olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Dana Incorporated DAN

Motor Vehicle Parts & Accessories · SIC 3714 · Verticală: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)

23,72USD+0,64 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Dana Incorporated, cu sediul în Maumee, Ohio, furnizează sisteme de transmitere a puterii și soluții de gestionare a energiei pentru vehicule rutiere, de la axe și transmisii până la motoare și invertoare electrice. Compania își redefinește acum portofoliul: a vândut afacerea Off-Highway și negociază achiziția Mobility de la Eaton, cu vânzări de 2,01 miliarde USD în trimestrul al doilea din 2026.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Dana Incorporated (DAN) costa 23,72 USD (+0,64 % într-o zi), cu capitalizare 2,6 mld USD, P/E 2,4 pe un EPS diluat de 10,05 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,85 %, beta 1,55, interval pe 52 de săptămâni 19,47–38,93 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 2,0 mld USD (+3,9 % an/an), profit net de -5,0 mil USD (−118,5 % an/an), EPS diluat -0,05 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,6 mld USD
acțiuni la 17 iul. 2026
P/E (TTM)
2,4
EPS diluat TTM 10,05 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
42,37 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
1,85 %
DPS 12 luni 0,44
Beta (2 ani)
1,55
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
19,4738,93

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
30,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
22,65 – 31,36
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,12 · lățimea benzii 32,2 %
SMA 50 / 200
28,49 / 31,11
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,39 / -0,93
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−15,6 %−1,1 %−14,5 pp—
3 luni−15,3 %−0,5 %−14,9 pp—
6 luni−33,4 %+4,4 %−37,8 pp—
De la început de an−0,2 %+12,3 %−12,5 pp—
1 an+15,5 %+13,5 %+1,9 pp−12,2 %
3 ani+92,4 %+76,4 %+16,0 pp−3,9 %
5 ani+0,6 %+63,7 %−63,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−41,2 %
24 apr. 2026 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−69,7 %
14 ian. 2022 → 31 oct. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+0,1 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
2,0 mld USD
+3,9 % an/an
Profit net
-5,0 mil USD
−118,5 % an/an
EPS diluat
-0,05
−126,3 % an/an
netă / operațională
-0,2 % / 3,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,9 mld1,8 mld1,8 mld1,9 mld1,9 mld1,9 mld1,9 mld2,0 mld
Costul vânzărilor1,8 mld1,7 mld1,7 mld1,8 mld1,8 mld1,7 mld1,7 mld1,8 mld
Cheltuieli generale și de vânzare106,0 mil101,0 mil105,0 mil99,0 mil87,0 mil96,0 mil102,0 mil104,0 mil
Profit operațional-8,0 mil-117,0 mil8,0 mil16,0 mil53,0 mil62,0 mil19,0 mil76,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile38,0 mil41,0 mil39,0 mil44,0 mil47,0 mil51,0 mil22,0 mil21,0 mil
Profit înainte de impozit-41,0 mil-154,0 mil-29,0 mil-25,0 mil9,0 mil13,0 mil-4,0 mil59,0 mil
Impozit pe profit-18,0 mil44,0 mil-10,0 mil10,0 mil-2,0 mil55,0 mil14,0 mil54,0 mil
Profit net4,0 mil-80,0 mil25,0 mil27,0 mil83,0 mil-50,0 mil1,1 mld-5,0 mil
EPS diluat0,03-0,550,170,190,64-0,439,89-0,05
Flux de numerar operațional35,0 mil ≈302,0 mil-37,0 mil32,0 mil ≈111,0 mil ≈406,0 mil-195,0 mil109,0 mil ≈
Investiții (capex)37,0 mil ≈114,0 mil67,0 mil37,0 mil ≈49,0 mil ≈61,0 mil62,0 mil142,0 mil ≈
Dividende plătite14,0 mil ≈15,0 mil15,0 mil14,0 mil ≈13,0 mil ≈12,0 mil13,0 mil13,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni————182,0 mil ≈211,0 mil125,0 mil44,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 27 trimestre (min 2,7, mediană 15,4, max 142,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri8,1 mld8,6 mld7,1 mld8,9 mld10,2 mld7,6 mld7,7 mld7,5 mld
Venituri an/an+13,0 %+5,9 %−17,6 %+25,9 %+13,5 %−25,0 %+1,6 %−3,0 %
Profit net427,0 mil226,0 mil-31,0 mil197,0 mil-242,0 mil38,0 mil-57,0 mil85,0 mil
Profit net an/an+284,7 %−47,1 %−113,7 %indisponibil−222,8 %indisponibil−250,0 %indisponibil
EPS diluat2,911,56-0,211,35-1,690,26-0,390,64
EPS diluat an/an+309,9 %−46,4 %−113,5 %indisponibil−225,2 %indisponibil−250,0 %indisponibil
netă %5,2 %2,6 %-0,4 %2,2 %-2,4 %0,5 %-0,7 %1,1 %
Flux de numerar liber243,0 mil211,0 mil60,0 mil-211,0 mil209,0 mil49,0 mil138,0 mil298,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
469,0 mil USD
Datorie financiară
615,0 mil USD
Datorie netă
146,0 mil USD
Capitaluri proprii
899,0 mil USD
Active totale
7,8 mld USD
Datorie / capitaluri
0,68x
Lichiditate curentă
1,17x
ROE
7,4 %
ROA
1,1 %
Marja FCF
4,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
7,6 mld
2024
7,7 mld
2025
7,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
7,2 mld
2024
7,4 mld
2025
6,9 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
377,0 mil ≈
2024
378,0 mil ≈
2025
602,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
196,0 mil
2024
184,0 mil
2025
105,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
440,0 mil
2024
429,0 mil
2025
387,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-108,0 mil
2024
-176,0 mil
2025
139,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
152,0 mil
2024
158,0 mil
2025
181,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-246,0 mil
2024
-321,0 mil
2025
-32,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
7,0 mil
2024
31,0 mil
2025
53,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
38,0 mil
2024
-57,0 mil
2025
85,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,26
2024
-0,39
2025
0,64

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
144,4 mil
2024
145,2 mil
2025
133,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,40
2024
0,40
2025
0,40

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
529,0 mil
2024
494,0 mil
2025
469,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
1,4 mld
2024
890,0 mil
2025
987,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,7 mld
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
4,1 mld
2024
3,7 mld
2025
3,9 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
263,0 mil
2024
250,0 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 20 feb. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
100,0 mil
2024
80,0 mil
2025
71,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
7,9 mld
2024
7,5 mld
2025
7,8 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
22,0 mil
2024
8,0 mil
2025
615,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,6 mld
2024
2,6 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,1 mld
2024
5,9 mld
2025
6,9 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,6 mld
2024
1,4 mld
2025
899,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
476,0 mil
2024
450,0 mil
2025
512,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
427,0 mil
2024
312,0 mil
2025
214,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
49,0 mil ≈
2024
138,0 mil ≈
2025
298,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-528,0 mil
2024
-352,0 mil
2025
-222,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
160,0 mil
2024
-90,0 mil
2025
-371,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
58,0 mil
2024
58,0 mil
2025
54,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
650,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-9,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
1,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
115,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
9,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
14,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
1,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
71,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
15,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
11,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
5,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
43,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-331,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
1,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
431,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
314,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
117,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
10,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
58 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
55 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
65 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
47 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
2,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
2,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
42,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
10,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
21,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
24,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Risc

Altman Z
2,24
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 59 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

23,72 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
2,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
71,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
14,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 17 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2661derivat 181

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie23
  • Creștere0
  • Calitate59
  • Randamente100
  • Evaluare81

Interval de valoare estimat

Jos
73,23
USD pe acțiune
Mijloc
91,11
USD pe acțiune
Sus
117,56
USD pe acțiune
Preț: 23,72 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 284,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 74,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 26,15 – 197,26 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)26,15 – 37,87 (Mijloc 30,73)
    WACC 9,3 % · FCFF de pornire 235,4 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 72 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -16,6 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E120,31 – 197,26 (Mijloc 151,49)
    18 firme folosite · multiplul median 15,1x · quartile 12,0x – 19,6x
    ADNT, ALSN, ALV, APTV, ATMU, BWA, CAAS, DORM, GNTX, GTX, LCII, LEA, MGA, PATK, PHIN, SMP, STRT, VC
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului5,26 – 7,07 (Mijloc 6,03)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 59/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate11,9 %71 (față de colegi)15 %
Marja netă · Calitate14,6 %97 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate10,5 %0 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-9,6 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,5x0 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x57 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare2,4x100 (față de colegi)15 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare4,6 %57 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente24,0 %100 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente43,6 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie23/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate59/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare81/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Dana Incorporated (DAN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,5 mld USD în 2025; creștere an/an -3,0 %; marjă netă 14,6 %; ROE 71,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 73,23–117,56 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 91,11 USD, prețul de 23,72 USD lasă un potențial de 284,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 74,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 59/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 11,9 %
  • Marja netă: 14,6 %
  • P/E (TTM): 2,4x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 24,0 %
  • Rata de distribuire (FCF): 43,6 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: 10,5 %
  • CAGR venituri 3 ani: -9,6 %
  • Acoperirea dobânzilor: 1,5x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 34 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
2,4x
mediana verticalei 15,6x
sub mediană (−84,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 7,5x
P/S
0,3x
mediana verticalei 0,7x
sub mediană (−52,5 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−5,7 %)
ROE
71,4 %
mediana verticalei 8,2 %
peste mediană (+770,6 %)
Marja netă
14,6 %
mediana verticalei 2,2 %
peste mediană (+557,1 %)
Marja EBIT
2,7 %
mediana verticalei 4,7 %
sub mediană (−41,2 %)
Venituri an/an
-3,0 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−196,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,1x
Randament dividend
1,9 %
mediana verticalei 1,6 %
peste mediană (+14,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MGAMagna International Inc.18,4 mld22,46,9 %2,0 %−1,9 %+34 % / +22 %
BWABorgwarner Inc.10,1 mld21,58,2 %3,4 %+1,6 %+17 % / +50 %
ALSNAllison Transmission Holdings, Inc.9,9 mld17,429,7 %11,1 %−6,7 %+36 % / +125 %
ALVAutoliv, Inc.9,0 mld15,124,8 %5,6 %+4,1 %+7 % / +21 %
APTVAptiv PLC8,8 mld11,98,5 %4,6 %+3,5 %−44 % / −48 %
LEALear Corp5,7 mld10,411,6 %2,5 %−0,2 %+11 % / −11 %
MODModine Manufacturing Co5,2 mld41,311,4 %3,6 %+23,1 %−39 % / +100 %
GNTXGentex Corporation4,4 mld11,016,4 %15,5 %+9,6 %−9 % / −32 %
DORMDorman Products, Inc.4,2 mld21,213,3 %9,3 %+6,0 %+8 % / +98 %
ATMUAtmus Filtration Technologies Inc.3,9 mld18,355,8 %11,3 %+5,7 %−5 % / +119 %
GTXGarrett Motion Inc.3,6 mld10,1—10,0 %+3,1 %+20 % / +167 %
PATKPatrick Industries Inc2,7 mld20,113,0 %3,7 %+6,3 %−22 % / +55 %
PHINPhinia Inc.2,6 mld14,512,2 %5,2 %+2,4 %+33 % / +181 %
DANDana Incorporated2,6 mld2,471,4 %14,6 %−3,0 %+15 % / +92 %
LCIILci Industries2,5 mld12,115,0 %5,2 %+10,2 %−8 % / −4 %
VCVisteon Corp2,0 mld13,810,8 %4,1 %−2,5 %−22 % / −32 %
THRMGentherm Incorporated1,6 mld105,31,3 %0,6 %+2,9 %−13 % / −32 %
ADNTAdient plc1,3 mld28,52,7 %0,3 %−1,0 %−12 % / −47 %
DCHDauch Corporation1,1 mld—-15,2 %-2,0 %−4,7 %−27 % / −31 %
SMPStandard Motor Products, Inc.1,0 mld15,19,9 %3,8 %+22,4 %+22 % / +28 %
AEVAAeva Technologies, Inc.661,5 mil——-150,1 %+99,4 %−15 % / +240 %
CPSCooper-Standard Holdings Inc.391,6 mil——-2,0 %+0,4 %−29 % / +24 %
HLLYHolley Inc.351,6 mil35,32,3 %1,7 %+1,9 %−32 % / −30 %
KNDIKandi Technologies Group, Inc.287,8 mil—-30,5 %-107,4 %−31,5 %−63 % / −88 %
STRTStrattec Security Corp258,5 mil15,67,2 %2,9 %+2,5 %−14 % / +201 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DAN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
13,08
Randament total -43 % · Pe an -43 %
23,24
Randament total -0 % · Pe an -0 %
35,17
Randament total 50 % · Pe an 50 %
3 ani
10,39
Randament total -53 % · Pe an -22 %
20,97
Randament total -6 % · Pe an -2 %
35,17
Randament total 55 % · Pe an 16 %
5 ani
8,25
Randament total -60 % · Pe an -17 %
18,93
Randament total -12 % · Pe an -3 %
35,17
Randament total 59 % · Pe an 10 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 5,24
  • Marja netă± 3,67
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,31
  • Diluare anuală± 0,31

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Dana Incorporated, cu sediul în Maumee, Ohio, furnizează sisteme de transmitere a puterii și soluții de gestionare a energiei pentru vehicule rutiere, de la axe și transmisii până la motoare și invertoare electrice. Compania își redefinește acum portofoliul: a vândut afacerea Off-Highway și negociază achiziția Mobility de la Eaton, cu vânzări de 2,01 miliarde USD în trimestrul al doilea din 2026 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o bază tehnologică largă și poziții solide la mulți producători de vehicule rutiere, ceea ce îi permite să câștige contracte noi 1.
  • Programele de reducere a costurilor au îmbunătățit marjele, iar în trimestrul al doilea din 2026 compania a raportat o creștere clară a EBITDA ajustat 3.
  • Vânzările diversificate geografic și pe segmente reduc riscul unei scăderi a unui singur piață 1.

Puncte slabe

  • Dependența de câțiva clienți mari, în special de Ford și Stellantis, face ca pierderea unui contract să afecteze semnificativ rezultatele 1.
  • Compania se bazează pe furnizori unici pentru unele materii prime, ceea ce poate duce la întârzieri în producție 1.
  • Vânzările din segmentul comercial au scăzut în ultimii ani, o slăbiciune care ar putea persista dacă producția de camioane rămâne sub presiune 1.

Oportunități

  • Tranzacția Mobility cu Eaton ar putea extinde portofoliul de electrificare și crea un lider mai diversificat în propulsie 23.
  • Programul de răscumpărare a acțiunilor, relansat în 2026, poate returna capital acționarilor dacă fluxul de numerar se îmbunătățește 3.
  • Afacerea de piese de schimb poate crește vânzările, mai ales pe piețele cu parc auto vechi 1.

Amenințări

  • Tarifele comerciale și modificările politicii comerciale pot crește costurile și pot afecta cererea în SUA și în străinătate 1.
  • Întârzierea adoptării vehiculelor electrice ar putea reduce cererea pentru produsele de electrificare dezvoltate de Dana 1.
  • Reglementările privind emisiile și economia de combustibil pot schimba planurile de producție ale clienților și pot crește costurile 1.

Riscuri

  • Dependența de clienții mariridicat

    Pierderea sau reducerea volumelor la un client important ar putea afecta sever veniturile și profitabilitatea, iar compania recunoaște că nu există garanția recuperării rapide a acestor volume 1.

  • Tranzacția Mobilityridicat

    Tranzacția cu Eaton este supusă aprobării acționarilor și autorităților de reglementare și ar putea fi mai costisitoare sau mai întârziată decât se estimează 23.

  • Tarife și politică comercialămediu

    Schimbările tarifare pot duce la costuri suplimentare și la presiuni asupra prețurilor, iar impactul final rămâne greu de anticipat 1.

  • Expunerea valutarămediu

    Fluctuațiile monedelor străine pot afecta rezultatele raportate în dolari, deoarece o parte semnificativă a vânzărilor vine din afara SUA 1.

  • Economia Argentineiscăzut

    Inflația și devalorizarea monedei din Argentina limitează operațiunile locale și pot afecta valoarea activelor, deși expunerea este relativ mică 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă marjele rămân ridicate și cererea din segmentul comercial se îmbunătățește, compania ar putea depăși ghidajul revizuit pentru 2026 3.
  • Tranzacția Mobility ar putea crea un lider mai diversificat în propulsie și ar putea accelera obiectivele strategice ale companiei 3.
  • Programul de răscumpărare a acțiunilor și datoria redusă după vânzarea afacerii Off-Highway ar putea susține returnarea de capital acționarilor 13.

Ce ar strica teza

  • Dacă producția de camioane rămâne în scădere, segmentul comercial ar putea continua să slăbească și să afecteze vânzările 1.
  • Dependența de Ford și Stellantis expune compania la riscuri majore dacă aceste relații se schimbă 1.
  • Integrarea afacerii Mobility ar putea fi mai dificilă decât se anticipează, ceea ce ar putea reduce beneficiile estimate 2.

De urmărit

  • Finalizarea tranzacției Mobility cu Eaton și aprobarea acționarilorQ1 2027
  • Evoluția marjei EBITDA ajustate și realizarea ghidajului revizuit2026
  • Ritmul programului de răscumpărare a acțiunilor și al economiilor de costuri2026
  • Impactul tarifelor comerciale asupra costurilor și al prețurilornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Dana este un furnizor global de tehnologie pentru aproape fiecare mare producător de vehicule rutiere, ceea ce include axe, transmisii, sisteme de etanșare și termice, precum și produse de electrificare, cum ar fi motoare, invertoare și controlere 1. În 2025 compania a raportat vânzări consolidate de 7.500 milioane USD și a avut aproximativ 26.900 de angajați în 24 de țări 1. Potrivit raportului anual, vânzările din afara SUA au reprezentat 43% din total 1.

Compania a aliniat organizația pe două segmente operaționale: Light Vehicle Drive Systems, pentru autoturisme, SUV-uri și camionete, și Commercial Vehicle Drive and Motion Systems, pentru camioane medii și grele și autobuze 1. Dana a vândut afacerea Off-Highway, care deservea vehicule pentru construcții, minerit și agricultură, tranzacția încheindu-se la 1 ianuarie 2026 1.

Clienții sunt concentrați: Ford a reprezentat aproximativ 32% din vânzările din 2025, iar Stellantis aproximativ 13%, în timp ce primii zece clienți au cumulat aproximativ 76% din vânzări 1. Această dependență face ca pierderea unui client major să aibă un efect semnificativ asupra rezultatelor 1.

Segmente

Light Vehicle Drive Systems

Segmentul Light Vehicle deservește producătorii de autoturisme, SUV-uri, camionete și vehicule sport și a generat 5.217 milioane USD în 2025, adică 70% din vânzări 1. Pentru acest segment, conținutul Dana este mai mare la vehiculele cu tracțiune integrală și la cele hibride și electrice 1.

Commercial Vehicle Drive and Motion Systems

Segmentul Commercial Vehicle a realizat 2.283 milioane USD în 2025, adică 30% din vânzări, și se concentrează pe transmisii pentru camioane medii și grele și autobuze 1. Producția de camioane Class-8 din America de Nord a scăzut cu 23% în 2025, iar prognoza pentru 2026 indică o nouă deteriorare a acestei categorii 1.

Piața în context

Piața de vehicule ușoare a fost în 2025 relativ stabilă, cu îmbunătățiri marginale în majoritatea regiunilor 1. Piața comercială este mai volatilă, fiind influențată de ciclurile de reînnoire a flotelor și de finanțare 1.

În trimestrul al doilea din 2026 cererea a crescut în majoritatea segmentelor, iar Dana a revizuit în sus ghidajul pentru anul, cu vânzări între 7,65 și 7,85 miliarde USD și EBITDA ajustat între 800 și 850 milioane USD 3. Revizuirea reflectă condiții de piață mai bune și cererea favorabilă din segmentul comercial 3.

Tendințe

  • Întârzierea adoptării vehiculelor electricevânt din față

    Compania a redus cheltuielile de inginerie pentru a se alinia la întârzierea adoptării vehiculelor electrice, ceea ce înseamnă că investițiile în electrificare ar putea avea un calendar mai lent 1.

  • Reducerea costurilor și recuperarea marjelorvânt din spate

    Programul de economii anualizate și acțiunile de prețuri au susținut creșterea marjei EBITDA ajustate în al doilea trimestru din 2026 3. Dacă aceste economii se vor menține, ar putea sprijini profitabilitatea 1.

  • Tarifele comerciale și incertitudinea politiciivânt din față

    Tarifele impuse pe importuri pot crește costurile de producție și pot presa prețurile, iar cadrul tarifar rămâne neclar după decizia Curții Supreme din februarie 2026 1. Compania spune că nu poate prevedea întotdeauna impactul 1.

  • Redresarea cererii pe piețele finalemixt

    Creșterea cererii în al doilea trimestru din 2026 și condițiile favorabile din segmentul comercial sugerează o redresare a pieței, ceea ce ar putea sprijini vânzările 3.

Poziția concurențială

Dana concurează cu furnizori independenți și distribuitori, precum și cu divizii interne ale producătorilor auto 1. Compania se diferențiază prin eficiență, performanță, fiabilitate și inovație de produs 1.

Concurența diferă pe segment: în vehiculele ușoare apar furnizori mari de componente și sisteme, iar în cel comercial se adaugă producători specializați în transmisii și motoare 1. Diversitatea concurenților limitează puterea de negociere a Dana în unele categorii de produse 1.

  • BorgWarnerBWA

    Concurent în ambele segmente, cu transmisii și sisteme de propulsie 1.

  • Magna InternationalMGA

    Furnizor global de componente auto care apare printre principalii concurenți în segmentul vehiculelor ușoare 1.

  • Allison TransmissionALSN

    Concurent în segmentul comercial și cumpărător al afacerii Off-Highway a Dana 1.

  • CumminsCMI

    Concurent în segmentul comercial, cu sisteme de propulsie pentru camioane 1.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

  • Raport curent28 oct. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial06 aug. 2026
  • Raport curent06 aug. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent10 iul. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
  • Raport curent11 iun. 2026
    Acord material · Situații financiare și anexe
  • Raport curent11 iun. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent15 mai 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent29 apr. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Dana Incorporated · 27 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Dana Incorporated · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Dana Incorporated · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.