olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Hyliion Holdings Corp. HYLN

Truck & Bus Bodies · SIC 3713 · Verticală: Echipamente de transport (SIC 371x)

2,63USD−12,33 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Hyliion Holdings Corp. dezvoltă generatorul modular KARNO Power Module, alimentat cu o tehnologie liniară cu căldură, capabil să funcționeze pe multe tipuri de combustibil. Compania se află încă în faza de dezvoltare și de livrări timpurii, iar veniturile sale provin aproape exclusiv din contracte de cercetare cu guvernul SUA, ceea ce face ca evoluția contractelor militare și a primelor livrări comerciale să conteze mult în perioada următoare. Venitul anului 2026 a fost ghidat la aproximativ 15 milioane USD, față de 3,5 milioane USD în 2025.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Hyliion Holdings Corp. (HYLN) costa 2,63 USD (−12,33 % într-o zi), cu capitalizare 469,7 mil USD, beta 2,14, interval pe 52 de săptămâni 1,58–8,10 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 4,9 mil USD (+226,3 % an/an), profit net de -13,9 mil USD, EPS diluat -0,08 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
469,7 mil USD
acțiuni la 03 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,30 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-11,59 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,14
Volatilitate (1 an) 99 %
Interval 52 săpt.
1,588,10

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
31,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,69 – 3,80
sub banda inferioară · %B -0,05 · lățimea benzii 34,3 %
SMA 50 / 200
3,66 / 3,46
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,22 / -0,19
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−34,9 %−5,9 %−29,0 pp—
3 luni−33,4 %−4,6 %−28,8 pp—
6 luni+6,5 %+0,2 %+6,3 pp—
De la început de an+42,9 %+7,4 %+35,5 pp—
1 an+20,6 %+8,2 %+12,4 pp−21,2 %
3 ani+304,6 %+68,4 %+236,2 pp−5,5 %
5 ani−69,3 %+56,5 %−125,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−67,5 %
18 iun. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−94,0 %
08 nov. 2021 → 09 nov. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−21,1 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
4,9 mil USD
+226,3 % an/an
Profit net
-13,9 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,08
indisponibil an/an
netă / operațională
-281,7 % / -309,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri01,5 mil489,0 mii1,5 mil759,0 mii712,0 mii2,8 mil4,9 mil
Costul vânzărilor01,4 mil477,0 mii1,4 mil806,0 mii638,0 mii2,6 mil4,6 mil
Profit brut094,0 mii12,0 mii131,0 mii-47,0 mii74,0 mii210,0 mii366,0 mii
Cercetare și dezvoltare9,5 mil11,3 mil12,2 mil10,1 mil10,1 mil10,0 mil7,7 mil9,5 mil
Cheltuieli generale și de vânzare5,6 mil5,9 mil6,1 mil6,0 mil5,2 mil5,5 mil6,2 mil6,4 mil
Profit operațional-14,2 mil-17,1 mil-19,7 mil-15,6 mil-15,3 mil-14,9 mil-13,2 mil-15,3 mil
Amortizare și depreciere855,0 mii ≈1,0 mil1,1 mil1,3 mil ≈1,6 mil ≈1,9 mil2,1 mil2,1 mil ≈
Profit net-11,2 mil-14,4 mil-17,3 mil-13,4 mil-13,3 mil-13,2 mil-11,7 mil-13,9 mil
EPS diluat-0,06-0,08 ≈-0,10-0,08-0,08-0,07 ≈-0,07-0,08
Flux de numerar operațional-9,9 mil ≈-13,4 mil-14,0 mil-10,0 mil ≈-10,7 mil ≈-11,9 mil-12,7 mil-7,1 mil ≈
Investiții (capex)2,5 mil ≈6,0 mil7,3 mil4,2 mil ≈10,4 mil ≈1,7 mil1,9 mil212,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈000 ≈0 ≈0——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituri00200,0 mii2,1 mil672,0 mii1,5 mil3,5 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil+953,0 %−68,1 %+124,6 %+130,3 %
Profit net-14,1 mil324,1 mil-96,0 mil-153,4 mil-123,5 mil-52,0 mil-57,2 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−129,6 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,16-0,35-0,56-0,87-0,68-0,30-0,33
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibil-48.024,0 %-7.281,9 %-18.379,5 %-3.449,2 %-1.645,7 %
Flux de numerar liber-11,4 mil-23,3 mil-82,9 mil-119,8 mil-124,4 mil-73,3 mil-70,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
22,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
192,0 mil USD
Active totale
203,6 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
10,00x
ROE
-26,2 %
ROA
-24,5 %
Marja FCF
-2.022,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
672,0 mii
2024
1,5 mil
2025
3,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,7 mil
2024
1,4 mil
2025
3,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
-1,0 mil
2024
94,0 mii
2025
170,0 mii

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
82,2 mil
2024
37,0 mil
2025
42,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
42,6 mil
2024
24,4 mil
2025
22,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-137,4 mil
2024
-64,3 mil
2025
-65,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
3,5 mil
2024
3,1 mil
2025
6,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-133,9 mil ≈
2024
-61,2 mil ≈
2025
-59,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 feb. 2023verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-123,5 mil
2024
-52,0 mil
2025
-57,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,68
2024
-0,30
2025
-0,33

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
181,4 mil
2024
174,9 mil
2025
175,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
12,9 mil
2024
9,2 mil
2025
22,9 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
40,0 mii
2024
1,9 mil
2025
489,0 mii

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
0
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 12 mai 2026verificat

Active curente
2023
181,7 mil
2024
131,0 mil
2025
98,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
10,0 mil
2024
25,9 mil
2025
40,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 13 feb. 2024verificat

Active totale
2023
328,4 mil
2024
263,0 mil
2025
203,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
4,2 mil
2024
5,2 mil
2025
3,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 feb. 2021verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 17 mai 2021verificat

Datorii curente
2023
15,1 mil
2024
14,3 mil
2025
9,9 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
22,1 mil
2024
18,7 mil
2025
11,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
306,3 mil †
2024
244,4 mil †
2025
192,0 mil †

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-117,0 mil
2024
-56,7 mil
2025
-46,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
7,4 mil
2024
16,5 mil
2025
23,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-124,4 mil ≈
2024
-73,3 mil ≈
2025
-70,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
18,3 mil
2024
59,5 mil
2025
60,9 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-15,0 mii
2024
-14,3 mil
2025
-670,0 mii

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
33,0 mii
2024
14,0 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
130,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
18,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
6,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-551,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-635,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-564,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-612,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-27,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-25,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-34,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
7,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
7,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-42,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
14,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-56,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
76 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
49 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
88 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
37 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
469,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-11,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
50,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-12,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Risc

Altman Z
25,62
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,63 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 469,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
469,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-27,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-564,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
130,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 03 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 969derivat 81

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Echipamente de transport (SIC 371x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-564,3 %10 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere18,2 %100 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie7,6x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-12,1 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)19 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial10/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

HYLIION HOLDINGS CORP. (HYLN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,5 mil USD în 2025; creștere an/an 130,3 %; marjă netă -564,3 %; ROE -27,1 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 18,2 %
  • Lichiditatea curentă: 7,6x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -564,3 %
  • Randament FCF: -12,1 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Echipamente de transport (SIC 371x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 19,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 7,7x
P/S
50,8x
mediana verticalei 0,8x
peste mediană (+6.359,9 %)
P/B
2,8x
mediana verticalei 1,6x
peste mediană (+70,1 %)
ROE
-27,1 %
mediana verticalei 4,0 %
sub mediană (−780,8 %)
Marja netă
-564,3 %
mediana verticalei 0,3 %
sub mediană (−177.939,3 %)
Marja EBIT
-635,2 %
mediana verticalei 1,0 %
sub mediană (−64.905,8 %)
Venituri an/an
130,3 %
mediana verticalei 3,1 %
peste mediană (+4.053,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,3x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TSLATesla, Inc.1.358,5 mld378,93,8 %3,1 %−2,9 %−20 % / +43 %
GMGeneral Motors Company75,4 mld19,96,1 %2,1 %−1,3 %+22 % / +183 %
PCARPACCAR Inc55,0 mld19,913,7 %9,5 %−15,5 %−1 % / +14 %
LILi Auto Inc.24,2 mld149,01,6 %1,0 %−18,8 %−35 % / −68 %
RIVNRivian Automotive, Inc.19,4 mld—-55,0 %-45,9 %+8,4 %−21 % / −21 %
BWABorgwarner Inc.9,5 mld20,28,2 %3,4 %+1,6 %+10 % / +41 %
ALVAutoliv, Inc.8,9 mld14,924,8 %5,6 %+4,1 %+5 % / +20 %
NIONIO Inc.7,9 mld—-302,6 %-17,1 %+38,9 %−42 % / −56 %
VFSVinFast Auto Ltd.7,5 mld——-175,5 %+54,7 %−1 % / −62 %
FSSFederal Signal Corporation6,8 mld23,320,5 %11,7 %+17,1 %−2 % / +63 %
MODModine Manufacturing Co4,9 mld38,311,4 %3,6 %+23,1 %−44 % / +86 %
THOThor Industries, Inc.4,2 mld24,44,2 %1,8 %+0,3 %−22 % / −17 %
GTXGarrett Motion Inc.3,6 mld9,9—10,0 %+3,1 %+17 % / +162 %
PATKPatrick Industries, Inc.2,7 mld21,611,5 %3,4 %+6,3 %−23 % / +52 %
LCIILci Industries2,5 mld12,714,1 %5,0 %+10,2 %−10 % / −6 %
PHINPhinia Inc.2,5 mld13,912,2 %5,2 %+2,4 %+28 % / +171 %
BLBDBlue Bird Corp1,9 mld7,264,3 %17,5 %+9,9 %+13 % / +210 %
ADNTAdient plc1,3 mld28,32,7 %0,3 %−1,0 %−12 % / −47 %
DCHDauch Corporation1,1 mld—-15,2 %-2,0 %−4,7 %−33 % / −36 %
SMPStandard Motor Products, Inc.1,0 mld14,99,9 %3,8 %+22,4 %+21 % / +27 %
HYLNHyliion Holdings Corp.469,7 mil—-27,1 %-564,3 %+130,3 %+21 % / +305 %
KNDIKandi Technologies Group, Inc.274,6 mil—-30,5 %-107,4 %−31,5 %−65 % / −88 %
STRTStrattec Security Corp243,5 mil14,77,2 %2,9 %+2,5 %−19 % / +183 %
MPAAMotorcar Parts Of America, Inc.192,3 mil—-1,6 %-0,5 %+4,3 %−23 % / +5 %
CVGICommercial Vehicle Group, Inc.132,8 mil—-7,5 %-1,4 %−10,3 %+85 % / −50 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HYLN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Hyliion Holdings Corp. dezvoltă generatorul modular KARNO Power Module, alimentat cu o tehnologie liniară cu căldură, capabil să funcționeze pe multe tipuri de combustibil. Compania se află încă în faza de dezvoltare și de livrări timpurii, iar veniturile sale provin aproape exclusiv din contracte de cercetare cu guvernul SUA, ceea ce face ca evoluția contractelor militare și a primelor livrări comerciale să conteze mult în perioada următoare. Venitul anului 2026 a fost ghidat la aproximativ 15 milioane USD, față de 3,5 milioane USD în 2025 13.

    SWOT

    Puncte tari

    • Tehnologia are un număr redus de piese în mișcare, o flexibilitate mare la combustibil și emisii scăzute, ceea ce susține poziționarea față de generatoarele convenționale 1.
    • Compania are o poziție financiară solidă față de cheltuieli, cu investiții pe termen scurt și mediu care îi permit să finanseze dezvoltarea 13.
    • Contractele cu Marina SUA oferă o validare tehnică și un canal de venituri în sectorul apărării 3.

    Puncte slabe

    • Compania are pierderi nete recurente și veniturile sunt încă foarte mici în raport cu cheltuielile de dezvoltare 13.
    • Dependența de un singur client guvernamental face veniturile vulnerabile la schimbări de buget sau de program 1.
    • Producția la scară mare nu a fost demonstrată, iar compania s-a bazat pe furnizori unici pentru componente critice 1.

    Oportunități

    • Cererea din partea centrelor de date ar putea deveni una dintre cele mai mari piețe, dacă sistemele multi-megawatt sunt validate 3.
    • Extinderea către contracte militare suplimentare ar putea crește veniturile și reputația tehnologiei în sectorul apărării 3.
    • Dacă producția scade costurile per megawatt, compania ar putea dezvolta variante pentru waste heat, vehicule sau aplicații maritime 1.

    Amenințări

    • Întârzierile în proiectare, producție sau lansare ar putea amâna veniturile și afecta încrederea clienților 1.
    • Tehnologiile concurente, mai mature, precum turbinele cu gaz sau pilele de combustie, ar putea limita adoptarea 1.
    • Dacă finanțarea echipamentelor nu se realizează, compania ar putea fi forțată să amâne investițiile în imprimante 1.

    Riscuri

    • Dependența de contractele ONRridicat

      Veniturile provin aproape integral din contractele cu Office of Naval Research, iar pierderea sau nereînnoirea lor ar afecta direct cifra de afaceri 1.

    • Pierderi persistenteridicat

      Compania se așteaptă la pierderi operaționale și nete în continuare până când marjele pozitive devin posibile, iar acest lucru ar putea dura mai mult decât se estimează 1.

    • Scalarea producțieimediu

      Producția la scară nu a fost demonstrată, iar printerele necesare ar putea sosi cu întârziere sau ar putea fi insuficiente 1.

    • Întârzierea comercializăriimediu

      Comercializarea modulului de 200 kW a fost mutată în 2027, ceea ce ar putea amâna veniturile comerciale și adoptarea de către centrele de date 3.

    • Furnizori unicimediu

      Componente cheie provin de la furnizori unici, iar problemele lor de livrare sau de performanță ar putea opri producția 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă primele unități timpurii funcționează bine în teren, compania ar putea converti rapid interesul din partea centrelor de date în comenzi mai mari 3.
    • Contractele navale și militare ar putea oferi venituri stabile și validarea tehnologiei la scară mai mare 3.
    • Dacă costul de capital per megawatt se confirmă, scalarea producției ar putea fi mai ieftină decât se estima anterior 3.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu a avut vânzări comerciale semnificative, iar tranziția către clienți privați ar putea dura mai mult decât se așteaptă 13.
    • Veniturile depind de guvern, iar un buget mai restrictiv ar putea reduce drastic activitatea 1.
    • Pierderile continue și nevoia de finanțare suplimentară ar putea diluează acționarii sau limita flexibilitatea financiară 1.

    De urmărit

    • Livrarea primelor unități timpurii către cliențiQ3 2026
    • Atribuirea de noi contracte militare și valoarea lor totală2026
    • Finalizarea tranzacției de finanțare a echipamentelor de 10-15 milioane USD2026
    • Primele comenzi comerciale de la centrele de date și rezultatul comercializării modulului de 200 kW2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Hyliion, cu sediul în Cedar Park, Texas, proiectează generatoare de energie pentru aplicații staționare și mobile și oferă servicii de cercetare-dezvoltare 1. Produsul principal, KARNO Power Module, folosește KARNO Core, un generator liniar alimentat termic, și este vizat inițial pentru centre de date, sectorul comercial, industrial și de apărare 1. Compania s-a îndepărtat de divizia de powertrain și s-a concentrat pe comercializarea acestui modul ca produs de sine stătător 1.

    Din punct de vedere financiar, compania este în pierdere și consumă numerar pentru dezvoltare, producție și investiții în imprimante aditive 1. La 30 iunie 2026 avea 132,4 milioane USD în numerar și investiții, iar ghidajul pentru finalul anului 2026 a fost ridicat la 115-120 milioane USD 3. Comanda militară de 41,7 milioane USD și ghidajul de venituri mai mare arată o tranziție timidă, dar reală, de la cercetare la vânzări 3.

    Hyliion se află încă într-o fază timpurie: primele unități comerciale au fost planificate pentru 2026, iar comercializarea modulului de 200 kW a fost amânată pentru 2027, pe fondul prioritizării contractelor militare 3. Interesul centrelor de date este în creștere, iar compania spune că a primit scrisori de intenție nesigure pentru circa 750 de KARNO Core 3.

    Segmente

    Cercetare și servicii pentru guvern

    Veniturile actuale provin din contracte de cercetare-dezvoltare cu Office of Naval Research, cu un plafon de până la 16 milioane USD pentru contractul din 2024 și o nouă comandă de 41,7 milioane USD pentru module multi-megawatt 13. Această dependență de un singur client face ca veniturile să fie sensibile la calendarul finanțării guvernamentale 1.

    Module KARNO pentru comercial și centre de date

    Modulul de 200 kW, cu o eficiență inițială estimată de aproximativ 45%, este destinat centrelor de date, clienților comerciali și industriali, cu o arhitectură DC nativă 1. Compania spune că lucrează la sisteme multi-megawatt pentru centre de date, dar comercializarea modulului de 200 kW a fost mutată în 2027 3.

    Fabricație aditivă și scalare

    Hyliion investește în imprimante aditive și estimează că aproximativ 1,5 milioane USD de capital pot susține un megawatt de capacitate anuală de producție 3. Compania a spus că ar putea crește viteza imprimantelor cu până la de trei ori, dar aceste estimări rămân supuse testării 3.

    Piața în context

    Piața generării distribuite de energie se bazează pe cererea în creștere de electricitate, pe îmbătrânirea rețelelor și pe nevoia de surse apropiate de consum, iar Hyliion se poziționează în acest segment emergent 1. Compania evaluează că prin centrele de date și sectorul de apărare ar putea accesa cerere de zeci până la sute de megawați, însă aceste estimări depind de adoptarea reală de către clienți 13.

    Piața depinde de acceptarea de către clienți a generării distribuite, un segment încă nedovedit în energie, și de costurile combustibililor și reglementările din sector 1. Dacă aceste condiții se schimbă, cererea pentru generatoarele Hyliion ar putea crește mai lent decât se estimează în prezent 1.

    Tendințe

    • Expansiunea centrelor de datevânt din spate

      Creșterea rapidă a cloud-ului și a inteligenței artificiale ar putea face din centrele de date unul dintre cei mai importanți clienți ai generării locale, iar Hyliion a semnalat interes accelerat din partea acestora 13.

    • Cerere militară pentru energie localăvânt din spate

      Forțele de apărare caută surse de energie mobile și eficiente pe combustibil diversificat, iar contractele Navy oferă companiei o bază de venituri și un canal pentru produse mai mari 13.

    • Dependența de finanțarea guvernamentalăvânt din față

      Veniturile depind în întregime de contractele cu guvernul, deci o reducere a bugetelor sau o întârziere a licitațiilor ar putea afecta direct rezultatele 1.

    • Costul și disponibilitatea imprimantelor aditivemixt

      Scalarea producției depinde de achiziția de imprimante și de componente de la furnizori puțini, ceea ce ar putea încetini expansiunea sau crește costurile 13.

    Poziția concurențială

    Hyliion compară KARNO cu generatoarele convenționale cu motoare cu ardere internă sau turbine cu gaz, cu pilele de combustie și cu alte generatoare liniare 1. Compania susține că avantajul ei stă în eficiență, emisii mici, mentenanță redusă și flexibilitate la combustibil 1.

    Clienții ar putea prefera soluții convenționale sau rețeaua electrică, mai ales dacă tehnologia Hyliion rămâne nedovedită la scară mare 1. Avantajul competitiv depinde de validarea în teren a primelor unități timpurii 3.

    • Producători de generatoare cu motoare cu ardere internă

      Generatoarele diesel și cu gaz natural sunt principala alternativă pe piață, cu avantajul maturității și al rețelei de service 1.

    • Turbine cu gaz pentru energie

      Turbinele cu gaz sunt citate ca soluție de referință în centralele electrice, cu eficiență bună la scară mare 1.

    • Pile de combustie

      Pilele de combustie sunt descrise drept o tehnologie alternativă nouă, cu eficiență ce scade la sarcini mari 1.

    • Alți dezvoltatori de generatoare liniare

      Compania menționează alți producători de generatoare liniare ca rivali tehnologici în aceeași nișă 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 08 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Hyliion Holdings Corp. · 25 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Hyliion Holdings Corp. · 11 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Hyliion Holdings Corp. · 11 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.