olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Dave & Buster's Entertainment, Inc. PLAY
Retail-Eating Places · SIC 5812 · Verticală: Retail-Eating Places (SIC 5812)
Dave & Buster's Entertainment, Inc. (PLAY) deține și operează localuri care combină divertismentul cu restaurantul, sub brandurile Dave & Buster's și Main Event, cu venituri de 2102,8 milioane USD în exercițiul fiscal 2025. Contextul actual este de scădere a vânzărilor comparabile și de profitabilitate sub presiune, în timp ce compania încearcă să reia creșterea prin strategia Back-to-Basics.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Dave & Buster's Entertainment, Inc. (PLAY) costa 8,78 USD (+6,81 % într-o zi), cu capitalizare 305,8 mil USD, randament al dividendului 7,06 %, beta 1,31, interval pe 52 de săptămâni 6,38–21,17 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 544,1 mil USD (−2,4 % an/an), profit net de -12,5 mil USD (−209,6 % an/an), EPS diluat -0,36 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 62,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 6,57 – 8,64
- peste banda superioară · %B 1,07 · lățimea benzii 27,3 %
- SMA 50 / 200
- 7,60 / 11,41
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,24 / 0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +29,9 % | −1,1 % | +31,0 pp | — |
| 3 luni | −16,0 % | −0,5 % | −15,5 pp | — |
| 6 luni | −18,4 % | +4,4 % | −22,8 pp | — |
| De la început de an | −45,8 % | +12,3 % | −58,2 pp | — |
| 1 an | −38,0 % | +13,5 % | −51,6 pp | +8,3 % |
| 3 ani | −75,8 % | +76,4 % | −152,3 pp | −0,6 % |
| 5 ani | −78,3 % | +63,7 % | −141,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 04 aug. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 453,0 mil | 534,5 mil | 567,7 mil | 557,4 mil | 448,2 mil | 529,6 mil | 559,2 mil | 544,1 mil |
| Costul vânzărilor | 67,8 mil | 77,5 mil | 82,1 mil | 76,4 mil | 63,5 mil | 78,2 mil | 79,8 mil | 83,2 mil |
| Profit operațional | 6,3 mil | 44,1 mil | 63,2 mil | 53,0 mil | -16,2 mil | -13,9 mil | 46,9 mil | 19,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 53,9 mil | 64,0 mil | 63,2 mil | 65,2 mil | 63,0 mil | 88,0 mil | 70,9 mil | 73,7 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 32,9 mil | 35,4 mil | 36,8 mil | 38,7 mil | 40,2 mil | 38,3 mil | 36,9 mil | 38,0 mil |
| Profit înainte de impozit | -41,8 mil | 8,7 mil | 26,4 mil | 14,3 mil | -56,4 mil | -52,2 mil | 10,0 mil | -18,6 mil |
| Impozit pe profit | -9,1 mil | -600,0 mii | 4,7 mil | 2,9 mil | -14,3 mil | -12,5 mil | 4,3 mil | -6,1 mil |
| Profit net | -32,7 mil | 9,3 mil | 21,7 mil | 11,4 mil | -42,1 mil | -39,7 mil | 5,7 mil | -12,5 mil |
| EPS diluat | -0,84 | 0,24 ≈ | 0,62 | 0,32 | -1,22 | -1,14 ≈ | 0,16 | -0,36 |
| Flux de numerar operațional | -7,2 mil ≈ | 108,9 mil | 95,8 mil | 34,0 mil ≈ | 58,0 mil ≈ | 103,0 mil | 113,8 mil | 46,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 131,2 mil ≈ | 169,9 mil | 154,6 mil | 89,2 mil ≈ | 78,6 mil ≈ | 69,0 mil | 105,3 mil | 84,7 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 28,0 mil ≈ | 83,9 mil | 23,9 mil | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | ⚠ 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,3 mld | 1,4 mld | 436,5 mil | 1,3 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | 2,1 mld |
| Venituri an/an | +11,0 % | +7,1 % | −67,8 % | — | +50,6 % | +12,3 % | −3,3 % | −1,4 % |
| Profit net | 117,2 mil | 100,3 mil | -207,0 mil | 108,7 mil | 137,1 mil | 126,9 mil | 58,3 mil | -48,7 mil |
| Profit net an/an | −3,1 % | −14,5 % | −306,4 % | — | +26,1 % | −7,4 % | −54,1 % | −183,5 % |
| EPS diluat | 2,93 | 2,94 | -4,75 | 2,21 | 2,79 | 2,88 | 1,46 | -1,40 |
| EPS diluat an/an | +3,2 % | +0,3 % | −261,6 % | — | +26,2 % | +3,2 % | −49,3 % | −195,9 % |
| netă % | 9,3 % | 7,4 % | -47,4 % | 8,3 % | 7,0 % | 5,8 % | 2,7 % | -2,3 % |
| Flux de numerar liber | 121,3 mil | 60,9 mil | -132,2 mil | 191,0 mil | 210,2 mil | 34,0 mil | -217,9 mil | -100,6 mil |
Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 03 feb. 2026
- Numerar
- 16,6 mil USD
- Datorie financiară
- 1,5 mld USD
- Datorie netă
- 1,5 mld USD
- Capitaluri proprii
- 91,2 mil USD
- Active totale
- 4,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 16,69x
- Lichiditate curentă
- 0,29x
- ROE
- -41,1 %
- ROA
- -1,2 %
- Marja FCF
- -4,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 436,5 mil | 1,3 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 74,9 mil | 204,9 mil | 323,2 mil | 353,0 mil | 314,4 mil | 300,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 361,6 mil ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Profit operațional | -252,6 mil | 187,2 mil | 262,5 mil | 306,6 mil | 220,4 mil | 86,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 138,8 mil | 138,3 mil | 169,3 mil | 208,5 mil | 238,2 mil | 279,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -113,8 mil ≈ | 325,5 mil ≈ | 431,8 mil ≈ | 515,1 mil ≈ | 458,6 mil ≈ | 365,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 36,9 mil | 53,9 mil | 87,4 mil | 127,4 mil | 135,3 mil | 154,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -290,4 mil | 127,7 mil | 173,6 mil | 163,1 mil | 69,9 mil | -67,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -83,4 mil | 19,0 mil | 36,5 mil | 36,2 mil | 11,6 mil | -19,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | -207,0 mil | 108,7 mil | 137,1 mil | 126,9 mil | 58,3 mil | -48,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -4,75 | 2,21 | 2,79 | 2,88 | 1,46 | -1,40 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 43,5 mil | 49,3 mil | 49,2 mil | 44,1 mil | 40,0 mil | 34,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 44,1 mil
- 2025
- 40,0 mil
- 2026
- 34,7 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 11,9 mil | 25,9 mil | 181,6 mil | 37,3 mil | 6,9 mil | 16,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 23,8 mil | 40,3 mil | 45,4 mil | 37,2 mil | 39,8 mil | 39,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 118,9 mil | 145,6 mil | 293,7 mil | 137,5 mil | 94,4 mil | 124,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 815,0 mil | 778,6 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 272,6 mil | 272,6 mil | 744,5 mil | 742,5 mil | 742,6 mil | 742,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 2,4 mld | 2,3 mld | 3,8 mld | 3,8 mld | 4,0 mld | 4,1 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 36,4 mil | 62,5 mil | 84,7 mil | 118,6 mil | 134,4 mil | 125,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | 8,5 mil | 9,0 mil | 7,0 mil | 7,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 596,4 mil | 431,4 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 271,6 mil | 311,5 mil | 438,0 mil | 435,6 mil | 433,9 mil | 434,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 153,2 mil † | 275,4 mil † | 410,5 mil † | 251,2 mil † | 145,8 mil † | 91,2 mil † | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -49,2 mil | 283,2 mil | 444,4 mil | 364,2 mil | 312,3 mil | 290,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 83,0 mil | 92,2 mil | 234,2 mil | 330,2 mil | 530,2 mil | 391,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -132,2 mil ≈ | 191,0 mil ≈ | 210,2 mil ≈ | 34,0 mil ≈ | -217,9 mil ≈ | -100,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -82,0 mil | -91,5 mil | -1,1 mld | -329,1 mil | -529,8 mil | -386,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 118,4 mil | -177,7 mil | 762,9 mil | -179,4 mil | 187,1 mil | 105,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 4,9 mil | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2023verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 25,0 mil | 300,0 mil | 171,9 mil | 23,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -329,1 mil
- 2025
- -529,8 mil
- 2026
- -386,9 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2024
- -179,4 mil
- 2025
- 187,1 mil
- 2026
- 105,8 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 23 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 305,8 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie10
- Evaluare51
- Calitate19
- Creștere19
- Randamente0
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,15 – 141,65 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)27,87 – 141,65 (Mijloc 58,61)WACC 5,8 % · FCFF de pornire 112,9 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 86 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -23,5 %
- Colegi: EV/EBITDA27,61 – 111,89 (Mijloc 53,30)24 firme folosite · multiplul median 10,1x · quartile 7,4x – 16,2xARCO, ARMK, BDL, BJRI, BLMN, CAKE, CBRL, DRI, FWRG, GTIM, LOCO, MCD, NATH, NDLS, PTLO, PZZA, QSR, RICK, RRGB, STKS, TXRH, WING, YUM, YUMC
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)8,15 – 10,96 (Mijloc 9,35)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 23/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,8 % | 20 (față de colegi) | 15 % |
| Marja netă · Calitate | -4,3 % | 18 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 2,3 % | 19 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 4,5x | 20 (față de colegi) | 15 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,2x | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 5,4x | 92 (față de colegi) | 15 % |
| Randament FCF · Evaluare | -5,2 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie10/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial19/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate19/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare51/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Dave & Buster’s Entertainment, Inc. (PLAY). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-04.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,1 mld USD în 2026; creștere an/an -1,4 %; marjă netă -4,3 %; ROE -69,7 %; datorie netă/EBITDA 4,5x.
Intervalul de valoare estimat este 27,61–111,89 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 53,30 USD, prețul de 8,78 USD lasă un potențial de 507,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 83,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 23/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- EV/EBITDA: 5,4x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: 1,8 %
- Marja netă: -4,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 2,3 %
- Datorie netă / EBITDA: 4,5x
- Acoperirea dobânzilor: 0,2x
- Lichiditatea curentă: 0,3x
- Randament FCF: -5,2 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Retail-Eating Places (SIC 5812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MCDMcDONALD’S CORPORATION | 198,3 mld | 0,0 | — | 31,7 % | +3,7 % | −10 % / −1 % |
| YUMYum! Brands, Inc. | 45,4 mld | 20,9 | — | 25,4 % | +8,8 % | +9 % / +32 % |
| CMGChipotle Mexican Grill, Inc. | 44,5 mld | 32,9 | 48,5 % | 10,8 % | +5,4 % | +2 % / −20 % |
| DRIDarden Restaurants, Inc. | 26,1 mld | 22,5 | 55,1 % | 8,8 % | +9,4 % | +28 % / +47 % |
| QSRRestaurant Brands International Inc. | 24,8 mld | 18,2 | 53,8 % | 20,1 % | +12,2 % | +8 % / +10 % |
| YUMCYum China Holdings, Inc. | 17,0 mld | 18,3 | 17,5 % | 7,8 % | +4,4 % | +3 % / +15 % |
| ARMKAramark | 13,8 mld | 36,7 | 11,8 % | 1,9 % | +6,4 % | +41 % / +87 % |
| TXRHTexas Roadhouse, Inc. | 12,9 mld | 31,3 | 28,1 % | 6,8 % | +9,4 % | +12 % / +75 % |
| EATBrinker International, Inc. | 9,2 mld | 19,4 | 134,7 % | 8,4 % | +7,9 % | +43 % / +512 % |
| CAVACAVA Group, Inc. | 7,2 mld | 109,3 | 8,3 % | 4,8 % | +22,4 % | +27 % / +82 % |
| CAKEThe Cheesecake Factory Incorporated | 5,8 mld | 27,4 | 41,6 % | 5,2 % | +4,7 % | +142 % / +268 % |
| WINGWingstop Inc. | 4,5 mld | 39,3 | — | 16,0 % | +11,4 % | −37 % / −30 % |
| CBRLCracker Barrel Old Country Store, Inc. | 1,6 mld | 50,2 | 6,7 % | 1,0 % | −4,7 % | +143 % / +5 % |
| ARCOArcos Dorados Holdings Inc. | 1,5 mld | 7,0 | 33,2 % | 4,5 % | +4,7 % | −7 % / −39 % |
| BJRIBj’s Restaurants, Inc. | 1,3 mld | 33,0 | 10,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +61 % / +106 % |
| SGSweetgreen, Inc. | 1,1 mld | 117,9 | 3,1 % | 2,0 % | +0,4 % | +82 % / +25 % |
| BLMNBloomin’ Brands, Inc. | 939,3 mil | 35,1 | 6,7 % | 0,7 % | +0,1 % | +55 % / −53 % |
| FWRGFirst Watch Restaurant Group, Inc. | 833,3 mil | 42,1 | 3,1 % | 1,5 % | +20,3 % | −27 % / −25 % |
| PZZAPapa John’s International, Inc. | 658,1 mil | 25,1 | — | 1,4 % | −0,3 % | −52 % / −69 % |
| LOCOEl Pollo Loco Holdings, Inc. | 501,2 mil | 14,1 | 11,8 % | 7,0 % | +3,6 % | +51 % / +98 % |
| DINDine Brands Global, Inc. | 448,6 mil | 106,7 | — | 0,4 % | +8,2 % | +17 % / −16 % |
| NATHNathan's Famous, Inc. | 418,2 mil | 21,1 | — | 11,8 % | +9,4 % | −4 % / +56 % |
| PTLOPortillo's Inc. | 336,8 mil | 29,8 | 3,0 % | 1,9 % | +3,0 % | +4 % / −65 % |
| PLAYDave & Buster’s Entertainment, Inc. | 305,8 mil | — | -69,7 % | -4,3 % | −1,4 % | −38 % / −76 % |
| JACKJack In The Box Inc. | 275,6 mil | 8,2 | — | 2,4 % | −6,7 % | −27 % / −80 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PLAY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Dave & Buster's Entertainment, Inc. (PLAY) deține și operează localuri care combină divertismentul cu restaurantul, sub brandurile Dave & Buster's și Main Event, cu venituri de 2102,8 milioane USD în exercițiul fiscal 2025 1. Contextul actual este de scădere a vânzărilor comparabile și de profitabilitate sub presiune, în timp ce compania încearcă să reia creșterea prin strategia Back-to-Basics 3.
SWOT
Puncte tari
- Brandurile Dave & Buster's și Main Event au recunoaștere mare la nivel național și un public larg, cu familii și tineri adulți 1.
- Divertismentul are costuri variabile mici și o marjă brută foarte ridicată, ceea ce face modelul de afaceri mai puțin expus la costurile alimentare 1.
- Rețeaua mare de magazine și programul de remodelări oferă o bază operațională solidă și posibilitatea de a reînnoi oferta 13.
Puncte slabe
- Vânzările comparabile și profitabilitatea au scăzut în exercițiul fiscal 2025 și în trimestrul al doilea din 2026, iar compania a raportat pierderi nete 13.
- Datoria este substanțială, iar obligațiile de plată ale contractelor de închiriere pe termen lung limitează flexibilitatea financiară 1.
- Marja operațională a fost comprimată de costurile cu personalul și cu alte cheltuieli de operare ale magazinelor 12.
Oportunități
- Extinderea internațională prin franciză, cu locații planificate în mai multe țări, ar putea adăuga venituri fără investiții directe mari 13.
- Creșterea vânzărilor de alimente, băuturi și evenimente speciale ar putea compensa presiunea asupra vânzărilor din divertisment 3.
- Remodelările și jocurile noi ar putea atrage din nou clienții în magazinele existente, dacă tendința din iulie se menține 13.
Amenințări
- Cheltuielile discreționare ale consumatorilor sunt sensibile la economie, iar o scădere a încrederii sau a veniturilor ar putea reduce traficul în magazine 1.
- Legalizarea jocurilor de noroc și a pariurilor online în zone apropiate ar putea afecta negativ cererea 1.
- Concurența din partea divertismentului de acasă și a restaurantelor poate limita prețurile și volumele 1.
Riscuri
- Sensibilitatea la cheltuielile discreționareridicat
Scăderea încrederii consumatorilor sau a veniturilor disponibile ar putea reduce numărul de vizitatori și valoarea medie a consumului 1.
- Datoria și obligațiile de închiriereridicat
Datoria semnificativă și contractele de închiriere necesare nu pot fi anulate ușor, ceea ce ar putea limita capacitatea companiei de a finanța creșterea dacă fluxul de numerar scade 1.
- Reputația branduluimediu
Publicitatea negativă legată de calitatea alimentelor, de siguranță sau de incidente în magazine ar putea afecta întreaga rețea 1.
- Tehnologia și comportamentul consumatorilormediu
Schimbările tehnologice, inclusiv inteligența artificială, și noile preferințe de consum ar putea afecta negativ atracția experienței din magazine 1.
- Costurile forței de muncămediu
Creșterile salariului minim și concurența pe piața muncii ar putea mări cheltuielile de personal, dacă nu pot fi compensate prin prețuri 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă vânzările comparabile continuă să se îmbunătățească după trimestrul al doilea, compania ar putea recupera treptat venitul și marja operațională 3.
- Modelul de divertisment, cu marjă brută foarte mare, ar putea genera numerar suficient pentru a reduce datoria și a finanța remodelări și deschideri noi 13.
- Extinderea prin franciză internațională ar putea adăuga venituri cu investiții de capital mai mici decât cele ale magazinelor operate direct 13.
Ce ar strica teza
- Scăderea vânzărilor comparabile și pierderile nete raportate ar putea arăta că problemele de cerere și de cost sunt mai adânci decât se așteaptă conducerea 13.
- Datoria mare și obligațiile de închiriere pe termen lung ar putea limita flexibilitatea în cazul unei perioade economice dificile 1.
- Concurența și schimbările de comportament ale consumatorilor ar putea reduce atracția locațiilor, dacă remodelările nu aduc rezultatele așteptate 1.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor comparabile în trimestrul al treilea din exercițiul fiscal 2026Q3 2026
- Marja Adjusted EBITDA și efectul programelor de reducere a costurilorQ3 2026
- Numărul de remodelări finalizate și performanța magazinelor remodelate2026
- Numărul de magazine franciză deschise în afara SUA și nivelul datorieinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania este proprietarul și operatorul unor locații de mare volum din America de Nord, care oferă atât divertisment, cât și servicii de restaurant, pentru adulți și familii 1. La 3 februarie 2026, rețeaua includea 179 de magazine Dave & Buster's și 64 de magazine Main Event, iar până la sfârșitul trimestrului al doilea din exercițiul fiscal 2026 numărul total ajunsese la 250 de magazine operate direct 13. Compania activează și ca francizor internațional, cu șase magazine franciză Dave & Buster's deschise la data raportării 3.
Modelul de afaceri se bazează pe jocuri de arcadă, divertisment cu bowling, laser tag și realitate virtuală, sporturi televizate și o ofertă de mâncare și băuturi, toate într-un singur loc 1. Veniturile din divertisment au reprezentat cea mai mare parte a cifrei de afaceri, iar marja brută a acestei categorii, de costuri variabile reduse, susține structura economică a magazinelor 1. Compania reinvestește fluxul de numerar operațional în magazine, în plata datoriei sau în răscumpărări de acțiuni ori dividende 1.
Strategia pe termen lung combină creșterea vânzărilor comparabile, deschiderea de noi magazine în SUA, remodelarea celor existente și extinderea internațională prin franciză 1. În exercițiul fiscal 2025 au fost deschise opt magazine Dave & Buster's și trei Main Event, iar în primul semestru al exercițiului 2026 alte șapte magazine noi, cinci Dave & Buster's și două Main Event 12.
Segmente
Divertisment
Veniturile din divertisment, care includ jocurile de arcadă, realitatea virtuală, bowling-ul și alte atracții, au reprezentat 62,9% din totalul veniturilor în exercițiul fiscal 2025 și au avut o marjă brută de 91,9% 1. În trimestrul al doilea din exercițiul fiscal 2026 veniturile din divertisment au scăzut la 332,6 milioane USD, de la 364,5 milioane USD cu un an înainte 3.
Piața în context
Piața divertismentului în afara casei este puternic concurențială și depinde de cheltuielile discreționare ale consumatorilor, care pot fi afectate de condițiile economice, de inflație și de încrederea consumatorilor 1. Compania citează ca factori de presiune prețurile combustibilului, creșterea salariului minim și presiunile asupra prețurilor furnizorilor 1.
Vânzările comparabile au scăzut în ultimele două raportări, ceea ce indică o cerere mai slabă în locațiile existente 13. Sezonalitatea este importantă: primăvara și sărbătorile de sfârșit de an aduc de regulă venituri mai mari, iar al treilea trimestru, al sezonului de întoarcere la școală, este de obicei cel mai slab 1.
Tendințe
- Revenirea vânzărilor comparabilemixt
Conducerea spune că vânzările comparabile s-au îmbunătățit în iulie și că tendința a continuat în trimestrul al treilea până la data raportării, ceea ce ar putea indica o stabilizare dacă ritmul se menține 3. Rămâne însă o scădere de 2,9% în trimestrul al doilea 3.
- Remodelări și modernizarea magazinelorvânt din spate
Compania a finalizat remodelări ale magazinelor Dave & Buster's și spune că magazinele remodelate depășesc performanța sistemului, ceea ce ar putea susține creșterea vânzărilor pe termen mediu 13.
- Costuri de personal și chiriivânt din față
Costurile cu salariile și cu alte cheltuieli de operare ale magazinelor au crescut ca pondere în venituri, ceea ce a comprimat marja operațională 12. Majoritatea magazinelor sunt închiriate, iar contractele de închiriere includ escaladări anuale ale chiriei, ceea ce adaugă o presiune de cost fixă 1.
- Datoria și lichiditateamixt
Datoria totală rămâne ridicată, iar dobânzile și plățile de capital limitează fluxul de numerar disponibil, deși lichiditatea disponibilă a rămas la 492,1 milioane USD la sfârșitul trimestrului al doilea 13. Fluxul de numerar liber ajustat a fost pozitiv în primul semestru din 2026 3.
Poziția concurențială
Compania concurează pentru venitul discreționar al clienților cu cinematografe, bowling, centre de arcade, cluburi de noapte, restaurante și parcuri tematice, dar și cu divertismentul de acasă, precum jocurile video și streamingul 1. Unele dintre aceste afaceri sunt mai mari și au resurse financiare mai mari, iar legalizarea jocurilor de noroc sau a pariurilor sportive online din zone apropiate ar putea afecta negativ compania 1.
Concurența vine și de la restaurantele locale și regionale, care oferă experiențe similare la prețuri competitive 1. Compania se diferențiază prin combinarea jocurilor, a vizionării sportive și a mâncării într-un singur spațiu, pe care spune că nu o poate replica acasă sau în alte locuri fără a vizita mai multe destinații 1.
- Cinematografe și centre de divertisment pentru familii
Concurează pentru aceleași cheltuieli discreționare ale familiilor și tinerilor adulți, citate în riscurile concurențiale ale companiei 1.
- Restaurante cu oferte de divertisment
Concurență prin preț, calitatea serviciului și tipul de mâncare, menționată de companie ca presiune directă asupra zonei de alimente și băuturi 1.
- Centre de arcade și bowling locale
Operatori locali care oferă jocuri și activități similare, adesea cu resurse mai mici dar prezență dispersată 1.
- Divertisment de acasă, jocuri video și streaming
Forme de divertisment din locuință pe care compania le indică drept o concurență tot mai sofisticată 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Stocks making the biggest moves midday: Skyworks Solutions, Axon, Dave & Buster's, Revvity & moreCNBC — Top News · 15 sept. 2026 · EN
- Dave & Buster's (PLAY) Q2 2027 Earnings Call TranscriptYahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- Dave & Buster's Entertainment, Inc. Q2 2026 Earnings Call SummaryYahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- Stocks making the biggest moves premarket: Dave & Buster's, Enova, Etsy & moreCNBC — Top News · 15 sept. 2026 · EN
- Dave & Buster's Entertainment Q2 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 15 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 21 sept. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent21 sept. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 sept. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 sept. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 iun. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial15 iun. 2026
- Raport curent15 iun. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)06 mai 2026
- Raport curent01 mai 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual31 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-02-03 · SEC / Dave & Buster's Entertainment, Inc. · 31 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-04 · SEC / Dave & Buster's Entertainment, Inc. · 14 sept. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Dave & Buster's Entertainment, Inc. · 14 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.