olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Bloomin' Brands, Inc. BLMN
Retail-Eating Places · SIC 5812 · Verticală: Retail-Eating Places (SIC 5812)
Bloomin' Brands operează restaurante cu servire la masă, cu Outback Steakhouse în centru, și rulează un plan de revenire axat pe această marcă. Cu 967 restaurante deținute în propriet... nu, corectat: are 967 restaurante proprii și 493 francizate la sfârșitul anului fiscal 2025, iar în al doilea trimestru din 2026 și-a ridicat prognoza de profit pe acțiune pentru anul fiscal.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Bloomin' Brands, Inc. (BLMN) costa 10,47 USD (−4,56 % într-o zi), cu capitalizare 896,5 mil USD, P/E 33,5 pe un EPS diluat de 0,31 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,30 %, beta 1,40, interval pe 52 de săptămâni 5,26–11,85 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,0 mld USD (+1,3 % an/an), profit net de 31,3 mil USD (+23,3 % an/an), EPS diluat 0,36 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 8,50 – 11,26
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,71 · lățimea benzii 27,9 %
- SMA 50 / 200
- 9,21 / 7,94
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,44 / 0,35
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +25,5 % | −5,9 % | +31,5 pp | — |
| 3 luni | −3,8 % | −4,6 % | +0,9 pp | — |
| 6 luni | +31,7 % | +0,2 % | +31,5 pp | — |
| De la început de an | +69,7 % | +7,4 % | +62,3 pp | — |
| 1 an | +44,8 % | +8,2 % | +36,6 pp | +8,4 % |
| 3 ani | −54,7 % | +68,4 % | −123,1 pp | −0,6 % |
| 5 ani | −52,5 % | +56,5 % | −109,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 28 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 910,0 mil | 972,0 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 928,8 mil | 975,2 mil | 1,1 mld | 1,0 mld |
| Costul vânzărilor | 261,3 mil | 276,2 mil | 313,3 mil | 298,3 mil | 275,1 mil | 290,6 mil | 317,4 mil | 306,4 mil |
| Profit operațional | 8,6 mil | 16,2 mil | 57,2 mil | 29,7 mil | -36,4 mil | -13,3 mil | 59,1 mil | 38,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 44,3 mil | 45,1 mil | 43,9 mil | 44,6 mil | 44,9 mil | 44,2 mil | 46,3 mil | 46,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 1,0 mil | -18,8 mil | 46,0 mil | 19,0 mil | -47,5 mil | -25,7 mil | 46,7 mil | 27,1 mil |
| Impozit pe profit | -8,0 mil | -13,5 mil | 903,0 mii | -8,7 mil | -2,4 mil | -16,5 mil | -10,3 mil | -6,7 mil |
| Profit net | 6,9 mil | -79,5 mil | 42,2 mil | 25,4 mil | -45,9 mil | -13,5 mil | 55,7 mil | 31,3 mil |
| EPS diluat | 0,08 | -0,94 ≈ | 0,50 | 0,30 | -0,54 | -0,16 ≈ | 0,65 | 0,36 |
| Flux de numerar operațional | -7,8 mil ≈ | 119,8 mil | 73,5 mil | 49,7 mil ≈ | 34,4 mil ≈ | 119,1 mil | 75,3 mil | 90,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 59,5 mil ≈ | 53,0 mil | 45,8 mil | 38,5 mil ≈ | 40,2 mil ≈ | 55,5 mil | 25,2 mil | 44,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 20,4 mil ≈ | 20,4 mil | 12,7 mil | 12,8 mil ≈ | 12,8 mil ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 18,2 mil ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 86 din propriul istoric de 22 trimestre (min 9,0, mediană 20,2, max 68,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,1 mld | 4,1 mld | 3,2 mld | 4,1 mld | 4,0 mld | 4,2 mld | 4,0 mld | 4,0 mld |
| Venituri an/an | −2,1 % | +0,3 % | −23,4 % | +30,0 % | −2,7 % | +4,0 % | −5,2 % | +0,1 % |
| Profit net | 107,1 mil | 130,6 mil | -158,7 mil | 215,6 mil | 101,9 mil | 247,4 mil | -128,0 mil | 8,2 mil |
| Profit net an/an | +5,7 % | +21,9 % | −221,6 % | indisponibil | −52,7 % | +142,8 % | −151,7 % | indisponibil |
| EPS diluat | 1,14 | 1,45 | -1,85 | 2,00 | 1,03 | 2,56 | -1,49 | 0,10 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +27,2 % | −227,6 % | indisponibil | −48,5 % | +148,5 % | −158,2 % | indisponibil |
| netă % | 2,6 % | 3,2 % | -5,0 % | 5,2 % | 2,5 % | 5,9 % | -3,2 % | 0,2 % |
| Flux de numerar liber | 79,9 mil | 155,7 mil | 51,0 mil | 279,6 mil | 198,1 mil | 250,2 mil | 7,4 mil | 96,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 28 dec. 2025
- Numerar
- 59,5 mil USD
- Datorie financiară
- 787,4 mil USD
- Datorie netă
- 728,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 337,2 mil USD
- Active totale
- 3,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 2,34x
- Lichiditate curentă
- 0,31x
- ROE
- 3,5 %
- ROA
- 0,3 %
- Marja FCF
- 2,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,2 mld | 4,1 mld | 4,0 mld | 4,2 mld | 4,0 mld | 4,0 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 982,7 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 2,2 mld ≈ | 2,9 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | 2,9 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Profit operațional | -175,0 mil | 309,0 mil | 306,1 mil | 282,8 mil | 139,8 mil | 37,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 180,3 mil | 163,4 mil | 149,9 mil | 169,3 mil | 175,6 mil | 177,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 5,3 mil ≈ | 472,3 mil ≈ | 456,0 mil ≈ | 452,0 mil ≈ | 315,4 mil ≈ | 214,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -239,5 mil | 249,3 mil | 127,4 mil | 231,2 mil | -58,8 mil | -8,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -80,7 mil | 26,4 mil | 34,3 mil | 18,4 mil | -12,1 mil | -26,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | -158,7 mil | 215,6 mil | 101,9 mil | 247,4 mil | -128,0 mil | 8,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,85 | 2,00 | 1,03 | 2,56 | -1,49 | 0,10 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 87,5 mil | 107,8 mil | 98,5 mil | 96,5 mil | 85,9 mil | 85,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,20 | 0,00 | 0,56 | 0,96 | 0,96 | 0,45 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 96,5 mil
- 2024
- 85,9 mil
- 2025
- 85,3 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 110,0 mil | 87,6 mil | 84,7 mil | 111,5 mil | 70,1 mil | 59,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 61,9 mil | 79,1 mil | 78,1 mil | 62,9 mil | 68,7 mil | 61,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 323,9 mil | 352,8 mil | 346,6 mil | 343,3 mil | 320,5 mil | 269,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 887,7 mil | 842,0 mil | 914,1 mil | 928,2 mil | 948,5 mil | 912,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 271,2 mil | 268,4 mil | 273,0 mil | 213,3 mil | 213,3 mil | 185,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 460,0 mil | 453,4 mil | 448,3 mil | 432,9 mil | 429,1 mil | 425,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 3,4 mld | 3,3 mld | 3,3 mld | 3,4 mld | 3,4 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 141,5 mil | 168,0 mil | 183,7 mil | 155,9 mil | 153,2 mil | 138,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 38,7 mil | 11,0 mil | 1,6 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 22 feb. 2023verificat |
| Datorie pe termen lung | 997,8 mil | 782,1 mil | 828,5 mil | 780,7 mil | 1,0 mld | 787,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 950,1 mil | 984,6 mil | 978,9 mil | 1,0 mld | 952,3 mil | 878,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,4 mld | 3,1 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | 3,2 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 11,0 mil | 222,9 mil | 273,9 mil | 412,0 mil | 139,4 mil | 337,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- 432,9 mil
- 2024
- 429,1 mil
- 2025
- 425,3 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 138,8 mil | 402,5 mil | 390,9 mil | 532,4 mil | 228,1 mil | 276,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 87,8 mil | 122,8 mil | 192,8 mil | 282,2 mil | 220,7 mil | 179,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 51,0 mil ≈ | 279,6 mil ≈ | 198,1 mil ≈ | 250,2 mil ≈ | 7,4 mil ≈ | 96,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -76,6 mil | -104,7 mil | -201,1 mil | -317,1 mil | -239,0 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -16,8 mil | -317,4 mil | -195,5 mil | -187,1 mil | -23,5 mil | -289,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 17,5 mil | 0 | 49,7 mil | 83,7 mil | 82,6 mil | 38,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 109,2 mil | 70,8 mil | 265,7 mil | 0 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -317,1 mil
- 2024
- -239,0 mil
- 2025
- 2,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -187,1 mil
- 2024
- -23,5 mil
- 2025
- -289,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 43 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 896,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie25
- Randamente52
- Calitate49
- Creștere0
- Evaluare70
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,35 – 34,51 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA11,86 – 34,51 (Mijloc 19,44)22 firme folosite · multiplul median 10,0x · quartile 7,2x – 15,7xARCO, ARMK, BDL, BJRI, CAKE, CBRL, DRI, FWRG, GTIM, LOCO, MCD, NATH, PTLO, PZZA, QSR, RICK, RRGB, STKS, TXRH, WING, YUM, YUMC
- Colegi: P/E5,35 – 9,83 (Mijloc 6,79)22 firme folosite · multiplul median 21,7x · quartile 17,1x – 31,5xARCO, ARMK, BDL, BJRI, CAKE, CBRL, CMG, DRI, EAT, FWRG, GTIM, LOCO, MB, MCD, NATH, PTLO, PZZA, QSR, TXRH, WING, YUM, YUMC
- Dividende actualizate (DDM)5,91 – 7,95 (Mijloc 6,78)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 43/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 3,4 % | 25 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 0,7 % | 38 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 560,2 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,4 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -54,0 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,8x | 35 (față de colegi) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 33,5x | 28 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 6,7x | 87 (față de colegi) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 17,3 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,4 % | 20 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 8,2 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie25/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate49/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente52/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare70/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
BLOOMIN’ BRANDS, INC. (BLMN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-28.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,0 mld USD în 2025; creștere an/an 0,1 %; marjă netă 0,7 %; ROE 6,7 %; datorie netă/EBITDA 2,8x.
Intervalul de valoare estimat este 5,91–9,83 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,79 USD, prețul de 10,47 USD lasă un potențial de -35,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -54,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 43/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 560,2 %
- EV/EBITDA: 6,7x
- Randament FCF: 17,3 %
- Rata de distribuire (FCF): 8,2 %
Ce o infirmă
- ROIC: 3,4 %
- CAGR venituri 3 ani: -0,4 %
- CAGR EPS 3 ani: -54,0 %
- Lichiditatea curentă: 0,3x
- P/E (TTM): 33,5x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,4 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Retail-Eating Places (SIC 5812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MCDMcDONALD’S CORPORATION | 196,8 mld | 0,0 | — | 31,7 % | +3,7 % | −11 % / −1 % |
| YUMYum! Brands, Inc. | 45,3 mld | 20,9 | — | 25,4 % | +8,8 % | +8 % / +32 % |
| CMGChipotle Mexican Grill, Inc. | 44,8 mld | 33,1 | 48,5 % | 10,8 % | +5,4 % | +3 % / −20 % |
| DRIDarden Restaurants, Inc. | 25,9 mld | 22,3 | 55,1 % | 8,8 % | +9,4 % | +27 % / +46 % |
| QSRRestaurant Brands International Inc. | 24,9 mld | 18,3 | 53,8 % | 20,1 % | +12,2 % | +9 % / +11 % |
| YUMCYum China Holdings, Inc. | 16,8 mld | 17,4 | 18,2 % | 7,9 % | +4,4 % | +3 % / +15 % |
| ARMKAramark | 13,3 mld | 35,3 | 11,8 % | 1,9 % | +6,4 % | +35 % / +80 % |
| TXRHTexas Roadhouse, Inc. | 12,6 mld | 30,6 | 28,1 % | 6,8 % | +9,4 % | +9 % / +70 % |
| EATBrinker International, Inc. | 8,8 mld | 18,7 | 134,7 % | 8,4 % | +7,9 % | +38 % / +491 % |
| CAVACAVA Group, Inc. | 7,0 mld | 108,4 | 7,9 % | 4,5 % | +22,4 % | +23 % / +76 % |
| CAKEThe Cheesecake Factory Incorporated | 5,5 mld | 26,3 | 41,6 % | 5,2 % | +4,7 % | +132 % / +253 % |
| WINGWingstop Inc. | 4,5 mld | 38,9 | — | 16,0 % | +11,4 % | −37 % / −31 % |
| CBRLCracker Barrel Old Country Store, Inc. | 1,5 mld | 48,5 | 6,7 % | 1,0 % | −4,7 % | +135 % / +1 % |
| ARCOArcos Dorados Holdings Inc. | 1,5 mld | 6,9 | 33,2 % | 4,5 % | +4,7 % | −8 % / −40 % |
| BJRIBj’s Restaurants, Inc. | 1,2 mld | 31,2 | 10,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +52 % / +95 % |
| SGSweetgreen, Inc. | 1,1 mld | 115,4 | 3,1 % | 2,0 % | +0,4 % | +78 % / +23 % |
| BLMNBloomin’ Brands, Inc. | 896,5 mil | 33,5 | 6,7 % | 0,7 % | +0,1 % | +45 % / −55 % |
| FWRGFirst Watch Restaurant Group, Inc. | 809,9 mil | 40,9 | 3,1 % | 1,5 % | +20,3 % | −29 % / −27 % |
| PZZAPapa John’s International, Inc. | 655,2 mil | 26,3 | — | 1,4 % | −0,3 % | −53 % / −70 % |
| LOCOEl Pollo Loco Holdings, Inc. | 500,9 mil | 14,1 | 11,8 % | 7,0 % | +3,6 % | +51 % / +98 % |
| DINDine Brands Global, Inc. | 441,1 mil | 105,0 | — | 0,4 % | +8,2 % | +15 % / −17 % |
| PTLOPortillo's Inc. | 433,8 mil | 31,5 | 3,6 % | 2,3 % | +3,0 % | +34 % / −55 % |
| NATHNathan's Famous, Inc. | 418,2 mil | 21,1 | — | 11,8 % | +9,4 % | −4 % / +56 % |
| RICKRci Hospitality Holdings, Inc. | 223,3 mil | — | -1,7 % | -1,5 % | −5,5 % | +20 % / −50 % |
| RRGBRed Robin Gourmet Burgers, Inc. | 168,4 mil | — | — | -2,5 % | −3,1 % | +103 % / +1 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BLMN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 6,08 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 10,78 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 16,27 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 5,33 Randament total -43 % · Pe an -17 % | 10,68 Randament total 11 % · Pe an 4 % | 17,79 Randament total 82 % · Pe an 22 % |
| 5 ani | 4,67 Randament total -45 % · Pe an -11 % | 10,59 Randament total 16 % · Pe an 3 % | 19,44 Randament total 106 % · Pe an 16 % |
- P/E la ieșire± 2,67
- Marja netă± 1,87
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,61
- Diluare anuală± 0,16
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Bloomin' Brands operează restaurante cu servire la masă, cu Outback Steakhouse în centru, și rulează un plan de revenire axat pe această marcă. Cu 967 restaurante deținute în propriet... nu, corectat: are 967 restaurante proprii și 493 francizate la sfârșitul anului fiscal 2025, iar în al doilea trimestru din 2026 și-a ridicat prognoza de profit pe acțiune pentru anul fiscal.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu divers de concepte cu poziții diferite de preț și formalitate, de la casual la fine dining 1.
- Prezență largă în SUA și în străinătate, cu restaurante proprii și francizate 1.
- Creșterea comparabilă a vânzărilor din al doilea trimestru 2026 și ridicarea prognozei arată un start al revenirii 3.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de furnizori de carne de vită expune compania la întreruperi și la volatilitatea prețurilor 1.
- Traficul în restaurante a scăzut în anul fiscal 2025, iar sectorul casual dining a fost sub presiune 1.
- Dividendul suspendat și reducerea investițiilor noi limitează semnalele de creștere pe termen scurt 1.
Oportunități
- Planul de revenire poate îmbunătăți experiența în sală și traficul, dacă investițiile în restaurante dau rezultate 1.
- Piețele internaționale din franciză oferă posibilități de expansiune cu un risc de capital mai mic 1.
- Economiile de cost fără impact asupra clientului ar putea sprijini marjele în perioada următoare 1.
Amenințări
- Inflația costurilor cu carnea și cu forța de muncă poate reduce marjele dacă nu este compensată prin prețuri 1.
- Concurența din fast-casual, supermarketuri și livrări ar putea reduce în continuare cota de piață 1.
- Riscurile de siguranță alimentară și reputația pe rețelele sociale pot afecta rapid cererea 1.
Riscuri
- Siguranța alimentarăridicat
Un caz de toxiinfecție alimentară, chiar la alt operator, poate reduce traficul și afecta reputația brandurilor 1.
- Dependența de furnizoriridicat
Un număr mic de furnizori de carne de vită poate duce la întreruperi de aprovizionare și la costuri mai mari 1.
- Costul forței de muncămediu
Salariile minime mai mari și reglementările de muncă pot crește costurile de operare 1.
- Regimul de franciză cu Out Westmediu
Acordul cu un mare francizat din vestul SUA expiră la sfârșitul lui 2026, iar continuarea plăților nu este asigurată 1.
- Îndatorarea și covenantelemediu
Datoria și clauzele restrictive pot limita investițiile și capacitatea de a reacționa la schimbări economice 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Ridicarea prognozei de profit din al doilea trimestru 2026 sugerează că planul de revenire începe să aibă efect 3.
- Marca Outback Steakhouse rămâne centrală, iar reînnoirea restaurantelor ar putea atrage din nou clienții 1.
- Reducerea datoriei din fluxul de numerar liber ar putea consolida bilanțul companiei 1.
Ce ar strica teza
- Vânzările comparabile ale Outback Steakhouse au rămas negative în anul fiscal 2025, ceea ce arată că revenirea nu este încă dovedită 1.
- Costurile cu materiile prime și forța de muncă ar putea continua să comprime marjele, mai ales dacă prețurile nu pot fi majorate 1.
- Concurența din livrări și supermarketuri ar putea limita creșterea traficului în restaurante 1.
De urmărit
- Rezultatele vânzărilor comparabile din SUA față de prognoza de 1,0% până la 2,0%Q3 2026
- Evoluția marjei la nivel de restaurant și a costurilor cu carneaQ3 2026
- Reînnoirea acordului cu Out West și plățile de royalty2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania funcționează prin mai multe entități, OSI Restaurant Partners, LLC fiind principala entitate operațională 1. Vânzările restaurantelor proprii în anul fiscal 2025 au fost de 3.884,2 milioane USD 1, în timp ce veniturile totale din al doilea trimestru 2026 au fost de 1.015,8 milioane USD 3.
În noiembrie 2025 compania a anunțat un plan de revenire cu accent pe Outback Steakhouse, bazat pe experiența în sala de restaurant, relevanța brandului, cultura internă și investiții în restaurante, susținute de economii nelegate de clienți și de reducerea datoriei 1. Dividendul a fost suspendat în octombrie 2025 1.
Segmente
Segment U.S.
Segmentul U.S. include toate restaurantele din Statele Unite, inclusiv cele francizate, și reunește conceptele Outback Steakhouse, Carrabba's Italian Grill, Bonefish Grill și Fleming's Prime Steakhouse & Wine Bar 1. În anul fiscal 2025 vânzările comparabile combinate din SUA au fost de 0,2% 1, iar în Q2 2026 de 2,3% 3.
Piața în context
Restaurantele casual dining operează într-un sector foarte competitiv, în care concurează prețul, serviciul, locația și calitatea mâncării 1. Compania arată că și supermarketurile, lanțurile fast-casual și serviciile de livrare la domiciliu au extins oferta de mâncare gata preparată 1.
Presiunile de cost din ultimii ani au venit în principal din inflația salariilor și a materiilor prime, iar consumul ar putea fi slăbit de condițiile economice, cu efecte asupra traficului și a notei medii per client 1. Trimestrul al doilea 2026 a arătat totuși creșterea prețului mediu per client 3.
Tendințe
- Planul de revenire Outbackvânt din spate
Strategia din noiembrie 2025 se concentrează pe experiența în sală, relevanța brandului și reinvestiții, iar rezultatele din Q2 2026 au permis ridicarea prognozei de profit pe acțiune 3. Dacă execuția rămâne constantă, planul ar putea sprijini revenirea traficului.
- Presiunea costurilor de bazăvânt din față
Inflația materiilor prime și a salariilor a crescut costurile în anul fiscal 2025, mai ales la carne, unde compania se bazează pe un număr mic de furnizori 1. Dacă aceste presiuni persistă, marjele ar putea rămâne sub presiune.
- Reducerea datoriei și investițiile moderatemixt
Compania a încetinit dezvoltarea de unități noi pentru a se concentra pe reînnoirea restaurantelor și pe reducerea datoriei, folosind fluxul de numerar liber 1. Aceasta poate limita creșterea pe termen scurt, dar ar putea consolida bilanțul.
- Consumul și modelele de livrarevânt din față
Restaurantele se confruntă cu preferințe în schimbare ale consumatorilor și cu concurența livrărilor la domiciliu și a mâncării gata preparate din comerț 1. Efectul depinde de capacitatea companiei de a răspunde acestor schimbări.
Poziția concurențială
Concurența include practic toate restaurantele casual dining din piețele în care operează compania, la care se adaugă restaurantele fast-casual, supermarketurile și serviciile de livrare 1. Concurenții mari au resurse financiare și de marketing semnificative 1.
Compania a menționat că mai mulți concurenți pot implementa mai eficient inițiative de meniu și tehnologie, precum comanda la distanță și platformele mobile, ceea ce ar putea reduce cota sa de piață 1.
- Restaurantele fast-casual
Citate în sursă ca o presiune crescândă asupra segmentului casual dining, cu oferte mai bune și comoditate sporită 1.
- Supermarketurile cu mâncare gata preparată
Menționate ca un concurent în creștere, cu selecții extinse de mâncare pregătită 1.
- Serviciile de livrare la domiciliu
Sursa le descrie ca un canal care extinde alternativele de masă și influențează obiceiurile clienților 1.
- Alți operatori casual dining
Compania spune că mulți operatori compară direct prețul, serviciul și calitatea mâncării cu conceptele sale 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent02 nov. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 apr. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)03 mar. 2026
- Raport anual25 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-28 · SEC / Bloomin' Brands, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-28 · SEC / Bloomin' Brands, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Bloomin' Brands, Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.