olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Sweetgreen, Inc. SG
Retail-Eating Places · SIC 5812 · Verticală: Retail-Eating Places (SIC 5812)
Sweetgreen este un lanț de restaurante fast-casual cu produse proaspete, care urmărește să ajungă la o rețea de scară națională, dar care traversează în prezent o perioadă de vânzări în scădere și pierderi nete. Pe măsură ce compania își reduce ritmul de deschidere și își reorganizează strategia, profitabilitatea rămâne principala întrebare deschisă.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Sweetgreen, Inc. (SG) costa 11,80 USD (+3,42 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld USD, P/E 117,9 pe un EPS diluat de 0,10 USD în ultimele 12 luni, beta 1,48, interval pe 52 de săptămâni 4,70–11,80 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 192,7 mil USD (+3,8 % an/an), profit net de -26,3 mil USD, EPS diluat -0,22 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 72,1
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 9,14 – 11,81
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,99 · lățimea benzii 25,6 %
- SMA 50 / 200
- 8,73 / 7,25
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,77 / 0,72
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +29,8 % | −1,1 % | +30,9 pp | — |
| 3 luni | +93,4 % | −0,5 % | +93,9 pp | — |
| 6 luni | +71,8 % | +4,4 % | +67,4 pp | — |
| De la început de an | +74,6 % | +12,3 % | +62,2 pp | — |
| 1 an | +84,1 % | +13,5 % | +70,5 pp | +6,6 % |
| 3 ani | +21,3 % | +76,4 % | −55,1 pp | −16,1 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 28 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 173,4 mil | 160,9 mil | 166,3 mil | 185,6 mil | 172,4 mil | 155,2 mil | 161,5 mil | 192,7 mil |
| Costul vânzărilor | 138,5 mil | 133,0 mil | 136,6 mil | 150,5 mil | 149,9 mil | 139,0 mil | 145,3 mil | 167,5 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 300,0 mii | 300,0 mii | — | — | — | — | — | — |
| Profit operațional | -21,2 mil | -31,4 mil | -28,5 mil | -26,4 mil | -36,3 mil | -48,1 mil | -34,3 mil | -27,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 16,9 mil | 17,3 mil | 17,1 mil | 18,0 mil | 18,3 mil | 18,1 mil | 18,6 mil | 18,8 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 26,0 mii | 14,0 mii | 0 | 5,0 mii | 7,0 mii | 7,0 mii | 28,0 mii | 62,0 mii |
| Profit înainte de impozit | -20,7 mil | -30,6 mil | -24,9 mil | -23,1 mil | -36,1 mil | -49,9 mil | 127,6 mil | -26,3 mil |
| Impozit pe profit | 90,0 mii | -1,6 mil | 90,0 mii | 90,0 mii | 90,0 mii | -254,0 mii | 1,8 mil | 12,0 mii |
| Profit net | -20,8 mil | -29,0 mil | -25,0 mil | -23,2 mil | -36,1 mil | -49,7 mil | 125,8 mil | -26,3 mil |
| EPS diluat | -0,18 | -0,25 ≈ | -0,21 | -0,20 | -0,31 | -0,42 ≈ | 1,05 | -0,22 |
| Flux de numerar operațional | 14,7 mil ≈ | 6,1 mil | -13,1 mil | 10,5 mil ≈ | -1,4 mil ≈ | -8,7 mil | -17,2 mil | -442,0 mii ≈ |
| Investiții (capex) | 25,1 mil ≈ | 26,7 mil | 16,7 mil | 23,6 mil ≈ | 35,8 mil ≈ | 30,3 mil | 12,4 mil | 10,1 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 39,1, mediană 65,2, max 91,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 220,6 mil | 339,9 mil | 470,1 mil | 584,0 mil | 676,8 mil | 679,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +54,1 % | +38,3 % | +24,2 % | +15,9 % | +0,4 % |
| Profit net | -141,2 mil | -153,2 mil | -190,4 mil | -113,4 mil | -90,4 mil | -134,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -8,80 | -5,51 | -1,73 | -1,01 | -0,79 | -1,14 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -64,0 % | -45,1 % | -40,5 % | -19,4 % | -13,4 % | -19,7 % |
| Flux de numerar liber | -138,5 mil | -149,0 mil | -140,1 mil | -63,2 mil | -41,1 mil | -119,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 28 dec. 2025
- Numerar
- 89,2 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 356,1 mil USD
- Active totale
- 788,1 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,09x
- ROE
- -33,4 %
- ROA
- -16,3 %
- Marja FCF
- -17,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 220,6 mil | 339,9 mil | 470,1 mil | 584,0 mil | 676,8 mil | 679,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 229,3 mil | 299,5 mil | 400,8 mil | 482,1 mil | 543,9 mil | 575,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit brut | -8,7 mil ≈ | 40,4 mil ≈ | 69,3 mil ≈ | 101,9 mil ≈ | 132,9 mil ≈ | 103,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | — | — | 2,0 mil | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -141,6 mil | -134,4 mil | -193,3 mil | -122,3 mil | -95,7 mil | -139,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 26,9 mil | 35,5 mil | 46,5 mil | 59,5 mil | 67,3 mil | 71,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -114,7 mil ≈ | -98,9 mil ≈ | -146,9 mil ≈ | -62,9 mil ≈ | -28,4 mil ≈ | -67,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 404,0 mii | 87,0 mii | 83,0 mii | 128,0 mii | 256,0 mii | 19,0 mii | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -141,2 mil | -153,0 mil | -189,1 mil | -113,0 mil | -91,7 mil | -134,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 147,0 mii | 1,3 mil | 379,0 mii | -1,3 mil | 46,0 mii | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | -141,2 mil | -153,2 mil | -190,4 mil | -113,4 mil | -90,4 mil | -134,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -8,80 | -5,51 | -1,73 | -1,01 | -0,79 | -1,14 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 16,1 mil | 27,8 mil | 110,1 mil | 111,9 mil | 114,3 mil | 118,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 111,9 mil
- 2024
- 114,3 mil
- 2025
- 118,0 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 102,8 mil | 472,0 mil | 331,6 mil | 257,2 mil | 214,8 mil | 89,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Creanțe | — | 2,6 mil | 3,2 mil | 3,5 mil | 5,0 mil | 5,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Stocuri | — | 903,0 mii | 1,4 mil | 2,1 mil | 2,0 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active curente | — | 506,7 mil | 346,1 mil | 276,1 mil | 234,5 mil | 129,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 180,7 mil | 235,3 mil | 266,9 mil | 296,5 mil | 326,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 6,3 mil | 36,0 mil | 36,0 mil | 36,0 mil | 36,0 mil | 27,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 32,9 mil | 30,6 mil | 27,4 mil | 24,0 mil | 10,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | — | 762,6 mil | 908,9 mil | 856,6 mil | 856,8 mil | 788,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 11,2 mil | 12,2 mil | 17,4 mil | 18,7 mil | 19,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 47,5 mil | 72,5 mil | 91,6 mil | 115,8 mil | 118,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 109,5 mil | 367,7 mil | 374,0 mil | 410,6 mil | 432,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | -307,4 mil † | 653,1 mil † | 541,2 mil † | 482,6 mil † | 446,1 mil † | 356,1 mil † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 27,4 mil
- 2024
- 24,0 mil
- 2025
- 10,4 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -90,4 mil | -64,5 mil | -43,2 mil | 26,5 mil | 43,4 mil | -12,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 48,1 mil | 84,5 mil | 96,9 mil | 89,7 mil | 84,5 mil | 106,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -138,5 mil ≈ | -149,0 mil ≈ | -140,1 mil ≈ | -63,2 mil ≈ | -41,1 mil ≈ | -119,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -58,4 mil | -97,5 mil | -102,0 mil | -95,7 mil | -92,2 mil | -114,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 2,1 mil | 531,6 mil | 4,6 mil | -5,2 mil | 8,9 mil | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -95,7 mil
- 2024
- -92,2 mil
- 2025
- -114,3 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,82 – 3,30 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E1,82 – 3,30 (Mijloc 2,26)23 firme folosite · multiplul median 22,5x · quartile 18,2x – 32,9xARCO, ARMK, BDL, BJRI, BLMN, CAKE, CBRL, CMG, DRI, EAT, FWRG, GTIM, JACK, LOCO, MCD, NATH, PTLO, PZZA, QSR, TXRH, WING, YUM, YUMC
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 2,0 % | 56 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -850,8 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 13,1 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -1.404,9x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 53 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 117,9x | 0 (față de colegi) | 21 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -10,3 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie21/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate28/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SWEETGREEN, INC. (SG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-28.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 679,5 mil USD în 2025; creștere an/an 0,4 %; marjă netă 2,0 %; ROE 3,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,82–3,30 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,26 USD, prețul de 11,80 USD lasă un potențial de -80,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -423,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 13,1 %
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -850,8 %
- Acoperirea dobânzilor: -1 404,9x
- P/E (TTM): 117,9x
- Randament FCF: -10,3 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Retail-Eating Places (SIC 5812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MCDMcDONALD’S CORPORATION | 198,3 mld | 0,0 | — | 31,7 % | +3,7 % | −10 % / −1 % |
| YUMYum! Brands, Inc. | 45,4 mld | 20,9 | — | 25,4 % | +8,8 % | +9 % / +32 % |
| CMGChipotle Mexican Grill, Inc. | 44,5 mld | 32,9 | 48,5 % | 10,8 % | +5,4 % | +2 % / −20 % |
| DRIDarden Restaurants, Inc. | 26,1 mld | 22,5 | 55,1 % | 8,8 % | +9,4 % | +28 % / +47 % |
| QSRRestaurant Brands International Inc. | 24,8 mld | 18,2 | 53,8 % | 20,1 % | +12,2 % | +8 % / +10 % |
| YUMCYum China Holdings, Inc. | 17,0 mld | 18,3 | 17,5 % | 7,8 % | +4,4 % | +3 % / +15 % |
| ARMKAramark | 13,8 mld | 36,7 | 11,8 % | 1,9 % | +6,4 % | +41 % / +87 % |
| TXRHTexas Roadhouse, Inc. | 12,9 mld | 31,3 | 28,1 % | 6,8 % | +9,4 % | +12 % / +75 % |
| EATBrinker International, Inc. | 9,2 mld | 19,4 | 134,7 % | 8,4 % | +7,9 % | +43 % / +512 % |
| CAVACAVA Group, Inc. | 7,2 mld | 109,3 | 8,3 % | 4,8 % | +22,4 % | +27 % / +82 % |
| CAKEThe Cheesecake Factory Incorporated | 5,8 mld | 27,4 | 41,6 % | 5,2 % | +4,7 % | +142 % / +268 % |
| WINGWingstop Inc. | 4,5 mld | 39,3 | — | 16,0 % | +11,4 % | −37 % / −30 % |
| CBRLCracker Barrel Old Country Store, Inc. | 1,6 mld | 50,2 | 6,7 % | 1,0 % | −4,7 % | +143 % / +5 % |
| ARCOArcos Dorados Holdings Inc. | 1,5 mld | 7,0 | 33,2 % | 4,5 % | +4,7 % | −7 % / −39 % |
| BJRIBj’s Restaurants, Inc. | 1,3 mld | 33,0 | 10,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +61 % / +106 % |
| SGSweetgreen, Inc. | 1,1 mld | 117,9 | 3,1 % | 2,0 % | +0,4 % | +84 % / +21 % |
| BLMNBloomin’ Brands, Inc. | 939,3 mil | 35,1 | 6,7 % | 0,7 % | +0,1 % | +55 % / −53 % |
| FWRGFirst Watch Restaurant Group, Inc. | 833,3 mil | 42,1 | 3,1 % | 1,5 % | +20,3 % | −27 % / −25 % |
| PZZAPapa John’s International, Inc. | 658,1 mil | 25,1 | — | 1,4 % | −0,3 % | −52 % / −69 % |
| LOCOEl Pollo Loco Holdings, Inc. | 501,2 mil | 14,1 | 11,8 % | 7,0 % | +3,6 % | +51 % / +98 % |
| DINDine Brands Global, Inc. | 448,6 mil | 106,7 | — | 0,4 % | +8,2 % | +17 % / −16 % |
| NATHNathan's Famous, Inc. | 418,2 mil | 21,1 | — | 11,8 % | +9,4 % | −4 % / +56 % |
| PTLOPortillo's Inc. | 336,8 mil | 29,8 | 3,0 % | 1,9 % | +3,0 % | +4 % / −65 % |
| PLAYDave & Buster’s Entertainment, Inc. | 305,8 mil | — | -69,7 % | -4,3 % | −1,4 % | −50 % / −79 % |
| JACKJack In The Box Inc. | 275,6 mil | 8,2 | — | 2,4 % | −6,7 % | −27 % / −80 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 10,77 Randament total -9 % · Pe an -9 % | 18,97 Randament total 61 % · Pe an 61 % | 28,47 Randament total 141 % · Pe an 141 % |
| 3 ani | 12,33 Randament total 4 % · Pe an 1 % | 24,25 Randament total 105 % · Pe an 27 % | 39,69 Randament total 236 % · Pe an 50 % |
| 5 ani | 14,11 Randament total 20 % · Pe an 4 % | 31,00 Randament total 163 % · Pe an 21 % | 55,32 Randament total 369 % · Pe an 36 % |
- P/E la ieșire± 6,06
- Marja netă± 4,24
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,22
- Diluare anuală± 0,36
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Sweetgreen este un lanț de restaurante fast-casual cu produse proaspete, care urmărește să ajungă la o rețea de scară națională, dar care traversează în prezent o perioadă de vânzări în scădere și pierderi nete. Pe măsură ce compania își reduce ritmul de deschidere și își reorganizează strategia, profitabilitatea rămâne principala întrebare deschisă 123.
SWOT
Puncte tari
- Brandul orientat spre mâncare sănătoasă și pregătită în bucătărie, cu lanț de aprovizionare propriu și standarde de calitate ridicate, care sprijină diferențierea față de concurenți 1.
- Ponderea mare a vânzărilor digitale și programul de fidelitate SG Rewards, care dau companiei date despre clienți și canale proprii de comunicare 13.
- Un model de promovare internă a managerilor de restaurant, care poate sprijini consistența operațională și retenția personalului 1.
Puncte slabe
- Pierderi nete repetate și o profitabilitate încă nerealizată, cu o marjă operațională negativă în al doilea trimestru din 2026 13.
- Scăderea vânzărilor comparabile în 2025 și în prima jumătate a lui 2026, determinată în parte de promoții și de un mix de produse mai puțin favorabil 13.
- Dependența de canale digitale cu marje mai mici, ceea ce poate comprima rentabilitatea dacă ponderea lor crește 1.
Oportunități
- Revenirea traficului în restaurante, dacă strategia de meniu și de experiență a clientului funcționează, ar putea sprijini recuperarea vânzărilor comparabile 3.
- Îmbunătățirea marjelor canalelor digitale odată cu creșterea scării, precum și eficiența adusă de tehnologia de automatizare a bucătăriei 1.
- Extinderea în noi piețe din Statele Unite și, pe termen lung, la nivel internațional, dacă compania își reia ritmul de deschidere 1.
Amenințări
- Concurența puternică din partea platformelor de livrare și a lanțurilor naționale, care au resurse mai mari și pot copia modelul de business 1.
- Încetinirea economică și reducerea cheltuielilor de consum în restaurante, care pot mări sensibilitatea clienților la preț 1.
- Incidentele de siguranță alimentară și perturbările din lanțul de aprovizionare, care pot reduce cererea pentru mâncare proaspătă 23.
Riscuri
- Pierderi nete și profitabilitate nerealizatăridicat
Compania a raportat pierderi nete în 2025 și în primul semestru din 2026 și spune că ar putea să nu atingă profitabilitatea, dacă vânzările nu cresc suficient 13.
- Scăderea vânzărilor comparabileridicat
Vânzările comparabile au scăzut în 2025 și în 2026, iar compania a redus așteptările pentru anul fiscal 2026 din cauza scăderii cererii pentru mâncare proaspătă 13.
- Incidente de siguranță alimentarămediu
Focarul de ciclosporiază și rechemarea jalapeños pot afecta încrederea clienților și cererea, iar impactul final rămâne incert, potrivit companiei 23.
- Costuri de construcție și tarifemediu
Tarifele vamale și conflictele militare pot crește costurile de construcție și echipamentelor, ceea ce ar putea încetini deschiderea de noi restaurante 12.
- Dependența de platformele terțemediu
Comenzile prin platforme de livrare sunt în afara controlului companiei și presează marjele, iar platformele păstrează datele clienților 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă strategia Sweet Growth și revenirea traficului în restaurante se confirmă, compania ar putea recupera marja la nivelul restaurantelor și ar putea reduce pierderile până la profitabilitate 3.
- Ponderea digitală ridicată și programul de fidelitate pot crește frecvența vizitelor și valoarea medie a comenzii, ceea ce ar putea sprijini creșterea vânzărilor 13.
- Brandul diferențiat, cu lanț de aprovizionare propriu, ar putea susține prețuri premium și loialitatea clienților, dacă percepția de valoare rămâne ridicată 1.
Ce ar strica teza
- Dacă vânzările comparabile continuă să scadă, pierderile ar putea persista și compania ar putea fi nevoită să reducă din nou planurile de deschidere 13.
- Concurența puternică din partea platformelor și a lanțurilor mari ar putea limita puterea de stabilire a prețurilor și ar putea presa marjele 1.
- Incidentele de siguranță alimentară ar putea avea efecte mai lungi decât se estimează, dacă încrederea clienților nu revine în timp util 23.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor comparabile și a traficului în restauranteQ3 2026
- Realizarea ghidajului privind marja la nivelul restaurantelor și EBITDA ajustat2026
- Numărul de deschideri nete și ponderea restaurantelor cu Infinite Kitchen2026
- Evoluția ponderii digitale și a marjelor canalelor de livrarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Sweetgreen, Inc. se prezintă ca o marcă restaurant și de stil de viață, orientată spre misiune, care servește mâncare sănătoasă la scară largă, cu viziunea de a fi la fel de răspândită ca fast-food-ul tradițional, dar cu transparență și calitate superioară 1. La data de 28 decembrie 2025 compania operează 281 de restaurante în 24 de state și în Washington, D.C., iar până la 28 iunie 2026 numărul a crescut la 287 12. Compania este listată la New York Stock Exchange sub simbolul SG 1.
Strategia actuală, numită Sweet Growth Transformation Plan, se sprijină pe cinci priorități: excelență operațională, calitatea alimentelor și inovația meniului, experiența personalizată, relevanța brandului și investiții disciplinate și profitabile 1. Compania a introdus și tehnologia Infinite Kitchen, o automatizare a bucătăriei, folosită în 35 din cele 287 de restaurante la 28 iunie 2026 2.
Canalele de vânzare includ sala restaurantului, Marketplace prin platforme terțe, livrarea directă, Outpost și catering, precum și ridicarea din restaurant prin site sau aplicație 1. Vânzările digitale au crescut de la 61,8% din venituri în 2025 la 66,3% în al doilea trimestru din 2026, ceea ce arată o deplasare către canalele online 13.
Segmente
Restaurante proprii (sala și ridicare)
Restaurantele proprii, care generează cea mai mare parte a veniturilor prin canalele In-Store și Pick-Up, au înregistrat o scădere a vânzărilor comparabile de 7,9% în 2025 1. În al doilea trimestru din 2026 vânzările comparabile au scăzut cu 6,2%, cu o scădere a traficului și a mixului de produse 3.
Canale digitale proprii
Canalele digitale proprii, precum livrarea directă, ridicarea din site și scan-to-pay din programul de fidelitate SG Rewards, cresc ca pondere în vânzări, dar au costuri mai mari din cauza comisioanelor și a promoțiilor 13. Compania spune că marjele acestor canale ar putea să se îmbunătățească odată cu creșterea scării 1.
Marketplace (platforme terțe)
Canalul Marketplace, operat de platforme de livrare terțe, aduce clienți, dar cu marje mai mici din cauza comisioanelor plătite și a promoțiilor, iar compania spune că o creștere a ponderii acestui canal ar putea presa marjele 1.
Piața în context
Sweetgreen activează în segmentul fast-casual și în cel tradițional fast-food, unde concurența se face pe gust, preț, calitatea alimentelor, servicii, locație și condiția restaurantului 1. Piața este cerută de consumatori care caută mâncare sănătoasă, dar sensibilitatea la preț crește în perioadele de încetinire economică, când clienții pot trece la alternative mai ieftine 1.
Creșterea vânzărilor depinde și de traficul în zonele urbane și de birouri; compania notează că lucrul remote și hibrid a deplasat vânzările de la canalul In-Store 12. Ca atare, cererea din centrele de afaceri rămâne un factor important pentru evoluția pieței în care operează 1.
Tendințe
- Încetinirea consumului discreționarvânt din față
Compania a raportat o scădere a cheltuielilor de consum în 2025 și se așteaptă ca tendința să continue cel puțin pe termen scurt, ceea ce presează vânzările comparabile 13.
- Creșterea canalelor digitalevânt din spate
Ponderea vânzărilor digitale a urcat, iar programul de fidelitate SG Rewards a contribuit la creșterea vânzărilor proprii digitale, ceea ce ar putea sprijini frecvența vizitelor pe termen lung 13.
- Lucrul remote și hibridvânt din față
Adoptarea modelelor remote sau hibride în birouri din orașe mari reduce traficul la restaurantele din zonele centrale, ceea ce afectează canalul In-Store și vânzările Outpost, mai ales în Manhattan și Chicago 1.
- Incertitudinea din siguranța alimentarăvânt din față
Un focar de ciclosporiază și o rechemare a unui lot de jalapeños din iulie-august 2026 au redus cererea pentru mâncare proaspătă, inclusiv salate, și au afectat traficul în trimestrul trei 23.
- Automatizarea bucătăriei și costurile de construcțiemixt
Tehnologia Infinite Kitchen poate reduce costurile de operare pe termen lung, dar tarifele au crescut costul unităților cu aproximativ 5% în 2025, iar cheltuielile de construcție rămân sensibile la conflictele militare și la lanțurile de aprovizionare 12.
Poziția concurențială
Concurența vine de la restaurante fast-casual regionale și naționale, de la locale cu produse sănătoase și de la lanțuri tradiționale de fast-food, care pot avea resurse financiare, de marketing și tehnologice mai mari 1. Compania spune că mulți concurenți operează de mai mult timp și au o prezență mai bine stabilită pe piață 1.
Concurența se intensifică și prin platformele de livrare și agregatoarele de comenzi, care păstrează datele clienților și pot promova alte restaurante, iar magazinele alimentare cu produse proaspete sau bio sunt, de asemenea, concurenți 1. Riscul ca noi intrați să copieze modelul de business al Sweetgreen este considerat real 1.
- DoorDashDASH
Platformă de livrare terță menționată de companie ca un concurent prin care comenzile Marketplace ajung la clienți, iar datele clienților rămân la platformă 1.
- Grubhub
Agregator de livrare menționat de companie, care concurează pentru comenzile digitale și păstrează datele clienților Sweetgreen 1.
- Uber Eats
Platformă de livrare menționată de companie, care concurează pentru comenzile digitale și care poate promova alte restaurante 1.
- Lanțuri fast-casual regionale și naționale
Restaurante care oferă mâncare de tip fast-casual și pot avea resurse mai mari pentru marketing și extindere, conform companiei 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Sweetgreen Shares Erase Cyclospora Slump as Wells Fargo UpgradesBloomberg Markets · 28 sept. 2026 · EN
- Here are Monday's biggest analyst calls: Nvidia, SpaceX, Apple, Micron, Coinbase, Tesla, Sweetgreen & moreCNBC — Top News · 28 sept. 2026 · EN
- Sweetgreen Stock Jumps After CDC Declares End to Cyclospora OutbreakYahoo Finance — News · 11 sept. 2026 · EN
- Sweetgreen CEO Says Cyclospora Hurt SalesBloomberg Markets · 12 aug. 2026 · EN
- Instacart, Airbnb, Lyft & Sweetgreen Report Earnings | Closing BellBloomberg Markets · 06 aug. 2026 · EN
- Sweetgreen Pares 26% Drop as Parasite Tied to Taco Bell LettuceBloomberg Markets · 17 iul. 2026 · EN
- Sweetgreen Shares Slide to Three-Month Low on Cyclosporiasis Outbreak FearsBloomberg Markets · 16 iul. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent31 aug. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)23 apr. 2026
- Raport anual27 feb. 2026
- Raport curent26 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 ian. 2026Achiziție sau vânzare de active · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-28 · SEC / Sweetgreen, Inc. · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-28 · SEC / Sweetgreen, Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Sweetgreen, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.