olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Aramark ARMK

Retail-Eating Places · SIC 5812 · Verticală: Retail-Eating Places (SIC 5812)

50,30USD−3,88 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Aramark este unul dintre cei mai mari furnizori globali de servicii de alimentație și facilități, cu clienți în educație, sănătate, business și industrie, sport și corecțiuni. Cu venituri de 18,5 miliarde USD în anul fiscal 2025 și o creștere organică accelerată în 2026, compania ocupă o poziție importantă, iar expansiunea sa în serviciile pentru centrele de date AI, sub numele Aramark Nexus, atrage atenție.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Aramark (ARMK) costa 50,30 USD (−3,88 % într-o zi), cu capitalizare 13,3 mld USD, P/E 35,3 pe un EPS diluat de 1,43 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,92 %, beta 0,82, interval pe 52 de săptămâni 36,04–62,39 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 5,1 mld USD (+9,3 % an/an), profit net de 97,7 mil USD (+36,0 % an/an), EPS diluat 0,36 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
13,3 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
35,3
EPS diluat TTM 1,43 · TTM până la 03 iul. 2026
E/P (TTM)
2,83 %
TTM până la 03 iul. 2026
Randament dividend
0,92 %
DPS 12 luni 0,47
Beta (2 ani)
0,82
Volatilitate (1 an) 27 %
Interval 52 săpt.
36,0462,39

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
31,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
51,57 – 57,34
sub banda inferioară · %B -0,22 · lățimea benzii 10,6 %
SMA 50 / 200
55,59 / 50,36
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,79 / -0,48
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−9,3 %−5,9 %−3,3 pp—
3 luni−10,7 %−4,6 %−6,1 pp—
6 luni+11,6 %+0,2 %+11,4 pp—
De la început de an+36,5 %+7,4 %+29,0 pp—
1 an+33,5 %+8,2 %+25,3 pp+2,5 %
3 ani+79,6 %+68,4 %+11,2 pp−17,5 %
5 ani+77,4 %+56,5 %+20,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,4 %
14 aug. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−28,0 %
26 nov. 2024 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+12,2 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 03 iul. 2026

Venituri
5,1 mld USD
+9,3 % an/an
Profit net
97,7 mil USD
+36,0 % an/an
EPS diluat
0,36
+33,3 % an/an
netă / operațională
1,9 % / 4,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri4,4 mld4,6 mld4,3 mld4,6 mld5,0 mld4,8 mld4,9 mld5,1 mld
Costul vânzărilor4,0 mld4,2 mld3,9 mld4,3 mld4,6 mld4,4 mld4,5 mld4,6 mld
Cheltuieli generale și de vânzare65,5 mil70,4 mil68,4 mil65,7 mil73,9 mil72,7 mil74,5 mil78,6 mil
Profit operațional218,8 mil217,3 mil174,2 mil182,6 mil217,8 mil217,5 mil219,7 mil215,6 mil
Amortizare și depreciere112,8 mil113,2 mil117,1 mil121,8 mil124,3 mil126,0 mil132,2 mil136,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile106,8 mil———————
Profit înainte de impozit159,6 mil141,5 mil84,5 mil96,2 mil108,3 mil135,6 mil137,5 mil135,7 mil
Impozit pe profit37,3 mil35,8 mil22,5 mil24,2 mil21,1 mil39,1 mil35,4 mil37,9 mil
Profit net122,4 mil105,6 mil61,9 mil71,8 mil87,1 mil96,2 mil102,0 mil97,7 mil
EPS diluat0,46 ≈0,390,230,270,33 ≈0,360,380,36
Flux de numerar operațional—-587,2 mil255,9 mil ≈76,7 mil ≈—-782,2 mil400,3 mil ≈117,2 mil ≈
Investiții (capex)139,3 mil119,9 mil115,8 mil ≈111,4 mil ≈142,2 mil122,2 mil101,3 mil ≈112,4 mil ≈
Dividende plătite25,0 mil27,9 mil27,8 mil ≈27,5 mil ≈27,6 mil31,5 mil31,5 mil ≈31,6 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni14,4 mil28,6 mil80,7 mil ≈30,9 mil ≈29,7 mil41,3 mil25,1 mil ≈913,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 85 din propriul istoric de 33 trimestre (min 9,8, mediană 23,1, max 192,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri15,8 mld16,2 mld12,8 mld12,1 mld13,7 mld16,1 mld17,4 mld18,5 mld
Venituri an/an+8,1 %+2,8 %−20,9 %−5,7 %+13,2 %+17,5 %+8,2 %+6,4 %
Profit net567,9 mil448,5 mil-461,5 mil-90,8 mil194,5 mil674,1 mil262,5 mil326,4 mil
Profit net an/an+51,9 %−21,0 %−202,9 %indisponibilindisponibil+246,6 %−61,1 %+24,3 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil-0,360,752,570,991,22
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+242,7 %−61,5 %+23,2 %
netă %3,6 %2,8 %-3,6 %-0,8 %1,4 %4,2 %1,5 %1,8 %
Flux de numerar liber423,3 mil481,1 mil-241,8 mil249,3 mil382,6 mil382,9 milindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 03 oct. 2025

Numerar
639,1 mil USD
Datorie financiară
31,5 mil USD
Datorie netă
-607,6 mil USD
Capitaluri proprii
3,1 mld USD
Active totale
13,3 mld USD
Datorie / capitaluri
0,01x
Lichiditate curentă
0,99x
ROE
10,6 %
ROA
2,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
16,1 mld
2024
17,4 mld
2025
18,5 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Costul vânzărilor
2023
14,8 mld
2024
16,0 mld
2025
17,0 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Profit brut
2023
1,3 mld ≈
2024
1,4 mld ≈
2025
1,5 mld ≈

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
273,7 mil
2024
283,6 mil
2025
278,4 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Profit operațional
2023
625,0 mil
2024
706,5 mil
2025
791,8 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
409,9 mil
2024
435,5 mil
2025
476,3 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

EBITDA
2023
1,0 mld ≈
2024
1,1 mld ≈
2025
1,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
441,3 mil
2024
389,2 mil
2025
364,4 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
563,5 mil
2024
364,9 mil
2025
430,5 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
116,4 mil
2024
103,0 mil
2025
103,6 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Profit net
2023
674,1 mil
2024
262,5 mil
2025
326,4 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

EPS diluat
2023
2,57
2024
0,99
2025
1,22

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
262,6 mil
2024
266,2 mil
2025
267,3 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,44
2024
0,38
2025
0,42

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,9 mld
2024
672,5 mil
2025
639,1 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Stocuri
2023
403,7 mil
2024
387,6 mil
2025
418,8 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Active curente
2023
5,2 mld
2024
3,4 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,4 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Fond comercial
2023
4,6 mld
2024
4,7 mld
2025
4,9 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,8 mld
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Active totale
2023
16,9 mld
2024
12,7 mld
2025
13,3 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Datorii comerciale
2023
1,3 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,6 mld
2024
964,3 mil
2025
31,5 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Datorii curente
2023
5,0 mld
2024
4,2 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Capital propriu
2023
3,7 mld †
2024
3,0 mld †
2025
3,1 mld †

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
766,4 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 21 nov. 2023verificat

Investiții (capex)
2023
383,5 mil
2024
427,4 mil
2025
489,2 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
382,9 mil ≈
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 21 nov. 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2023
208,9 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 21 nov. 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
653,6 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 21 nov. 2023verificat

Dividende plătite
2023
114,6 mil
2024
99,9 mil
2025
110,8 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
23,7 mil
2024
14,4 mil
2025
169,8 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
10,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
12,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
24,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
18,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
23,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
17,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
8,5 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
Marja EBITDA
7,0 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
Marja EBIT
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
Marja netă
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
11,8 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
ROA
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
ROIC
23,3 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
ROCE
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
Rata de distribuire (EPS)
32,6 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-464,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 03 iul. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,3x
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 03 iul. 2026
Acoperirea dobânzilor
2,4x
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 03 iul. 2026
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 03 iul. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 03 iul. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
478,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
8 zile
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
Zile de plată (DPO)
23 zile
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
13,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 03 iul. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
12,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 03 iul. 2026
Capitalizare / profit net TTM
34,6x
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
P/E (TTM)
35,3x
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
Randamentul profitului
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
P/B
3,9x
calculat olivLawbilanț la 03 iul. 2026
P/S
0,7x
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
EV/EBITDA
9,2x
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
EV/EBIT
14,7x
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
EV/Venit
0,6x
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,7 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 60 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

50,30 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 13,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
13,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 03 iul. 2026
P/E (TTM)
35,3x
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
P/B
3,9x
calculat olivLawbilanț la 03 iul. 2026
EV/EBITDA
9,2x
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
ROE
11,8 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026 · bilanț la 03 iul. 2026
Marja netă
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 03 iul. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 03 iul. 2026
Data ultimului bilanț: 03 iul. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 2054derivat 151

Scorul pe grupe

  • Creștere94
  • Randamente24
  • Bilanț și datorie60
  • Evaluare40
  • Calitate66

Interval de valoare estimat

Jos
21,10
USD pe acțiune
Mijloc
29,95
USD pe acțiune
Sus
44,28
USD pe acțiune
Preț: 50,30 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -40,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -67,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,52 – 75,60 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDA38,20 – 75,60 (Mijloc 52,72)
    22 firme folosite · multiplul median 9,7x · quartile 6,9x – 14,0x
    ARCO, BDL, BJRI, BLMN, CAKE, DRI, FWRG, GTIM, LOCO, MCD, NATH, PLAY, PTLO, PZZA, QSR, RICK, RRGB, STKS, TXRH, WING, YUM, YUMC
  • Colegi: P/E21,10 – 44,28 (Mijloc 29,95)
    22 firme folosite · multiplul median 21,0x · quartile 14,8x – 31,1x
    ARCO, BDL, BJRI, BLMN, CAKE, CMG, DRI, EAT, FWRG, GTIM, JACK, LOCO, MB, MCD, NATH, PTLO, PZZA, QSR, TXRH, WING, YUM, YUMC
  • Dividende actualizate (DDM)5,52 – 7,42 (Mijloc 6,33)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail-Eating Places (SIC 5812)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 60/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate23,3 %78 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate1,9 %46 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere10,6 %88 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere17,6 %100 (pe interval fix)10 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,3x96 (față de colegi)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,4x14 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x40 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare35,3x23 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare9,2x57 (față de colegi)13 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,7 %24 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie60/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere94/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate66/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial24/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare40/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Aramark (ARMK). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-07-03.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 18,5 mld USD în 2025; creștere an/an 6,4 %; marjă netă 1,9 %; ROE 11,8 %; datorie netă/EBITDA -0,3x.

Intervalul de valoare estimat este 21,10–44,28 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 29,95 USD, prețul de 50,30 USD lasă un potențial de -40,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -67,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 60/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 23,3 %
  • CAGR venituri 3 ani: 10,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: 17,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: -0,3x

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 2,4x
  • P/E (TTM): 35,3x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,7 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Retail-Eating Places (SIC 5812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
35,3x
mediana verticalei 24,3x
peste mediană (+45,2 %)
EV/EBITDA
9,2x
mediana verticalei 10,0x
sub mediană (−8,0 %)
P/S
0,7x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−23,0 %)
P/B
3,9x
mediana verticalei 3,1x
peste mediană (+24,9 %)
ROE
11,8 %
mediana verticalei 6,9 %
peste mediană (+70,8 %)
Marja netă
1,9 %
mediana verticalei 2,3 %
sub mediană (−14,4 %)
Marja EBIT
4,4 %
mediana verticalei 4,3 %
la mediană
Venituri an/an
6,4 %
mediana verticalei 5,0 %
peste mediană (+26,4 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,3x
mediana verticalei 1,3x
sub mediană (−125,0 %)
Randament dividend
0,9 %
mediana verticalei 2,2 %
sub mediană (−58,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MCDMcDONALD’S CORPORATION196,8 mld0,0—31,7 %+3,7 %−11 % / −1 %
YUMYum! Brands, Inc.45,3 mld20,9—25,4 %+8,8 %+8 % / +32 %
CMGChipotle Mexican Grill, Inc.44,8 mld33,148,5 %10,8 %+5,4 %+3 % / −20 %
DRIDarden Restaurants, Inc.25,9 mld22,355,1 %8,8 %+9,4 %+27 % / +46 %
QSRRestaurant Brands International Inc.24,9 mld18,353,8 %20,1 %+12,2 %+9 % / +11 %
YUMCYum China Holdings, Inc.16,8 mld17,418,2 %7,9 %+4,4 %+3 % / +15 %
ARMKAramark13,3 mld35,311,8 %1,9 %+6,4 %+33 % / +80 %
TXRHTexas Roadhouse, Inc.12,6 mld30,628,1 %6,8 %+9,4 %+9 % / +70 %
EATBrinker International, Inc.8,8 mld18,7134,7 %8,4 %+7,9 %+38 % / +491 %
CAVACAVA Group, Inc.7,0 mld108,47,9 %4,5 %+22,4 %+23 % / +76 %
HDLSuper Hi International Holding Ltd.6,4 mld247,56,9 %2,8 %+13,4 %−46 % / indisponibil
CAKEThe Cheesecake Factory Incorporated5,5 mld26,341,6 %5,2 %+4,7 %+132 % / +253 %
WINGWingstop Inc.4,5 mld38,9—16,0 %+11,4 %−37 % / −31 %
ARCOArcos Dorados Holdings Inc.1,5 mld6,933,2 %4,5 %+4,7 %−8 % / −40 %
BJRIBj’s Restaurants, Inc.1,2 mld31,210,4 %2,9 %+3,1 %+52 % / +95 %
SGSweetgreen, Inc.1,1 mld115,43,1 %2,0 %+0,4 %+78 % / +23 %
BLMNBloomin’ Brands, Inc.896,5 mil33,56,7 %0,7 %+0,1 %+47 % / −55 %
FWRGFirst Watch Restaurant Group, Inc.809,9 mil40,93,1 %1,5 %+20,3 %−29 % / −27 %
PZZAPapa John’s International, Inc.655,2 mil26,3—1,4 %−0,3 %−53 % / −70 %
LOCOEl Pollo Loco Holdings, Inc.500,9 mil14,111,8 %7,0 %+3,6 %+51 % / +98 %
DINDine Brands Global, Inc.441,1 mil105,0—0,4 %+8,2 %+15 % / −17 %
PTLOPortillo's Inc.433,8 mil31,53,6 %2,3 %+3,0 %+34 % / −55 %
NATHNathan's Famous, Inc.418,2 mil21,1—11,8 %+9,4 %−4 % / +56 %
PLAYDave & Buster’s Entertainment, Inc.283,7 mil—-69,7 %-4,3 %−1,4 %−53 % / −80 %
JACKJack In The Box Inc.274,8 mil8,2—2,4 %−6,7 %−27 % / −80 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ARMK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
32,15
Randament total -35 % · Pe an -35 %
56,68
Randament total 14 % · Pe an 14 %
85,16
Randament total 71 % · Pe an 71 %
3 ani
35,13
Randament total -28 % · Pe an -10 %
69,30
Randament total 41 % · Pe an 12 %
113,76
Randament total 131 % · Pe an 32 %
5 ani
38,38
Randament total -19 % · Pe an -4 %
84,74
Randament total 75 % · Pe an 12 %
151,96
Randament total 211 % · Pe an 25 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 17,33
  • Marja netă± 12,13
  • Creșterea anuală a veniturilor± 9,41
  • Diluare anuală± 1,02

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Aramark este unul dintre cei mai mari furnizori globali de servicii de alimentație și facilități, cu clienți în educație, sănătate, business și industrie, sport și corecțiuni. Cu venituri de 18,5 miliarde USD în anul fiscal 2025 și o creștere organică accelerată în 2026, compania ocupă o poziție importantă, iar expansiunea sa în serviciile pentru centrele de date AI, sub numele Aramark Nexus, atrage atenție.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de top în America de Nord și scară globală, cu clienți instituționali de lungă durată și retenție ridicată a clienților.
  • Diversificare pe sectoare și geografii, care reduce dependența de un singur tip de client sau de o singură piață.
  • Capacitate de creștere a profitabilității prin eficiențe ale lanțului de aprovizionare și controlul costurilor, așa cum reiese din rezultatele recente.

Puncte slabe

  • Contractele de tip profit și pierdere expun compania la riscul de cost, mai ales când prețurile nu pot fi transferate clienților.
  • Dependența de distribuitori mari, în special de un singur furnizor pentru o parte importantă a achizițiilor.
  • Sezonalitatea activității legate de sport și de campusuri creează fluctuații trimestriale și de numerar.

Oportunități

  • Expansiunea Aramark Nexus către centrele de date AI ar putea deschide un segment nou, cu cereri de la hyperscaleri.
  • Externalizarea continuă a serviciilor non-core ar putea genera contracte noi, mai ales în sectorul public.
  • Creșterea internațională, în special în Spania, Canada și Regatul Unit, ar putea continua dacă baza actuală de clienți se extinde.

Amenințări

  • Presiunea competitivă poate duce la contracte oferite cu marje mai mici sau la pierderea clienților în favoarea concurenților mai mari.
  • Clienții care aleg să își gestioneze singuri serviciile sau să reducă externalizarea ar putea reduce volumul de contracte.
  • Instabilitatea geopolitică, tarifele și volatilitatea valutară pot afecta costurile și rezultatele pe piețele internaționale.

Riscuri

  • Retenția cliențilorridicat

    Pierderea unor contracte importante sau reînnoirea lor pe condiții mai puțin favorabile ar putea afecta semnificativ creșterea și profitabilitatea.

  • Presiunea costurilorridicat

    Creșterea costurilor cu forța de muncă, alimentele și energia ar putea reduce marjele, mai ales la contractele de tip profit și pierdere.

  • Dependența de distribuitorimediu

    Dependența de Sysco și de alți distribuitori pentru aprovizionare ar putea crea perturbări operaționale dacă relațiile se deteriorează.

  • Evenimente neprevăzutemediu

    Dezastrele naturale, pandemiile și grevele din sport pot reduce brusc activitatea în locațiile clienților.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea organică accelerată și retenția ridicată a clienților indică o bază solidă, iar dacă ritmul se menține, compania ar putea depăși estimările actuale.
  • Aramark Nexus și contractele cu hyperscalerii ar putea deschide o sursă nouă și durabilă de creștere, dacă se extind la mai multe locații.
  • Eficiențele din lanțul de aprovizionare și controlul costurilor ar putea continua să îmbunătățească marjele, mai ales în trimestrele cu volum ridicat.

Ce ar strica teza

  • Structura contractelor de tip profit și pierdere expune compania la riscul de cost, iar o creștere rapidă a acestora ar putea reduce marjele.
  • Creșterea din trimestrul al treilea a fost parțial favorizată de evenimente sportive și de factori de calendar, ceea ce ar putea face rezultatele viitoare mai greu de anticipat.
  • Concurența din partea furnizorilor mari și a instituțiilor care aleg să își gestioneze singure serviciile ar putea limita capacitatea de a câștiga contracte noi la marje bune.

De urmărit

  • Rezultatele trimestrului al patrulea și evoluția AOI, care compania a indicat că ar putea acceleraQ4 2026
  • Dezvoltarea contractelor pentru centrele de date AI și numărul de locații mobilizate2027
  • Rata de retenție a clienților și volumul de contracte noi, comparativ cu anul precedentQ1 2027
  • Realizarea obiectivului de levier financiar sub 3x până la finalul anului fiscal 2026next 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Aramark furnizează servicii de alimentație, ospitalitate și servicii de facilități unor clienți din educație, sănătate, business și industrie, sport, recreere și corecțiuni. Potrivit raportului anual pentru anul fiscal 2025, compania operează prin două segmente raportabile, FSS United States și FSS International, și se bazează pe aproximativ 278.390 de angajați 1. Compania a fost desprinsă de divizia de uniforme, care a devenit Vestis, în septembrie 2023 1.

Modelul de venituri combină contracte de tip profit și pierdere, în care Aramark suportă toate cheltuielile și beneficiază de venituri, și contracte de tip interes pentru client, cu comision de administrare. Pentru anul fiscal 2025, aproximativ două treimi din venituri proveneau din primul tip de contract 1. Această structură oferă potențial de câștig mai mare, dar și un risc de cost mai ridicat.

Piața în context

Piața serviciilor de alimentație și facilități pentru instituții este deservită de companii locale, regionale, naționale și internaționale, dar și de instituții care aleg să își gestioneze singure serviciile. Compania rivalizează cu furnizori mari, precum Compass Group, Sodexo și Delaware North, dar piața rămâne fragmentată la nivel regional și local 1.

Cererea depinde de tendința către externalizare, de evenimentele sportive și de activitatea din campusuri, iar gradul de ocupare și sezonalitatea influențează veniturile trimestriale 12. Zona centrelor de date AI este o piață nouă pentru compania care s-ar putea extinde semnificativ dacă clienții hyperscaler continuă să aloce contracte 3.

Tendințe

  • Externalizarea serviciilormixt

    Clienții care externalizează funcții non-core susțin creșterea pe termen lung a pieței, dar tendința ar putea fi inversată dacă clienții aleg să își gestioneze singuri serviciile sau să folosească furnizori preferați.

  • Centre de date AIvânt din spate

    Cererea hyperscalerilor pentru servicii de ospitalitate premium, prin Aramark Nexus, ar putea deschide un nou segment de creștere, dacă se extind contractele anunțate.

  • Costuri de personal și alimentevânt din față

    Creșterea salariilor minime, a costurilor de personal și a prețurilor alimentare poate reduce marjele, mai ales la contractele de tip profit și pierdere, unde compania are capacitate limitată de a transfera costurile.

  • Incertitudine macroeconomicăvânt din față

    Conflictul din Orientul Mijlociu și politicile tarifare au crescut volatilitatea, ceea ce ar putea afecta inflația, dobânzile și cursurile valutare, deși compania nu a raportat încă un impact material 2.

Poziția concurențială

Concurența vine de la furnizori multiregionali, precum Compass Group, Delaware North și Sodexo, precum și de la ISS și Elior pe plan internațional. Concurenții mai mari pot oferi o gamă mai largă de servicii și o acoperire geografică mai extinsă 1.

Principalii factori de succes sunt calitatea și diversitatea serviciilor, reputația, prețul, forța financiară și scara achizițiilor 1. Firmele regionale sau locale pot fi mai bine stabilite în anumite zone geografice 1.

  • Compass Group plc

    Furnizor multiregional de servicii de alimentație și facilități, prezent atât în Statele Unite, cât și internațional, concurent direct în majoritatea sectoarelor.

  • Sodexo SA

    Concurent internațional de servicii de alimentație și facilități, activ în sectoarele educație, sănătate și business.

  • Delaware North Companies

    Furnizor multiregional de servicii, cu prezență în sporturi, recreere și alimentație, concurent în segmentul din Statele Unite.

  • ISS

    Furnizor internațional de servicii de facilități, concurent pe partea de servicii de suport în afara Statelor Unite.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-10-03 · SEC / Aramark · 25 nov. 2025
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-03 · SEC / Aramark · 11 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Aramark · 11 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.