olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
El Pollo Loco Holdings, Inc. LOCO
Retail-Eating Places · SIC 5812 · Verticală: Retail-Eating Places (SIC 5812)
El Pollo Loco este un lanț de restaurante cu servire limitată specializat în pui grătar cu marinată de citrice, cu peste 500 de restaurante în nouă state americane. Compania a raportat în august 2026 o creștere a vânzărilor comparabile la nivel de sistem de 3,9% în trimestrul al doilea și și-a ridicat prognoza pentru 2026.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea El Pollo Loco Holdings, Inc. (LOCO) costa 16,47 USD (+5,92 % într-o zi), cu capitalizare 501,2 mil USD, P/E 14,1 pe un EPS diluat de 1,17 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 9,11 %, beta 0,56, interval pe 52 de săptămâni 10,07–17,20 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 129,6 mil USD (+3,0 % an/an), profit net de 12,8 mil USD (+80,2 % an/an), EPS diluat 0,43 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 14,28 – 16,56
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 14,8 %
- SMA 50 / 200
- 14,99 / 14,16
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,19 / 0,10
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +14,4 % | −1,1 % | +15,5 pp | — |
| 3 luni | −3,1 % | −0,5 % | −2,6 pp | — |
| 6 luni | +23,1 % | +4,4 % | +18,7 pp | — |
| De la început de an | +57,5 % | +12,3 % | +45,1 pp | — |
| 1 an | +56,4 % | +13,5 % | +42,9 pp | +6,6 % |
| 3 ani | +87,6 % | +76,4 % | +11,2 pp | −20,1 % |
| 5 ani | +6,3 % | +63,7 % | −57,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 01 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 120,4 mil | 114,3 mil | 119,2 mil | 125,8 mil | 121,5 mil | 123,5 mil | 126,2 mil | 129,6 mil |
| Profit operațional | 10,1 mil | 9,0 mil | 9,0 mil | 11,3 mil | 11,5 mil | 10,3 mil | 12,2 mil | 18,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 4,0 mil | 4,0 mil | 3,9 mil | 3,9 mil | 4,0 mil | 4,2 mil | 4,3 mil | 4,2 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,5 mil | 1,3 mil | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,1 mil | 965,0 mii | 731,0 mii | 706,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 8,6 mil | 7,8 mil | 7,8 mil | 10,1 mil | 10,3 mil | 9,3 mil | 11,5 mil | 18,0 mil |
| Impozit pe profit | 2,4 mil | 1,8 mil | 2,3 mil | 3,0 mil | 3,0 mil | 2,8 mil | 3,3 mil | 5,2 mil |
| Profit net | 6,2 mil | 6,0 mil | 5,5 mil | 7,1 mil | 7,4 mil | 6,5 mil | 8,2 mil | 12,8 mil |
| EPS diluat | 0,21 | 0,20 ≈ | 0,19 | 0,24 | 0,25 | 0,22 ≈ | 0,27 | 0,43 |
| Flux de numerar operațional | 13,0 mil ≈ | 5,6 mil | 4,7 mil | 14,1 mil ≈ | 15,3 mil ≈ | 13,9 mil | 13,0 mil | 31,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 3,9 mil ≈ | 4,5 mil | 3,4 mil | 5,0 mil ≈ | 5,4 mil ≈ | 8,8 mil | 10,2 mil | 8,5 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,1 mil ≈ | 1,3 mil | 1,8 mil | 68,0 mii ≈ | 0 ≈ | -1,0 mii | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 31 din propriul istoric de 35 trimestre (min 11,3, mediană 17,2, max 141,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 435,8 mil | 442,3 mil | 426,1 mil | 454,4 mil | 470,0 mil | 468,7 mil | 473,0 mil | 490,0 mil |
| Venituri an/an | +8,5 % | +1,5 % | −3,7 % | +6,6 % | +3,4 % | −0,3 % | +0,9 % | +3,6 % |
| Profit net | -9,0 mil | 24,9 mil | 24,5 mil | 29,1 mil | 20,8 mil | 25,6 mil | 25,7 mil | 26,5 mil |
| Profit net an/an | −204,4 % | indisponibil | −1,7 % | +19,0 % | −28,6 % | +22,8 % | +0,5 % | +3,1 % |
| EPS diluat | -0,23 | 0,67 | 0,68 | 0,80 | 0,57 | 0,74 | 0,86 | 0,90 |
| EPS diluat an/an | −204,5 % | indisponibil | +1,5 % | +17,6 % | −28,8 % | +29,8 % | +16,2 % | +4,7 % |
| netă % | -2,1 % | 5,6 % | 5,7 % | 6,4 % | 4,4 % | 5,5 % | 5,4 % | 5,4 % |
| Flux de numerar liber | 17,6 mil | 20,7 mil | 33,9 mil | 35,1 mil | 18,6 mil | 19,4 mil | 27,7 mil | 25,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 6,2 mil USD
- Datorie financiară
- 51,0 mil USD
- Datorie netă
- 44,8 mil USD
- Capitaluri proprii
- 291,1 mil USD
- Active totale
- 606,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,18x
- Lichiditate curentă
- 0,32x
- ROE
- 9,6 %
- ROA
- 4,4 %
- Marja FCF
- 5,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 426,1 mil | 454,4 mil | 470,0 mil | 468,7 mil | 473,0 mil | 490,0 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 33,6 mil | 41,3 mil | 30,1 mil | 39,8 mil | 41,2 mil | 42,0 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 16,9 mil | 15,2 mil | 14,4 mil | 15,2 mil | 15,7 mil | 16,0 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 50,4 mil ≈ | 56,5 mil ≈ | 44,5 mil ≈ | 55,0 mil ≈ | 56,9 mil ≈ | 58,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,3 mil | 1,8 mil | 1,7 mil | 4,8 mil | 5,9 mil | 4,5 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 30,1 mil | 39,5 mil | 28,9 mil | 34,9 mil | 35,3 mil | 37,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 5,7 mil | 10,3 mil | 8,1 mil | 9,3 mil | 9,6 mil | 11,1 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit net | 24,5 mil | 29,1 mil | 20,8 mil | 25,6 mil | 25,7 mil | 26,5 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,68 | 0,80 | 0,57 | 0,74 | 0,86 | 0,90 | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 35,8 mil | 36,4 mil | 36,6 mil | 34,4 mil | 30,0 mil | 29,4 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 1,50 | — | — | — | SEC (XBRL)· 10 mar. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 34,4 mil
- 2024
- 30,0 mil
- 2025
- 29,4 mil
SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 13,2 mil | 30,0 mil | 20,5 mil | 7,3 mil | 2,5 mil | 6,2 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 2,1 mil | 2,3 mil | 2,4 mil | 1,9 mil | 1,9 mil | 1,8 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Active curente | 31,7 mil | 49,5 mil | 37,4 mil | 25,1 mil | 19,9 mil | 25,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 79,6 mil | 75,7 mil | 78,6 mil | 84,0 mil | 86,1 mil | 97,0 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 248,7 mil | 248,7 mil | 248,7 mil | 248,7 mil | 248,7 mil | 248,7 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Active totale | 605,2 mil | 613,8 mil | 597,2 mil | 592,3 mil | 592,0 mil | 606,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 7,5 mil | 10,6 mil | 12,7 mil | 12,5 mil | 12,1 mil | 15,7 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 62,8 mil | 40,0 mil | 66,0 mil | 84,0 mil | 71,0 mil | 51,0 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 66,4 mil | 74,6 mil | 68,5 mil | 72,6 mil | 75,7 mil | 79,1 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 327,6 mil | 303,2 mil | 316,1 mil | 341,6 mil | 331,3 mil | 315,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 277,6 mil † | 310,6 mil † | 281,1 mil † | 250,7 mil † | 260,7 mil † | 291,1 mil † | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 40,5 mil | 52,1 mil | 38,5 mil | 40,7 mil | 46,8 mil | 48,1 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 6,7 mil | 17,0 mil | 19,9 mil | 21,3 mil | 19,1 mil | 22,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 33,9 mil ≈ | 35,1 mil ≈ | 18,6 mil ≈ | 19,4 mil ≈ | 27,7 mil ≈ | 25,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -6,7 mil | -12,5 mil | -18,9 mil | -13,4 mil | -18,9 mil | -22,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -28,7 mil | -22,8 mil | -29,2 mil | -40,4 mil | -32,6 mil | -21,7 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | 55,6 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 10 mar. 2023verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | — | 59,2 mil | 20,6 mil | 1,8 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -13,4 mil
- 2024
- -18,9 mil
- 2025
- -22,6 mil
SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat
- 2023
- -40,4 mil
- 2024
- -32,6 mil
- 2025
- -21,7 mil
SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 69 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 501,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare84
- Randamente5
- Calitate75
- Bilanț și datorie71
- Creștere56
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,74 – 39,27 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)17,57 – 27,44 (Mijloc 21,38)WACC 9,0 % · FCFF de pornire 43,5 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -9,1 %
- Colegi: EV/EBITDA15,74 – 36,95 (Mijloc 22,77)21 firme folosite · multiplul median 10,2x · quartile 7,2x – 16,5xARCO, ARMK, BJRI, BLMN, CAKE, CBRL, DRI, FWRG, MCD, NDLS, PLAY, PTLO, PZZA, QSR, RICK, RRGB, STKS, TXRH, WING, YUM, YUMC
- Colegi: P/E21,41 – 39,27 (Mijloc 30,76)20 firme folosite · multiplul median 26,3x · quartile 18,3x – 33,5xARCO, ARMK, BJRI, BLMN, CAKE, CBRL, CMG, DRI, EAT, FWRG, JACK, MB, MCD, PTLO, PZZA, QSR, TXRH, WING, YUM, YUMC
- Dividende actualizate (DDM)19,71 – 26,51 (Mijloc 22,61)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil atractiv · Scor 69/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 11,2 % | 58 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 7,0 % | 79 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 117,6 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,4 % | 12 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 16,4 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,2x | 82 (față de colegi) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 14,9x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,4x | 0 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 14,1x | 83 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 7,5x | 73 (față de colegi) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 8,2 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,4 % | 5 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie71/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere56/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate75/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial5/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare84/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
EL POLLO LOCO HOLDINGS, INC. (LOCO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-07-01.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 490,0 mil USD în 2025; creștere an/an 3,6 %; marjă netă 7,0 %; ROE 11,8 %; datorie netă/EBITDA 0,2x.
Intervalul de valoare estimat este 18,64–32,20 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 22,69 USD, prețul de 16,47 USD lasă un potențial de 37,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 27,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 69/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 7,0 %
- Conversia profitului în FCF: 117,6 %
- CAGR EPS 3 ani: 16,4 %
- Datorie netă / EBITDA: 0,2x
- Acoperirea dobânzilor: 14,9x
- P/E (TTM): 14,1x
- EV/EBITDA: 7,5x
- Randament FCF: 8,2 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 1,4 %
- Lichiditatea curentă: 0,4x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,4 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Retail-Eating Places (SIC 5812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MCDMcDONALD’S CORPORATION | 198,3 mld | 0,0 | — | 31,7 % | +3,7 % | −10 % / −1 % |
| YUMYum! Brands, Inc. | 45,4 mld | 20,9 | — | 25,4 % | +8,8 % | +9 % / +32 % |
| CMGChipotle Mexican Grill, Inc. | 44,5 mld | 32,9 | 48,5 % | 10,8 % | +5,4 % | +2 % / −20 % |
| DRIDarden Restaurants, Inc. | 26,1 mld | 22,5 | 55,1 % | 8,8 % | +9,4 % | +28 % / +47 % |
| QSRRestaurant Brands International Inc. | 24,8 mld | 18,2 | 53,8 % | 20,1 % | +12,2 % | +8 % / +10 % |
| YUMCYum China Holdings, Inc. | 17,0 mld | 18,3 | 17,5 % | 7,8 % | +4,4 % | +3 % / +15 % |
| ARMKAramark | 13,8 mld | 36,7 | 11,8 % | 1,9 % | +6,4 % | +41 % / +87 % |
| TXRHTexas Roadhouse, Inc. | 12,9 mld | 31,3 | 28,1 % | 6,8 % | +9,4 % | +12 % / +75 % |
| EATBrinker International, Inc. | 9,2 mld | 19,4 | 134,7 % | 8,4 % | +7,9 % | +43 % / +512 % |
| CAVACAVA Group, Inc. | 7,2 mld | 109,3 | 8,3 % | 4,8 % | +22,4 % | +27 % / +82 % |
| HDLSuper Hi International Holding Ltd. | 6,4 mld | 247,5 | 6,9 % | 2,8 % | +13,4 % | −46 % / indisponibil |
| CAKEThe Cheesecake Factory Incorporated | 5,8 mld | 27,4 | 41,6 % | 5,2 % | +4,7 % | +142 % / +268 % |
| WINGWingstop Inc. | 4,5 mld | 39,3 | — | 16,0 % | +11,4 % | −37 % / −30 % |
| CBRLCracker Barrel Old Country Store, Inc. | 1,6 mld | 50,2 | 6,7 % | 1,0 % | −4,7 % | +143 % / +5 % |
| ARCOArcos Dorados Holdings Inc. | 1,5 mld | 7,0 | 33,2 % | 4,5 % | +4,7 % | −7 % / −39 % |
| BJRIBj’s Restaurants, Inc. | 1,3 mld | 33,0 | 10,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +61 % / +106 % |
| SGSweetgreen, Inc. | 1,1 mld | 117,9 | 3,1 % | 2,0 % | +0,4 % | +82 % / +25 % |
| BLMNBloomin’ Brands, Inc. | 939,3 mil | 35,1 | 6,7 % | 0,7 % | +0,1 % | +55 % / −53 % |
| FWRGFirst Watch Restaurant Group, Inc. | 833,3 mil | 42,1 | 3,1 % | 1,5 % | +20,3 % | −27 % / −25 % |
| PZZAPapa John’s International, Inc. | 658,1 mil | 25,1 | — | 1,4 % | −0,3 % | −52 % / −69 % |
| LOCOEl Pollo Loco Holdings, Inc. | 501,2 mil | 14,1 | 11,8 % | 7,0 % | +3,6 % | +56 % / +88 % |
| DINDine Brands Global, Inc. | 448,6 mil | 106,7 | — | 0,4 % | +8,2 % | +17 % / −16 % |
| PTLOPortillo's Inc. | 336,8 mil | 29,8 | 3,0 % | 1,9 % | +3,0 % | +4 % / −65 % |
| PLAYDave & Buster’s Entertainment, Inc. | 305,8 mil | — | -69,7 % | -4,3 % | −1,4 % | −50 % / −79 % |
| JACKJack In The Box Inc. | 275,6 mil | 8,2 | — | 2,4 % | −6,7 % | −27 % / −80 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LOCO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 9,22 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 16,33 Randament total -1 % · Pe an -1 % | 24,64 Randament total 50 % · Pe an 50 % |
| 3 ani | 8,40 Randament total -49 % · Pe an -20 % | 16,80 Randament total 2 % · Pe an 1 % | 27,89 Randament total 69 % · Pe an 19 % |
| 5 ani | 7,66 Randament total -54 % · Pe an -14 % | 17,27 Randament total 5 % · Pe an 1 % | 31,58 Randament total 92 % · Pe an 14 % |
- P/E la ieșire± 4,20
- Marja netă± 2,94
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,49
- Diluare anuală± 0,25
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
El Pollo Loco este un lanț de restaurante cu servire limitată specializat în pui grătar cu marinată de citrice, cu peste 500 de restaurante în nouă state americane. Compania a raportat în august 2026 o creștere a vânzărilor comparabile la nivel de sistem de 3,9% în trimestrul al doilea și și-a ridicat prognoza pentru 2026 3.
SWOT
Puncte tari
- Concept diferențiat, centrat pe puiul marinat cu citrice și grătarul cu foc, cu apel larg între segmente demografice 1.
- Marje de contribuție la nivel de restaurant stabile și în creștere în trimestrul al doilea 2026 3.
- Model mixt cu franciză, care permite expansiunea cu capital mai puțin propriu, plus un program de loialitate numeros 1.
Puncte slabe
- Concentrare mare a veniturilor în zona Los Angeles, ceea ce expune compania la evoluții locale și regionale 1.
- Vânzările comparabile au fost aproape plate în 2025, iar tranzacțiile au scăzut în compania operată direct 1.
- Dependența de franciză pentru deschiderile noi poate încetini creșterea dacă recrutarea francizaților întârzie 1.
Oportunități
- Dacă noile produse, precum tenderele și sandvișurile de pui, se dovedesc atractive, ar putea crește frecvența vizitelor 1.
- Extinderea în state noi, precum Idaho și Washington, ar putea deschide piețe încă nedeservite 1.
- Un prototip de restaurant mai ieftin ar putea îmbunătăți randamentele investițiilor la noile unități 1.
Amenințări
- Creșterea costurilor cu forța de muncă în California și posibilele tarife la importuri ar putea reduce marjele 12.
- Un declin al cheltuielilor discreționare ale consumatorilor ar putea afecta tranzacțiile în toate piețele 1.
- Concurența intensă din zona Los Angeles și schimbările de preferințe alimentare ar putea presa vânzările 1.
Riscuri
- Concentrare geograficăridicat
O mare parte din venituri provine din zona Los Angeles, astfel încât evenimentele locale, legislative sau naturale ar putea avea un impact disproporționat 1.
- Costuri cu forța de muncăridicat
Legislația salarială din California și dificultatea de a angaja personal ar putea reduce marjele dacă nu pot fi compensate prin prețuri 12.
- Tarife și lanțul de aprovizionaremediu
Produsele importate din Mexic, Canada și Asia ar putea deveni mai scumpe în funcție de politica comercială, ceea ce ar afecta costul mărfurilor vândute 1.
- Dependența de deschiderea de restaurantemediu
Planul de creștere depinde de deschiderea de restaurante noi, iar întârzierile de autorizare sau lipsa francizaților ar putea reduce creșterea 1.
- Concurență și schimbări de preferințemediu
Concurenții cu resurse mai mari pot inova mai rapid, iar scăderea interesului pentru mâncarea mexicană sau pentru pui ar putea afecta brandul 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea vânzărilor comparabile la nivel de sistem și marjele în îmbunătățire din trimestrul al doilea 2026 ar putea arăta că strategia companiei funcționează 3.
- Ridicarea prognozei pentru 2026 și reducerea datoriei pot sugera o poziție financiară mai solidă decât în trecut 3.
- Un program de loialitate cu milioane de membri și o pondere în creștere a comenzilor digitale ar putea susține frecvența vizitelor 1.
Ce ar strica teza
- Vânzările comparabile au fost aproape plate în 2025, iar o revenire ar putea fi temporară dacă tranzacțiile rămân sub presiune 1.
- Costurile cu forța de muncă și tarifele ar putea fi greu de compensat integral prin prețuri mai mari 12.
- Dependența de o singură zonă geografică ar putea amplifica efectul unui șoc local asupra veniturilor 1.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor comparabile la nivel de sistem față de prognoza anualăQ3 2026
- Marja de contribuție la nivel de restaurant și efectul costurilor cu forța de muncă din CaliforniaQ3 2026
- Numărul de deschideri noi operate de companie și în franciză față de ghidaj2026
- Impactul tarifelor și al politicii comerciale asupra costului alimentelor, în raportul anual următornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Fondată în 1980 în Los Angeles, El Pollo Loco operează un sistem de restaurante care combină un meniu mexican-inspirat, centrat pe puiul marinat și grătarul cu foc, cu viteza unui restaurant de tip quick-service. La finalul anului 2025 rețeaua număra 503 restaurante din care 175 erau operate de companie și 328 franciză 1. Restaurantele au în general drive-thru și sunt amplasate în special în California, dar și în Arizona, Nevada, Texas, Utah, Colorado, Washington și Louisiana 1.
Modelul de afaceri este de tip mixt: compania își dezvoltă propriile restaurante și concesionează altele francizaților, care aduc majoritatea deschiderilor noi. Veniturile provin din vânzările restaurantelor operate de companie, din redevențele și taxele de franciză și din contribuția la fondul de publicitate 1. Compania activează într-un singur segment operațional, toate veniturile fiind din vânzări de alimente și băuturi 1.
Ghidajul pentru 2026 prevede trei până la patru restaurante noi operate de companie și 15 până la 16 restaurante în franciză, plus remodelări. Compania urmărește creșterea frecvenței vizitelor prin programul de loialitate Loco Rewards și vânzări digitale, iar managementul a indicat că un nou prototip de restaurant mai ieftin ar putea sprijini randamentele investiției 13.
Segmente
Franciză
Majoritatea restaurantelor din rețea sunt în franciză și generează venituri din redevențe, taxe și închirieri subînchiriate către francizați 1. În trimestrul al doilea 2026 veniturile din franciză au scăzut ușor, din cauza unei reduceri a veniturilor din sistemul IT al francizaților, dar vânzările comparabile în franciză au crescut cu 4,5% 3.
Piața în context
Compania activează în segmentul restaurantelor cu servire limitată, între fast-casual și quick-service, cu prețuri situate ușor peste QSR și sub fast-casual 1. Zona Los Angeles, unde se generează cea mai mare parte a veniturilor, este descrisă de companie drept cea mai competitivă piață de QSR mexican-inspirat din SUA 1.
Compania afirmă că preferința consumatorilor pentru LSR-uri cu produse mai sănătoase și de calitate mai bună favorizează concepte precum al său, dar că și rivalii răspund acestei tendințe 1. Veniturile companiei depind de cheltuielile discreționare ale consumatorilor, astfel că o încetinire economică ar putea reduce tranzacțiile 1.
Tendințe
- Costuri cu forța de muncă în Californiavânt din față
Legislația din California privind creșterea salariilor în fast-food a crescut costurile cu personalul și conformitatea în 2024 și 2025. Compania a compensat în mare parte prin prețuri mai mari, gestionarea mixului de meniu și productivitate, dar se așteaptă ca aceste presiuni să continue în 2026 12.
- Tarife comerciale și costuri de importvânt din față
Unele produse, ambalaje și articole sunt achiziționate din Mexic, Canada și Asia. Schimbările de tarife ar putea crește costurile cu alimentele, iar compania a anticipat un impact negativ asupra veniturilor și costului mărfurilor vândute, cu posibilitatea de a crește prețurile în meniu 1.
- Ieșirea de sub presiune a vânzărilor comparabilemixt
După vânzări comparabile aproape plate în 2025, trimestrul al doilea 2026 a adus o accelerare, cu tranzacții în scădere, dar cu un ticket mediu în creștere; compania și-a ridicat prognoza pentru întregul an 13.
- Digitalizare și loialitatevânt din spate
Comenzile digitale și livrările au reprezentat 13,8% din vânzări în 2025, iar programul Loco Rewards număra peste 5,3 milioane de membri la sfârșitul anului 1. Compania investește în aplicații, chioșcuri și parteneriate de livrare, ceea ce poate sprijini frecvența vizitelor.
Poziția concurențială
Compania concurează cu lanțuri naționale, regionale și locale de restaurante cu servire limitată, fast-casual și full-service, dar și cu deli-urile supermarketurilor, magazinele de proximitate și serviciile de livrare a meselor 1. Mulți rivali au recunoaștere de brand mai mare și resurse financiare mai mari pentru inovare și tehnologie 1.
Principalele criterii de concurență sunt prețul, comoditatea, calitatea serviciului, recunoașterea brandului, locația și calitatea alimentelor 1. Pentru a se diferenția, El Pollo Loco pune accent pe puiul marinat și grătarul proaspăt, pe care le promovează ca alternativă mai sănătoasă la fast-food 1.
- Lanțuri naționale de restaurante cu servire limitată
Rivali de la nivel național cu recunoaștere de brand mai mare, citați în factorii de risc ai companiei 1.
- Restaurante fast-casual
Concurenți din segmentul fast-casual, care oferă meniuri proaspete la prețuri mai ridicate decât QSR 1.
- Deli-urile și cafenelele din supermarketuri
Lanțuri de supermarketuri cu secții de mâncare gata preparată și cafenele, vizând clienții care caută calitate superioară 1.
- Servicii de livrare a meselor și opțiuni de mâncat acasă
Opțiuni de tip kit sau livrare care concurează pentru aceleași ocazii de consum 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- El Pollo Loco to open first New York restaurant as it aims to become national chicken chainCNBC — Top News · 29 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent25 sept. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 mai 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 mai 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)30 apr. 2026
- Raport anual13 mar. 2026
- Raport curent12 mar. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / El Pollo Loco Holdings, Inc. · 13 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-01 · SEC / El Pollo Loco Holdings, Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / El Pollo Loco Holdings, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.