olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Modine Manufacturing Company MOD
Motor Vehicle Parts & Accessories · SIC 3714 · Verticală: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)
Modine Manufacturing Company proiectează și fabrichează soluții de management termic pentru centre de date, climatizare comercială și vehicule. Compania se află într-o transformare către un profil de pur climate solutions, pe măsură ce cererea pentru centrele de date, alimentată de AI, crește accelerat și separarea segmentului Performance Technologies se apropie, cu vânzări anuale de 3,2 miliarde USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Modine Manufacturing Company (MOD) costa 98,56 USD (−21,43 % într-o zi), cu capitalizare 5,2 mld USD, P/E 41,3 pe un EPS diluat de 2,38 USD în ultimele 12 luni, beta 2,34, interval pe 52 de săptămâni 98,56–306,89 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 994,4 mil USD (+34,6 % an/an), profit net de 30,0 mil USD (−32,4 % an/an), EPS diluat 0,56 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 22,1
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 104,71 – 186,28
- sub banda inferioară · %B -0,08 · lățimea benzii 56,1 %
- SMA 50 / 200
- 170,03 / 215,85
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -16,44 / -13,69
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −46,1 % | −1,1 % | −45,0 pp | — |
| 3 luni | −49,4 % | −0,5 % | −48,9 pp | — |
| 6 luni | −64,1 % | +4,4 % | −68,5 pp | — |
| De la început de an | −26,2 % | +12,3 % | −38,5 pp | — |
| 1 an | −32,6 % | +13,5 % | −46,1 pp | −10,2 % |
| 3 ani | +133,8 % | +76,4 % | +57,4 pp | −3,9 % |
| 5 ani | +777,6 % | +63,7 % | +714,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 616,8 mil | 647,2 mil | 682,8 mil | 738,9 mil | 805,0 mil | 954,4 mil | 874,1 mil | 994,4 mil |
| Costul vânzărilor | 467,2 mil | 481,2 mil | 517,4 mil | 574,0 mil | 618,9 mil | 739,7 mil | 692,1 mil | 789,0 mil |
| Profit brut | 149,6 mil | 166,0 mil | 165,4 mil | 164,9 mil | 186,1 mil | 214,7 mil | 182,0 mil | 205,4 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 82,0 mil | 81,5 mil | 84,9 mil | 84,2 mil | 89,3 mil | 101,7 mil | 103,3 mil | 104,6 mil |
| Profit operațional | 59,3 mil | 74,5 mil | 75,7 mil | 73,5 mil | 89,3 mil | 103,9 mil | 74,8 mil | 97,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 19,4 mil | 19,2 mil | 19,0 mil | 19,7 mil | 20,4 mil | 20,6 mil | 20,7 mil | 21,3 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,2 mil | 5,3 mil | 5,8 mil | 8,3 mil | 8,9 mil | 8,6 mil | 6,4 mil | 8,5 mil |
| Profit înainte de impozit | 54,2 mil | 66,8 mil | 65,7 mil | 63,7 mil | -38,5 mil | 95,6 mil | 68,6 mil | 88,0 mil |
| Impozit pe profit | 13,0 mil | 16,7 mil | 14,0 mil | 18,9 mil | 8,3 mil | 22,0 mil | -5,7 mil | 57,7 mil |
| Profit net | 41,0 mil | 49,6 mil | 51,2 mil | 44,4 mil | -47,4 mil | 73,3 mil | 73,9 mil | 30,0 mil |
| EPS diluat | 0,76 | 0,92 ≈ | 0,95 | 0,83 | -0,90 | 1,35 ≈ | 1,37 | 0,56 |
| Flux de numerar operațional | 60,7 mil ≈ | 54,8 mil | 27,7 mil | 1,4 mil ≈ | 24,7 mil ≈ | 194,9 mil | 41,4 mil | -98,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 16,0 mil ≈ | 27,7 mil | 27,5 mil | 31,9 mil ≈ | 41,8 mil ≈ | 42,1 mil | 46,4 mil | 42,1 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 4,5 mil ≈ | 18,6 mil | 5,1 mil | 600,0 mii ≈ | 1,1 mil ≈ | 200,0 mii | 64,6 mil | 1,1 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 73 din propriul istoric de 33 trimestre (min 5,6, mediană 28,2, max 100,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 2,0 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | 3,2 mld |
| Venituri an/an | +5,2 % | −10,7 % | −8,5 % | +13,4 % | +12,1 % | +4,8 % | +7,3 % | +23,1 % |
| Profit net | 84,8 mil | -2,2 mil | -210,7 mil | 85,2 mil | 153,1 mil | 161,5 mil | 184,0 mil | 121,5 mil |
| Profit net an/an | +282,0 % | −102,6 % | indisponibil | indisponibil | +79,7 % | +5,5 % | +13,9 % | −34,0 % |
| EPS diluat | 1,65 | -0,04 | -4,11 | 1,62 | 2,90 | 3,03 | 3,42 | 2,26 |
| EPS diluat an/an | +283,7 % | −102,4 % | indisponibil | indisponibil | +79,0 % | +4,5 % | +12,9 % | −33,9 % |
| netă % | 3,8 % | -0,1 % | -11,7 % | 4,2 % | 6,7 % | 6,7 % | 7,1 % | 3,8 % |
| Flux de numerar liber | 29,4 mil | -13,4 mil | 117,1 mil | -28,8 mil | 56,8 mil | 126,9 mil | 129,3 mil | 105,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 73,5 mil USD
- Datorie financiară
- 7,5 mil USD
- Datorie netă
- -66,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,2 mld USD
- Active totale
- 2,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,01x
- Lichiditate curentă
- 1,94x
- ROE
- 11,5 %
- ROA
- 5,3 %
- Marja FCF
- 3,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Profit brut | 293,4 mil | 309,3 mil | 389,4 mil | 525,6 mil | 643,8 mil | 731,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 46,3 mil | 50,3 mil | 44,0 mil | 42,0 mil | 34,9 mil | 29,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 210,9 mil | 215,1 mil | 234,0 mil | 273,9 mil | 332,1 mil | 360,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Profit operațional | -97,7 mil | 119,2 mil | 150,4 mil | 240,7 mil | 283,5 mil | 342,4 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 68,6 mil | 54,8 mil | 54,5 mil | 56,1 mil | 77,7 mil | 79,7 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| EBITDA | -29,1 mil ≈ | 174,0 mil ≈ | 204,9 mil ≈ | 296,8 mil ≈ | 361,2 mil ≈ | 422,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 mai 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 19,4 mil | 15,6 mil | 20,7 mil | 24,1 mil | 26,4 mil | 31,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -119,3 mil | 101,5 mil | 125,3 mil | 214,6 mil | 254,0 mil | 186,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 90,2 mil | 15,2 mil | -28,3 mil | 51,2 mil | 68,5 mil | 63,2 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Profit net | -210,7 mil | 85,2 mil | 153,1 mil | 161,5 mil | 184,0 mil | 121,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| EPS diluat | -4,11 | 1,62 | 2,90 | 3,03 | 3,42 | 2,26 | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 51,3 mil | 52,5 mil | 52,8 mil | 53,4 mil | 53,9 mil | 53,8 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 273,9 mil
- 2025
- 332,1 mil
- 2026
- 360,1 mil
SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat
- 2024
- 53,4 mil
- 2025
- 53,9 mil
- 2026
- 53,8 mil
SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 37,8 mil | 45,2 mil | 67,1 mil | 60,1 mil | 71,6 mil | 73,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Creanțe | 267,9 mil | 367,5 mil | 398,0 mil | 422,9 mil | 478,9 mil | 731,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Stocuri | 195,6 mil | 281,2 mil | 324,9 mil | 357,9 mil | 340,9 mil | 506,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Active curente | 644,8 mil | 757,6 mil | 846,4 mil | 894,0 mil | 961,2 mil | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 269,9 mil | 315,4 mil | 314,5 mil | 365,7 mil | 390,5 mil | 520,9 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Fond comercial | 170,7 mil | 168,1 mil | 165,6 mil | 230,9 mil | 233,9 mil | 292,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 100,6 mil | 90,3 mil | 81,1 mil | 188,3 mil | 146,7 mil | 197,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Active totale | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | 233,9 mil | 325,8 mil | 332,8 mil | 283,4 mil | 290,8 mil | 464,8 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,4 mil | 7,7 mil | 3,7 mil | 12,0 mil | 9,3 mil | 7,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 469,2 mil | 494,5 mil | 507,1 mil | 545,8 mil | 541,0 mil | 728,9 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Datorii totale | 920,6 mil | 968,9 mil | 966,3 mil | 1,1 mld | 999,4 mil | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 356,1 mil | 458,1 mil | 599,6 mil | 755,5 mil | 918,2 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
- 2024
- 188,3 mil
- 2025
- 146,7 mil
- 2026
- 197,0 mil
SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 149,8 mil | 11,5 mil | 107,5 mil | 214,6 mil | 213,3 mil | 248,7 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 32,7 mil | 40,3 mil | 50,7 mil | 87,7 mil | 84,0 mil | 143,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 117,1 mil ≈ | -28,8 mil ≈ | 56,8 mil ≈ | 126,9 mil ≈ | 129,3 mil ≈ | 105,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 mai 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -31,3 mil | -51,0 mil | -50,4 mil | -283,4 mil | -86,6 mil | -321,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -145,1 mil | 39,2 mil | -33,3 mil | 62,7 mil | -113,6 mil | 73,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 9,0 mil | 17,7 mil | 30,9 mil | 7,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -283,4 mil
- 2025
- -86,6 mil
- 2026
- -321,3 mil
SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 45 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 5,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare9
- Bilanț și datorie87
- Calitate59
- Creștere48
- Randamente18
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,65 – 68,19 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)5,65 – 7,16 (Mijloc 6,24)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 10,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDA56,96 – 68,19 (Mijloc 63,68)12 firme folosite · multiplul median 7,2x · quartile 6,4x – 7,8xALV, APTV, ATMU, BWA, CPS, DCH, GNTX, LCII, LEA, PATK, PHIN, SMP
- Colegi: P/E27,31 – 45,71 (Mijloc 35,92)19 firme folosite · multiplul median 15,1x · quartile 11,5x – 19,2xADNT, ALSN, ALV, APTV, ATMU, BWA, CAAS, DAN, DORM, GNTX, GTX, LCII, LEA, MGA, PATK, PHIN, SMP, STRT, VC
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 45/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 21,6 % | 95 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 3,6 % | 59 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -7,6 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 11,5 % | 95 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -8,0 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,3x | 73 (față de colegi) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 11,3x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,2x | 100 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 41,3x | 5 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 11,4x | 20 (față de colegi) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | -0,2 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,3 % | 18 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie87/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere48/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate59/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial18/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare9/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MODINE MANUFACTURING CO (MOD). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,2 mld USD în 2026; creștere an/an 23,1 %; marjă netă 3,6 %; ROE 11,4 %; datorie netă/EBITDA -0,3x.
Intervalul de valoare estimat este 27,31–45,71 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 35,92 USD, prețul de 98,56 USD lasă un potențial de -63,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -174,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 45/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 21,6 %
- CAGR venituri 3 ani: 11,5 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,3x
- Acoperirea dobânzilor: 11,3x
- Lichiditatea curentă: 2,2x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -7,6 %
- CAGR EPS 3 ani: -8,0 %
- P/E (TTM): 41,3x
- EV/EBITDA: 11,4x
- Randament FCF: -0,2 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,3 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 34 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MGAMagna International Inc. | 18,4 mld | 22,4 | 6,9 % | 2,0 % | −1,9 % | +34 % / +22 % |
| BWABorgwarner Inc. | 10,1 mld | 21,5 | 8,2 % | 3,4 % | +1,6 % | +17 % / +50 % |
| ALSNAllison Transmission Holdings, Inc. | 9,9 mld | 17,4 | 29,7 % | 11,1 % | −6,7 % | +36 % / +125 % |
| ALVAutoliv, Inc. | 9,0 mld | 15,1 | 24,8 % | 5,6 % | +4,1 % | +7 % / +21 % |
| APTVAptiv PLC | 8,8 mld | 11,9 | 8,5 % | 4,6 % | +3,5 % | −44 % / −48 % |
| LEALear Corp | 5,7 mld | 10,4 | 11,6 % | 2,5 % | −0,2 % | +11 % / −11 % |
| MODModine Manufacturing Co | 5,2 mld | 41,3 | 11,4 % | 3,6 % | +23,1 % | −33 % / +134 % |
| GNTXGentex Corporation | 4,4 mld | 11,0 | 16,4 % | 15,5 % | +9,6 % | −9 % / −32 % |
| DORMDorman Products, Inc. | 4,2 mld | 21,2 | 13,3 % | 9,3 % | +6,0 % | +8 % / +98 % |
| ATMUAtmus Filtration Technologies Inc. | 3,9 mld | 18,3 | 55,8 % | 11,3 % | +5,7 % | −5 % / +119 % |
| GTXGarrett Motion Inc. | 3,6 mld | 10,1 | — | 10,0 % | +3,1 % | +20 % / +167 % |
| PATKPatrick Industries Inc | 2,7 mld | 20,1 | 13,0 % | 3,7 % | +6,3 % | −22 % / +55 % |
| PHINPhinia Inc. | 2,6 mld | 14,5 | 12,2 % | 5,2 % | +2,4 % | +33 % / +181 % |
| DANDana Incorporated | 2,6 mld | 2,4 | 71,4 % | 14,6 % | −3,0 % | +6 % / +80 % |
| LCIILci Industries | 2,5 mld | 12,1 | 15,0 % | 5,2 % | +10,2 % | −8 % / −4 % |
| VCVisteon Corp | 2,0 mld | 13,8 | 10,8 % | 4,1 % | −2,5 % | −22 % / −32 % |
| THRMGentherm Incorporated | 1,6 mld | 105,3 | 1,3 % | 0,6 % | +2,9 % | −13 % / −32 % |
| ADNTAdient plc | 1,3 mld | 28,5 | 2,7 % | 0,3 % | −1,0 % | −12 % / −47 % |
| DCHDauch Corporation | 1,1 mld | — | -15,2 % | -2,0 % | −4,7 % | −27 % / −31 % |
| SMPStandard Motor Products, Inc. | 1,0 mld | 15,1 | 9,9 % | 3,8 % | +22,4 % | +22 % / +28 % |
| AEVAAeva Technologies, Inc. | 661,5 mil | — | — | -150,1 % | +99,4 % | −15 % / +240 % |
| CPSCooper-Standard Holdings Inc. | 391,6 mil | — | — | -2,0 % | +0,4 % | −29 % / +24 % |
| HLLYHolley Inc. | 351,6 mil | 35,3 | 2,3 % | 1,7 % | +1,9 % | −32 % / −30 % |
| KNDIKandi Technologies Group, Inc. | 287,8 mil | — | -30,5 % | -107,4 % | −31,5 % | −63 % / −88 % |
| STRTStrattec Security Corp | 258,5 mil | 15,6 | 7,2 % | 2,9 % | +2,5 % | −14 % / +201 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MOD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 63,77 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 112,39 Randament total 14 % · Pe an 14 % | 168,81 Randament total 71 % · Pe an 71 % |
| 3 ani | 70,84 Randament total -28 % · Pe an -10 % | 139,60 Randament total 42 % · Pe an 12 % | 228,92 Randament total 132 % · Pe an 32 % |
| 5 ani | 78,69 Randament total -20 % · Pe an -4 % | 173,40 Randament total 76 % · Pe an 12 % | 310,43 Randament total 215 % · Pe an 26 % |
- P/E la ieșire± 34,90
- Marja netă± 24,43
- Creșterea anuală a veniturilor± 18,80
- Diluare anuală± 2,05
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Modine Manufacturing Company proiectează și fabrichează soluții de management termic pentru centre de date, climatizare comercială și vehicule. Compania se află într-o transformare către un profil de pur climate solutions, pe măsură ce cererea pentru centrele de date, alimentată de AI, crește accelerat și separarea segmentului Performance Technologies se apropie, cu vânzări anuale de 3,2 miliarde USD 1.
SWOT
Puncte tari
- Experiență de peste un secol în managementul termic și o gamă largă de tehnologii brevetate, care susțin soluții personalizate pentru clienți 1.
- Creșterea puternică a segmentului Data Centers și a comenzilor înregistrate, care au crescut sustenabil 13.
- Disciplina operațională bazată pe principiile 80/20, care a îmbunătățit marjele în ultimii ani 1.
Puncte slabe
- Marja brută a scăzut în primul trimestru al anului fiscal 2027, din cauza costurilor materialelor și a ineficiențelor de producție 2.
- Dependența de un număr redus de clienți mari, ceea ce face vânzările vulnerabile la pierderea unui client important 1.
- Datoria netă a crescut în primul trimestru al anului fiscal 2027, iar fluxul de numerar liber a fost negativ din cauza investițiilor în capacitate 3.
Oportunități
- Cererea pentru răcire în centrele de date ar putea continua să crească dacă investițiile în infrastructura AI se mențin 1.
- Separarea Performance Technologies și combinarea cu Gentherm ar putea concentra compania pe piețele cu cea mai mare creștere 12.
- Normele de eficiență energetică și eliminarea gazelor fluorurate ar putea crea cerere pentru echipamente HVAC noi 1.
Amenințări
- Penuria de componente și constrângerile furnizorilor pot întârzia livrările și afecta programul de producție 12.
- Incertitudinea privind politicile comerciale și tarifele poate crește costurile și reduce cererea 1.
- Presiunea prețurilor din partea clienților și a concurenților poate reduce marjele, dacă eficiența nu compensează 1.
Riscuri
- Penurie de componente pentru centre de dateridicat
Cererea depășește capacitatea furnizorilor, iar întârzierile pot afecta programul de producție și livrările din trimestrul întâi 12.
- Dependența de clienți mariridicat
Un număr redus de clienți reprezintă o parte importantă din vânzări, iar pierderea unui client major ar putea afecta rezultatele 1.
- Tarife și politici comercialemediu
Schimbările de tarife sau acordurile comerciale pot crește costurile și reduce cererea, iar incertitudinea privind rambursările persistă 1.
- Finalizarea tranzacției Genthermmediu
Tranzacția depinde de aprobările acționarilor și de alte condiții de închidere, iar costurile suplimentare estimate ar putea crește 2.
- Volatilitatea prețurilor materialelormediu
Creșterile prețurilor aluminiului, cuprului și oțelului pot afecta marjele, deoarece acoperirile au efect parțial 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru centrele de date rămâne puternică, segmentul ar putea continua să crească și să îmbunătățească profitabilitatea companiei.
- Separarea Performance Technologies ar putea lăsa compania concentrată pe climatizare, cu un profil de creștere mai ridicat.
- Comenzile record și backlogul în creștere ar putea susține rezultatele pe termen mediu, dacă aprovizionarea se stabilizează.
Ce ar strica teza
- Dacă penuriile de componente persistă, marjele din Data Centers ar putea rămâne sub presiune și livrările ar putea fi întârziate.
- Concentrarea vânzărilor la câțiva clienți mari ar putea expune compania la pierderi majore de venituri.
- Datoria netă în creștere și investițiile mari în capacitate ar putea limita fluxul de numerar liber în perioada următoare.
De urmărit
- Evoluția marjei brute în Data Centers și rezolvarea constrângerilor de aprovizionareQ2 2027
- Închiderea tranzacției cu Gentherm și actualizarea prognozei pentru anul fiscal 2027Q4 2026
- Ritmul de creștere al comenzilor și backlogului în Data Centers2027
- Impactul tarifelor și al politicilor comerciale asupra costurilor materialelornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Modine, fondată în Wisconsin în 1916, vinde soluții de încălzire, răcire și ventilație pentru piețele comerciale, industriale și HVAC&R, precum și schimbătoare de căldură pentru vehicule on- și off-highway 1. Clienții principali includ operatorii de centre de date, instituțiile medicale și școlare, producătorii de echipamente HVAC și producătorii de camioane și autobuze 1. În anul fiscal 2026, vânzările nete au crescut cu 23 la sută, până la 3,2 miliarde USD, în principal datorită segmentului Climate Solutions 1.
Structura pe grupe de produse s-a schimbat rapid: Data Centers a ajuns la 35 la sută din vânzările anului fiscal 2026, față de 25 la sută în anul precedent, în timp ce On-Highway Applications a scăzut de la 28 la 23 la sută 1. Compania operează pe patru continente și are aproximativ 13.200 de angajați 1. Clienții cei mai mari sunt concentrați: primii zece clienți reprezintă 49 la sută din vânzările nete 1.
În ianuarie 2026, Modine a convenit să separe segmentul Performance Technologies și să îl combine cu Gentherm printr-o tranzacție Reverse Morris Trust, pentru a deveni o companie pur orientată spre climatizare 12. Tranzacția este așteptată să se închidă până la sfârșitul anului calendaristic 2026, sub rezerva aprobării acționarilor Gentherm 2.
Segmente
Climate Solutions (înainte de separare)
Segmentul Climate Solutions a reprezentat 65 la sută din vânzările anului fiscal 2026 și a crescut cu 43 la sută în acel an, datorită produselor pentru centre de date și climatizare 1. Din 1 aprilie 2026 segmentul a fost împărțit în Data Centers și Commercial HVAC 1.
Piața în context
Cererea pentru centrele de date este stimulată de creșterea AI și a calculului de înaltă performanță, ceea ce generează nevoi mari de răcire 1. Piețele HVAC&R comerciale și rezidențiale sunt așteptate relativ stabile în anul fiscal 2027, iar cele de încălzire din America de Nord cresc moderat 1.
Piața vehiculelor comerciale și off-highway este slabă, ceea ce a afectat vânzările Performance Technologies 13. Tarifele comerciale și incertitudinea politicilor comerciale pot modifica costurile și cererea, deși Curtea Supremă a SUA a declarat invalide anumite tarife din 2025 1.
Tendințe
- Cerere crescută pentru centre de datevânt din spate
Creșterea AI și a calculului de înaltă performanță mărește cererea pentru soluții de răcire, iar Modine a extins capacitatea de producție 1.
- Constrângeri de aprovizionarevânt din față
Cererea pentru componente depășește capacitatea furnizorilor, iar penuriile afectează programul de producție și marjele din trimestrul întâi al anului fiscal 2027 12.
- Reglementări climatice și de eficiență energeticămixt
Normele mai stricte privind eficiența energetică și eliminarea gazelor fluorurate susțin cererea pentru produse noi, dar pot impune investiții suplimentare 1.
- Politici comerciale și tarifemixt
Tarifele și incertitudinea comercială pot crește costurile materialelor, deși anumite tarife au fost anulate, ceea ce aduce incertitudine privind rambursările 12.
Poziția concurențială
Modine concurează cu mulți producători de soluții de transfer termic și HVAC&R, unii fiind divizii ale unor companii mai mari 1. Concurenții cu fabrici în regiuni cu costuri mai mici de muncă și taxe mai mici pot câștiga cote de piață, iar consolidarea lanțului de furnizori poate aduce noi concurenți 1.
Clienții OEM HVAC&R se confruntă cu concurență internațională și mențin fabrici globale, ceea ce obligă Modine să investească în expansiune geografică 1. Furnizarea de sprijin în cercetare, proiectare și validare poate consolida relațiile cu clienții 1.
- GenthermTHRM
Partener în tranzacția Reverse Morris Trust, lider global în tehnologii de management termic; va deține aproximativ 40 la sută din entitatea combinată pe baza tranzacției anunțate 2.
- Divizii ale unor grupuri industriale mai mari
Modine menționează că mulți concurenți fac parte din companii mai mari, fără a le numi, ceea ce face dificilă o comparație directă a cotelor de piață 1.
- Producători internaționali cu costuri mai mici
Companiile din regiuni cu costuri reduse de muncă și taxe mai mici reprezintă o presiune competitivă crescândă, conform descrierii companiei 1.
- Furnizori integrați vertical
Consolidarea și integrarea verticală în lanțul de furnizori pot introduce concurenți noi sau restructurați în piețele Modine 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Gentherm (THRM) Shareholders Approve Modine Merger, Clear for October CloseYahoo Finance — News · 13 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 13 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 oct. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)13 oct. 2026
- Raport curent (amendament)07 oct. 2026Situații financiare și anexe
- Raport curent01 oct. 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 aug. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial30 iul. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / Modine Manufacturing Company · 27 mai 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Modine Manufacturing Company · 30 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Modine Manufacturing Company · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.