olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Gentherm Incorporated THRM

Motor Vehicle Parts & Accessories · SIC 3714 · Verticală: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)

31,11USD+2,67 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Gentherm este un lider global în tehnologii de management termic și de confort pneumatic, cu produse pentru scaune și interioare auto și cu o divizie medicală de management al temperaturii pacientului. După finalizarea combinării cu Performance Technologies de la Modine, în octombrie 2026, compania s-a extins semnificativ, iar ghidajul pentru 2026 a fost actualizat în sus, inclusiv cu contribuția Modine în trimestrul patru.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Gentherm Incorporated (THRM) costa 31,11 USD (+2,67 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mld USD, P/E 105,3 pe un EPS diluat de 0,30 USD în ultimele 12 luni, beta 0,97, interval pe 52 de săptămâni 26,15–45,61 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 405,1 mil USD (+4,7 % an/an), profit net de -2,6 mil USD (−117,3 % an/an), EPS diluat -0,08 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,6 mld USD
acțiuni la 16 oct. 2026
P/E (TTM)
105,3
EPS diluat TTM 0,30 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
0,95 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,97
Volatilitate (1 an) 48 %
Interval 52 săpt.
26,1545,61

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,7
neutru
Bollinger (20, 2)
26,94 – 33,22
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,66 · lățimea benzii 20,9 %
SMA 50 / 200
33,99 / 33,86
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,68 / -1,16
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−3,5 %−1,1 %−2,4 pp—
3 luni−25,3 %−0,5 %−24,9 pp—
6 luni+0,8 %+4,4 %−3,6 pp—
De la început de an−14,5 %+12,3 %−26,8 pp—
1 an−15,6 %+13,5 %−29,1 pp−10,2 %
3 ani−29,7 %+76,4 %−106,1 pp+9,8 %
5 ani−62,7 %+63,7 %−126,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−42,7 %
23 iul. 2026 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−76,3 %
14 ian. 2022 → 11 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−17,9 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
405,1 mil USD
+4,7 % an/an
Profit net
-2,6 mil USD
−117,3 % an/an
EPS diluat
-0,08
−116,3 % an/an
netă / operațională
-0,6 % / 3,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri352,9 mil353,9 mil375,1 mil386,9 mil382,8 mil393,7 mil416,2 mil405,1 mil
Costul vânzărilor266,8 mil267,4 mil285,3 mil291,7 mil292,0 mil296,5 mil319,7 mil310,8 mil
Profit brut86,1 mil86,5 mil89,8 mil95,1 mil90,8 mil97,2 mil96,4 mil94,3 mil
Cercetare și dezvoltare21,1 mil24,2 mil22,6 mil24,4 mil23,6 mil23,9 mil24,1 mil23,5 mil
Cheltuieli generale și de vânzare38,1 mil38,5 mil41,1 mil42,9 mil47,6 mil55,3 mil55,7 mil51,6 mil
Profit operațional23,6 mil17,1 mil24,0 mil23,9 mil17,8 mil11,3 mil10,7 mil14,4 mil
Amortizare și depreciere12,9 mil12,9 mil13,2 mil ≈13,4 mil ≈13,9 mil14,2 mil14,5 mil ≈15,5 mil ≈
Profit înainte de impozit36,1 mil2,1 mil2,5 mil20,9 mil10,3 mil7,6 mil7,3 mil10,8 mil
Impozit pe profit20,8 mil2,2 mil2,1 mil5,9 mil7,3 mil3,4 mil2,9 mil13,4 mil
Profit net15,3 mil-128,0 mii477,0 mii14,9 mil3,0 mil4,2 mil4,4 mil-2,6 mil
EPS diluat0,49 ≈0,000,020,490,10 ≈0,140,14-0,08
Flux de numerar operațional36,6 mil-13,3 mil45,0 mil ≈56,1 mil ≈29,0 mil-5,0 mil7,3 mil ≈33,7 mil ≈
Investiții (capex)23,0 mil14,9 mil8,9 mil ≈9,7 mil ≈22,3 mil5,7 mil8,6 mil ≈8,4 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni10,0 mil010,0 mil ≈0 ≈0———

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 95 din propriul istoric de 40 trimestre (min 16,0, mediană 35,1, max 159,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,0 mld971,7 mil913,1 mil1,0 mld1,2 mld1,5 mld1,5 mld1,5 mld
Venituri an/an+5,5 %−7,3 %−6,0 %+14,6 %+15,2 %+21,9 %−0,9 %+2,9 %
Profit net41,9 mil48,9 mil59,7 mil93,4 mil24,4 mil40,3 mil64,9 mil18,3 mil
Profit net an/an+18,9 %+16,6 %+22,2 %+56,5 %−73,8 %+65,1 %+61,0 %−71,8 %
EPS diluat1,161,471,812,790,731,222,060,59
EPS diluat an/an+20,8 %+26,7 %+23,1 %+54,1 %−73,8 %+67,1 %+68,9 %−71,4 %
netă %4,0 %5,0 %6,5 %8,9 %2,0 %2,7 %4,5 %1,2 %
Flux de numerar liber76,9 mil95,1 mil93,5 mil104,6 mil-24,8 mil81,7 mil36,3 mil61,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
160,8 mil USD
Datorie financiară
189,1 mil USD
Datorie netă
28,2 mil USD
Capitaluri proprii
720,3 mil USD
Active totale
1,4 mld USD
Datorie / capitaluri
0,26x
Lichiditate curentă
1,92x
ROE
2,7 %
ROA
1,4 %
Marja FCF
4,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
351,6 mil
2024
366,4 mil
2025
362,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
94,4 mil
2024
88,7 mil
2025
94,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
155,6 mil
2024
155,1 mil
2025
170,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
77,4 mil
2024
107,0 mil
2025
82,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
50,9 mil
2024
53,0 mil
2025
53,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
128,4 mil ≈
2024
160,0 mil ≈
2025
136,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
55,0 mil
2024
102,3 mil
2025
35,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
14,6 mil
2024
37,3 mil
2025
17,6 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit net
2023
40,3 mil
2024
64,9 mil
2025
18,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,22
2024
2,06
2025
0,59

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
33,1 mil
2024
31,5 mil
2025
30,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
149,7 mil
2024
134,1 mil
2025
160,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
253,6 mil
2024
258,1 mil
2025
281,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
205,9 mil
2024
227,4 mil
2025
252,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active curente
2023
687,6 mil
2024
684,0 mil
2025
777,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
245,2 mil
2024
253,0 mil
2025
270,6 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
104,1 mil
2024
99,6 mil
2025
108,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
66,5 mil
2024
57,3 mil
2025
52,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
215,8 mil
2024
226,8 mil
2025
260,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
621,0 mii
2024
137,0 mii
2025
73,0 mii

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
222,2 mil
2024
220,1 mil
2025
189,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
325,0 mil
2024
340,3 mil
2025
404,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
589,6 mil
2024
630,6 mil
2025
676,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
644,7 mil †
2024
616,9 mil †
2025
720,3 mil †

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
119,3 mil
2024
109,6 mil
2025
116,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
37,6 mil
2024
73,3 mil
2025
55,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
81,7 mil ≈
2024
36,3 mil ≈
2025
61,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-24,1 mil
2024
-53,5 mil
2025
-52,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-106,1 mil
2024
-51,7 mil
2025
-42,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
91,1 mil
2024
51,6 mil
2025
10,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
7,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
10,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-22,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-71,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-9,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-21,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-71,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-6,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-20,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
68,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
23,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
7,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
68,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
65,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
44,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
20,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
222,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
57,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
71 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
77 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
84 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
64 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
180,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
105,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
15,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
31,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
81,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
1,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
3,31
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 33 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

31,11 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
105,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
15,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 16 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 22 oct. 2026
verificat 2750derivat 230

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie76
  • Creștere31
  • Calitate51
  • Randamente9
  • Evaluare4

Interval de valoare estimat

Jos
8,32
USD pe acțiune
Mijloc
9,57
USD pe acțiune
Sus
11,10
USD pe acțiune
Preț: 31,11 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -69,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -225,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,38 – 16,53 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA13,26 – 16,53 (Mijloc 14,69)
    13 firme folosite · multiplul median 7,5x · quartile 6,8x – 8,3x
    ALV, APTV, ATMU, BWA, CPS, DCH, GNTX, LCII, LEA, MOD, PATK, PHIN, SMP
  • Colegi: P/E3,38 – 5,66 (Mijloc 4,45)
    19 firme folosite · multiplul median 15,1x · quartile 11,5x – 19,2x
    ADNT, ALSN, ALV, APTV, ATMU, BWA, CAAS, DAN, DORM, GNTX, GTX, LCII, LEA, MGA, PATK, PHIN, SMP, STRT, VC
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 33/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate5,9 %29 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitate0,6 %41 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate222,7 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere7,5 %63 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-6,9 %0 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,6x67 (față de colegi)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare105,3x0 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare15,2x0 (față de colegi)12 %
Randament FCF · Evaluare1,2 %15 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,6 %9 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie76/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere31/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate51/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial9/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare4/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

GENTHERM INCORPORATED (THRM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,5 mld USD în 2025; creștere an/an 2,9 %; marjă netă 0,6 %; ROE 1,3 %; datorie netă/EBITDA 0,6x.

Intervalul de valoare estimat este 8,32–11,10 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,57 USD, prețul de 31,11 USD lasă un potențial de -69,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -225,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 33/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 222,7 %
  • Lichiditatea curentă: 2,1x

Ce o infirmă

  • ROIC: 5,9 %
  • CAGR EPS 3 ani: -6,9 %
  • P/E (TTM): 105,3x
  • EV/EBITDA: 15,2x
  • Randament FCF: 1,2 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,6 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 34 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
105,3x
mediana verticalei 15,1x
peste mediană (+598,1 %)
EV/EBITDA
15,2x
mediana verticalei 7,5x
peste mediană (+102,7 %)
P/S
1,0x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+54,9 %)
P/B
2,3x
mediana verticalei 1,4x
peste mediană (+65,7 %)
ROE
1,3 %
mediana verticalei 8,5 %
sub mediană (−85,2 %)
Marja netă
0,6 %
mediana verticalei 2,7 %
sub mediană (−79,1 %)
Marja EBIT
3,4 %
mediana verticalei 4,7 %
sub mediană (−27,4 %)
Venituri an/an
2,9 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−7,0 %)
Datorie netă/EBITDA
0,6x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−49,6 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MGAMagna International Inc.18,4 mld22,46,9 %2,0 %−1,9 %+34 % / +22 %
BWABorgwarner Inc.10,1 mld21,58,2 %3,4 %+1,6 %+17 % / +50 %
ALSNAllison Transmission Holdings, Inc.9,9 mld17,429,7 %11,1 %−6,7 %+36 % / +125 %
ALVAutoliv, Inc.9,0 mld15,124,8 %5,6 %+4,1 %+7 % / +21 %
APTVAptiv PLC8,8 mld11,98,5 %4,6 %+3,5 %−44 % / −48 %
LEALear Corp5,7 mld10,411,6 %2,5 %−0,2 %+11 % / −11 %
MODModine Manufacturing Co5,2 mld41,311,4 %3,6 %+23,1 %−39 % / +100 %
GNTXGentex Corporation4,4 mld11,016,4 %15,5 %+9,6 %−9 % / −32 %
DORMDorman Products, Inc.4,2 mld21,213,3 %9,3 %+6,0 %+8 % / +98 %
ATMUAtmus Filtration Technologies Inc.3,9 mld18,355,8 %11,3 %+5,7 %−5 % / +119 %
GTXGarrett Motion Inc.3,6 mld10,1—10,0 %+3,1 %+20 % / +167 %
PATKPatrick Industries Inc2,7 mld20,113,0 %3,7 %+6,3 %−22 % / +55 %
PHINPhinia Inc.2,6 mld14,512,2 %5,2 %+2,4 %+33 % / +181 %
DANDana Incorporated2,6 mld2,471,4 %14,6 %−3,0 %+6 % / +80 %
LCIILci Industries2,5 mld12,115,0 %5,2 %+10,2 %−8 % / −4 %
VCVisteon Corp2,0 mld13,810,8 %4,1 %−2,5 %−22 % / −32 %
THRMGentherm Incorporated1,6 mld105,31,3 %0,6 %+2,9 %−16 % / −30 %
ADNTAdient plc1,3 mld28,52,7 %0,3 %−1,0 %−12 % / −47 %
DCHDauch Corporation1,1 mld—-15,2 %-2,0 %−4,7 %−27 % / −31 %
SMPStandard Motor Products, Inc.1,0 mld15,19,9 %3,8 %+22,4 %+22 % / +28 %
AEVAAeva Technologies, Inc.661,5 mil——-150,1 %+99,4 %−15 % / +240 %
CPSCooper-Standard Holdings Inc.391,6 mil——-2,0 %+0,4 %−29 % / +24 %
HLLYHolley Inc.351,6 mil35,32,3 %1,7 %+1,9 %−32 % / −30 %
KNDIKandi Technologies Group, Inc.287,8 mil—-30,5 %-107,4 %−31,5 %−63 % / −88 %
STRTStrattec Security Corp258,5 mil15,67,2 %2,9 %+2,5 %−14 % / +201 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru THRM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
11,04
Randament total -65 % · Pe an -65 %
19,49
Randament total -37 % · Pe an -37 %
29,32
Randament total -6 % · Pe an -6 %
3 ani
11,38
Randament total -63 % · Pe an -28 %
22,55
Randament total -28 % · Pe an -10 %
37,15
Randament total 19 % · Pe an 6 %
5 ani
11,74
Randament total -62 % · Pe an -18 %
26,08
Randament total -16 % · Pe an -3 %
47,05
Randament total 51 % · Pe an 9 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 5,64
  • Marja netă± 3,95
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,15
  • Diluare anuală± 0,33

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Gentherm este un lider global în tehnologii de management termic și de confort pneumatic, cu produse pentru scaune și interioare auto și cu o divizie medicală de management al temperaturii pacientului. După finalizarea combinării cu Performance Technologies de la Modine, în octombrie 2026, compania s-a extins semnificativ, iar ghidajul pentru 2026 a fost actualizat în sus, inclusiv cu contribuția Modine în trimestrul patru 23.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider de piață globală în climatizarea scaunelor și confortul pneumatic, cu tehnologii proprii și brevete 1.
  • Model de fabricație regional, apropiat de clienții majori, care reduce impactul direct al tarifelor și al restricțiilor comerciale 1.
  • Nivel de îndatorare redus după combinarea cu Modine, cu liquidity ridicată, ceea ce oferă flexibilitate pentru răscumpărări de acțiuni 3.

Puncte slabe

  • Dependența mare de industria auto, care este ciclică și sensibilă la schimbări de producție pe piețele cheie 1.
  • Concentrarea clienților, cu Lear și Adient ca cei mai mari clienți, ceea ce face veniturile vulnerabile la pierderea unui client major 1.
  • Marje sub presiune din cauza costurilor cu materiale, forța de muncă și curs valutar, cu marjă brută în scădere în trimestrul al treilea 2026 3.

Oportunități

  • Extinderea tehnologiilor de confort către vehicule comerciale, agricultură, echipamente de putere și utilizare de birou, unde compania a obținut deja premii 1.
  • Sinergiile cu divizia Performance Technologies de la Modine ar putea crește veniturile și eficiența, dacă sunt realizate 2.
  • Integrarea produselor ThermaZone în canalele medicale existente, unde există potențial de vânzări încrucișate 2.

Amenințări

  • Concurența crescândă din partea furnizorilor chinezi, care pot reduce prețurile și marjele pe piețele globale 1.
  • Riscuri geopolitice, inclusiv conflictul din Ucraina, unde se află o fabrică importantă, și tensiuni din Orientul Mijlociu și Marea Roșie 1.
  • Schimbări rapide ale politicii comerciale și ale tarifelor, care ar putea afecta costurile și producția clienților 1.

Riscuri

  • Dependența de producția autoridicat

    Veniturile depind de volumele de producție din câteva piețe cheie, iar scăderi neașteptate pot afecta semnificativ rezultatele financiare 1.

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Pierderea sau reducerea comenzilor de la clienții majori ar avea un efect negativ substanțial asupra afacerii și fluxurilor de numerar 1.

  • Integrarea Modinemediu

    Realizarea beneficiilor anunțate ale combinării poate fi întârziată sau incompletă, iar datoriile noi trebuie gestionate 23.

  • Expunerea în Ucrainamediu

    Fabrica din Ucraina contribuie cu o parte din venituri și poate fi afectată de întreruperi de energie sau de închiderea granițelor 1.

  • Valută și costurimediu

    Fluctuațiile cursului euro-dolar și presiunile de cost pot reduce marjele, așa cum s-a observat în trimestrul al treilea 2026 3.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă integrarea Performance Technologies decurge conform planului, compania ar putea obține venituri și marje mai mari, cu o bază mai diversificată de clienți și produse 23.
  • Premiile de afaceri noi în auto, în valoare ridicată, sugerează că portofoliul de produse poate genera venituri viitoare dacă proiectele sunt lansate cu succes 13.
  • Nivelul redus de îndatorare și programul de răscumpărări de acțiuni ar putea susține valoarea pentru acționari, dacă fluxul de numerar rămâne puternic 3.

Ce ar strica teza

  • Dacă producția auto scade în piețele cheie, veniturile și marjele ar putea fi afectate rapid, întrucât multe costuri ale companiei sunt fixe 1.
  • Creșterea concurenței chineze ar putea forța reduceri de prețuri și pierderea de cote de piață, ceea ce ar pune presiune pe marje 1.
  • Combinarea cu Modine aduce complexitate operațională și datorii, iar dacă sinergiile întârzie, rezultatele ar putea dezamăgi 23.

De urmărit

  • Realizarea sinergiilor din combinarea cu Performance Technologies și integrarea activelor2027
  • Evoluția producției de vehicule ușoare în Americi, Europa și China față de prognoze2027
  • Marja brută și efectul costurilor cu materiale și valuteiQ1 2027
  • Ritmul răscumpărărilor de acțiuni și nivelul de îndatorare după achizițiinext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Gentherm Incorporated proiectează și produce tehnologii termice și pneumatice care includ scaune cu climatizare (CCS), interioare climatizate (CCI), soluții de masaj lombar, sisteme de supape și electronice de climatizare și confort. Compania are două segmente raportabile, Automotive și Medical, iar segmentul Automotive reprezintă 97% din veniturile din produse în 2025 1. Produsele sale ajung la aproape toți marii producători auto din America de Nord și Europa și la mai mulți din Asia, clienții direcți fiind producătorii auto și furnizorii Tier 1 1. Dincolo de auto, tehnologiile sunt extinse către nișe precum echipamente pentru puterea motorului sportiv, vehicule comerciale, agricultură și utilizarea casnică și de birou 1. Trimestrul al treilea al anului 2026 a arătat venituri din produse de 405.1 milioane USD, în creștere de 4.7% față de anul precedent 3.

Pe partea de sănătate, compania oferă sisteme de management al temperaturii pacientului folosite în spitale din întreaga lume, cu mărcile Blanketrol și Astotherm 1. În iulie 2026, Gentherm a achiziționat Innovative Medical Equipment, LLC, furnizor al dispozitivului ThermaZone, o soluție terapeutică non-opioidă pentru gestionarea durerii 2. Compania operează cu un model de fabricație regionalizat, adaptat locației clienților săi majori 1.

Segmente

Automotive

Segmentul Automotive cuprinde soluțiile de climatizare și confort (scaune, volan, panouri, masaj lombar), supapele și alte produse auto, precum gestionarea termică a bateriilor 1. Reprezintă 97% din veniturile din produse în 2025 1. Noile premii de afaceri în auto au atins aproximativ 2,200 milioane USD în 2025 1, iar în al treilea trimestru 2026 au ajuns la 555 milioane USD 3.

Medical

Segmentul Medical se concentrează pe sisteme de management al temperaturii pacientului, de la terapia hiper-hipotermică din terapie intensivă la normotermia din chirurgie 1. Achiziția ThermaZone din iulie 2026 extinde portofoliul către terapii de gestionare a durerii și recuperare 2.

Piața în context

Piața de bază a companiei este producția globală de autoturisme ușoare în Americi de Nord, Europa, China, Japonia și Coreea de Sud. Producția din 2025 în aceste piețe a fost de 77.5 milioane de unități, cu o creștere de 3.7% față de 2024, în principal datorită Chinei 1. Prognoza S&P Global pentru 2026 indică o scădere la 76.7 milioane de unități 1. Ghidajul actualizat al companiei presupune o scădere de nivel scăzut a producției în 2026, ceea ce arată sensibilitatea afacerii la ciclul auto 3.

Cererea din segmentul de confort auto crește pe măsură ce consumatorii cer funcții de bunăstare în vehicule, iar companiei i se atribuie un rol de partener independent care poate lucra cu orice producător auto sau furnizor de scaune 1. Această poziție ar putea sprijini creșterea veniturilor pe conținut per vehicul, dar rămâne dependentă de volumele de producție.

Tendințe

  • Consolidarea cu Modinemixt

    Combinarea cu Performance Technologies extinde compania către vehicule comerciale, echipamente off-highway și generare de energie, dar aduce și datorii noi prin împrumutul DDTL de 250 milioane USD 23. Efectul pe termen lung depinde de realizarea sinergiilor anunțate.

  • Tarifele și comerțul globalvânt din față

    Tarifele americane și reciproce au creat incertitudine, dar compania spune că modelul său regional limitează impactul direct și că în 2025 tarifele nu au avut un efect material 1. Schimbările rapide de politică pot totuși afecta costurile și producția clienților.

  • Tranziția spre vehicule electrice și confortvânt din spate

    Industria auto se îndreaptă spre vehicule electrice și confort personalizat, ceea ce poate favoriza soluțiile Gentherm pentru scaune și masaj, dar și schimbă mixul programelor de producție 1. Compania notează că adoptarea produselor de confort crește 1.

Poziția concurențială

Industria componentelor auto este intens concurențială, iar contractele se acordă pe baza combinației dintre cost, calitate, livrare la timp și inovație 1. Furnizorii chinezi, care lucrează cu producători auto din China, devin un concurent tot mai activ pe piețele globale 1. Compania se diferențiază prin tehnologii brevetate precum CCS și supapele pe bază de aliaj cu memorie de formă 1.

Pe piața medicală, concurența vine din furnizori de sisteme de temperatură pentru spitale, iar compania se bazează pe expertiza clinică și pe integrarea cu tehnologia auto 1. Ponderea de piață exactă nu este specificată în sursele disponibile.

  • Furnizori chinezi de componente auto

    Companii care lucrează cu producători auto chinezi și își extind prezența în Europa și America de Nord, descrise de companie ca presiune pe prețuri 1.

  • Lear Corporation

    Client major care este și furnizor de sisteme pentru scaune și interioare, cu parteneriat și concurență indirectă în integrarea produselor 1.

  • Adient plc

    Furnizor de scaune auto, parte din lanțul de integrare al produselor Gentherm și client important 1.

  • Modine Manufacturing

    Producător de soluții termice pentru vehicule comerciale, a cărui divizie Performance Technologies a fost combinată cu Gentherm în octombrie 2026 2.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 13 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 22 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial22 oct. 2026
  • Raport curent22 oct. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent01 oct. 2026
    Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent11 sept. 2026
    Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial23 iul. 2026
  • Raport curent23 iul. 2026
    Achiziție sau vânzare de active · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent02 iul. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent19 mai 2026
    Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
  • Acord material · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Gentherm Incorporated · 19 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Gentherm Incorporated · 22 oct. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Gentherm Incorporated · 22 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.