olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Brinker International, Inc. EAT
Retail-Eating Places · SIC 5812 · Verticală: Retail-Eating Places (SIC 5812)
Brinker International administrează și francizează lanțurile de restaurante casual dining Chili's Grill & Bar și Maggiano's Little Italy, cu venituri totale de 5807.4 milioane USD în anul fiscal 2026. Compania intră în perioada actuală cu creșteri puternice ale vânzărilor comparabile în Chili's, iar ghidajul pentru 2027 indică o creștere suplimentară a veniturilor.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Brinker International, Inc. (EAT) costa 220,44 USD (+6,28 % într-o zi), cu capitalizare 9,2 mld USD, P/E 19,4 pe un EPS diluat de 11,36 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,52 %, beta 1,05, interval pe 52 de săptămâni 102,29–253,94 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 1,5 mld USD (+9,4 % an/an), profit net de 113,3 mil USD (+13,9 % an/an), EPS diluat 2,64 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 178,85 – 223,66
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,93 · lățimea benzii 22,3 %
- SMA 50 / 200
- 207,29 / 175,17
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 2,82 / -0,16
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +13,5 % | −1,1 % | +14,6 pp | — |
| 3 luni | −2,4 % | −0,5 % | −2,0 pp | — |
| 6 luni | +49,8 % | +4,4 % | +45,5 pp | — |
| De la început de an | +53,6 % | +12,3 % | +41,3 pp | — |
| 1 an | +110,8 % | +13,5 % | +97,3 pp | +6,6 % |
| 3 ani | +524,8 % | +76,4 % | +448,4 pp | −20,1 % |
| 5 ani | +393,7 % | +63,7 % | +330,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2027 · 23 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld |
| Costul vânzărilor | 343,9 mil | 353,1 mil | 369,3 mil | 344,6 mil | 370,5 mil | 373,1 mil | 399,4 mil | 378,4 mil |
| Profit operațional | 156,0 mil | 156,9 mil | 142,7 mil | 117,9 mil | 168,4 mil | 166,6 mil | 167,0 mil | 151,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 14,7 mil | 13,2 mil | 10,9 mil | 10,5 mil | 10,7 mil | 10,1 mil | 9,2 mil | 24,6 mil |
| Impozit pe profit | 23,2 mil | 24,7 mil | 25,2 mil | 8,1 mil | 29,6 mil | 28,8 mil | 27,4 mil | 13,7 mil |
| Profit net | 118,5 mil | 119,1 mil | 107,0 mil | 99,5 mil | 128,5 mil | 127,9 mil | 131,1 mil | 113,3 mil |
| EPS diluat | 2,61 | 2,56 | 2,37 ≈ | 2,17 | 2,86 | 2,87 | 2,99 ≈ | 2,64 |
| Flux de numerar operațional | 218,2 mil ≈ | 212,0 mil ≈ | 186,0 mil | 120,8 mil | 218,9 mil ≈ | 232,1 mil ≈ | 217,6 mil | 169,1 mil |
| Investiții (capex) | 49,3 mil ≈ | 79,6 mil ≈ | 79,9 mil | 58,6 mil | 63,7 mil ≈ | 51,2 mil ≈ | 58,4 mil | 63,4 mil |
| Dividende plătite | — | — | 0 | — | — | — | — | — |
| Răscumpărări de acțiuni | 10,4 mil ≈ | 1,1 mil ≈ | 3,9 mil | 134,5 mil | 100,5 mil ≈ | 108,4 mil ≈ | 100,5 mil | 165,2 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 75 din propriul istoric de 40 trimestre (min 4,9, mediană 15,2, max 3.314,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,2 mld | 3,1 mld | 3,3 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | 5,4 mld | 5,8 mld |
| Venituri an/an | +2,6 % | −4,3 % | +8,4 % | +14,0 % | +8,7 % | +6,8 % | +21,9 % | +7,9 % |
| Profit net | 154,9 mil | 24,4 mil | 131,6 mil | 117,6 mil | 102,6 mil | 155,3 mil | 383,1 mil | 487,0 mil |
| Profit net an/an | +23,0 % | −84,2 % | +439,3 % | −10,6 % | −12,8 % | +51,4 % | +146,7 % | +27,1 % |
| EPS diluat | 3,96 | 0,63 | 2,83 | 2,58 | 2,28 | 3,40 | 8,32 | 10,87 |
| EPS diluat an/an | +45,6 % | −84,1 % | +349,2 % | −8,8 % | −11,6 % | +49,1 % | +144,7 % | +30,6 % |
| netă % | 4,8 % | 0,8 % | 3,9 % | 3,1 % | 2,5 % | 3,5 % | 7,1 % | 8,4 % |
| Flux de numerar liber | 45,1 mil | 140,5 mil | 275,7 mil | 101,9 mil | 71,4 mil | 223,0 mil | 413,7 mil | 557,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 24 iun. 2026
- Numerar
- 110,0 mil USD
- Datorie financiară
- 25,1 mil USD
- Datorie netă
- -84,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 443,7 mil USD
- Active totale
- 2,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,06x
- Lichiditate curentă
- 0,45x
- ROE
- 119,6 %
- ROA
- 17,7 %
- Marja FCF
- 9,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,3 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | 5,4 mld | 5,8 mld | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 867,8 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Profit brut | 2,5 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | 3,0 mld ≈ | 3,3 mld ≈ | 4,0 mld ≈ | 4,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026derivat |
| Profit operațional | 199,3 mil | 159,5 mil | 144,4 mil | 229,6 mil | 512,0 mil | 619,9 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 150,2 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 aug. 2021verificat |
| EBITDA | 349,5 mil ≈ | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 aug. 2021derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 56,2 mil | 46,1 mil | 54,9 mil | 65,0 mil | 53,1 mil | 40,5 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 145,2 mil | 115,2 mil | 90,8 mil | 164,9 mil | 460,0 mil | 580,9 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 13,6 mil | -2,4 mil | -11,8 mil | 9,6 mil | 76,9 mil | 93,9 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Profit net | 131,6 mil | 117,6 mil | 102,6 mil | 155,3 mil | 383,1 mil | 487,0 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,83 | 2,58 | 2,28 | 3,40 | 8,32 | 10,87 | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 46,6 mil | 45,6 mil | 45,0 mil | 45,7 mil | 46,1 mil | 44,8 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 45,7 mil
- 2025
- 46,1 mil
- 2026
- 44,8 mil
SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 23,9 mil | 13,5 mil | 15,1 mil | 64,6 mil | 18,9 mil | 110,0 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 65,2 mil | 66,4 mil | 60,9 mil | 60,6 mil | 73,4 mil | 81,4 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Stocuri | 28,9 mil | 35,6 mil | 34,5 mil | 34,5 mil | 35,2 mil | 34,5 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Active curente | 207,2 mil | 201,2 mil | 183,3 mil | 234,1 mil | 207,0 mil | 307,7 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 774,8 mil | 816,7 mil | 808,3 mil | 879,7 mil | 952,7 mil | 967,4 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Fond comercial | 188,2 mil | 195,1 mil | 195,0 mil | 194,8 mil | 194,7 mil | 194,5 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 21,1 mil | 27,4 mil | 23,9 mil | 19,9 mil | 17,4 mil | 15,3 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Active totale | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 127,7 mil | 134,3 mil | 125,7 mil | 160,6 mil | 168,5 mil | 168,9 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 21,5 mil | 20,3 mil | 10,2 mil | 14,1 mil | 17,6 mil | 25,1 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Datorii curente | 571,6 mil | 558,0 mil | 535,9 mil | 622,3 mil | 675,6 mil | 676,7 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | -303,3 mil † | -268,1 mil † | -144,3 mil † | 39,4 mil † | 370,9 mil † | 443,7 mil † | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 19,9 mil
- 2025
- 17,4 mil
- 2026
- 15,3 mil
SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 369,7 mil | 252,2 mil | 256,3 mil | 421,9 mil | 679,0 mil | 789,4 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 94,0 mil | 150,3 mil | 184,9 mil | 198,9 mil | 265,3 mil | 231,9 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 275,7 mil ≈ | 101,9 mil ≈ | 71,4 mil ≈ | 223,0 mil ≈ | 413,7 mil ≈ | 557,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -90,9 mil | -234,2 mil | -174,2 mil | -192,2 mil | -263,4 mil | -231,0 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -298,8 mil | -28,4 mil | -80,5 mil | -180,2 mil | -461,3 mil | -467,3 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,5 mil | 1,1 mil | 600,0 mii | 200,0 mii | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 4,2 mil | 100,9 mil | 5,0 mil | 25,8 mil | 90,2 mil | 443,9 mil | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -192,2 mil
- 2025
- -263,4 mil
- 2026
- -231,0 mil
SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat
- 2024
- -180,2 mil
- 2025
- -461,3 mil
- 2026
- -467,3 mil
SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 86 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 9,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare76
- Randamente84
- Calitate96
- Bilanț și datorie60
- Creștere100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 14,98 – 380,75 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)240,93 – 367,20 (Mijloc 290,20)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 646,2 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -0,3 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E195,28 – 380,75 (Mijloc 298,20)20 firme folosite · multiplul median 26,3x · quartile 17,2x – 33,5xARCO, ARMK, BJRI, BLMN, CAKE, CBRL, CMG, DRI, FWRG, JACK, LOCO, MB, MCD, PTLO, PZZA, QSR, TXRH, WING, YUM, YUMC
- Dividende actualizate (DDM)14,98 – 20,15 (Mijloc 17,18)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil atractiv · Scor 86/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 147,0 % | 100 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 8,4 % | 85 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 120,0 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 12,0 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 68,3 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 12,0x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 19,4x | 71 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 6,6 % | 82 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 5,2 % | 74 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 0,0 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie60/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate96/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente84/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare76/100 · 2/3 factori cu valoare
Memo
BRINKER INTERNATIONAL, INC. (EAT). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-23.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,8 mld USD în 2026; creștere an/an 7,9 %; marjă netă 8,4 %; ROE 134,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 195,28–367,20 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 290,20 USD, prețul de 220,44 USD lasă un potențial de 31,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 24,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 86/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 147,0 %
- Marja netă: 8,4 %
- Conversia profitului în FCF: 120,0 %
- CAGR venituri 3 ani: 12,0 %
- CAGR EPS 3 ani: 68,3 %
- Acoperirea dobânzilor: 12,0x
- P/E (TTM): 19,4x
- Randament FCF: 6,6 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 5,2 %
- Rata de distribuire (FCF): 0,0 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,3x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Retail-Eating Places (SIC 5812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MCDMcDONALD’S CORPORATION | 198,3 mld | 0,0 | — | 31,7 % | +3,7 % | −10 % / −1 % |
| YUMYum! Brands, Inc. | 45,4 mld | 20,9 | — | 25,4 % | +8,8 % | +9 % / +32 % |
| CMGChipotle Mexican Grill, Inc. | 44,5 mld | 32,9 | 48,5 % | 10,8 % | +5,4 % | +2 % / −20 % |
| DRIDarden Restaurants, Inc. | 26,1 mld | 22,5 | 55,1 % | 8,8 % | +9,4 % | +28 % / +47 % |
| QSRRestaurant Brands International Inc. | 24,8 mld | 18,2 | 53,8 % | 20,1 % | +12,2 % | +8 % / +10 % |
| YUMCYum China Holdings, Inc. | 17,0 mld | 18,3 | 17,5 % | 7,8 % | +4,4 % | +3 % / +15 % |
| ARMKAramark | 13,8 mld | 36,7 | 11,8 % | 1,9 % | +6,4 % | +41 % / +87 % |
| TXRHTexas Roadhouse, Inc. | 12,9 mld | 31,3 | 28,1 % | 6,8 % | +9,4 % | +12 % / +75 % |
| EATBrinker International, Inc. | 9,2 mld | 19,4 | 134,7 % | 8,4 % | +7,9 % | +111 % / +525 % |
| CAVACAVA Group, Inc. | 7,2 mld | 109,3 | 8,3 % | 4,8 % | +22,4 % | +27 % / +82 % |
| HDLSuper Hi International Holding Ltd. | 6,4 mld | 247,5 | 6,9 % | 2,8 % | +13,4 % | −46 % / indisponibil |
| CAKEThe Cheesecake Factory Incorporated | 5,8 mld | 27,4 | 41,6 % | 5,2 % | +4,7 % | +142 % / +268 % |
| WINGWingstop Inc. | 4,5 mld | 39,3 | — | 16,0 % | +11,4 % | −37 % / −30 % |
| CBRLCracker Barrel Old Country Store, Inc. | 1,6 mld | 50,2 | 6,7 % | 1,0 % | −4,7 % | +143 % / +5 % |
| ARCOArcos Dorados Holdings Inc. | 1,5 mld | 7,0 | 33,2 % | 4,5 % | +4,7 % | −7 % / −39 % |
| BJRIBj’s Restaurants, Inc. | 1,3 mld | 33,0 | 10,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +61 % / +106 % |
| SGSweetgreen, Inc. | 1,1 mld | 117,9 | 3,1 % | 2,0 % | +0,4 % | +82 % / +25 % |
| BLMNBloomin’ Brands, Inc. | 939,3 mil | 35,1 | 6,7 % | 0,7 % | +0,1 % | +55 % / −53 % |
| FWRGFirst Watch Restaurant Group, Inc. | 833,3 mil | 42,1 | 3,1 % | 1,5 % | +20,3 % | −27 % / −25 % |
| PZZAPapa John’s International, Inc. | 658,1 mil | 25,1 | — | 1,4 % | −0,3 % | −52 % / −69 % |
| LOCOEl Pollo Loco Holdings, Inc. | 501,2 mil | 14,1 | 11,8 % | 7,0 % | +3,6 % | +51 % / +98 % |
| DINDine Brands Global, Inc. | 448,6 mil | 106,7 | — | 0,4 % | +8,2 % | +17 % / −16 % |
| PTLOPortillo's Inc. | 336,8 mil | 29,8 | 3,0 % | 1,9 % | +3,0 % | +4 % / −65 % |
| PLAYDave & Buster’s Entertainment, Inc. | 305,8 mil | — | -69,7 % | -4,3 % | −1,4 % | −50 % / −79 % |
| JACKJack In The Box Inc. | 275,6 mil | 8,2 | — | 2,4 % | −6,7 % | −27 % / −80 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EAT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 148,75 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 262,09 Randament total 19 % · Pe an 19 % | 393,58 Randament total 79 % · Pe an 79 % |
| 3 ani | 166,96 Randament total -24 % · Pe an -9 % | 328,79 Randament total 49 % · Pe an 14 % | 538,80 Randament total 144 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 187,39 Randament total -15 % · Pe an -3 % | 412,46 Randament total 87 % · Pe an 13 % | 737,61 Randament total 235 % · Pe an 27 % |
- P/E la ieșire± 82,20
- Marja netă± 57,54
- Creșterea anuală a veniturilor± 44,06
- Diluare anuală± 4,83
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).
Pe scurt
Brinker International administrează și francizează lanțurile de restaurante casual dining Chili's Grill & Bar și Maggiano's Little Italy, cu venituri totale de 5807.4 milioane USD în anul fiscal 2026. Compania intră în perioada actuală cu creșteri puternice ale vânzărilor comparabile în Chili's, iar ghidajul pentru 2027 indică o creștere suplimentară a veniturilor.
SWOT
Puncte tari
- Brandul Chili's are recunoaștere puternică și a înregistrat creșteri comparabile ale vânzărilor pe o perioadă lungă.
- Structura mixtă de restaurante deținute de companie și în franciză oferă flexibilitate de dezvoltare, inclusiv în piețe internaționale.
- Compania are capacitatea de a răscumpăra acțiuni din fluxul de numerar operațional, ceea ce arată disciplină financiară.
Puncte slabe
- Dependența mare de brandul Chili's face ca problemele de imagine ale acestuia să afecteze întreaga companie.
- Concentrarea restaurantelor deținute de companie în câteva state crește expunerea la evoluții economice regionale.
- Maggiano's a înregistrat vânzări comparabile în scădere și trebuie să își refacă traficul.
Oportunități
- Programul de reamenajare și pipeline-ul de locații noi pot deschide noi piețe și pot susține creșterea venitului.
- Dezvoltarea internațională prin francizați ar putea crește veniturile din royalty dacă partenerii au succes.
- Achiziția a 12 restaurante Chili's din Alabama și Mississippi ar putea crește controlul companiei asupra unor locații.
Amenințări
- Incidentele de siguranță alimentară sau publicitatea negativă pot afecta rapid traficul în restaurante.
- Presiunile salariale, tarifele și costurile alimentare ar putea reduce marjele dacă nu sunt compensate.
Riscuri
- Dependența de brandul Chili'sridicat
Multe rezultate depind de un singur brand. Publicitatea negativă legată de câteva restaurante ar putea afecta întregul lanț.
- Costuri alimentare și de personalridicat
Compania a raportat costuri mai mari pentru carne și fructe de mare, precum și salarii mai ridicate. Dacă acestea nu pot fi transferate prețurilor, marjele ar putea scădea.
- Concentrare geograficămediu
Restaurantele deținute de companie sunt concentrate în Texas, Florida și California. Evenimentele locale sau dezastrele naturale ar putea afecta disproporționat veniturile.
- Dependența de canale digitale și terțimediu
Comenzile online și livrarea depind de agregatori terți. Modificările de comisioane sau de prioritate pe platforme ar putea reduce vânzările.
- Siguranța alimentară și reputațiamediu
Un incident de siguranță alimentară, real sau nu, ar putea aduce atingere reputației brandurilor și ar putea atrage acțiuni de reglementare.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea comparabilă a Chili's pe cinci ani consecutivi arată o cerere durabilă, iar ghidajul pentru anul fiscal 2027 sugerează continuarea creșterii veniturilor.
- Programul de reamenajare și noile locații ar putea reînnoi flota și ar putea susține creșterea pe termen lung.
- Răscumpărările de acțiuni și autorizația de 750.0 milioane USD arată că managementul consideră că fluxul de numerar poate susține acționarii.
Ce ar strica teza
- Dependența de un singur brand și de vânzările comparabile ridicate ar putea deveni o problemă dacă traficul încetinește.
- Presiunile privind costurile și salariile ar putea reduce marjele, mai ales dacă prețurile nu mai pot fi majorate.
- Maggiano's a avut vânzări în scădere, iar dacă revitalizarea întârzie, brandul ar putea deveni o sarcină pentru rezultatul total.
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).
Afacerea
Brinker International, Inc. deține, dezvoltă, operează și francizează două mărci: Chili's Grill & Bar, brandul principal, și Maggiano's Little Italy, un lanț național cu servire la masă orientat spre bucătăria italo-americană și evenimente. În anul fiscal 2026, vânzările companiei proprii (Company sales) au fost de 5750.9 milioane USD, iar veniturile din franciză au fost de 56.5 milioane USD, o pondere mică în totalul veniturilor. Sistemul include 1163 restaurante deținute de companie și 472 în regim de franciză la 24 iunie 2026, conform raportului anual, potrivit căruia francizații dețin aproximativ 29.0% din restaurantele sistemului.
Strategia Chili's se bazează pe meniu simplificat, centrat pe cinci produse de bază (burgeri, fajitas, Chicken Crispers, margarita și Triple Dipper), pe oferte de valoare precum platforma «3 for Me» și pe investiții în servicii digitale, comenzi online și livrare prin parteneri terți. Maggiano's urmărește programul «Back to Maggiano's», menit să revitalizeze brandul prin îmbunătățiri ale mâncării, serviciului și atmosferei. Compania lucrează și la programul de reamenajare «modern Greenville», care ar putea extinde remodelarea la aproximativ 10% din flotă anual începând cu anul fiscal 2027.
Structura geografică arată o concentrare a restaurantelor deținute de companie în Texas (19.2% din restaurante) și Florida, precum și o prezență internațională aproape în totalitate prin francizați. Potrivit comunicatului din august 2026, Chili's a realizat creșteri ale vânzărilor comparabile pe cinci ani consecutivi, iar compania a anunțat o autorizație de răscumpărare de acțiuni de 750.0 milioane USD. Aceste elemente sugerează că dezvoltarea companiei depinde de succesul în locații noi și de capacitatea francizaților de a crește.
Segmente
Chili's
Segmentul Chili's a generat venituri totale de 5352.6 milioane USD în anul fiscal 2026, cu vânzări comparabile în creștere de 9.2%, susținute de prețuri, trafic mai mare și mix favorabil de produse. Vânzările de la restaurantele deținute de companie au reprezentat 5297.0 milioane USD din această sumă.
Piața în context
Compania activează în segmentul casual dining din Statele Unite și din alte țări, unde concurența pentru frecvența clienților este intensă. Sursele analizate nu oferă cifre despre dimensiunea totală a pieței, așa că poziția Chili's se judecă din performanța relativă: în al patrulea trimestru al anului fiscal 2026, compania a raportat că performanța Chili's a depășit industria casual dining. Efectele sezoniere (vârfuri în sezonul de iarnă și primăvară) și vremea extremă influențează veniturile trimestriale.
Cererea rămâne sensibilă la presiunile macroeconomice, la inflația salariilor și a costurilor produselor, inclusiv a tarifelor, precum și la schimbările de preferințe alimentare. Compania s-a orientat spre oferte de valoare și spre canale digitale pentru a menține traficul, iar ghidajul pentru anul fiscal 2027 presupune un nivel de venituri totale de 6.15 până la 6.27 miliarde USD.
Poziția concurențială
Sursele regulatorii nu numesc concurenți direcți cu nume, dar Brinker descrie competiția ca fiind activă atât pentru clienți, cât și pentru personal calificat. Compania susține că Chili's se diferențiază prin calitate, valoare și atmosferă față de alte restaurante casual dining, iar Maggiano's concurează în special pentru evenimente și cine de familie.
Concurența se manifestă și prin agregatorii de livrare și prin platformele digitale, pe care compania nu le controlează. Dacă aceste platforme acordă prioritate concurenților prin plasări plătite, vânzările Brinker ar putea fi afectate.
- Alți operatori de casual dining din Statele Unite
Sursele nu numesc concurenți individuali; compania descrie concurența generală din segmentul casual dining.
- Agregatori de livrare terți
Compania se bazează pe parteneri de livrare pentru comenzi off-premise, iar aceștia pot favoriza alte branduri prin plasări plătite.
- Restaurante de livrare și comenzi digitale
Canalele digitale concurează pentru frecvența clienților, iar schimbările lor de tarife sau vizibilitate pot afecta vânzările companiei.
- Alte restaurante de servire la masă din piețele locale
Concurența locală contează mai ales în zonele unde restaurantele sunt concentrate, precum Texas și Florida.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Here are Wednesday's biggest analyst calls: SpaceX, Nvidia, Apple, Meta, Brinker, Kontoor Brands & moreCNBC — Top News · 14 oct. 2026 · EN
- Chili's owner has surged this year. It's still 'underappreciated,' Jefferies saysCNBC — Top News · 14 oct. 2026 · EN
- Brinker Intl CEO on Growth While Delivering ValueBloomberg Markets · 29 sept. 2026 · EN
- Why Brinker International Stock Jumped TodayYahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
- Jim Cramer Prefers Brinker (EAT) Over Darden (DRI) Ahead of EarningsYahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
- Brinker's 2026 Outlook: Capital Allocation Targets $400 Million in Share RepurchasesYahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
- Jim Cramer Says Brinker (EAT) “Never Fails to Wow Me”Yahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Chili's Stays Hot. Its Owner Is IBD's Stock Of The Day.Yahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- 43-year-old chicken chain, Chili's rival, closes more locationsYahoo Finance — News · 30 aug. 2026 · EN
- Could Brinker International (EAT) Stock Be the Restaurant Turnaround Story Investors Have Been Waiting For?Yahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 14 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)25 sept. 2026
- Raport curent17 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual19 aug. 2026
- Raport curent12 aug. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iun. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial29 apr. 2026
- Raport curent29 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 mar. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-24 · SEC / Brinker International, Inc. · 19 aug. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Brinker International, Inc. · 12 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.