2025; creștere an/an -4,7 %; marjă netă -2,0 %; ROE -15,2 %; datorie netă/EBITDA 6,0x.

Intervalul de valoare estimat este 0,80–22,26 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,06 USD, prețul de 4,79 USD lasă un potențial de 47,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 32,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 15/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: 1,6 %
  • Marja netă: -2,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: 0,2 %
  • Datorie netă / EBITDA: 6,0x
  • Acoperirea dobânzilor: 0,3x
  • Randament FCF: -2,2 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,7 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 34 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,3x
EV/EBITDA
7,6x
mediana verticalei 7,5x
la mediană
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,7x
sub mediană (−80,2 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−46,5 %)
ROE
-15,2 %
mediana verticalei 8,5 %
sub mediană (−278,1 %)
Marja netă
-2,0 %
mediana verticalei 2,7 %
sub mediană (−174,5 %)
Marja EBIT
1,0 %
mediana verticalei 4,7 %
sub mediană (−79,0 %)
Venituri an/an
-4,7 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−250,0 %)
Datorie netă/EBITDA
6,0x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+480,6 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MGAMagna International Inc.18,4 mld22,46,9 %2,0 %−1,9 %+34 % / +22 %
BWABorgwarner Inc.10,1 mld21,58,2 %3,4 %+1,6 %+17 % / +50 %
ALSNAllison Transmission Holdings, Inc.9,9 mld17,429,7 %11,1 %−6,7 %+36 % / +125 %
ALVAutoliv, Inc.9,0 mld15,124,8 %5,6 %+4,1 %+7 % / +21 %
APTVAptiv PLC8,8 mld11,98,5 %4,6 %+3,5 %−44 % / −48 %
LEALear Corp5,7 mld10,411,6 %2,5 %−0,2 %+11 % / −11 %
MODModine Manufacturing Co5,2 mld41,311,4 %3,6 %+23,1 %−39 % / +100 %
GNTXGentex Corporation4,4 mld11,016,4 %15,5 %+9,6 %−9 % / −32 %
DORMDorman Products, Inc.4,2 mld21,213,3 %9,3 %+6,0 %+8 % / +98 %
ATMUAtmus Filtration Technologies Inc.3,9 mld18,355,8 %11,3 %+5,7 %−5 % / +119 %
GTXGarrett Motion Inc.3,6 mld10,1—10,0 %+3,1 %+20 % / +167 %
PATKPatrick Industries Inc2,7 mld20,113,0 %3,7 %+6,3 %−22 % / +55 %
PHINPhinia Inc.2,6 mld14,512,2 %5,2 %+2,4 %+33 % / +181 %
DANDana Incorporated2,6 mld2,471,4 %14,6 %−3,0 %+6 % / +80 %
LCIILci Industries2,5 mld12,115,0 %5,2 %+10,2 %−8 % / −4 %
VCVisteon Corp2,0 mld13,810,8 %4,1 %−2,5 %−22 % / −32 %
THRMGentherm Incorporated1,6 mld105,31,3 %0,6 %+2,9 %−13 % / −32 %
ADNTAdient plc1,3 mld28,52,7 %0,3 %−1,0 %−12 % / −47 %
DCHDauch Corporation1,1 mld—-15,2 %-2,0 %−4,7 %−24 % / −34 %
SMPStandard Motor Products, Inc.1,0 mld15,19,9 %3,8 %+22,4 %+22 % / +28 %
AEVAAeva Technologies, Inc.661,5 mil——-150,1 %+99,4 %−15 % / +240 %
CPSCooper-Standard Holdings Inc.391,6 mil——-2,0 %+0,4 %−29 % / +24 %
HLLYHolley Inc.351,6 mil35,32,3 %1,7 %+1,9 %−32 % / −30 %
KNDIKandi Technologies Group, Inc.287,8 mil—-30,5 %-107,4 %−31,5 %−63 % / −88 %
STRTStrattec Security Corp258,5 mil15,67,2 %2,9 %+2,5 %−14 % / +201 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DCH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    Dauch Corporation (fostul American Axle & Manufacturing) este un furnizor important de transmisii și de forjare metalică pentru industria auto globală, a cărui achiziție a Dowlais Group a schimbat dimensiunea companiei. În al doilea trimestru din 2026 vânzările au atins 2955,6 milioane USD 2, iar ghidajul anual se situează între 10,6 și 10,8 miliarde USD 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție puternică în componente de transmisie pentru camioane și SUV-uri, cu relații vechi cu marii producători auto și cu o bază globală de fabricație 1.
    • Integrare verticală, prin care segmentul Metal Forming susține Driveline și reduce riscul de aprovizionare 1.
    • Scara crescută după achiziția Dowlais, cu sinergii estimate de conducere care depășesc o sumă anuală de peste 100 de milioane USD până la finalul primului an 3.

    Puncte slabe

    • Dependență ridicată de câțiva clienți mari, în special de General Motors, a cărui pondere a fost ridicată în anii precedenți 1.
    • Marjă brută în scădere în al doilea trimestru din 2026 față de anul anterior, ceea ce arată presiunea asupra costurilor și integrării 2.
    • Concentrare operațională ridicată în Mexic, unde o parte semnificativă a vânzărilor și a fluxului de numerar este generată de o singură unitate 1.

    Oportunități

    • Vehiculele hibride și electrice pot aduce programe noi dacă adopția crește, iar compania a câștigat deja contracte pentru vehicule electrice noi 1.
    • Diversificarea clienților și a zonelor geografice, inclusiv pe piețe din Europa și Asia, ar putea reduce dependența de un singur client 1.
    • Sinergiile din achiziția Dowlais și o gamă de produse mai largă ar putea îmbunătăți profitabilitatea dacă sunt realizate integral 3.

    Amenințări

    • Tarifele SUA, retorsiunile altor țări și revizuirea USMCA pot modifica costurile și accesul pe piață 2.
    • Tulburările din lanțurile de aprovizionare cauzate de conflicte geopolitice pot întârzia producția și pot afecta vânzările 2.
    • Concurența crescândă din partea producătorilor chinezi și a noilor intrați tehnologici poate presa prețurile și marjele 1.

    Riscuri

    • Concentrare pe cliențiridicat

      O reducere a volumelor la clienții principali ar putea afecta semnificativ rezultatele companiei, având în vedere ponderea mare a General Motors și a Ford în vânzări 1.

    • Tarife și USMCAridicat

      Incertitudinea legată de tarife și de revizuirea acordului comercial nord-american ar putea modifica costurile și volumele, iar recuperările de la clienți nu sunt încă finalizate pentru toate contractele 2.

    • Integrarea Dowlaismediu

      Integrarea unei companii mari și realizarea sinergiilor previzionate pot întârzia sau costa mai mult decât s-a estimat, ceea ce ar putea afecta marjele 3.

    • Conflicte de muncămediu

      Negocierile cu sindicatele, inclusiv o oprire de lucru în iunie 2026, pot genera costuri suplimentare și întreruperi ale producției 2.

    • Lanțuri de aprovizionare și securitate ciberneticămediu

      Dependența de furnizori limitați, întreruperile logistice și atacurile cibernetice pot perturba producția și pot genera pierderi ale datelor 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă sinergiile Dowlais se materializează și fluxul de numerar ajunge în zona ghidajului, compania ar putea converti mai bine creșterea de scară într-o rentabilitate mai bună 3.
    • Poziția în programele pentru camioane și SUV-uri, combinată cu contractele noi pentru vehicule hibride și electrice, ar putea sprijini venituri stabile pe termen mediu 1.
    • Diversificarea geografică și de clienți, inclusiv prin accesul la China prin Dowlais, ar putea reduce dependența de piața nord-americană 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă tarifele și incertitudinea din USMCA persistă, costurile ar putea rămâne ridicate și marjele ar putea fi presate, așa cum arată scăderea marjei brute în al doilea trimestru 2.
    • Dependența de General Motors și Ford ar putea face veniturile vulnerabile la o schimbare a strategiei de producție a acestor clienți 1.
    • Adopția lentă a vehiculelor electrice ar putea întârzia programele noi și ar putea obliga compania să suporte investiții nerecuperate, cum s-a întâmplat cu contractul anulat pentru axe e-Beam 12.

    De urmărit

    • Rezultatele trimestriale și ghidajul actualizat pentru vânzări și Adjusted EBITDAQ3 2026
    • Progresul sinergiilor Dowlais și al cheltuielilor de restructurare2026
    • Impactul final al tarifelor și rezultatul revizuirii USMCA2026
    • Ponderea clienților GM, Ford și Stellantis în vânzările consolidatenext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    Dauch Corporation este un furnizor premium de transmisii și de forjare metalică, cu produse agnostice față de tipul de propulsie, compatibile cu vehicule electrice, hibride și cu motor cu ardere internă, având sediul la Detroit și operațiuni în 24 de țări și în peste 175 de locații 1. Compania și-a schimbat numele în ianuarie 2026 și a finalizat la 3 februarie 2026 achiziția Dowlais Group plc, care a adus și brandurile GKN Automotive și GKN Powder Metallurgy 1. Compania se bazează în principal pe programe pentru camioane ușoare, SUV-uri și crossover-uri în America de Nord.

    Clienții principali sunt General Motors, Ford și Stellantis; în 2025 vânzările către GM au reprezentat 44% din cifra de afaceri consolidată 1. În primul semestru din 2026 ponderea GM a scăzut la 30% din vânzările consolidate, după includerea Dowlais 2. Strategia declarată urmărește menținerea afacerii cu motoare cu ardere internă, extinderea în vehicule hibride și electrice și diversificarea clienților, a produselor și a zonelor geografice 1.

    Structura pe care compania o prezintă include o viziune de integrare verticală, în care segmentul Metal Forming alimentează segmentul Driveline, iar compania se angajează la neutralitate carbon până în 2040 1. Angajații sunt aproximativ 18000 la sfârșitul anului 2025, dintre care aproximativ 76% din muncitorii cu ore sunt acoperiți de contracte colective 1.

    Segmente

    Driveline

    Segmentul Driveline produce axe, sisteme de transmisie și, prin achiziția Dowlais, arbori laterali (sideshafts), inclusiv axe e-Beam pentru vehicule electrice și hibride 1. Este segmentul legat cel mai strâns de clienții GM, Ford și Stellantis.

    Metal Forming

    Segmentul Metal Forming se descrie ca cea mai mare operațiune de forjare auto din lume și furnizează componente pentru motoare, transmisii și sisteme de siguranță, atât către terți, cât și către Driveline 1.

    Piața în context

    Piața de producție auto din America de Nord este așteptată de sursa companiei la aproximativ 15,1 milioane de vehicule în 2026, cu o scădere în raport cu 2025, iar producția globală estimată este de aproximativ 91,1 milioane de unități 3. Dauch își asumă ca ajustări de volum consecințele tarifelor SUA și ale revizuirii USMCA din 2026, care rămân surse de incertitudine 2.

    Cererea pentru camioane ușoare, SUV-uri și crossover-uri a crescut în America de Nord, în timp ce adoptarea vehiculelor electrice a fost mai lentă decât se anticipa, ceea ce a determinat producătorii să prelungească programele cu motoare cu ardere internă și hibride 1.

    Tendințe

    • Adopția lentă a vehiculelor electricemixt

      Adoptarea vehiculelor electrice a fost sub așteptări, iar volumele estimate și calendarul lansărilor sunt incerte, ceea ce a determinat unii clienți să anuleze comenzi, cum a fost cazul achizițiilor de axe e-Beam din 2024 12. Compania ar putea continua să depindă de programele cu ardere internă dacă tranziția întârzie.

    • Cerere pentru camioane și SUV-urivânt din spate

      Cererea pentru camioane ușoare, SUV-uri și crossover-uri din America de Nord susține baza de afaceri a companiei, deoarece o parte importantă a programelor sale se află în aceste segmente 1.

    • Tarife și incertitudine comercialăvânt din față

      Tarifele SUA asupra vehiculelor și componentelor auto importate, retorsiunile altor țări și revizuirea USMCA din 2026 cresc costurile și incertitudinea; impactul estimat asupra câștigului pe 2026 este de 10 până la 20 de milioane USD după măsuri de atenuare 2.

    • Consolidarea industriei și piața Chineimixt

      Consolidarea industriei și expansiunea producătorilor chinezi pe piețe externe au crescut concurența pe criterii de cost și inovație, dar Dowlais deschide accesul companiei la o bază geografică mai diversă, inclusiv în China 1. Efectul este amestecat.

    Poziția concurențială

    Dauch concurează cu furnizori independenți și distribuitori, precum și cu operațiunile interne ale unor producători de auto integrați vertical 1. Pe criteriile de tehnologie, design, calitate, livrare și cost, concurența s-a intensificat odată cu noii intrați din zona electrificării și a tehnologiei, iar unii participanți tradiționali își construiesc parteneriate cu companii tehnologice 1.

    Compania nu își numește concurenții direcți în sursele analizate, deci lista de mai jos reflectă doar categoriile de competitori menționate explicit în raportul anual 1.

    • Furnizori independenți de componente auto

      Concurenți din aceeași categorie de transmisii și componente, menționați generic în raport fără nume.

    • Operațiuni interne ale producătorilor integrați vertical

      Producătorii auto care fabrică intern componente similare, o alternativă la achiziția externă.

    • Noii intrați din electrificare și tehnologie

      Companii non-tradiționale din sectorul auto și tehnologic, active în vehicule electrice și electronică.

    • Producători chinezi de vehicule

      Producători chinezi care se extind pe piețe externe și aduc presiune de cost asupra furnizorilor.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Dauch Corporation · 13 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Dauch Corporation · 07 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Dauch Corporation · 07 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.