olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Autoliv, Inc. ALV
Motor Vehicle Parts & Accessories · SIC 3714 · Verticală: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)
Autoliv este lider mondial în sisteme de siguranță pasivă pentru automobile, cu airbaguri, centuri de siguranță și volane. Compania are o cotă estimată de circa 44% din piața globală, iar în 2025 vânzările au ajuns la circa 10,8 miliarde de dolari. Ritmul vânzărilor din 2026 este influențat de volatilitatea producției auto, de tarife și de costurile materiilor prime.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Autoliv, Inc. (ALV) costa 124,03 USD (−1,31 % într-o zi), cu capitalizare 8,9 mld USD, P/E 14,9 pe un EPS diluat de 8,34 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,81 %, beta 0,93, interval pe 52 de săptămâni 100,34–131,69 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,7 mld USD (−0,5 % an/an), profit net de 155,0 mil USD (−11,4 % an/an), EPS diluat 2,13 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 62,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 109,09 – 124,52
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 13,2 %
- SMA 50 / 200
- 117,07 / 118,15
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,81 / 0,70
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,7 % | −5,9 % | +15,7 pp | — |
| 3 luni | +2,9 % | −4,6 % | +7,5 pp | — |
| 6 luni | +2,5 % | +0,2 % | +2,3 pp | — |
| De la început de an | +4,5 % | +7,4 % | −2,9 pp | — |
| 1 an | +2,2 % | +8,2 % | −6,0 pp | −16,6 % |
| 3 ani | +27,7 % | +68,4 % | −40,7 pp | −5,5 % |
| 5 ani | +22,4 % | +56,5 % | −34,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,8 mld | 2,8 mld | 2,8 mld | 2,7 mld |
| Costul vânzărilor | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,2 mld |
| Profit brut | 550,0 mil | 478,0 mil | 501,0 mil | 522,0 mil | 572,0 mil | 526,0 mil | 509,0 mil | 496,0 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 73,0 mil | 95,0 mil | 107,0 mil | 117,0 mil | 94,0 mil | 120,0 mil | 122,0 mil | 99,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 131,0 mil | 145,0 mil | 145,0 mil | 137,0 mil | 144,0 mil | 161,0 mil | 138,0 mil | 138,0 mil |
| Profit operațional | 353,0 mil | 254,0 mil | 247,0 mil | 267,0 mil | 319,0 mil | 237,0 mil | 192,0 mil | 254,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 98,0 mil | 95,0 mil | 100,0 mil ≈ | 104,0 mil ≈ | 108,0 mil | 107,0 mil | 115,0 mil ≈ | 106,0 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 27,0 mil | 25,0 mil | 27,0 mil | 25,0 mil | 26,0 mil | 26,0 mil | 26,0 mil | 23,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 321,0 mil | 233,0 mil | 221,0 mil | 240,0 mil | 293,0 mil | 202,0 mil | 154,0 mil | 230,0 mil |
| Impozit pe profit | 78,0 mil | 65,0 mil | 53,0 mil | 65,0 mil | 67,0 mil | 60,0 mil | 53,0 mil | 75,0 mil |
| Profit net | 243,0 mil | 167,0 mil | 167,0 mil | 175,0 mil | 226,0 mil | 141,0 mil | 100,0 mil | 155,0 mil |
| EPS diluat | 3,08 ≈ | 2,14 | 2,16 | 2,28 | 2,98 ≈ | 1,88 | 1,35 | 2,13 |
| Flux de numerar operațional | 420,0 mil | 77,0 mil | 278,0 mil ≈ | 258,0 mil ≈ | 544,0 mil | -76,0 mil | 435,0 mil ≈ | 239,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 139,0 mil | 102,0 mil | 115,0 mil | 106,0 mil | 118,0 mil | 85,0 mil | 95,0 mil | 115,0 mil |
| Dividende plătite | 55,0 mil | 54,0 mil | 54,0 mil ≈ | 65,0 mil ≈ | 65,0 mil | 65,0 mil | 65,0 mil ≈ | 62,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 48 din propriul istoric de 40 trimestre (min 9,4, mediană 15,3, max 43,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,7 mld | 8,5 mld | 7,4 mld | 8,2 mld | 8,8 mld | 10,5 mld | 10,4 mld | 10,8 mld |
| Venituri an/an | +6,7 % | −1,5 % | −12,9 % | +10,5 % | +7,4 % | +18,5 % | −0,8 % | +4,1 % |
| Profit net | 190,4 mil | 462,0 mil | 187,0 mil | 435,0 mil | 423,0 mil | 488,0 mil | 646,0 mil | 735,0 mil |
| Profit net an/an | −55,4 % | +142,6 % | −59,5 % | +132,6 % | −2,8 % | +15,4 % | +32,4 % | +13,8 % |
| EPS diluat | 2,18 | 5,29 | 2,14 | 4,96 | 4,85 | 5,72 | 8,04 | 9,55 |
| EPS diluat an/an | −55,2 % | +142,7 % | −59,5 % | +131,8 % | −2,2 % | +17,9 % | +40,6 % | +18,8 % |
| netă % | 2,2 % | 5,4 % | 2,5 % | 5,3 % | 4,8 % | 4,7 % | 6,2 % | 6,8 % |
| Flux de numerar liber | 30,6 mil | 158,0 mil | 505,0 mil | 296,0 mil | 128,0 mil | 409,0 mil | 480,0 mil | 716,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 604,0 mil USD
- Datorie financiară
- 2,2 mld USD
- Datorie netă
- 1,5 mld USD
- Capitaluri proprii
- 2,6 mld USD
- Active totale
- 8,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,83x
- Lichiditate curentă
- 1,05x
- ROE
- 30,2 %
- ROA
- 8,9 %
- Marja FCF
- 6,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,4 mld | 8,2 mld | 8,8 mld | 10,5 mld | 10,4 mld | 10,8 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 6,2 mld | 6,7 mld | 7,4 mld | 8,7 mld | 8,5 mld | 8,7 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 376,0 mil | 391,0 mil | 390,0 mil | 425,0 mil | 398,0 mil | 413,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 389,0 mil | 432,0 mil | 440,0 mil | 500,0 mil | 530,0 mil | 571,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 382,0 mil | 675,0 mil | 659,0 mil | 690,0 mil | 979,0 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 371,0 mil | 394,0 mil | 363,0 mil | 378,0 mil | 387,0 mil | 407,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 753,0 mil ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,0 mld ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 73,0 mil | 60,0 mil | 60,0 mil | 93,0 mil | 108,0 mil | 103,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 291,0 mil | 614,0 mil | 603,0 mil | 612,0 mil | 875,0 mil | 986,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 103,0 mil | 177,0 mil | 178,0 mil | 123,0 mil | 227,0 mil | 250,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit net | 187,0 mil | 435,0 mil | 423,0 mil | 488,0 mil | 646,0 mil | 735,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,14 | 4,96 | 4,85 | 5,72 | 8,04 | 9,55 | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 87,5 mil | 87,7 mil | 87,2 mil | 85,2 mil | 80,4 mil | 76,9 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 1,88 | 2,58 | 2,66 | 2,74 | 3,12 | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 500,0 mil
- 2024
- 530,0 mil
- 2025
- 571,0 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
- 2023
- 85,2 mil
- 2024
- 80,4 mil
- 2025
- 76,9 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,2 mld | 969,0 mil | 594,0 mil | 498,0 mil | 330,0 mil | 604,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 2,2 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 798,0 mil | 777,0 mil | 969,0 mil | 1,0 mld | 921,0 mil | 992,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Active curente | 4,3 mld | 3,7 mld | 3,7 mld | 4,0 mld | 3,5 mld | 4,1 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 14,0 mil | 8,0 mil | 7,0 mil | 7,0 mil | 7,0 mil | 7,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Active totale | 8,2 mld | 7,5 mld | 7,7 mld | 8,3 mld | 7,8 mld | 8,6 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 302,0 mil | 346,0 mil | 711,0 mil | 538,0 mil | 387,0 mil | 419,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,1 mld | 1,7 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,1 mld | 2,8 mld | 3,6 mld | 4,0 mld | 3,6 mld | 3,9 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,4 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
- 2023
- 7,0 mil
- 2024
- 7,0 mil
- 2025
- 7,0 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 849,0 mil | 754,0 mil | 713,0 mil | 982,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 344,0 mil | 458,0 mil | 585,0 mil | 573,0 mil | 579,0 mil | 441,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 505,0 mil ≈ | 296,0 mil ≈ | 128,0 mil ≈ | 409,0 mil ≈ | 480,0 mil ≈ | 716,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -340,0 mil | -454,0 mil | -485,0 mil | -569,0 mil | -563,0 mil | -423,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 160,0 mil | -469,0 mil | -531,0 mil | -490,0 mil | -680,0 mil | -369,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 54,0 mil | 165,0 mil | 224,0 mil | 225,0 mil | 219,0 mil | 238,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -569,0 mil
- 2024
- -563,0 mil
- 2025
- -423,0 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
- 2023
- -490,0 mil
- 2024
- -680,0 mil
- 2025
- -369,0 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 70 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate87
- Creștere79
- Bilanț și datorie57
- Randamente65
- Evaluare62
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 41,00 – 257,69 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)148,85 – 257,69 (Mijloc 189,52)WACC 8,4 % · FCFF de pornire 800,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -8,5 %
- Colegi: EV/EBITDA92,31 – 176,53 (Mijloc 122,54)15 firme folosite · multiplul median 7,3x · quartile 5,8x – 10,0xAPTV, ATMU, BWA, CAAS, CPS, DCH, DORM, GNTX, LCII, LEA, MOD, PATK, PHIN, SMP, THRM
- Colegi: P/E91,44 – 157,93 (Mijloc 117,34)19 firme folosite · multiplul median 14,1x · quartile 11,0x – 18,9xADNT, ALSN, APTV, ATMU, BWA, CAAS, DAN, DORM, GNTX, GTX, HLLY, LCII, LEA, MGA, PATK, PHIN, SMP, STRT, VC
- Dividende actualizate (DDM)41,00 – 55,14 (Mijloc 47,03)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 70/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 16,6 % | 81 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 5,6 % | 82 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 117,2 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 6,9 % | 58 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 25,3 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,2x | 47 (față de colegi) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 9,9x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 19 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 14,9x | 48 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 7,4x | 47 (față de colegi) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 8,2 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,9 % | 41 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 35,3 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie57/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere79/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate87/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente65/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare62/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
AUTOLIV, INC. (ALV). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 10,8 mld USD în 2025; creștere an/an 4,1 %; marjă netă 5,6 %; ROE 24,8 %; datorie netă/EBITDA 1,2x.
Intervalul de valoare estimat este 91,87–167,23 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 119,94 USD, prețul de 124,03 USD lasă un potențial de -3,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -3,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 70/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 16,6 %
- Marja netă: 5,6 %
- Conversia profitului în FCF: 117,2 %
- CAGR EPS 3 ani: 25,3 %
- Acoperirea dobânzilor: 9,9x
- Randament FCF: 8,2 %
- Rata de distribuire (FCF): 35,3 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,0x
Față de mediana verticalei
Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 34 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MGAMagna International Inc. | 17,6 mld | 21,4 | 6,9 % | 2,0 % | −1,9 % | +29 % / +17 % |
| ALSNAllison Transmission Holdings, Inc. | 9,6 mld | 16,8 | 29,7 % | 11,1 % | −6,7 % | +31 % / +118 % |
| BWABorgwarner Inc. | 9,5 mld | 20,2 | 8,2 % | 3,4 % | +1,6 % | +10 % / +41 % |
| ALVAutoliv, Inc. | 8,9 mld | 14,9 | 24,8 % | 5,6 % | +4,1 % | +2 % / +28 % |
| APTVAptiv PLC | 8,3 mld | 11,3 | 8,5 % | 4,6 % | +3,5 % | −47 % / −51 % |
| LEALear Corp | 5,5 mld | 10,0 | 11,6 % | 2,5 % | −0,2 % | +6 % / −15 % |
| MODModine Manufacturing Co | 4,9 mld | 38,3 | 11,4 % | 3,6 % | +23,1 % | −44 % / +86 % |
| GNTXGentex Corporation | 4,3 mld | 10,7 | 16,4 % | 15,5 % | +9,6 % | −11 % / −34 % |
| DORMDorman Products, Inc. | 4,1 mld | 20,8 | 13,3 % | 9,3 % | +6,0 % | +5 % / +94 % |
| ATMUAtmus Filtration Technologies Inc. | 3,8 mld | 17,6 | 55,8 % | 11,3 % | +5,7 % | −9 % / +111 % |
| GTXGarrett Motion Inc. | 3,6 mld | 9,9 | — | 10,0 % | +3,1 % | +17 % / +162 % |
| PATKPatrick Industries, Inc. | 2,7 mld | 21,6 | 11,5 % | 3,4 % | +6,3 % | −23 % / +52 % |
| LCIILci Industries | 2,5 mld | 12,7 | 14,1 % | 5,0 % | +10,2 % | −10 % / −6 % |
| PHINPhinia Inc. | 2,5 mld | 13,9 | 12,2 % | 5,2 % | +2,4 % | +28 % / +171 % |
| DANDana Incorporated | 2,2 mld | 2,3 | 74,5 % | 13,5 % | −3,0 % | −1 % / +69 % |
| VCVisteon Corp | 1,9 mld | 13,4 | 10,8 % | 4,1 % | −2,5 % | −25 % / −35 % |
| THRMGentherm Incorporated | 1,6 mld | 100,3 | 1,3 % | 0,6 % | +2,9 % | −17 % / −35 % |
| ADNTAdient plc | 1,3 mld | 28,3 | 2,7 % | 0,3 % | −1,0 % | −12 % / −47 % |
| DCHDauch Corporation | 1,1 mld | — | -15,2 % | -2,0 % | −4,7 % | −33 % / −36 % |
| SMPStandard Motor Products, Inc. | 1,0 mld | 14,9 | 9,9 % | 3,8 % | +22,4 % | +21 % / +27 % |
| AEVAAeva Technologies, Inc. | 640,6 mil | — | — | -150,1 % | +99,4 % | −18 % / +229 % |
| CPSCooper-Standard Holdings Inc. | 317,2 mil | — | — | -2,5 % | +0,4 % | −43 % / +1 % |
| KNDIKandi Technologies Group, Inc. | 274,6 mil | — | -30,5 % | -107,4 % | −31,5 % | −65 % / −88 % |
| HLLYHolley Inc. | 260,3 mil | 14,1 | 4,2 % | 3,1 % | +1,9 % | −50 % / −48 % |
| STRTStrattec Security Corp | 243,5 mil | 14,7 | 7,2 % | 2,9 % | +2,5 % | −19 % / +183 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 77,75 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 137,30 Randament total 14 % · Pe an 14 % | 206,60 Randament total 70 % · Pe an 70 % |
| 3 ani | 79,21 Randament total -29 % · Pe an -11 % | 157,03 Randament total 37 % · Pe an 11 % | 258,90 Randament total 121 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 80,70 Randament total -23 % · Pe an -5 % | 179,60 Randament total 63 % · Pe an 10 % | 324,45 Randament total 185 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 39,26
- Marja netă± 27,48
- Creșterea anuală a veniturilor± 22,04
- Diluare anuală± 2,31
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Autoliv este lider mondial în sisteme de siguranță pasivă pentru automobile, cu airbaguri, centuri de siguranță și volane. Compania are o cotă estimată de circa 44% din piața globală, iar în 2025 vânzările au ajuns la circa 10,8 miliarde de dolari 1. Ritmul vânzărilor din 2026 este influențat de volatilitatea producției auto, de tarife și de costurile materiilor prime 23.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider de piață recunoscut în siguranța pasivă, cu o cotă globală ridicată și o prezență industrială extinsă pe mai multe continente 1.
- Recorduri de calitate și un sistem de management al calității bine documentat, care susțin relațiile cu marii producători auto 1.
- Generare solidă de numerar operațional, ceea ce permite returnarea capitalului către acționari prin dividende și răscumpărări 23.
Puncte slabe
- Dependența de volumele producției auto, care este ciclică și poate scădea rapid în anumite regiuni 1.
- Expunerea la costurile materiilor prime și ale forței de muncă, care pot presa marjele dacă recuperările de la clienți sunt parțiale 13.
- Concentrarea mare pe un singur segment reportabil, ceea ce face ca diversificarea să depindă de succesul unor divizii noi încă în dezvoltare 1.
Oportunități
- Creșterea conținutului de siguranță pe vehicul în piețele cu venituri medii și mici, unde există încă un potențial mare de montare de airbaguri și centuri avansate 1.
- Extinderea parteneriatelor cu producătorii chinezi și indieni, unde compania a raportat creșteri semnificative ale vânzărilor 12.
- Dezvoltarea soluțiilor pentru vehicule autonome și electrice, care ar putea cere sisteme pasive noi și mai avansate 1.
Amenințări
- Presiuni tarifare și restricții comerciale care pot modifica costurile și relațiile cu clienții 12.
- Concurența din partea grupurilor mari și a furnizorilor integrați vertical, care pot avea avantaje de preț 1.
- Riscul de rechemări și de răspundere pentru produs, care poate genera costuri peste nivelul asigurărilor 1.
Riscuri
- Ciclicitatea producției autoridicat
Vânzările depind direct de producția globală de vehicule ușoare, iar o scădere regională semnificativă ar putea afecta rezultatele și situația financiară 1.
- Răspundere pentru produs și rechemăriridicat
Defectele sau rechemările pot genera costuri nerecuperate de asigurări, cu impact asupra marjelor și reputației 1.
- Presiuni de preț din partea cliențilormediu
Clienții pot cere reduceri de preț și renegocieri frecvente, ceea ce ar putea reduce marjele pe termen lung 1.
- Volatilitatea comenzilor cliențilorscăzut
Modificările de ultim moment ale programelor de livrare pot afecta eficiența producției și profitabilitatea 23.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția de lider mondial și o cotă de piață stabilă ar putea susține creșterea veniturilor peste ritmul producției auto, dacă conținutul de siguranță pe vehicul continuă să crească 1.
- Generarea solidă de numerar și programul de răscumpărări ar putea sprijini valoarea pentru acționari, dacă rezultatele operaționale rămân stabile 23.
- Creșterea rapidă în India și China ar putea compensa slăbiciunile din regiunile mature, mai ales dacă noile lansări de modele se mențin 12.
Ce ar strica teza
- Dacă producția auto scade mai mult decât s-a estimat, veniturile și marjele ar putea fi afectate semnificativ 13.
- Creșterea costurilor cu materiile prime și cu forța de muncă ar putea reduce marja operațională dacă recuperările de la clienți rămân parțiale 23.
- Concurența din partea furnizorilor integrați vertical și a grupurilor mari ar putea limita creșterea cotei de piață 1.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului IV și confirmarea ghidajului privind marja operațională ajustatăQ4 2026
- Evoluția costurilor materiilor prime și gradul de recuperare de la clienți2027
- Ritmul comenzilor de la producătorii chinezi și evoluția vânzărilor în India2027
- Prezentarea investitorilor la Shanghai, cu noi obiective financiare pe termen mediu2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Autoliv, Inc. este o societate din Delaware cu sediul principal în Stockholm, Suedia, care funcționează ca societate holding și deține două filiale principale, Autoliv AB și Autoliv ASP, Inc. 1. Compania dezvoltă, produce și furnizează sisteme de siguranță pasivă, inclusiv module pentru airbaguri frontale și laterale, protecție pentru pietoni, volane, sisteme de inflatoare, întrerupătoare de baterie și centuri de siguranță 1. Prin Mobility Safety Solutions, Autoliv extinde oferta spre vehicule comerciale, întrerupătoare pentru baterii și echipamente de protecție pentru motocicliști 1.
Compania are 62 de facilități de producție în 23 de țări, iar clienții săi includ cei mai mari producători auto din lume 1. Modelul de livrare « just-in-time » impune prezența unor centre de asamblare aproape de clienți, ceea ce face ca flexibilitatea capacității să fie un avantaj competitiv 1. Calitatea este un element central al strategiei, prin inițiativa Q5 și un sistem de « defense lines » menit să prevină defectele și rechemările 1.
Segmente
Mobility Safety Solutions
Această divizie extinde oferta către sisteme pentru vehicule comerciale, întrerupătoare de baterie și soluții pentru motocicliști și bicicliști 1. Conducerea o descrie ca fiind în stadiu de dezvoltare, cu cerere greu de estimat, ceea ce face ca rezultatele ei să fie încă incerte 1.
Piața în context
Piața pasivă de siguranță este determinată de producția de vehicule ușoare și de conținutul de siguranță pe vehicul 1. Potrivit companiei, piața ar putea crește de la circa 24 de miliarde de dolari în 2025 la aproape 26 de miliarde în următorii trei ani, pe baza unor estimări interne și a prognozei macroeconomice 1. Cota globală estimată a Autoliv este de circa 44%, iar în centuri de siguranță de circa 45% 1.
Producția globală de vehicule ușoare a crescut cu circa 3,9% în 2025, dar creșterea este concentrată în regiuni cu conținut de siguranță mai mic, ceea ce diluează conținutul mediu global pe vehicul 13. Pentru 2026, prognoza din raportul trimestrial indică o scădere a producției cu circa 2% 3.
Tendințe
- Reglementări și teste de siguranță mai strictevânt din spate
Cerințele Euro NCAP, China NCAP și alte reglementări determină producătorii să montez mai multe airbaguri și centuri avansate, ceea ce ar putea susține conținutul de siguranță pe vehicul 1.
- Tarife și costuri de materii primevânt din față
Tarifele și restricțiile comerciale pot afecta costurile și capacitatea de recuperare de la clienți, iar în 2026 costurile materiilor prime ar putea reduce marjele dacă recuperările sunt mai mici 23.
- Trecerea la vehicule electrice și autonomemixt
Vânzările pentru vehicule electrice (fără PHEV) au fost estimate la circa 1,7 miliarde de dolari în 2025, iar tendința către vehicule autonome ar putea crea habitaclii mai spațioase care cer sisteme pasive mai avansate 1.
Poziția concurențială
Autoliv este liderul clar al pieței de componente și sisteme pasive de siguranță, cu o cotă globală estimată de circa 44% 1. Concurența vine de la grupuri mari precum ZF AG și Joyson Safety Systems, iar în Japonia, Coreea de Sud și China există furnizori locali strâns legați de producătorii auto 1.
Competitorii pot avea statut preferențial prin relații sau participații cu anumiți clienți, iar producătorii integrați vertical, precum BYD, își produc în mare parte componentele intern 1. Autoliv își menține poziția prin inovație, calitate și o prezență globală extinsă 1.
- ZF Friedrichshafen AG
Furnizor global important de tehnologie pentru transmisie și șasiu, activ și în tehnologii de siguranță pasivă 1.
- Joyson Safety Systems
Filială a Ningbo Joyson Electronic Corp., rezultată din fuziunea dintre Key Safety Systems și Takata 1.
- BYD Auto
Producător auto cu integrare verticală ridicată, care își furnizează parțial sistemele de siguranță prin filiala FinDreams Technology 1.
- Furnizori locali din Japonia și Coreea de Sud
Companii precum Tokai Rika, Toyoda Gosei și Mobis, strâns legate de producătorii auto din regiunea lor 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial23 oct. 2026
- Raport curent23 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial17 iul. 2026
- Raport curent17 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 iun. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mai 2026Costuri de restructurare · Depreciere materială · Vot al acționarilor · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial17 apr. 2026
- Raport curent17 apr. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)25 mar. 2026
- Raport curent11 mar. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Autoliv, Inc. · 19 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Autoliv, Inc. · 23 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Autoliv, Inc. · 23 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.