olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Yum China Holdings, Inc. YUMC

Retail-Eating Places · SIC 5812 · Verticală: Retail-Eating Places (SIC 5812)

49,68USD+3,82 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Yum China este cel mai mare operator de restaurante din China, cu brandurile KFC și Pizza Hut ca nucleu, iar în 2025 a avut venituri de 11,8 miliarde USD din 18.101 restaurante. Până în iunie 2026 rețeaua a crescut la 19.297 de restaurante, iar compania a anunțat achiziția mărcii Pizza Hut pentru piața din China continentală.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Yum China Holdings, Inc. (YUMC) costa 49,68 USD (+3,82 % într-o zi), cu capitalizare 17,0 mld USD, P/E 18,3 pe un EPS diluat de 2,72 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,13 %, beta 0,55, interval pe 52 de săptămâni 39,98–57,95 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 3,1 mld USD (+12,6 % an/an), profit net de 244,0 mil USD (+13,5 % an/an), EPS diluat 0,70 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
17,0 mld USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
18,3
EPS diluat TTM 2,72 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
5,47 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
2,13 %
DPS 12 luni 1,06
Beta (2 ani)
0,55
Volatilitate (1 an) 26 %
Interval 52 săpt.
39,9857,95

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
78,2
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
41,39 – 48,46
peste banda superioară · %B 1,17 · lățimea benzii 15,7 %
SMA 50 / 200
43,34 / 46,84
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,32 / 0,85
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+23,4 %−1,1 %+24,5 pp—
3 luni+4,6 %−0,5 %+5,0 pp—
6 luni+2,0 %+4,4 %−2,4 pp—
De la început de an+4,1 %+12,3 %−8,3 pp—
1 an+10,8 %+13,5 %−2,7 pp+8,3 %
3 ani+9,5 %+76,4 %−66,9 pp−20,1 %
5 ani−12,9 %+63,7 %−76,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−31,0 %
06 feb. 2026 → 02 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−54,6 %
11 apr. 2023 → 25 iul. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−2,7 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
3,1 mld USD
+12,6 % an/an
Profit net
244,0 mil USD
+13,5 % an/an
EPS diluat
0,70
+20,7 % an/an
netă / operațională
7,8 % / 11,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri3,1 mld2,6 mld3,0 mld2,8 mld3,2 mld2,8 mld3,3 mld3,1 mld
Profit operațional371,0 mil151,0 mil399,0 mil304,0 mil400,0 mil187,0 mil447,0 mil348,0 mil
Amortizare și depreciere120,0 mil121,0 mil109,0 mil110,0 mil114,0 mil115,0 mil117,0 mil120,0 mil
Profit înainte de impozit436,0 mil170,0 mil428,0 mil311,0 mil413,0 mil206,0 mil452,0 mil354,0 mil
Impozit pe profit119,0 mil47,0 mil119,0 mil80,0 mil114,0 mil56,0 mil123,0 mil92,0 mil
Profit net297,0 mil115,0 mil292,0 mil215,0 mil282,0 mil140,0 mil309,0 mil244,0 mil
EPS diluat0,770,30 ≈0,770,580,760,39 ≈0,870,70
Flux de numerar operațional409,0 mil ≈167,0 mil452,0 mil412,0 mil ≈477,0 mil ≈125,0 mil550,0 mil426,0 mil ≈
Investiții (capex)165,0 mil ≈182,0 mil137,0 mil122,0 mil ≈126,0 mil ≈241,0 mil144,0 mil127,0 mil ≈
Dividende plătite61,0 mil ≈61,0 mil90,0 mil90,0 mil ≈88,0 mil ≈85,0 mil102,0 mil101,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni188,0 mil ≈192,0 mil173,0 mil195,0 mil ≈324,0 mil ≈452,0 mil218,0 mil312,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 9 din propriul istoric de 35 trimestre (min 14,9, mediană 26,1, max 52,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri8,4 mld8,8 mld8,3 mld9,9 mld9,6 mld11,0 mld11,3 mld11,8 mld
Venituri an/an+8,3 %+4,3 %−5,8 %+19,2 %−2,9 %+14,7 %+3,0 %+4,4 %
Profit net708,0 mil713,0 mil784,0 mil990,0 mil442,0 mil827,0 mil911,0 mil929,0 mil
Profit net an/an+77,9 %+0,7 %+10,0 %+26,3 %−55,4 %+87,1 %+10,2 %+2,0 %
EPS diluat1,791,841,952,281,041,972,332,51
EPS diluat an/an+79,0 %+2,8 %+6,0 %+16,9 %−54,4 %+89,4 %+18,3 %+7,7 %
netă %8,4 %8,1 %9,5 %10,0 %4,6 %7,5 %8,1 %7,9 %
Flux de numerar liber863,0 mil750,0 mil695,0 mil442,0 mil734,0 mil763,0 mil714,0 mil840,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
506,0 mil USD
Datorie financiară
30,0 mil USD
Datorie netă
-476,0 mil USD
Capitaluri proprii
6,1 mld USD
Active totale
10,8 mld USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
1,05x
ROE
14,8 %
ROA
8,5 %
Marja FCF
7,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
11,0 mld
2024
11,3 mld
2025
11,8 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
6,0 mil
2024
6,0 mil
2025
8,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
453,0 mil
2024
476,0 mil
2025
448,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
1,6 mld ≈
2024
1,6 mld ≈
2025
1,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
1,2 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
329,0 mil
2024
356,0 mil
2025
369,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
827,0 mil
2024
911,0 mil
2025
929,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,97
2024
2,33
2025
2,51

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
420,0 mil
2024
390,0 mil
2025
371,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,52
2024
0,64
2025
0,96

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,1 mld
2024
723,0 mil
2025
506,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
68,0 mil
2024
79,0 mil
2025
95,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
424,0 mil
2024
405,0 mil
2025
438,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
3,4 mld
2024
2,7 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,9 mld
2024
1,9 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
150,0 mil
2024
144,0 mil
2025
148,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
12,0 mld
2024
11,1 mld
2025
10,8 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
786,0 mil
2024
801,0 mil
2025
793,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
168,0 mil
2024
127,0 mil
2025
30,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,4 mld
2024
2,3 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,9 mld
2024
4,7 mld
2025
4,7 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
7,1 mld
2024
6,4 mld
2025
6,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,5 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
710,0 mil
2024
705,0 mil
2025
626,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
763,0 mil ≈
2024
714,0 mil ≈
2025
840,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-743,0 mil
2024
-178,0 mil
2025
-5,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-716,0 mil
2024
-1,6 mld
2025
-1,7 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
216,0 mil
2024
248,0 mil
2025
353,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
613,0 mil
2024
1,2 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
7,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
11,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
2,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
28,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
3,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
7,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
34,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
5,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
17,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
14,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
7,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
17,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
8,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
17,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
16,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
39,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
40,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-419,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,6 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
638,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
940,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
96,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
85,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
3 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
17,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
16,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
17,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
18,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
5,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
9,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
12,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
18,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
5,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
9,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 78 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

49,68 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 17,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
17,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
18,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
9,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
17,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
7,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 aug. 2026
verificat 1575derivat 106

Scorul pe grupe

  • Evaluare69
  • Randamente100
  • Calitate82
  • Bilanț și datorie72
  • Creștere80

Interval de valoare estimat

Jos
39,83
USD pe acțiune
Mijloc
56,48
USD pe acțiune
Sus
90,10
USD pe acțiune
Preț: 49,68 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 13,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 12,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,62 – 91,08 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA39,83 – 90,10 (Mijloc 56,48)
    21 firme folosite · multiplul median 10,2x · quartile 7,2x – 16,5x
    ARCO, ARMK, BJRI, BLMN, CAKE, CBRL, DRI, FWRG, LOCO, MCD, NDLS, PLAY, PTLO, PZZA, QSR, RICK, RRGB, STKS, TXRH, WING, YUM
  • Colegi: P/E46,71 – 91,08 (Mijloc 71,34)
    20 firme folosite · multiplul median 26,3x · quartile 17,2x – 33,5x
    ARCO, ARMK, BJRI, BLMN, CAKE, CBRL, CMG, DRI, EAT, FWRG, JACK, LOCO, MB, MCD, PTLO, PZZA, QSR, TXRH, WING, YUM
  • Dividende actualizate (DDM)12,62 – 16,97 (Mijloc 14,47)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail-Eating Places (SIC 5812)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 78/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate17,5 %74 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate7,8 %82 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate96,4 %95 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere7,2 %60 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere34,1 %100 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,2x95 (față de colegi)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x14 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare18,3x75 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare9,0x64 (față de colegi)11 %
Randament FCF · Evaluare5,5 %69 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente9,9 %100 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente40,0 %100 (pe interval fix)4 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie72/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere80/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate82/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare69/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

Yum China Holdings, Inc. (YUMC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,8 mld USD în 2025; creștere an/an 4,4 %; marjă netă 7,8 %; ROE 17,5 %; datorie netă/EBITDA -0,2x.

Intervalul de valoare estimat este 39,83–90,10 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 56,48 USD, prețul de 49,68 USD lasă un potențial de 13,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 12,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 78/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 17,5 %
  • Marja netă: 7,8 %
  • Conversia profitului în FCF: 96,4 %
  • CAGR EPS 3 ani: 34,1 %
  • Datorie netă / EBITDA: -0,2x
  • P/E (TTM): 18,3x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 9,9 %
  • Rata de distribuire (FCF): 40,0 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Retail-Eating Places (SIC 5812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
18,3x
mediana verticalei 30,6x
sub mediană (−40,2 %)
EV/EBITDA
9,0x
mediana verticalei 10,6x
sub mediană (−15,3 %)
P/S
1,4x
mediana verticalei 0,8x
peste mediană (+75,4 %)
P/B
3,2x
mediana verticalei 3,5x
sub mediană (−8,7 %)
ROE
17,5 %
mediana verticalei 6,7 %
peste mediană (+159,6 %)
Marja netă
7,8 %
mediana verticalei 1,5 %
peste mediană (+440,5 %)
Marja EBIT
11,1 %
mediana verticalei 2,4 %
peste mediană (+364,1 %)
Venituri an/an
4,4 %
mediana verticalei 4,2 %
la mediană
Datorie netă/EBITDA
-0,2x
mediana verticalei 2,7x
sub mediană (−108,3 %)
Randament dividend
2,1 %
mediana verticalei 1,9 %
peste mediană (+11,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MCDMcDONALD’S CORPORATION198,3 mld0,0—31,7 %+3,7 %−10 % / −1 %
YUMYum! Brands, Inc.45,4 mld20,9—25,4 %+8,8 %+9 % / +32 %
CMGChipotle Mexican Grill, Inc.44,5 mld32,948,5 %10,8 %+5,4 %+2 % / −20 %
DRIDarden Restaurants, Inc.26,1 mld22,555,1 %8,8 %+9,4 %+28 % / +47 %
QSRRestaurant Brands International Inc.24,8 mld18,253,8 %20,1 %+12,2 %+8 % / +10 %
YUMCYum China Holdings, Inc.17,0 mld18,317,5 %7,8 %+4,4 %+11 % / +9 %
ARMKAramark13,8 mld36,711,8 %1,9 %+6,4 %+41 % / +87 %
TXRHTexas Roadhouse, Inc.12,9 mld31,328,1 %6,8 %+9,4 %+12 % / +75 %
EATBrinker International, Inc.9,2 mld19,4134,7 %8,4 %+7,9 %+43 % / +512 %
CAVACAVA Group, Inc.7,2 mld109,38,3 %4,8 %+22,4 %+27 % / +82 %
HDLSuper Hi International Holding Ltd.6,4 mld247,56,9 %2,8 %+13,4 %−46 % / indisponibil
CAKEThe Cheesecake Factory Incorporated5,8 mld27,441,6 %5,2 %+4,7 %+142 % / +268 %
WINGWingstop Inc.4,5 mld39,3—16,0 %+11,4 %−37 % / −30 %
CBRLCracker Barrel Old Country Store, Inc.1,6 mld50,26,7 %1,0 %−4,7 %+143 % / +5 %
ARCOArcos Dorados Holdings Inc.1,5 mld7,033,2 %4,5 %+4,7 %−7 % / −39 %
BJRIBj’s Restaurants, Inc.1,3 mld33,010,4 %2,9 %+3,1 %+61 % / +106 %
SGSweetgreen, Inc.1,1 mld117,93,1 %2,0 %+0,4 %+82 % / +25 %
BLMNBloomin’ Brands, Inc.939,3 mil35,16,7 %0,7 %+0,1 %+55 % / −53 %
FWRGFirst Watch Restaurant Group, Inc.833,3 mil42,13,1 %1,5 %+20,3 %−27 % / −25 %
PZZAPapa John’s International, Inc.658,1 mil25,1—1,4 %−0,3 %−52 % / −69 %
LOCOEl Pollo Loco Holdings, Inc.501,2 mil14,111,8 %7,0 %+3,6 %+51 % / +98 %
DINDine Brands Global, Inc.448,6 mil106,7—0,4 %+8,2 %+17 % / −16 %
PTLOPortillo's Inc.336,8 mil29,83,0 %1,9 %+3,0 %+4 % / −65 %
PLAYDave & Buster’s Entertainment, Inc.305,8 mil—-69,7 %-4,3 %−1,4 %−50 % / −79 %
JACKJack In The Box Inc.275,6 mil8,2—2,4 %−6,7 %−27 % / −80 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru YUMC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
31,62
Randament total -35 % · Pe an -35 %
55,83
Randament total 15 % · Pe an 15 %
83,99
Randament total 72 % · Pe an 72 %
3 ani
32,39
Randament total -29 % · Pe an -11 %
64,19
Randament total 37 % · Pe an 11 %
105,79
Randament total 123 % · Pe an 31 %
5 ani
33,18
Randament total -24 % · Pe an -5 %
73,80
Randament total 62 % · Pe an 10 %
133,24
Randament total 187 % · Pe an 23 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 16,05
  • Marja netă± 11,23
  • Creșterea anuală a veniturilor± 8,99
  • Diluare anuală± 0,94

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Yum China este cel mai mare operator de restaurante din China, cu brandurile KFC și Pizza Hut ca nucleu, iar în 2025 a avut venituri de 11,8 miliarde USD din 18.101 restaurante. Până în iunie 2026 rețeaua a crescut la 19.297 de restaurante, iar compania a anunțat achiziția mărcii Pizza Hut pentru piața din China continentală.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider în restaurantele din China, cu mărci puternice și o rețea extinsă în mii de orașe.
  • Experiență operațională de peste trei decenii și capacitate digitală avansată, cu programe de fidelizare foarte mari.
  • Creștere constantă a marjei operaționale în mai multe trimestre consecutive, susținută de eficiență.

Puncte slabe

  • Dependență completă de piața din China, ceea ce expune rezultatele la riscurile economice și politice locale.
  • Marje sub presiune din cauza costurilor de livrare și a ofertelor de tip value-for-money.
  • Dependență de brandurile licențiate, iar unele termene, cum ar fi cele pentru Taco Bell, sunt încă în renegociere.

Oportunități

  • Extinderea în orașe mai mici și în noi formate de restaurante, precum modulele side-by-side și Small Town.
  • Achiziția mărcii Pizza Hut în China continentală ar putea reduce costurile de licență și ar putea crește flexibilitatea strategică.
  • Creșterea cafelei prin KCOFFEE și Lavazza, dacă aceste concepte ating țintele de extindere.

Amenințări

  • Concurența intensă pe prețuri și presiunea din partea platformelor de livrare ar putea limita creșterea marjelor.
  • Schimbările de politică și reglementare din China pot afecta activitatea și valoarea acțiunilor.
  • Riscurile legate de siguranța alimentară și de reputația brandurilor pot afecta rapid vânzările.

Riscuri

  • Siguranța alimentarăridicat

    Incidentele de intoxicație sau contaminare, reale ori percepute, pot afecta reputația brandurilor și pot duce la închideri temporare de restaurante.

  • Dependența de Chinaridicat

    Practic toate veniturile provin din China, iar schimbările de politică, reglementare sau fiscalitate pot afecta direct rezultatele.

  • Costurile de livraremediu

    Creșterea ponderii livrării poate crește costurile de curierat și poate presa marjele restaurantelor, mai ales în perioade de promoții intense.

  • Dezvoltarea rapidă a rețeleimediu

    Extinderea agresivă ar putea canibaliza vânzările existente, iar noile restaurante ar putea să nu atingă rentabilitatea așteptată.

  • Dependența de licențescăzut

    Operarea brandurilor depinde de acorduri de licență și de renegocierea unor termene, ceea ce poate crea incertitudine pe termen lung.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă extinderea rețelei și creșterea în orașele mai mici continuă, compania ar putea menține creșterea vânzărilor și a profitului operațional.
  • Achiziția mărcii Pizza Hut ar putea reduce costurile de licență și ar putea accelera creșterea segmentului, dacă plata licențelor scade.
  • Programele de returnare a capitalului către acționari și creșterea profitului pe acțiune ar putea sprijini valoarea pentru investitori pe termen lung.

Ce ar strica teza

  • Concurența pe prețuri și costurile de livrare ar putea limita expansiunea marjelor, mai ales dacă ticketul mediu continuă să scadă.
  • Dependența totală de China lasă compania vulnerabilă la șocuri economice sau reglementare locale.
  • Creșterea rapidă a numărului de restaurante ar putea produce canibalizare și ar putea reduce randamentele investițiilor.

De urmărit

  • Finalizarea achiziției mărcii Pizza Hut și efectul asupra marjei restaurantelor Pizza HutQ3 2026
  • Evoluția vânzărilor comparabile și a numărului de tranzacții, în special în a doua jumătate a anului cu comparații mai dificileQ3 2026
  • Ținta de peste 20.000 de restaurante și ponderea francizelor în noile deschideri2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Activitatea este sezonieră, iar livrarea a devenit un canal major: aceasta a reprezentat circa 48% din vânzările companiei în 2025. Compania este listată la NYSE, iar rezultatele sunt raportate în dolari americani, cu analize la cursul constant de schimb pentru a elimina efectul valutar.

Segmente

KFC

KFC este cel mai mare brand de quick-service din China, cu 12.997 de restaurante la sfârșitul anului 2025 și 13.789 la 30 iunie 2026. În primul semestru din 2026, brandul a înregistrat o creștere a vânzărilor din rețea de 6%, iar marja restaurantelor a fost de 18,1%, ușor sub nivelul anului precedent.

Pizza Hut

Pizza Hut este cel mai mare brand de casual dining din China, cu 4.168 de restaurante la sfârșitul anului 2025 și 4.549 la 30 iunie 2026. În trimestrul al doilea din 2026, vânzările pe rețea au crescut cu 6%, iar vânzările comparabile au revenit în teritoriu pozitiv, în timp ce marja restaurantelor a scăzut ușor din cauza costurilor de livrare și a investiției în noul concept Burger Bar.

Alte segmente

Celelalte operațiuni includ Lavazza, Huang Ji Huang, Little Sheep, Taco Bell și segmentul de livrare, grupate ca All Other Segments, fiind considerate nesemnificative individual și cumulat. Lavazza avea 146 de cafenele la sfârșitul anului 2025, iar Huang Ji Huang 627 de unități, majoritatea operate în regim de franciză.

Piața în context

Piața restaurantelor din China are o penetrare redusă a lanțurilor, mai ales în orașele de nivel inferior, ceea ce oferă spațiu de extindere pentru operatorii cu acoperire largă. Compania estimează că sunt peste 2.000 de orașe fără KFC și 1.500 de orașe cu KFC, dar fără Pizza Hut, ceea ce arată potențialul geografic.

Cererea de consum în afara casei este susținută de creșterea clasei de mijloc și de urbanizare, iar consumul de livrare și de cafea crește rapid. Piața rămâne însă competitivă, cu prețuri agresive și presiuni asupra ticketului mediu, ceea ce ar putea influența marjele dacă tendința continuă.

Tendințe

  • Extinderea în orașele de nivel inferiorvânt din spate

    Creșterea numărului de restaurante în orașe mai mici, prin formate noi precum KFC Small Town și Pizza Hut WOW, poate susține creșterea netă a rețelei. Efectul depinde de rentabilitatea acestor locații.

  • Creșterea livrăriimixt

    Livrarea a crescut puternic și reprezintă o parte tot mai mare din vânzări, ceea ce aduce volum, dar și costuri de curierat mai mari care presează marjele. Efectul net este mixt.

  • Consumul sub presiunevânt din față

    Presiunea asupra cheltuielilor discreționare și concurența pe prețuri pot limita creșterea ticketului mediu, în timp ce compania se bazează pe oferte de tip value-for-money.

  • Cafeaua și digitalizareavânt din spate

    Extinderea rețelei KCOFFEE și a conceptului Lavazza, împreună cu programele digitale, poate deschide noi ocazii de consum și segmente de clienți, dacă investițiile se traduc în vânzări.

Poziția concurențială

Compania concurează în special cu alți operatori de quick-service și casual dining din China, unde presiunea pe prețuri și campaniile promoționale sunt intense. Avantajul său vine din scara rețelei și din experiența de peste trei decenii în piață.

Concurența se dă și pe canalul digital și de livrare, unde platformele și brandurile locale câștigă cote. Mărcile proprii și programele de fidelizare sunt, în acest context, principalele pârghii de apărare a poziției.

  • Operatori locali de quick-service

    Lanțuri locale de fast-food și ofertanți de meniuri ieftine care concurează pe aceleași ocazii de consum.

  • Lanțuri internaționale de restaurante

    Branduri globale prezente în marile orașe, care concurează pe segmentul premium și pe cafea.

  • Platformele de livrare

    Platforme digitale care influențează costurile de livrare și condițiile de vânzare pentru restaurante.

  • Cafenelele și lanțurile de cafea

    Concurenți pe segmentul cafelei, unde compania încearcă să crească prin KCOFFEE și Lavazza.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 17 iun. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Raport curent03 nov. 2026
    Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent01 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD)
  • Raport trimestrial10 aug. 2026
  • Raport curent07 aug. 2026
    Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent06 aug. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent30 iul. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent16 iun. 2026
    Acord material
  • Raport curent16 iun. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent28 mai 2026
    Vot al acționarilor

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Yum China Holdings, Inc. · 27 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Yum China Holdings, Inc. · 10 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Yum China Holdings, Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.