olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Miller Industries, Inc. MLR

Truck & Bus Bodies · SIC 3713 · Verticală: Echipamente de transport (SIC 371x)

45,06USD−13,46 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Miller Industries proiectează și fabrică caroserii de platforme auto și macarale de remorcare și recuperare, fiind lider mondial în domeniu. În 2026 compania traversează o perioadă de presiune pe cerere și costuri, dar își extinde capacitatea de producție și se orientează spre contracte militare și piața europeană. Ghidajul pentru anul 2026 este de 850 până la 900 milioane USD venituri.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Miller Industries, Inc. (MLR) costa 45,06 USD (−13,46 % într-o zi), cu capitalizare 509,3 mil USD, P/E 29,9 pe un EPS diluat de 1,51 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,84 %, beta 1,01, interval pe 52 de săptămâni 35,77–57,83 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 212,2 mil USD (+18,8 % an/an), profit net de 6,1 mil USD (+97,2 % an/an), EPS diluat 0,53 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
509,3 mil USD
acțiuni la 31 oct. 2026
P/E (TTM)
29,9
EPS diluat TTM 1,51 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,34 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,84 %
DPS 12 luni 0,83
Beta (2 ani)
1,01
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
35,7757,83

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
23,0
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
48,40 – 54,82
sub banda inferioară · %B -0,52 · lățimea benzii 12,4 %
SMA 50 / 200
53,37 / 49,14
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,97 / -0,64
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−16,7 %−5,9 %−10,8 pp—
3 luni−17,2 %−4,6 %−12,6 pp—
6 luni−5,5 %+0,2 %−5,7 pp—
De la început de an+20,6 %+7,4 %+13,2 pp—
1 an+11,7 %+8,2 %+3,5 pp−21,2 %
3 ani+21,5 %+68,4 %−46,9 pp−5,5 %
5 ani+21,6 %+56,5 %−35,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,1 %
27 aug. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−53,5 %
11 nov. 2024 → 17 nov. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+4,0 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
212,2 mil USD
+18,8 % an/an
Profit net
6,1 mil USD
+97,2 % an/an
EPS diluat
0,53
+96,3 % an/an
netă / operațională
2,9 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri221,9 mil225,7 mil214,0 mil178,7 mil171,9 mil180,9 mil240,0 mil212,2 mil
Costul vânzărilor188,4 mil191,7 mil179,4 mil153,3 mil145,4 mil155,2 mil204,1 mil182,4 mil
Profit brut33,5 mil33,9 mil34,6 mil25,3 mil26,5 mil25,7 mil35,9 mil29,8 mil
Cheltuieli generale și de vânzare19,7 mil23,3 mil23,4 mil21,2 mil21,1 mil23,9 mil25,2 mil22,0 mil
Amortizare și depreciere3,4 mil3,7 mil3,7 mil ≈3,5 mil ≈3,8 mil4,2 mil4,0 mil ≈3,3 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile384,0 mii95,0 mii294,0 mii93,0 mii178,0 mii145,0 mii352,0 mii359,0 mii
Profit înainte de impozit12,6 mil10,8 mil11,4 mil4,3 mil5,0 mil1,6 mil10,1 mil7,5 mil
Impozit pe profit2,1 mil2,7 mil2,9 mil1,2 mil1,6 mil1,0 mil2,8 mil1,4 mil
Profit net10,5 mil8,1 mil8,5 mil3,1 mil3,4 mil555,0 mii7,3 mil6,1 mil
EPS diluat0,91 ≈0,690,730,270,30 ≈0,050,630,53
Flux de numerar operațional-11,7 mil2,7 mil27,2 mil ≈19,9 mil ≈48,9 mil30,7 mil32,2 mil ≈23,7 mil ≈
Investiții (capex)1,3 mil5,1 mil1,7 mil ≈1,8 mil ≈5,1 mil7,9 mil4,2 mil ≈10,0 mil ≈
Dividende plătite2,2 mil2,3 mil2,3 mil ≈2,3 mil ≈2,3 mil2,4 mil2,4 mil ≈2,4 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni02,1 mil500,0 mii ≈1,2 mil ≈2,2 mil2,2 mil2,5 mil ≈2,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 93 din propriul istoric de 40 trimestre (min 8,3, mediană 12,5, max 41,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri711,7 mil818,2 mil651,3 mil717,5 mil848,5 mil1,2 mld1,3 mld790,3 mil
Venituri an/an+15,7 %+15,0 %−20,4 %+10,2 %+18,3 %+35,9 %+9,0 %−37,2 %
Profit net33,7 mil39,1 mil29,8 mil16,3 mil20,3 mil58,3 mil63,5 mil23,0 mil
Profit net an/an+46,6 %+15,9 %−23,7 %−45,5 %+25,2 %+186,5 %+8,9 %−63,8 %
EPS diluat2,963,432,621,421,785,075,471,98
EPS diluat an/an+46,5 %+15,9 %−23,6 %−45,8 %+25,4 %+184,8 %+7,9 %−63,8 %
netă %4,7 %4,8 %4,6 %2,3 %2,4 %5,1 %5,0 %2,9 %
Flux de numerar liber8,6 mil17,7 mil43,2 mil6,1 mil-48,1 mil-1,1 mil1,5 mil85,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
44,7 mil USD
Datorie financiară
33,3 mil USD
Datorie netă
-11,4 mil USD
Capitaluri proprii
420,6 mil USD
Active totale
589,7 mil USD
Datorie / capitaluri
0,08x
Lichiditate curentă
3,22x
ROE
5,6 %
ROA
3,7 %
Marja FCF
10,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,2 mld
2024
1,3 mld
2025
790,3 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,0 mld
2024
1,1 mld
2025
669,9 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
151,9 mil
2024
170,8 mil
2025
120,4 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
6,0 mil
2024
6,2 mil
2025
8,2 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
73,1 mil
2024
86,3 mil
2025
89,0 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
13,2 mil
2024
14,1 mil
2025
14,7 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
6,0 mil
2024
3,9 mil
2025
660,0 mii

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
73,8 mil
2024
80,1 mil
2025
31,5 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
15,5 mil
2024
16,6 mil
2025
8,5 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Profit net
2023
58,3 mil
2024
63,5 mil
2025
23,0 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
5,07
2024
5,47
2025
1,98

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
11,5 mil
2024
11,6 mil
2025
11,6 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,72
2024
0,76
2025
0,80

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
29,9 mil
2024
24,3 mil
2025
44,7 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
189,8 mil
2024
186,2 mil
2025
184,2 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Active curente
2023
510,5 mil
2024
529,8 mil
2025
439,6 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
115,1 mil
2024
116,0 mil
2025
123,8 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
20,0 mil
2024
20,0 mil
2025
20,1 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Active totale
2023
647,2 mil
2024
667,0 mil
2025
589,7 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
191,8 mil
2024
145,9 mil
2025
78,5 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
2,2 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
60,0 mil
2024
65,0 mil
2025
31,1 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
234,7 mil
2024
197,9 mil
2025
136,6 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
299,3 mil
2024
266,0 mil
2025
169,1 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
347,9 mil
2024
401,0 mil
2025
420,6 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
11,0 mil
2024
16,9 mil
2025
98,7 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
12,1 mil
2024
15,4 mil
2025
13,7 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-1,1 mil ≈
2024
1,5 mil ≈
2025
85,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-29,1 mil
2024
-15,3 mil
2025
-30,8 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
6,8 mil
2024
-6,6 mil
2025
-50,7 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
8,2 mil
2024
8,7 mil
2025
9,2 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
2,9 mil
2025
6,0 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-37,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-2,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
3,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-63,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
4,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-5,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-63,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
3,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-5,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
5.500,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
14,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
13,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
55,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
8,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-56,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
135,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
27,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
108,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
625,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
91 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
52 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
509,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
452,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
29,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
29,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
4,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
21,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 54 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

45,06 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 509,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
509,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
29,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-37,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 2534derivat 190

Scorul pe grupe

  • Calitate79
  • Creștere12
  • Bilanț și datorie100
  • Randamente72
  • Evaluare54

Interval de valoare estimat

Jos
20,02
USD pe acțiune
Mijloc
22,49
USD pe acțiune
Sus
31,50
USD pe acțiune
Preț: 45,06 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -50,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -100,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 10,51 – 169,62 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)113,75 – 169,62 (Mijloc 135,55)
    WACC 9,3 % · FCFF de pornire 109,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 72 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E20,02 – 31,50 (Mijloc 22,49)
    15 firme folosite · multiplul median 14,9x · quartile 13,3x – 20,9x
    ADNT, ALV, BLBD, BWA, CAAS, FSS, GM, GTX, LCII, PATK, PCAR, PHIN, SMP, STRT, THO
  • Dividende actualizate (DDM)10,51 – 14,14 (Mijloc 12,06)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Echipamente de transport (SIC 371x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 54/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate2,2 %59 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate625,4 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-2,3 %0 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere3,6 %24 (pe interval fix)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,5x100 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare29,9x17 (față de colegi)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare21,3 %100 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,7 %53 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente8,8 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere12/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate79/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente72/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare54/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MILLER INDUSTRIES, INC. (MLR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 790,3 mil USD în 2025; creștere an/an -37,2 %; marjă netă 2,2 %; ROE 4,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 20,02–31,50 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 22,49 USD, prețul de 45,06 USD lasă un potențial de -50,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -100,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 54/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 625,4 %
  • Lichiditatea curentă: 2,5x
  • Randament FCF: 21,3 %
  • Rata de distribuire (FCF): 8,8 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -2,3 %
  • CAGR EPS 3 ani: 3,6 %
  • P/E (TTM): 29,9x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Echipamente de transport (SIC 371x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
29,9x
mediana verticalei 19,9x
peste mediană (+50,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 7,7x
P/S
0,6x
mediana verticalei 0,8x
sub mediană (−19,5 %)
P/B
1,2x
mediana verticalei 1,6x
sub mediană (−25,9 %)
ROE
4,1 %
mediana verticalei 4,0 %
la mediană
Marja netă
2,2 %
mediana verticalei 0,3 %
peste mediană (+577,7 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 1,0 %
Venituri an/an
-37,2 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−1.284,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,3x
Randament dividend
1,8 %
mediana verticalei 2,1 %
sub mediană (−11,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TSLATesla, Inc.1.358,5 mld378,93,8 %3,1 %−2,9 %−20 % / +43 %
GMGeneral Motors Company75,4 mld19,96,1 %2,1 %−1,3 %+22 % / +183 %
PCARPACCAR Inc55,0 mld19,913,7 %9,5 %−15,5 %−1 % / +14 %
LILi Auto Inc.24,2 mld149,01,6 %1,0 %−18,8 %−35 % / −68 %
RIVNRivian Automotive, Inc.19,4 mld—-55,0 %-45,9 %+8,4 %−21 % / −21 %
BWABorgwarner Inc.9,5 mld20,28,2 %3,4 %+1,6 %+10 % / +41 %
ALVAutoliv, Inc.8,9 mld14,924,8 %5,6 %+4,1 %+5 % / +20 %
NIONIO Inc.7,9 mld—-302,6 %-17,1 %+38,9 %−42 % / −56 %
VFSVinFast Auto Ltd.7,5 mld——-175,5 %+54,7 %−1 % / −62 %
FSSFederal Signal Corporation6,8 mld23,320,5 %11,7 %+17,1 %−2 % / +63 %
MODModine Manufacturing Co4,9 mld38,311,4 %3,6 %+23,1 %−44 % / +86 %
THOThor Industries, Inc.4,2 mld24,44,2 %1,8 %+0,3 %−22 % / −17 %
GTXGarrett Motion Inc.3,6 mld9,9—10,0 %+3,1 %+17 % / +162 %
PATKPatrick Industries, Inc.2,7 mld21,611,5 %3,4 %+6,3 %−23 % / +52 %
LCIILci Industries2,5 mld12,714,1 %5,0 %+10,2 %−10 % / −6 %
PHINPhinia Inc.2,5 mld13,912,2 %5,2 %+2,4 %+28 % / +171 %
BLBDBlue Bird Corp1,9 mld7,264,3 %17,5 %+9,9 %+13 % / +210 %
ADNTAdient plc1,3 mld28,32,7 %0,3 %−1,0 %−12 % / −47 %
DCHDauch Corporation1,1 mld—-15,2 %-2,0 %−4,7 %−33 % / −36 %
SMPStandard Motor Products, Inc.1,0 mld14,99,9 %3,8 %+22,4 %+21 % / +27 %
MLRMiller Industries, Inc.509,3 mil29,94,1 %2,2 %−37,2 %+12 % / +21 %
KNDIKandi Technologies Group, Inc.274,6 mil—-30,5 %-107,4 %−31,5 %−65 % / −88 %
STRTStrattec Security Corp243,5 mil14,77,2 %2,9 %+2,5 %−19 % / +183 %
MPAAMotorcar Parts Of America, Inc.192,3 mil—-1,6 %-0,5 %+4,3 %−23 % / +5 %
CVGICommercial Vehicle Group, Inc.132,8 mil—-7,5 %-1,4 %−10,3 %+85 % / −50 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MLR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
25,23
Randament total -43 % · Pe an -43 %
44,77
Randament total 1 % · Pe an 1 %
67,65
Randament total 52 % · Pe an 52 %
3 ani
21,24
Randament total -49 % · Pe an -20 %
42,70
Randament total 0 % · Pe an 0 %
71,30
Randament total 65 % · Pe an 18 %
5 ani
17,88
Randament total -54 % · Pe an -15 %
40,72
Randament total -1 % · Pe an -0 %
75,14
Randament total 78 % · Pe an 12 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 10,67
  • Marja netă± 7,47
  • Creșterea anuală a veniturilor± 6,56
  • Diluare anuală± 0,63

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Pe scurt

Miller Industries proiectează și fabrică caroserii de platforme auto și macarale de remorcare și recuperare, fiind lider mondial în domeniu. În 2026 compania traversează o perioadă de presiune pe cerere și costuri, dar își extinde capacitatea de producție și se orientează spre contracte militare și piața europeană. Ghidajul pentru anul 2026 este de 850 până la 900 milioane USD venituri 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania se prezintă drept lider mondial în echipamente de remorcare, cu o gamă largă de mărci și o rețea de distribuție stabilă, iar loialitatea distribuitorilor este un avantaj recunoscut 1.
  • Compania a rambursat din datorii și a păstrat un flux de numerar suficient pentru dividende și răscumpărări de acțiuni, ceea ce îi oferă flexibilitate financiară 3.
  • Investițiile în robotizare, cercetare-dezvoltare și capacitate de producție îi dau companiei o bază tehnologică pe care concurenții mai mici o pot replica greu 1.

Puncte slabe

  • Marja brută a scăzut în trimestrul al doilea din 2026 și presiunea costurilor a afectat profitabilitatea, ceea ce arată o dependență de condițiile de piață 3.
  • Compania depinde de furnizori externi pentru șasiuri și componente, iar lipsurile și întârzierile din lanțul de aprovizionare au afectat producția în ultimii ani 1.
  • Vânzările sunt sensibile la finanțarea distribuitorilor și a clienților finali, care depinde de dobânzi și de accesul la credit 1.

Oportunități

  • Angajamentele militare și licitațiile globale ar putea aduce venituri mai stabile dacă producția pentru apărare se va extinde din 2027 3.
  • Integrarea Omars și expansiunea în Europa ar putea consolida poziția companiei pe piața europeană și ar putea reduce timpii de livrare 13.
  • Noua unitate de la Ooltewah ar putea permite creșterea producției de macarale grele, care sunt principalul produs de export 3.

Amenințări

  • Tarifele comerciale și incertitudinea politicilor comerciale ar putea crește costurile componentelor și ale șasiurilor, cu impact asupra marjelor 1.
  • Conflictele militare din Orientul Mijlociu și Ucraina ar putea prelungi șocul prețului combustibilului și al lanțurilor de aprovizionare 2.
  • Reglementările privind emisiile din unele state ar putea limita vânzările de vehicule diesel, ceea ce ar afecta cererea în anumite regiuni 1.

Riscuri

  • Dependența de furnizori și de șasiuriridicat

    Prețul, disponibilitatea și calendarul livrărilor de componente și șasiuri sunt influențate de factori externi, ceea ce ar putea întârzia producția și comenzile clienților 1.

  • Tarife și politici comercialeridicat

    Noile tarife și eventualele represalii ar putea crește costurile de materiale și ar putea reduce cererea, iar decizia Curții Supreme din februarie 2026 lasă incertitudine asupra tarifelor secțiunii 232 1.

  • Accesul clienților la finanțaremediu

    Creșterea dobânzilor și restricțiile de finanțare pentru distribuitori ar putea reduce comenzile și nivelul stocurilor din canal 1.

  • Costurile energiei și conflictele regionalemediu

    Creșterea costurilor energetice în Europa și conflictele din Orientul Mijlociu și Ucraina ar putea afecta operațiunile fabricilor și furnizorii companiei 1.

  • Integrarea achiziției Omarsscăzut

    Costurile non-cash și integrarea unei achiziții mari ar putea afecta rezultatele pe termen scurt, dacă sinergiile nu se materializează conform planului 3.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă producția rămâne stabilă și stocurile din canal se mențin la niveluri istorice, veniturile ar putea atinge ghidajul pentru 2026, iar profitabilitatea ar putea reveni la nivelurile obișnuite 3.
  • Contractele militare și expansiunea europeană ar putea deschide surse noi de venit, iar noua unitate de la Ooltewah ar putea sprijini creșterea capacității pentru produsele de export 3.
  • Poziția de lider de piață, rețeaua de distribuitori fideli și practica constantă de dividende ar putea sprijini încrederea investitorilor pe termen lung 13.

Ce ar strica teza

  • Dacă costurile de combustibil și dobânzile rămân ridicate, cererea clienților finali ar putea scădea din nou, iar comenzile ar putea încetini 2.
  • Marjele brute au scăzut în trimestrul al doilea din 2026, iar presiunea tarifară și a costurilor ar putea continua să comprime rezultatele dacă prețurile nu pot fi transferate integral clienților 3.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de venituri pentru 2026 și a marjei brute revenite la nivelul istoricQ3 2026
  • Evoluția cererii în a doua jumătate a anului și efectul creșterii de preț de 3% pe produsele fabricate în SUAQ3 2026
  • Progresul lucrărilor de la Ooltewah și utilizarea fluxului de numerar pentru finanțarea extinderii2027
  • Calendarul și valoarea contractelor militare, precum și începutul producției pentru programele de apărarenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Afacerea

Miller Industries, Inc. este un producător de echipamente de remorcare și recuperare, cu sediul în Ooltewah, Tennessee, fondat în 1990. Compania proiectează și fabrică caroserii pentru platforme auto și macarale de remorcare, montate pe șasiuri livrate de terți, și le vinde prin distribuitori independenți care acoperă cele 50 de state americane, Canada, Mexic și alte piețe externe 1. Prin achiziția Omars – S.p.A. din decembrie 2025, compania și-a extins prezența în Europa, iar în primul trimestru al anului 2026 a raportat venituri de 240,0 milioane USD în trimestrul al doilea, cu o creștere de 12,1% 13.

Compania operează ca segment raportabil unic, iar performanța este evaluată pe ansamblul companiei. Ea deține 11 mărci, printre care Century, Vulcan, Holmes, Jige și Omars, și fabrică în unsprezece unități din Statele Unite, Franța, Italia și Regatul Unit 1. Produsele sunt concepute pe bază de comenzi, iar cartea de comenzi depinde de nivelul stocurilor din canalul de distribuție.

Ca strategie, Miller Industries investește în robotizare, în cercetare-dezvoltare la Chattanooga și în extinderea capacității, inclusiv o nouă unitate la Ooltewah estimată la 100,0 milioane USD 1. Compania a plătit dividende timp de șaizeci și trei de trimestre consecutive, ceea ce reflectă un model de distribuire a capitalului către acționari 3.

Segmente

Caroserii și macarale de remorcare

Linia principală de produse include platforme auto (car carriers) și macarale de remorcare și recuperare, cu capacități de la 4 la 100 de tone. Macaralele grele, cu capacitate de 16 tone sau mai mult, sunt clasificate drept heavy-duty și reprezintă cea mai mare exportație globală a companiei 13.

Remorci multi-vehicul și echipamente speciale

Remorcile de transport multi-vehicul, din linia Titan, pot transporta până la șapte vehicule și sunt folosite de licitații auto, dealeri și firme de leasing. Această linie completează oferta pentru operatorii profesioniști de remorcare 1.

Cerere militară și guvernamentală

Compania vinde și prin contractanți principali către entități guvernamentale și are produse aprobate de General Services Administration. Angajamentele militare depășesc 200 de milioane USD, iar producția pentru aceste programe ar urma să înceapă în 2027 13.

Piața în context

Piața echipamentelor de remorcare este competitivă, iar bariera de intrare a fost tradițional redusă, deși capitalul și accesul la tehnologie au devenit mai importante 1. Cererea depinde de costul finanțării, de primele de asigurare și de prețul combustibilului, toate fiind factori care au încetinit comenzile în a doua jumătate a anului 2025 și în primul semestru al anului 2026 2.

Geografic, o parte din vânzări are loc în Europa, iar extinderea prin Omars și Jige îi oferă companiei o bază de distribuție europeană. Capacitatea de a îndeplini comenzile depinde însă de disponibilitatea șasiurilor și de tarifele vamale, ceea ce face ca piața să rămână sensibilă la politicile comerciale 1.

Tendințe

  • Presiune din costul de proprietate al cliențilorvânt din față

    Creșterea primelor de asigurare și a dobânzilor la echipamente reduce capacitatea operatorilor de remorcare de a cumpăra, ceea ce a afectat comenzile din a doua jumătate a anului 2025 12.

  • Prețul combustibilului după conflictul din Orientul Mijlociuvânt din față

    Creșterea prețului combustibilului a redus numărul de kilometri parcurși de camioane, ceea ce ar putea continua să afecteze cererea pentru produsele companiei dacă conflictul se prelungește 2.

  • Stabilizarea stocurilor în canalul de distribuțievânt din spate

    Stocurile distribuitorilor au revenit la niveluri istorice, iar conducerea anticipează menținerea producției în a doua jumătate a anului 2026, ceea ce ar putea sprijini veniturile dacă cererea de retail rămâne constantă 3.

  • Cerere militară și extindere de capacitatemixt

    Angajamentele militare și noile licitații globale ar putea deschide o creștere pe termen mediu, dacă producția pentru programele de apărare începe în 2027 și se accelerează în anii următori 3.

Poziția concurențială

Miller Industries activează într-un mediu competitiv și concurează prin calitate, inovație, reputație, servicii pentru clienți și preț, accentul fiind pus pe calitate și pe relația cu distribuitorii 1. Compania susține că peste 90% dintre distribuitorii săi independenți nu oferă produse ale altor producători de echipamente de remorcare 1.

Unii concurenți ar putea avea resurse financiare mai mari și ar putea oferi finanțare mai atractivă pentru dealeri și clienți finali, ceea ce reprezintă un risc pentru poziția companiei. Apărarea poziției se bazează pe rețeaua de distribuție și pe gama largă de mărci 1.

  • Concurenți din sursele companiei

    Sursele analizate nu numesc concurenți individuali; compania descrie doar o piață cu mai mulți producători și cu concurenți care ar putea avea resurse mai mari.

  • Producători cu resurse financiare mai mari

    Compania menționează că unii concurenți ar putea avea resurse financiare și alte resurse mai mari și oferte de finanțare mai avantajoase pentru clienți.

  • Producători europeni de vehicule de recuperare

    Prin achiziția Omars, compania se confruntă cu concurență locală în Europa, unde își concentrează produsele Jige, Boniface și Omars.

  • Furnizori de capacitate în distribuție

    Concurența se dă și pentru rețeaua de distribuitori, de care compania depinde pentru vânzări și service.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Miller Industries, Inc. · 04 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Miller Industries, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Miller Industries, Inc. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.