olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Motorcar Parts of America, Inc. MPAA
Motor Vehicle Parts & Accessories · SIC 3714 · Verticală: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)
Motorcar Parts of America este un remanufacturator și distribuitor de piese auto de schimb, cu accent pe alternatoare, demaroare și sisteme de frânare, plus echipamente de testare. Compania depinde puternic de câțiva clienți mari, iar primul trimestru fiscal 2027 a adus o scădere a vânzărilor, pe care conducerea o atribuie în principal calendarului comenzilor, în timp ce ghidajul anual a fost reafirmat. Vânzările nete din exercițiul fiscal 2026 au fost de 789,8 milioane USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Motorcar Parts of America, Inc. (MPAA) costa 10,58 USD (+1,83 % într-o zi), cu capitalizare 200,3 mil USD, beta 0,90, interval pe 52 de săptămâni 9,52–17,73 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 168,0 mil USD (−10,8 % an/an), profit net de -13,4 mil USD (−541,2 % an/an), EPS diluat -0,71 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 9,95 – 10,69
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,85 · lățimea benzii 7,1 %
- SMA 50 / 200
- 10,72 / 11,77
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,09 / -0,17
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,4 % | −1,1 % | +0,7 pp | — |
| 3 luni | −23,8 % | −0,5 % | −23,3 pp | — |
| 6 luni | −9,0 % | +4,4 % | −13,3 pp | — |
| De la început de an | −14,3 % | +12,3 % | −26,6 pp | — |
| 1 an | −38,0 % | +13,5 % | −51,6 pp | −10,2 % |
| 3 ani | +37,9 % | +76,4 % | −38,5 pp | −3,9 % |
| 5 ani | −46,5 % | +63,7 % | −110,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2027 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 208,2 mil | 186,2 mil | 193,1 mil | 188,4 mil | 221,5 mil | 167,7 mil | 212,3 mil | 168,0 mil |
| Costul vânzărilor | 166,9 mil | 141,3 mil | 154,6 mil | 154,4 mil | 178,7 mil | 134,8 mil | 161,9 mil | 140,8 mil |
| Profit brut | 41,3 mil | 44,9 mil | 38,5 mil | 33,9 mil | 42,7 mil | 32,9 mil | 50,4 mil | 27,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 2,4 mil | 3,0 mil | 3,5 mil | 3,3 mil | 3,9 mil | 3,5 mil | 3,5 mil | 3,2 mil |
| Profit operațional | 12,5 mil | 17,6 mil | 16,3 mil | 20,1 mil | 16,4 mil | 8,3 mil | 21,1 mil | 3,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 2,6 mil ≈ | 2,5 mil ≈ | — | 2,4 mil | 2,4 mil ≈ | 2,4 mil ≈ | — | — |
| Profit înainte de impozit | -2,0 mil | 3,4 mil | 1,2 mil | 5,5 mil | 1,4 mil | 1,3 mil | 12,0 mil | -10,1 mil |
| Impozit pe profit | 912,0 mii | 1,1 mil | 1,9 mil | 2,4 mil | 3,6 mil | -434,0 mii | 2,3 mil | 3,4 mil |
| Profit net | -3,0 mil | 2,3 mil | -722,0 mii | 3,0 mil | -2,1 mil | 1,8 mil | 9,7 mil | -13,4 mil |
| EPS diluat | -0,15 | 0,11 | -0,04 ≈ | 0,15 | -0,11 | 0,09 | 0,50 ≈ | -0,71 |
| Flux de numerar operațional | 22,9 mil ≈ | 34,4 mil ≈ | 9,1 mil | 10,0 mil | 21,9 mil ≈ | -8,2 mil ≈ | -4,5 mil | -11,3 mil |
| Investiții (capex) | 557,0 mii ≈ | 669,0 mii ≈ | 2,9 mil | 807,0 mii | 1,0 mil ≈ | 417,0 mii ≈ | 1,4 mil | 1,1 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 2,1 mil ≈ | 2,7 mil | 2,0 mil | 1,4 mil ≈ | 5,0 mil ≈ | 3,0 mil | 1,9 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 472,8 mil | 535,8 mil | 540,8 mil | 650,3 mil | 683,1 mil | 717,7 mil | 757,4 mil | 789,8 mil |
| Venituri an/an | +10,6 % | +13,3 % | +0,9 % | +20,3 % | +5,0 % | +5,1 % | +5,5 % | +4,3 % |
| Profit net | -7,8 mil | -7,3 mil | 21,5 mil | 7,4 mil | -4,2 mil | -49,2 mil | -19,5 mil | 12,4 mil |
| Profit net an/an | −140,7 % | indisponibil | indisponibil | −65,7 % | −157,2 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,42 | -0,39 | 1,11 | 0,38 | -0,22 | -2,51 | -0,99 | 0,62 |
| EPS diluat an/an | −142,4 % | indisponibil | indisponibil | −65,8 % | −157,9 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -1,7 % | -1,4 % | 4,0 % | 1,1 % | -0,6 % | -6,9 % | -2,6 % | 1,6 % |
| Flux de numerar liber | -51,5 mil | 4,6 mil | 42,1 mil | -52,4 mil | -26,0 mil | 38,2 mil | 40,9 mil | 15,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 14,7 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 266,0 mil USD
- Active totale
- 1,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,46x
- ROE
- 4,7 %
- ROA
- 1,3 %
- Marja FCF
- 2,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 540,8 mil | 650,3 mil | 683,1 mil | 717,7 mil | 757,4 mil | 789,8 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 431,3 mil | 532,4 mil | 569,1 mil | 585,1 mil | 603,5 mil | 629,9 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Profit brut | 109,5 mil | 117,9 mil | 114,0 mil | 132,6 mil | 153,8 mil | 159,9 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 8,6 mil | 10,5 mil | 10,3 mil | 10,0 mil | 11,4 mil | 14,2 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Profit operațional | 46,6 mil | 28,7 mil | 36,4 mil | 46,1 mil | 39,9 mil | 65,8 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 30,9 mil | 13,1 mil | -3,1 mil | -13,1 mil | -15,7 mil | 20,3 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 9,4 mil | 5,8 mil | 1,1 mil | 36,2 mil | 3,8 mil | 7,9 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Profit net | 21,5 mil | 7,4 mil | -4,2 mil | -49,2 mil | -19,5 mil | 12,4 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,11 | 0,38 | -0,22 | -2,51 | -0,99 | 0,62 | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 19,4 mil | 19,6 mil | 19,3 mil | 19,6 mil | 19,7 mil | 20,0 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
- 2024
- 19,6 mil
- 2025
- 19,7 mil
- 2026
- 20,0 mil
SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 15,5 mil | 23,0 mil | 11,6 mil | 14,0 mil | 9,4 mil | 14,7 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Creanțe | 63,1 mil | 85,1 mil | 119,9 mil | 96,3 mil | 91,1 mil | 112,6 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Stocuri | 288,4 mil | 370,5 mil | 339,7 mil | 377,0 mil | 341,2 mil | 397,0 mil | SEC (XBRL)· 10 aug. 2026verificat |
| Active curente | 422,9 mil | 537,0 mil | 537,5 mil | 560,5 mil | 511,5 mil | 584,0 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 53,9 mil | 51,1 mil | 46,1 mil | 38,3 mil | 32,0 mil | 30,7 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Fond comercial | 3,2 mil | 3,2 mil | 3,2 mil | 3,2 mil | 3,2 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 5,3 mil | 3,8 mil | 2,1 mil | 1,1 mil | 552,0 mii | 235,0 mii | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Active totale | 847,9 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,0 mld | 957,6 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 129,3 mil | 147,5 mil | 119,4 mil | 155,0 mil | 141,9 mil | 167,2 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Datorii curente | 326,1 mil | 426,4 mil | 382,6 mil | 404,4 mil | 351,0 mil | 399,6 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Datorii totale | 546,7 mil | 700,4 mil | 708,1 mil | 726,9 mil | 699,9 mil | 753,4 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Capital propriu | 301,1 mil | 315,3 mil | 320,5 mil | 285,1 mil | 257,7 mil | 266,0 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
- 2024
- 1,1 mil
- 2025
- 552,0 mii
- 2026
- 235,0 mii
SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 56,1 mil | -44,9 mil | -21,8 mil | 39,2 mil | 45,5 mil | 19,2 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 13,9 mil | 7,6 mil | 4,2 mil | 1,0 mil | 4,6 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 42,1 mil ≈ | -52,4 mil ≈ | -26,0 mil ≈ | 38,2 mil ≈ | 40,9 mil ≈ | 15,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -14,2 mil | -7,9 mil | -4,2 mil | -479,0 mii | -4,5 mil | -3,6 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -76,6 mil | 60,2 mil | 14,3 mil | -36,4 mil | -44,7 mil | -11,0 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,1 mil | 1,9 mil | 0 | 0 | 4,8 mil | 11,4 mil | SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -479,0 mii
- 2025
- -4,5 mil
- 2026
- -3,6 mil
SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat
- 2024
- -36,4 mil
- 2025
- -44,7 mil
- 2026
- -11,0 mil
SEC (XBRL)· 08 iun. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 200,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -0,5 % | 35 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,0 % | 41 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 54 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -3,1 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 5,6 % | 81 (pe interval fix) | 19 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial54/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial41/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial35/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial81/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MOTORCAR PARTS OF AMERICA, INC. (MPAA). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 789,8 mil USD în 2026; creștere an/an 4,3 %; marjă netă -0,5 %; ROE -1,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul distribuirilor către acționari: 5,6 %
Ce o infirmă
- Randament FCF: -3,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 34 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MGAMagna International Inc. | 18,4 mld | 22,4 | 6,9 % | 2,0 % | −1,9 % | +34 % / +22 % |
| BWABorgwarner Inc. | 10,1 mld | 21,5 | 8,2 % | 3,4 % | +1,6 % | +17 % / +50 % |
| ALSNAllison Transmission Holdings, Inc. | 9,9 mld | 17,4 | 29,7 % | 11,1 % | −6,7 % | +36 % / +125 % |
| ALVAutoliv, Inc. | 9,0 mld | 15,1 | 24,8 % | 5,6 % | +4,1 % | +7 % / +21 % |
| APTVAptiv PLC | 8,8 mld | 11,9 | 8,5 % | 4,6 % | +3,5 % | −44 % / −48 % |
| LEALear Corp | 5,7 mld | 10,4 | 11,6 % | 2,5 % | −0,2 % | +11 % / −11 % |
| MODModine Manufacturing Co | 5,2 mld | 41,3 | 11,4 % | 3,6 % | +23,1 % | −39 % / +100 % |
| GNTXGentex Corporation | 4,4 mld | 11,0 | 16,4 % | 15,5 % | +9,6 % | −9 % / −32 % |
| DORMDorman Products, Inc. | 4,2 mld | 21,2 | 13,3 % | 9,3 % | +6,0 % | +8 % / +98 % |
| ATMUAtmus Filtration Technologies Inc. | 3,9 mld | 18,3 | 55,8 % | 11,3 % | +5,7 % | −5 % / +119 % |
| GTXGarrett Motion Inc. | 3,6 mld | 10,1 | — | 10,0 % | +3,1 % | +20 % / +167 % |
| PATKPatrick Industries Inc | 2,7 mld | 20,1 | 13,0 % | 3,7 % | +6,3 % | −22 % / +55 % |
| PHINPhinia Inc. | 2,6 mld | 14,5 | 12,2 % | 5,2 % | +2,4 % | +33 % / +181 % |
| DANDana Incorporated | 2,6 mld | 2,4 | 71,4 % | 14,6 % | −3,0 % | +6 % / +80 % |
| LCIILci Industries | 2,5 mld | 12,1 | 15,0 % | 5,2 % | +10,2 % | −8 % / −4 % |
| VCVisteon Corp | 2,0 mld | 13,8 | 10,8 % | 4,1 % | −2,5 % | −22 % / −32 % |
| THRMGentherm Incorporated | 1,6 mld | 105,3 | 1,3 % | 0,6 % | +2,9 % | −13 % / −32 % |
| ADNTAdient plc | 1,3 mld | 28,5 | 2,7 % | 0,3 % | −1,0 % | −12 % / −47 % |
| DCHDauch Corporation | 1,1 mld | — | -15,2 % | -2,0 % | −4,7 % | −27 % / −31 % |
| SMPStandard Motor Products, Inc. | 1,0 mld | 15,1 | 9,9 % | 3,8 % | +22,4 % | +22 % / +28 % |
| AEVAAeva Technologies, Inc. | 661,5 mil | — | — | -150,1 % | +99,4 % | −15 % / +240 % |
| CPSCooper-Standard Holdings Inc. | 391,6 mil | — | — | -2,0 % | +0,4 % | −29 % / +24 % |
| HLLYHolley Inc. | 351,6 mil | 35,3 | 2,3 % | 1,7 % | +1,9 % | −32 % / −30 % |
| KNDIKandi Technologies Group, Inc. | 287,8 mil | — | -30,5 % | -107,4 % | −31,5 % | −63 % / −88 % |
| STRTStrattec Security Corp | 258,5 mil | 15,6 | 7,2 % | 2,9 % | +2,5 % | −14 % / +201 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MPAA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Motorcar Parts of America este un remanufacturator și distribuitor de piese auto de schimb, cu accent pe alternatoare, demaroare și sisteme de frânare, plus echipamente de testare. Compania depinde puternic de câțiva clienți mari, iar primul trimestru fiscal 2027 a adus o scădere a vânzărilor, pe care conducerea o atribuie în principal calendarului comenzilor, în timp ce ghidajul anual a fost reafirmat 13. Vânzările nete din exercițiul fiscal 2026 au fost de 789,8 milioane USD 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție consolidată în piața de piese non-discreționare, cu o gamă largă de produse și recunoaștere a brandurilor proprii 1.
- Relații contractuale de lungă durată cu clienții mari și angajamente noi de afaceri, ceea ce oferă o bază de venituri previzibilă 13.
- Capacitate de remanufacturare și fabrici în Mexic, care pot susține creșterea și reduce costurile 13.
Puncte slabe
- Dependență foarte mare de un număr mic de clienți, ceea ce expune compania la pierderi sau presiuni de prețuri 1.
- Îndatorare semnificativă și costuri ridicate ale finanțării, inclusiv prin programele de scontare a creanțelor 13.
- Marje brute sub presiune și rezultate trimestriale volatile, cu pierderi nete în primul trimestru fiscal 2027 23.
Oportunități
- Creșterea marjelor în segmentul de frânare și valorificarea mai bună a capacității, dacă cererea revine așa cum anticipează conducerea 3.
- Oportunitatea de a lansa brandul Centric Parts și de a câștiga clienți noi, dacă interesul clienților se confirmă 3.
- Extinderea în testarea vehiculelor electrice și în aplicațiile aerospațiale, o piață în creștere accelerată 1.
Amenințări
- Tarifele vamale și schimbările de politică comercială ar putea crește costurile de aprovizionare și reduce marjele 1.
- Concurența din Asia cu producție automatizată și costuri mici ar putea pierde din cota de piață a companiei 1.
- Tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu ar putea perturba rutele maritime și costurile de transport 1.
Riscuri
- Dependența de clienții mariridicat
Trei clienți reprezintă majoritatea vânzărilor, iar pierderea sau deteriorarea situației financiare a unuia dintre ei ar putea afecta grav rezultatele 1. Presiunile pentru prețuri mai mici și termene de plată mai lungi cresc nevoia de capital de lucru 1.
- Îndatorarea și costul finanțăriiridicat
Datoria netă bancară este semnificativă, iar creșterea ratelor de dobândă ar putea mări costurile programelor de scontare și ale creditului revolving 13. Compania a reînnoit recent facilitatea de credit până în 2031, ceea ce reduce riscul imediat de refinanțare 3.
- Tarife și lanțul de aprovizionaremediu
Majoritatea componentelor provin din afara SUA, iar tarifele noi sau represaliile altor țări ar putea crește costurile și perturba livrările 1. Întârzierile de transport și raritatea materialelor sunt, de asemenea, riscuri declarate 1.
- Expunerea valutarămediu
Operațiunile din Mexic și Malaysia generează costuri în monede străine, iar fluctuațiile peso-ului mexican ar putea afecta marjele, după cum s-a întâmplat în primul trimestru fiscal 2027 13.
- Relocarea operațiunilorscăzut
Mutarea producției canadiene din heavy-duty în Mexic a întârziat vânzările din trimestrul întâi și ar putea genera costuri de tranziție suplimentare dacă procesul se prelungește 23.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru piesele de frânare revine și capacitatea din Mexic este utilizată mai bine, marjele ar putea reveni spre nivelurile de dinainte 3.
- Angajamentele noi de afaceri și brandul Centric Parts ar putea adăuga venituri anualizate semnificative până la sfârșitul exercițiului fiscal 2027 3.
- Parcul auto îmbătrânit din SUA susține cererea structurală pentru piese de schimb, o piață mare și relativ stabilă 1.
Ce ar strica teza
- Dependența de câțiva clienți mari ar putea face veniturile vulnerabile la o pierdere sau la o renegociere dură a contractelor 1.
- Primul trimestru fiscal 2027 a arătat pierderi nete și presiune pe marje, iar redresarea anunțată ar putea întârzia 23.
- Costurile ridicate ale datoriei și tarifele vamale ar putea erodă profitabilitatea chiar dacă vânzările cresc 13.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor nete trimestriale față de ghidajul anualQ2 2027
- Revenirea cererii pentru produsele de frânare și utilizarea capacității din Mexic2027
- Impactul tarifelor și al cursului peso-ului asupra marjei bruteQ2 2027
- Contribuția Centric Parts și noile contracte cu clienții marinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Motorcar Parts of America proiectează, remanufacturează și distribuie piese auto non-discreționare de schimb, în principal pentru piața nord-americană, unde aproximativ 99% din produse sunt vândute 1. Portofoliul include alternatoare și demaroare, produse pentru frânare (etriere, discuri, plăcuțe, servofrâne, cilindri principali) și, prin subsidiara de vehicule electrice, echipamente de testare și diagnostic. Compania operează cu aproximativ 44.000 de SKU-uri și este cunoscută pentru brandurile proprii și de tip private label 1. Compania a fost fondată în 1968 și are sediul principal în Torrance, California 1.
Modelul de afaceri se bazează pe reciclarea componentelor uzate (Used Cores) prin programe de schimb cu clienții, ceea ce face ca remanufacturarea să fie o parte centrală a operațiunilor din Mexic, Canada și Malaysia 1. Compania vinde către lanțurile mari de retail auto, către clienți OES, instalatori profesioniști și distribuitori angro 1. Relocarea unor operațiuni către Mexic este prezentată drept o modalitate de a face produsele mai competitive din punct de vedere al costurilor 12.
Afacerea are trei segmente operaționale, dintre care doar Hard Parts este considerat segment raportabil; celelalte două, Test Solutions and Diagnostic Equipment și Heavy Duty, nu sunt materiale 12. Strategia declarată urmărește creșterea liniilor de produse existente, extinderea acoperirii și valorificarea capacității de producție din Mexic 1.
Segmente
Hard Parts
Segmentul Hard Parts include alternatoare, demaroare și produse de frânare și este singurul segment raportabil, fiind astfel motorul principal al rezultatelor financiare 12. În primul trimestru fiscal 2027, vânzările au scăzut în special la echipamentele rotative, în timp ce produsele de frânare au avut o cerere puternică 2.
Test Solutions and Diagnostic Equipment
Acest segment include banchurile de testare pentru alternatoare și demaroare, echipamente pentru producția de vehicule electrice și soluții de emulare software pentru electrificare, inclusiv aplicații aerospațiale și stații de încărcare 1. Nu este un segment material raportat separat, dar conducerea îl consideră o piață cu potențial de creștere accelerată 1.
Heavy Duty
Segmentul Heavy Duty acoperă piese de schimb pentru camioane grele, aplicații industriale, maritime și agricole, cu unele suprapuneri cu piața auto ușoară 1. Nu este raportat separat ca segment material 12. Compania a anunțat că relocarea operațiunilor canadiene din heavy-duty în Mexic a întârziat vânzările din trimestrul întâi 3.
Piața în context
Compania activează în piața aftermarket nord-americană de piese de schimb hard, estimată la 130 de miliarde USD, unde parcul de vehicule ușoare din SUA are aproximativ 296 de milioane de unități, cu o vârstă medie de circa 13 ani 1. Vârsta medie crescută a parcului susține cererea pentru piese de înlocuire, iar cererea tinde să crească și în anii de recesiune 1. Piața globală de testare și diagnostic auto este descrisă drept o piață de peste 11 miliarde USD, în expansiune rapidă odată cu electrificarea 1.
Piața de piese grele și medii, estimată la 40 de miliarde USD, reprezintă o altă arie în care compania are prezență declarată 1. Cererea din piața aftermarket este influențată de prețul carburantului și de numărul de mile parcurse, care au crescut în ultimii ani, deși pot fluctua 1.
Tendințe
- Tarifele vamalevânt din față
Compania se aprovizionează în principal din afara SUA, astfel încât tarifele cresc costurile; conducerea anticipează presiuni inflaționiste și a folosit compensări de prețuri și relocări către locații cu tarife mai mici 1. Efectul asupra marjelor ar putea deveni semnificativ dacă tarifele cresc sau dacă reacțiile altor țări se intensifică 1.
- Rate ale dobânzii și finanțaremixt
Costul finanțării, în special al programelor de scontare a creanțelor, rămâne ridicat, deși a scăzut ușor în exercițiul fiscal 2026 12. Scăderea vânzărilor a redus utilizarea acestor programe și implicit costurile cu dobânda în trimestrul întâi 3. Dacă ratele rămân ridicate, cheltuielile financiare ar putea continua să afecteze rezultatele.
- Parcul auto vechi și cererea de piesevânt din spate
Îmbătrânirea parcului auto din SUA și creșterea kilometrajului susțin cererea pentru piesele de schimb non-discreționare, o cerere relativ stabilă comparativ cu piesele auto discreționare 1. Tendința pe termen lung spre electrificare și servicii de mobilitate ar putea însă reduce numărul de vehicule cu motor cu ardere 1.
- Tranziția spre vehicule electrice și mobilitatemixt
Electrificarea creează cerere pentru echipamente de testare și diagnostic, o arie pe care compania o urmărește prin banchuri și soluții de emulare 1. Totuși, evoluția spre vehicule electrice și mobilitate ca serviciu ar putea reduce pe termen lung volumul pieselor pentru motoare cu ardere 1.
Poziția concurențială
Piața este foarte competitivă, cu câteva companii mari și medii, precum Terrepower și DRiV pentru piese hard și Burke Porter și Langdi Measurement Control pentru testare, plus numeroși jucători regionali și specializați 1. Producătorii originali (OEM) prin rețelele lor de dealeri concurează, de asemenea, cu piesele de schimb 1.
Concurența din Asia, în special din China, crește prin producție automatizată și costuri mai mici, ceea ce ar putea pune presiune pe prețuri și marje 1. Notorietatea calității și a serviciilor, precum și brevetele pentru emulatoarele de putere, sunt citate drept avantaje competitive 1.
- Terrepower
Concurent citat pentru piese hard din fișa de risc a companiei 1.
- DRiV
Concurent citat pentru piese hard, menționat alături de Terrepower 1.
- Burke Porter
Concurent citat pentru soluții de testare și echipamente de diagnostic 1.
- Langdi Measurement Control
Concurent citat pentru soluții de testare și echipamente de diagnostic 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent16 sept. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent10 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)29 iul. 2026
- Raport curent02 iul. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport anual08 iun. 2026
- Raport curent08 iun. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial09 feb. 2026
- Raport curent09 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 ian. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / Motorcar Parts of America, Inc. · 08 iun. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Motorcar Parts of America, Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Motorcar Parts of America, Inc. · 10 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.