olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Papa John's International, Inc. PZZA
Retail-Eating Places · SIC 5812 · Verticală: Retail-Eating Places (SIC 5812)
Papa John's International este unul dintre cele mai mari lanțuri de pizza cu livrare și take-away din lume, operând prin restaurante proprii și în special prin franciză în peste 50 de țări. În 2026 compania traversează o transformare costisitoare: în al doilea trimestru, vânzările comparabile din America de Nord au scăzut cu 8,3 procente, în timp ce divizia internațională a crescut, iar dividendul a fost suspendat pentru a finanța schimbarea.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Papa John's International, Inc. (PZZA) costa 19,89 USD (−0,50 % într-o zi), cu capitalizare 655,2 mil USD, P/E 26,3 pe un EPS diluat de 0,75 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 6,94 %, beta 0,65, interval pe 52 de săptămâni 18,07–43,97 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 454,8 mil USD (−10,5 % an/an), profit net de 3,1 mil USD (−33,4 % an/an), EPS diluat 0,09 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 54,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 17,76 – 20,15
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 12,6 %
- SMA 50 / 200
- 20,16 / 29,76
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,30 / -0,57
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,6 % | −5,9 % | +7,5 pp | — |
| 3 luni | −19,3 % | −4,6 % | −14,7 pp | — |
| 6 luni | −39,5 % | +0,2 % | −39,7 pp | — |
| De la început de an | −48,3 % | +7,4 % | −55,7 pp | — |
| 1 an | −51,8 % | +8,2 % | −60,0 pp | +8,5 % |
| 3 ani | −70,8 % | +68,4 % | −139,2 pp | −0,6 % |
| 5 ani | −85,0 % | +56,5 % | −141,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 27 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 530,8 mil | 518,3 mil | 529,2 mil | 508,2 mil | 498,2 mil | 478,6 mil | 482,4 mil | 454,8 mil |
| Costul vânzărilor | 377,6 mil | 366,5 mil | 371,7 mil | 369,1 mil | 353,2 mil | 340,9 mil | 339,0 mil | 328,6 mil |
| Profit operațional | 29,5 mil | 24,0 mil | 24,5 mil | 16,2 mil | 24,5 mil | 20,8 mil | 23,2 mil | 14,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 16,9 mil | 18,3 mil | 18,8 mil ≈ | 24,9 mil ≈ | 30,2 mil | 17,7 mil | 19,2 mil ≈ | 19,2 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 19,5 mil | 13,9 mil | 13,9 mil | 6,2 mil | 14,4 mil | 11,1 mil | 13,7 mil | 4,8 mil |
| Impozit pe profit | 4,6 mil | 4,5 mil | 4,2 mil | 1,8 mil | 5,7 mil | 4,1 mil | 5,0 mil | 1,6 mil |
| Profit net | 14,8 mil | 9,2 mil | 9,5 mil | 4,7 mil | 7,1 mil | 7,3 mil | 8,5 mil | 3,1 mil |
| EPS diluat | 0,45 ≈ | 0,27 | 0,28 | 0,13 | 0,21 ≈ | 0,21 | 0,24 | 0,09 |
| Flux de numerar operațional | 50,7 mil | 31,3 mil | 35,5 mil ≈ | 39,3 mil ≈ | 19,8 mil | 7,2 mil | 28,6 mil ≈ | 22,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 25,6 mil | 12,2 mil | 18,1 mil ≈ | 16,7 mil ≈ | 17,7 mil | 13,5 mil | 12,9 mil ≈ | 13,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 15,2 mil | 15,2 mil | 15,3 mil ≈ | 15,3 mil ≈ | 15,3 mil | 15,3 mil | 15,5 mil ≈ | 0 ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 2,1 mil | — | — | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 34 din propriul istoric de 32 trimestre (min 15,6, mediană 32,8, max 2.529,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld |
| Venituri an/an | −6,8 % | −2,6 % | +12,0 % | +14,1 % | +1,6 % | +1,6 % | −3,6 % | −0,3 % |
| Profit net | 2,5 mil | 4,9 mil | 57,9 mil | 120,0 mil | 67,8 mil | 82,1 mil | 83,5 mil | 30,5 mil |
| Profit net an/an | −97,6 % | +96,7 % | +1.090,5 % | +107,2 % | −43,5 % | +21,1 % | +1,7 % | −63,4 % |
| EPS diluat | 0,08 | -0,24 | 1,28 | 0,12 | 1,89 | 2,48 | 2,54 | 0,90 |
| EPS diluat an/an | −97,2 % | −400,0 % | indisponibil | −90,6 % | +1.475,0 % | +31,2 % | +2,4 % | −64,6 % |
| netă % | 0,1 % | 0,3 % | 3,2 % | 5,8 % | 3,2 % | 3,8 % | 4,1 % | 1,5 % |
| Flux de numerar liber | 50,4 mil | 24,0 mil | 150,8 mil | 116,1 mil | 39,4 mil | 116,4 mil | 34,1 mil | 61,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 28 dec. 2025
- Numerar
- 34,6 mil USD
- Datorie financiară
- 715,4 mil USD
- Datorie netă
- 680,8 mil USD
- Capitaluri proprii
- -433,7 mil USD
- Active totale
- 837,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,82x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 3,5 %
- Marja FCF
- 3,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | — | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | — | — | 544,4 mil ≈ | 577,3 mil ≈ | 581,0 mil ≈ | 593,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Profit operațional | 90,3 mil | 168,2 mil | 109,0 mil | 147,1 mil | 156,7 mil | 89,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 49,7 mil | 48,8 mil | 52,0 mil | 64,1 mil | 69,4 mil | 92,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 140,0 mil ≈ | 217,1 mil ≈ | 161,1 mil ≈ | 211,2 mil ≈ | 226,1 mil ≈ | 181,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 17,0 mil | 19,2 mil | 26,7 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 23 feb. 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | — | — | 83,8 mil | 103,7 mil | 114,1 mil | 48,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 14,7 mil | 26,0 mil | 14,4 mil | 20,9 mil | 29,9 mil | 16,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 57,9 mil | 120,0 mil | 67,8 mil | 82,1 mil | 83,5 mil | 30,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,28 | 0,12 | 1,89 | 2,48 | 2,54 | 0,90 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 32,7 mil | 35,3 mil | 35,7 mil | 33,2 mil | 32,8 mil | 32,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,90 | 1,15 | 1,54 | 1,76 | 1,84 | 1,84 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 33,2 mil
- 2024
- 32,8 mil
- 2025
- 32,9 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 130,2 mil | 70,6 mil | 47,4 mil | 40,6 mil | 38,0 mil | 34,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 90,1 mil | 81,4 mil | 102,5 mil | 104,2 mil | 101,7 mil | 103,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 30,3 mil | 35,0 mil | 41,4 mil | 36,1 mil | 35,2 mil | 34,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 306,4 mil | 255,0 mil | 251,0 mil | 231,0 mil | 230,6 mil | 237,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 200,9 mil | 223,9 mil | 249,8 mil | 282,8 mil | 273,3 mil | 251,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 80,8 mil | 80,6 mil | 70,6 mil | 76,2 mil | 75,5 mil | 67,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 872,8 mil | 885,7 mil | 864,2 mil | 875,0 mil | 889,0 mil | 837,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 37,4 mil | 28,1 mil | 62,3 mil | 74,9 mil | 61,8 mil | 61,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 20,0 mil | — | 0 | 0 | 0 | 5,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 328,3 mil | 480,7 mil | 597,1 mil | 757,4 mil | 741,7 mil | 710,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 288,9 mil | 287,4 mil | 265,2 mil | 304,6 mil | 278,0 mil | 291,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 881,3 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | -266,9 mil | -172,5 mil | -270,7 mil | -443,6 mil | -414,2 mil | -433,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 186,4 mil | 184,7 mil | 117,8 mil | 193,1 mil | 106,6 mil | 126,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 35,7 mil | 68,6 mil | 78,4 mil | 76,6 mil | 72,5 mil | 64,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 150,8 mil ≈ | 116,1 mil ≈ | 39,4 mil ≈ | 116,4 mil ≈ | 34,1 mil ≈ | 61,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -41,1 mil | -63,5 mil | -62,8 mil | -75,1 mil | -17,3 mil | -21,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -43,5 mil | -180,5 mil | -76,2 mil | -124,1 mil | -91,7 mil | -106,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 43,1 mil | 40,4 mil | 54,8 mil | 58,5 mil | 60,6 mil | 61,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 2,7 mil | 72,5 mil | 125,0 mil | 210,3 mil | 2,1 mil | 0 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -75,1 mil
- 2024
- -17,3 mil
- 2025
- -21,5 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- -124,1 mil
- 2024
- -91,7 mil
- 2025
- -106,3 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 37 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 655,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie12
- Randamente60
- Calitate59
- Creștere0
- Evaluare52
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,93 – 59,67 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDA15,11 – 59,67 (Mijloc 30,77)22 firme folosite · multiplul median 10,0x · quartile 7,0x – 15,7xARCO, ARMK, BDL, BJRI, BLMN, CAKE, CBRL, DRI, FWRG, GTIM, LOCO, MCD, NATH, PTLO, QSR, RICK, RRGB, STKS, TXRH, WING, YUM, YUMC
- Colegi: P/E12,93 – 24,67 (Mijloc 16,41)22 firme folosite · multiplul median 21,7x · quartile 17,1x – 32,7xARCO, ARMK, BDL, BJRI, BLMN, CAKE, CBRL, CMG, DRI, EAT, FWRG, GTIM, LOCO, MB, MCD, NATH, PTLO, QSR, TXRH, WING, YUM, YUMC
- Dividende actualizate (DDM)24,18 – 32,52 (Mijloc 27,74)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 37/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 1,4 % | 44 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 82,0 % | 74 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,8 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -21,9 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 4,0x | 17 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 26,3x | 48 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 7,9x | 65 (față de colegi) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,3 % | 41 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,0 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 216,7 % | 0 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie12/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate59/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente60/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare52/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
PAPA JOHN’S INTERNATIONAL, INC. (PZZA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-27.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,1 mld USD în 2025; creștere an/an -0,3 %; marjă netă 1,4 %; datorie netă/EBITDA 4,0x.
Intervalul de valoare estimat este 15,11–32,52 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 27,74 USD, prețul de 19,89 USD lasă un potențial de 39,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 28,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 37/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 82,0 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,0 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -0,8 %
- CAGR EPS 3 ani: -21,9 %
- Datorie netă / EBITDA: 4,0x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- Rata de distribuire (FCF): 216,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Retail-Eating Places (SIC 5812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MCDMcDONALD’S CORPORATION | 196,8 mld | 0,0 | — | 31,7 % | +3,7 % | −11 % / −1 % |
| YUMYum! Brands, Inc. | 45,3 mld | 20,9 | — | 25,4 % | +8,8 % | +8 % / +32 % |
| CMGChipotle Mexican Grill, Inc. | 44,8 mld | 33,1 | 48,5 % | 10,8 % | +5,4 % | +3 % / −20 % |
| DRIDarden Restaurants, Inc. | 25,9 mld | 22,3 | 55,1 % | 8,8 % | +9,4 % | +27 % / +46 % |
| QSRRestaurant Brands International Inc. | 24,9 mld | 18,3 | 53,8 % | 20,1 % | +12,2 % | +9 % / +11 % |
| YUMCYum China Holdings, Inc. | 16,8 mld | 17,4 | 18,2 % | 7,9 % | +4,4 % | +3 % / +15 % |
| ARMKAramark | 13,3 mld | 35,3 | 11,8 % | 1,9 % | +6,4 % | +35 % / +80 % |
| TXRHTexas Roadhouse, Inc. | 12,6 mld | 30,6 | 28,1 % | 6,8 % | +9,4 % | +9 % / +70 % |
| EATBrinker International, Inc. | 8,8 mld | 18,7 | 134,7 % | 8,4 % | +7,9 % | +38 % / +491 % |
| CAVACAVA Group, Inc. | 7,0 mld | 108,4 | 7,9 % | 4,5 % | +22,4 % | +23 % / +76 % |
| CAKEThe Cheesecake Factory Incorporated | 5,5 mld | 26,3 | 41,6 % | 5,2 % | +4,7 % | +132 % / +253 % |
| WINGWingstop Inc. | 4,5 mld | 38,9 | — | 16,0 % | +11,4 % | −37 % / −31 % |
| CBRLCracker Barrel Old Country Store, Inc. | 1,5 mld | 48,5 | 6,7 % | 1,0 % | −4,7 % | +135 % / +1 % |
| ARCOArcos Dorados Holdings Inc. | 1,5 mld | 6,9 | 33,2 % | 4,5 % | +4,7 % | −8 % / −40 % |
| BJRIBj’s Restaurants, Inc. | 1,2 mld | 31,2 | 10,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +52 % / +95 % |
| SGSweetgreen, Inc. | 1,1 mld | 115,4 | 3,1 % | 2,0 % | +0,4 % | +78 % / +23 % |
| BLMNBloomin’ Brands, Inc. | 896,5 mil | 33,5 | 6,7 % | 0,7 % | +0,1 % | +47 % / −55 % |
| FWRGFirst Watch Restaurant Group, Inc. | 809,9 mil | 40,9 | 3,1 % | 1,5 % | +20,3 % | −29 % / −27 % |
| PZZAPapa John’s International, Inc. | 655,2 mil | 26,3 | — | 1,4 % | −0,3 % | −52 % / −71 % |
| LOCOEl Pollo Loco Holdings, Inc. | 500,9 mil | 14,1 | 11,8 % | 7,0 % | +3,6 % | +51 % / +98 % |
| DINDine Brands Global, Inc. | 441,1 mil | 105,0 | — | 0,4 % | +8,2 % | +15 % / −17 % |
| PTLOPortillo's Inc. | 433,8 mil | 31,5 | 3,6 % | 2,3 % | +3,0 % | +34 % / −55 % |
| NATHNathan's Famous, Inc. | 418,2 mil | 21,1 | — | 11,8 % | +9,4 % | −4 % / +56 % |
| RICKRci Hospitality Holdings, Inc. | 223,3 mil | — | -1,7 % | -1,5 % | −5,5 % | +20 % / −50 % |
| RRGBRed Robin Gourmet Burgers, Inc. | 168,4 mil | — | — | -2,5 % | −3,1 % | +103 % / +1 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PZZA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 11,64 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 20,63 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 31,15 Randament total 61 % · Pe an 61 % |
| 3 ani | 10,13 Randament total -41 % · Pe an -16 % | 20,31 Randament total 14 % · Pe an 4 % | 33,84 Randament total 85 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 8,82 Randament total -43 % · Pe an -11 % | 20,00 Randament total 20 % · Pe an 4 % | 36,76 Randament total 111 % · Pe an 16 % |
- P/E la ieșire± 5,08
- Marja netă± 3,55
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,07
- Diluare anuală± 0,30
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).
Pe scurt
Papa John's International este unul dintre cele mai mari lanțuri de pizza cu livrare și take-away din lume, operând prin restaurante proprii și în special prin franciză în peste 50 de țări. În 2026 compania traversează o transformare costisitoare: în al doilea trimestru, vânzările comparabile din America de Nord au scăzut cu 8,3 procente, în timp ce divizia internațională a crescut, iar dividendul a fost suspendat pentru a finanța schimbarea.
SWOT
Puncte tari
- Marcă recunoscută cu promisiunea « BETTER INGREDIENTS. BETTER PIZZA. » și o rețea globală extinsă în multe țări.
- Model de business diversificat, cu royalty-uri din franciză, centre de aprovizionare și contribuții la marketing, care poate stabiliza veniturile.
- Segmentul internațional arată creștere constantă a vânzărilor comparabile, ceea ce sugerează că transformarea de acolo funcționează.
Puncte slabe
- Vânzările comparabile din America de Nord sunt în scădere accentuată, iar volumul comenzilor s-a redus semnificativ.
- Profitabilitatea este sub presiune, iar rezultatul net și EBITDA ajustat au rămas aproape plate în ciuda reducerilor de costuri.
- Dependența de canalele digitale și de agregatori crește costurile și reduce controlul asupra relației cu clientul.
Oportunități
- Economiile din lanțul de aprovizionare și optimizarea portofoliului de restaurante ar putea îmbunătăți marjele la nivel de restaurant.
- Programul de loialitate și inovația în produs ar putea atrage clienți noi și extinde piața adresabilă.
- Refranșizarea restaurantelor proprii ar putea aduce capital și ar putea accelera creșterea francizaților.
Amenințări
- Presiunea concurențială din partea lanțurilor mari care folosesc reduceri frecvente ar putea limita posibilitatea de a crește prețurile.
- Consumul discreționar slab și sentimentul negativ al consumatorilor ar putea reduce în continuare vânzările.
- Riscurile geopolitice și valutare pot afecta operațiunile internaționale și capacitatea francizaților de a plăti royalty-urile.
Riscuri
- Declinul vânzărilor în America de Nordridicat
Vânzările comparabile din America de Nord au scăzut accentuat în al doilea trimestru din 2026, ceea ce ar putea continua dacă consumul rămâne slab.
- Execuția transformăriiridicat
Compania a recunoscut că transformarea durează mai mult decât s-a estimat inițial, iar închiderile și costurile de restructurare ar putea crește.
- Sănătatea francizațilormediu
Presiunile de cost și reducerile de vânzări pot afecta capacitatea francizaților de a plăti royalty-urile și de a investi în restaurante.
- Presiunea concurențială și a agregatorilormediu
Reducerile frecvente ale competitorilor și comisioanele agregatorilor pot diminua rentabilitatea comenzilor.
- Riscuri internaționale și valutaremediu
Fluctuațiile monedelor locale și tensiunile geopolitice pot afecta veniturile și capacitatea de plată a francizaților internaționali.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă transformarea reușește, economiile din aprovizionare și optimizarea restaurantelor ar putea îmbunătăți semnificativ marjele din America de Nord.
- Creșterea constantă a segmentului internațional ar putea oferi un sprijin durabil pentru venituri.
- Eliberarea capitalului prin suspendarea dividendului ar putea finanța investiții în tehnologie, promoții și produse noi.
Ce ar strica teza
- Dacă vânzările din America de Nord continuă să scadă, rentabilitatea ar putea rămâne sub presiune mult timp.
- Concurența agresivă și comisioanele agregatorilor ar putea limita capacitatea companiei de a-și recupera marjele.
- Costurile de restructurare și investițiile tehnologice ar putea continua să afecteze profitabilitatea în anii următori.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor comparabile din America de NordQ3 2026
- Finalizarea refranșizării celor 28 de restaurante din FloridaQ3 2026
- Progresul economiilor din lanțul de aprovizionare și al celor 30 de milioane din cheltuieli generale2026
- Implementarea noului sistem de point-of-sale și a restructurărilor estimate2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).
Afacerea
Papa John's International, Inc., societate din Delaware, operează și francizează restaurante de pizza cu livrare și take-away sub marca « Papa Johns », activă din 1984 1. La 28 decembrie 2025 existau 6.083 de restaurante, dintre care 475 proprii și 5.608 francizate, în 50 de țări și teritorii 1. La 28 iunie 2026 numărul scăzuse la 5.978 de restaurante, din care 469 proprii 2. Compania se prezintă drept un lanț care își construiește diferențierea pe « BETTER INGREDIENTS. BETTER PIZZA. », iar majoritatea vânzărilor se realizează prin canale digitale 1.
Modelul de business combină vânzările cu amănuntul din restaurantele proprii, royalty-urile de la franciza din America de Nord și internațională, precum și veniturile din centrele de producție a aluatului și din contribuțiile la fondul național de marketing 1. Royalty-ul standard este de 5 procente din venitul brut al francizaților 1. Compania a raportat patru segmente: restaurante proprii din Statele Unite, franciza din America de Nord, centrele de aprovizionare din America de Nord și International 1.
În al doilea trimestru din 2026 veniturile totale au fost de 482,4 milioane dolari, în scădere cu 8,8 procente față de anul precedent, în principal din cauza restaurantelor proprii din SUA, parțial refranșizate în decembrie 2025 3. Compania a anunțat un program de transformare și a suspendat dividendul începând cu trimestrul al treilea din 2026 pentru a-și păstra flexibilitatea financiară 3.
Segmente
Restaurante proprii din Statele Unite
Acest segment a generat, în al doilea trimestru din 2026, o scădere a veniturilor de peste 37 milioane dolari, legată de refranșizarea a 85 de restaurante din trimestrul al patrulea din 2025 și de scăderea vânzărilor comparabile cu 8,9 procente 3. Compania a anunțat încă 17 închideri de restaurante proprii, majoritatea până la sfârșitul lui 2026, iar 28 de restaurante din Florida urmează să fie refranșizate 2.
Franciza din America de Nord și centrele de aprovizionare
Franciza din America de Nord a scăzut din cauza vânzărilor comparabile mai slabe în restaurantele francizate, iar veniturile centrelor de aprovizionare au scăzut din cauza volumelor mai mici, parțial compensate de prețuri mai mari 3. Compania urmărește economii de cel puțin 60 de milioane dolari din lanțul de aprovizionare din America de Nord în următorii doi ani 2.
Internațional
Segmentul internațional a fost singurul cu creștere: vânzările comparabile au crescut cu 1,5 procente în al doilea trimestru din 2026, al șaptelea trimestru consecutiv pozitiv 3. Transformarea din Regatul Unit, finalizată în al patrulea trimestru din 2025, este un element central al acestui segment 1.
Piața în context
Piața pizza din Statele Unite este descrisă de companie drept matură și foarte competitivă, cu concurență bazată pe preț, valoare, servicii și inovație 1. Consumul este afectat de o încredere scăzută a consumatorilor și de presiunea asupra cheltuielilor discreționare 13. Pe piețele internaționale, cererea arată mai reziliență, dar expunerea la riscuri geopolitice și valutare rămâne ridicată 1.
Canalele digitale și agregatorii de livrare au devenit o componentă majoră a industriei, ceea ce mărește presiunea asupra marjelor și a fidelizării clienților 12. Compania spune că negociază acum o strategie mai selectivă cu agregatorii, în timp ce își extinde programul de loialitate Papa Rewards 23.
Tendințe
- Consum mai slab în America de Nordvânt din față
Vânzările comparabile din America de Nord au scăzut cu 8,3 procente în al doilea trimestru din 2026, reflectând un mediu de consum mai dificil și volume de comenzi mai mici 3. Dacă această tendință persistă, presiunea asupra veniturilor din franciză și din restaurantele proprii ar putea continua.
- Creșterea internaționalăvânt din spate
Vânzările comparabile internaționale au crescut cu 1,5 procente în al doilea trimestru din 2026, iar vânzările sistemului internațional au crescut cu 5 procente 3. Această evoluție ar putea susține veniturile din franciză dacă ritmul se menține.
- Transformarea costurilor și închiderile de restaurantemixt
Programul Enterprise Transformation Plan a dus la închiderea a 101 restaurante în America de Nord în primele șase luni din 2026 și la reducerea personalului corporativ cu aproximativ 7 procente 2. Economiile promise ar putea îmbunătăți marjele, dar costurile de restructurare și închiderile pot afecta temporar veniturile.
- Investiții tehnologice și sistem nou de casămixt
Compania trece la un nou sistem de point-of-sale în toate restaurantele din SUA, cu finalizare estimată până la sfârșitul lui 2027, iar aceasta poate genera amortizare accelerată 2. Investiția ar putea îmbunătăți experiența clienților, dar presiunea asupra profitabilității rămâne în perioada de tranziție.
Poziția concurențială
Compania arată că se confruntă cu competitori mari care folosesc reduceri frecvente, promoții și publicitate agresivă, precum și cu lanțuri locale de pizza, concepte fast casual și servicii de livrare 1. Concurența pentru clienți, angajați, locații și francizați este intensă și poate limita capacitatea de a menține prețurile 1.
Agregatorii de livrare și comercianții de produse gata preparate din supermarketuri concurează direct pentru comenzi și trafic online, iar compania avertizează că pot reduce rentabilitatea comenzilor 1. Strategia de diferențiere pe calitatea ingredientelor poate genera costuri mai mari decât ale concurenților 1.
- Competitori mari din segmentul pizza QSR
Companie descrisă în sursă drept concurent mare, care folosește reduceri și promoții agresive pentru a câștiga cotă de piață.
- Lanțuri locale de pizza cu livrare
Restaurante locale de pizza cu livrare care concurează pe zone geografice mai mici.
- Concepte fast casual de pizza
Restaurante cu servire mai aproape de stilul casual, preferate de unii consumatori în locul livrării clasice.
- Agregatori de livrare și servicii de comenzi online
Platforme care concurează pentru comenzi, trafic și curieri și care pot modifica economia comenzilor.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Papa Johns refranchises 28 Florida locationsYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
- Papa Johns Sales Are Down in the U.S. — But It Just Found a New Growth Partner on the Other Side of the BorderYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
- Papa Johns Refranchises 28 Restaurants in Orlando MarketYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
- Papa Johns adds a new franchise partner in MexicoYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- Papa Johns Can Predict When Your Fridge Is EmptyHacker News · 02 iul. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 26 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 05 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial05 nov. 2026
- Raport curent05 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 iun. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 mai 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)26 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-28 · SEC / Papa John's International, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-28 · SEC / Papa John's International, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Papa John's International, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.