olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Winnebago Industries, Inc. WGO

Motor Homes · SIC 3716 · Verticală: Echipamente de transport (SIC 371x)

33,17USD−2,70 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Winnebago Industries fabrică rulote de tip towable, motorhome și bărci, sub brandurile Winnebago, Grand Design, Newmar, Chris-Craft și Barletta, plus baterii litiu-ion prin Lithionics. În anul fiscal 2026 vânzările nete au scăzut la 2703,9 milioane USD, pe fondul cererii consumatorilor afectată de dobânzi ridicate și inflație, iar compania încearcă să își consolideze poziția prin inovație și reducerea capacității de producție.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Winnebago Industries, Inc. (WGO) costa 33,17 USD (−2,70 % într-o zi), cu capitalizare 943,5 mil USD, P/E 27,4 pe un EPS diluat de 1,21 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,25 %, beta 1,12, interval pe 52 de săptămâni 22,67–49,85 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 645,1 mil USD (−17,0 % an/an), profit net de 9,7 mil USD (−29,2 % an/an), EPS diluat 0,34 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
943,5 mil USD
acțiuni la 14 oct. 2026
P/E (TTM)
27,4
EPS diluat TTM 1,21 · TTM până la 29 aug. 2026
E/P (TTM)
3,65 %
TTM până la 29 aug. 2026
Randament dividend
4,25 %
DPS 12 luni 1,41
Beta (2 ani)
1,12
Volatilitate (1 an) 46 %
Interval 52 săpt.
22,6749,85

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
68,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
19,93 – 34,82
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 54,4 %
SMA 50 / 200
27,58 / 32,38
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,71 / 0,83
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+32,9 %−5,9 %+38,9 pp—
3 luni+6,0 %−4,6 %+10,6 pp—
6 luni+4,0 %+0,2 %+3,8 pp—
De la început de an−18,1 %+7,4 %−25,6 pp—
1 an−11,3 %+8,2 %−19,5 pp−21,2 %
3 ani−46,6 %+68,4 %−115,1 pp−5,5 %
5 ani−54,3 %+56,5 %−110,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−54,5 %
04 feb. 2026 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−70,7 %
07 ian. 2022 → 19 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−14,5 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2026 · 29 aug. 2026

Venituri
645,1 mil USD
−17,0 % an/an
Profit net
9,7 mil USD
−29,2 % an/an
EPS diluat
0,34
−30,2 % an/an
netă / operațională
1,5 % / 2,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26
Venituri625,6 mil620,2 mil775,1 mil777,3 mil702,7 mil657,4 mil698,7 mil645,1 mil
Costul vânzărilor548,8 mil537,1 mil669,1 mil678,1 mil613,7 mil571,8 mil603,8 mil564,4 mil
Profit brut76,8 mil83,1 mil106,0 mil99,2 mil89,0 mil85,6 mil94,9 mil80,7 mil
Cheltuieli generale și de vânzare72,1 mil69,7 mil70,3 mil73,7 mil69,8 mil68,4 mil66,5 mil57,6 mil
Profit operațional-900,0 mii7,8 mil30,2 mil20,1 mil13,8 mil11,8 mil23,0 mil17,6 mil
Amortizare și depreciere15,3 mil15,0 mil15,1 mil15,2 mil15,2 mil15,0 mil14,8 mil15,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile5,8 mil6,8 mil6,7 mil6,6 mil5,5 mil5,8 mil5,0 mil4,6 mil
Profit înainte de impozit-6,7 mil-400,0 mii23,9 mil13,3 mil8,4 mil5,4 mil18,0 mil12,6 mil
Impozit pe profit-1,5 mil06,3 mil-400,0 mii2,9 mil600,0 mii3,5 mil2,9 mil
Profit net-5,2 mil-400,0 mii17,6 mil13,7 mil5,5 mil4,8 mil14,5 mil9,7 mil
EPS diluat-0,18-0,020,620,49 ≈0,190,170,510,34 ≈
Flux de numerar operațional-16,7 mil-10,5 mil ≈-25,3 mil ≈181,4 mil25,4 mil-24,8 mil ≈25,6 mil ≈142,5 mil
Investiții (capex)10,0 mil8,4 mil ≈10,8 mil ≈10,2 mil5,6 mil4,3 mil ≈6,9 mil ≈7,3 mil
Dividende plătite10,2 mil9,6 mil ≈9,5 mil ≈9,6 mil10,3 mil9,8 mil ≈10,0 mil ≈9,8 mil
Răscumpărări de acțiuni33,6 mil20,0 mil ≈0 ≈100,0 mii1,7 mil0 ≈0 ≈0

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 86 din propriul istoric de 37 trimestre (min 4,3, mediană 14,5, max 285,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020⚠ 202120222023202420252026
Venituri2,0 mld2,4 mld3,6 mld5,0 mld3,5 mld3,0 mld2,8 mld2,7 mld
Venituri an/an−1,5 %+18,6 %—+36,6 %−29,6 %−14,8 %−5,9 %−3,4 %
Profit net111,8 mil61,4 mil281,9 mil390,6 mil215,9 mil13,0 mil25,7 mil34,5 mil
Profit net an/an+9,2 %−45,0 %—+38,6 %−44,7 %−94,0 %+97,7 %+34,2 %
EPS diluat3,521,848,2811,846,230,440,911,21
EPS diluat an/an+9,3 %−47,7 %—+43,0 %−47,4 %−92,9 %+106,8 %+33,0 %
netă %5,6 %2,6 %7,8 %7,9 %6,2 %0,4 %0,9 %1,3 %
Flux de numerar liber92,9 mil238,1 mil192,4 mil312,6 mil211,3 mil98,9 mil89,5 mil144,6 mil

Seria se rupe înainte de 2021: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 29 aug. 2026

Numerar
181,4 mil USD
Datorie financiară
443,3 mil USD
Datorie netă
261,9 mil USD
Capitaluri proprii
1,2 mld USD
Active totale
2,1 mld USD
Datorie / capitaluri
0,36x
Lichiditate curentă
2,17x
ROE
2,8 %
ROA
1,6 %
Marja FCF
5,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
3,0 mld
2025
2,8 mld
2026
2,7 mld

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
2,5 mld
2025
2,4 mld
2026
2,4 mld

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Profit brut
2024
433,5 mil
2025
365,1 mil
2026
350,2 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
280,0 mil
2025
285,8 mil
2026
262,3 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2024
100,2 mil
2025
57,2 mil
2026
66,2 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
58,6 mil
2025
60,6 mil
2026
60,0 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

EBITDA
2024
158,8 mil ≈
2025
117,8 mil ≈
2026
126,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
21,1 mil
2025
25,9 mil
2026
20,9 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
38,4 mil
2025
30,1 mil
2026
44,4 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
25,4 mil
2025
4,4 mil
2026
9,9 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2024
13,0 mil
2025
25,7 mil
2026
34,5 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,44
2025
0,91
2026
1,21

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
29,5 mil
2025
28,3 mil
2026
28,4 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
1,27
2025
1,37
2026
1,41

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
330,9 mil
2025
174,0 mil
2026
181,4 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Creanțe
2024
183,5 mil
2025
192,0 mil
2026
153,5 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Stocuri
2024
438,7 mil
2025
396,4 mil
2026
404,7 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2024
988,7 mil
2025
792,2 mil
2026
778,3 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
338,9 mil
2025
333,0 mil
2026
317,6 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Fond comercial
2024
484,2 mil
2025
484,2 mil
2026
484,2 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
479,0 mil
2025
456,9 mil
2026
435,3 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2024
2,4 mld
2025
2,2 mld
2026
2,1 mld

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
144,7 mil
2025
129,3 mil
2026
174,1 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
59,1 mil
2025
0
2026
—

SEC (XBRL)· 22 oct. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2024
637,1 mil
2025
540,5 mil
2026
443,3 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
404,7 mil
2025
327,1 mil
2026
359,2 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2024
1,1 mld
2025
929,7 mil
2026
864,9 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,3 mld †
2025
1,2 mld †
2026
1,2 mld †

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
143,9 mil
2025
128,9 mil
2026
168,7 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
45,0 mil
2025
39,4 mil
2026
24,1 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
98,9 mil ≈
2025
89,5 mil ≈
2026
144,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-45,9 mil
2025
-34,8 mil
2026
-18,5 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-77,0 mil
2025
-251,0 mil
2026
-142,8 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2024
36,8 mil
2025
38,9 mil
2026
39,9 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
74,5 mil
2025
53,7 mil
2026
1,7 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
-8,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
-5,7 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
15,7 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
34,2 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
-45,7 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
-34,3 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
33,0 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
-42,1 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
-31,9 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
61,6 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
13,0 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
4,7 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
2,4 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
1,3 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
5,3 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
2,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
ROA
1,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
ROIC
3,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
ROCE
3,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Rata de distribuire (EPS)
116,5 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
27,6 %
calculat olivLawFY 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
261,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,1x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,2x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
168,7 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
24,1 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
144,6 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
419,1 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
133,7 %
calculat olivLawFY 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
23 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Zile de stoc (DIO)
62 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Zile de plată (DPO)
24 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
62 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
943,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Capitalizare / profit net TTM
27,3x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
27,4x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
3,6 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
EV/EBITDA
9,6x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
EV/EBIT
18,2x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
EV/Venit
0,4x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
P/FCF
6,5x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Randament FCF
15,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Randamentul dividendului
4,3 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
4,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026

Risc

Altman Z
3,42
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 44 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

33,17 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 943,5 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
943,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
P/E (TTM)
27,4x
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
EV/EBITDA
9,6x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
ROE
2,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Marja netă
1,3 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,4 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
4,3 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

35/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 29 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 29 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 14 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 21 oct. 2026
verificat 2555derivat 193

Scorul pe grupe

  • Calitate61
  • Creștere0
  • Bilanț și datorie38
  • Randamente78
  • Evaluare48

Interval de valoare estimat

Jos
20,99
USD pe acțiune
Mijloc
23,06
USD pe acțiune
Sus
28,87
USD pe acțiune
Preț: 33,17 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -30,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -43,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 16,09 – 115,22 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)63,25 – 115,22 (Mijloc 81,94)
    WACC 7,8 % · FCFF de pornire 160,8 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 77 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDA23,46 – 32,43 (Mijloc 24,87)
    10 firme folosite · multiplul median 7,7x · quartile 7,4x – 9,4x
    ALV, BLBD, BWA, DCH, FSS, LCII, MOD, PATK, PHIN, SMP
  • Colegi: P/E16,09 – 25,32 (Mijloc 18,08)
    15 firme folosite · multiplul median 14,9x · quartile 13,3x – 20,9x
    ADNT, ALV, BLBD, BWA, CAAS, FSS, GM, GTX, LCII, PATK, PCAR, PHIN, SMP, STRT, THO
  • Dividende actualizate (DDM)18,53 – 24,92 (Mijloc 21,25)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Echipamente de transport (SIC 371x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 44/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate3,3 %41 (față de colegi)10 %
Marja netă · Calitate1,3 %54 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate419,1 %100 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-8,2 %0 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-42,1 %0 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,1x21 (față de colegi)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,2x26 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,2x100 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare27,4x22 (față de colegi)10 %
EV/EBITDA · Evaluare9,6x33 (față de colegi)10 %
Randament FCF · Evaluare15,3 %100 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,4 %63 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente27,6 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie38/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate61/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente78/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare48/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

WINNEBAGO INDUSTRIES, INC. (WGO). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-29.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,7 mld USD în 2026; creștere an/an -3,4 %; marjă netă 1,3 %; ROE 2,8 %; datorie netă/EBITDA 2,1x.

Intervalul de valoare estimat este 20,99–28,87 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 23,06 USD, prețul de 33,17 USD lasă un potențial de -30,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -43,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 44/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 419,1 %
  • Lichiditatea curentă: 2,2x
  • Randament FCF: 15,3 %
  • Rata de distribuire (FCF): 27,6 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -8,2 %
  • CAGR EPS 3 ani: -42,1 %
  • Datorie netă / EBITDA: 2,1x
  • Acoperirea dobânzilor: 3,2x
  • P/E (TTM): 27,4x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Față de mediana verticalei

Echipamente de transport (SIC 371x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
27,4x
mediana verticalei 19,9x
peste mediană (+37,6 %)
EV/EBITDA
9,6x
mediana verticalei 7,7x
peste mediană (+24,4 %)
P/S
0,3x
mediana verticalei 0,8x
sub mediană (−55,6 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 1,6x
sub mediană (−53,2 %)
ROE
2,8 %
mediana verticalei 4,0 %
sub mediană (−29,5 %)
Marja netă
1,3 %
mediana verticalei 0,3 %
peste mediană (+302,1 %)
Marja EBIT
2,4 %
mediana verticalei 1,0 %
peste mediană (+149,8 %)
Venituri an/an
-3,4 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−207,4 %)
Datorie netă/EBITDA
2,1x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+58,5 %)
Randament dividend
4,3 %
mediana verticalei 2,1 %
peste mediană (+104,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TSLATesla, Inc.1.358,5 mld378,93,8 %3,1 %−2,9 %−20 % / +43 %
GMGeneral Motors Company75,4 mld19,96,1 %2,1 %−1,3 %+22 % / +183 %
PCARPACCAR Inc55,0 mld19,913,7 %9,5 %−15,5 %−1 % / +14 %
LILi Auto Inc.24,2 mld149,01,6 %1,0 %−18,8 %−35 % / −68 %
RIVNRivian Automotive, Inc.19,4 mld—-55,0 %-45,9 %+8,4 %−21 % / −21 %
BWABorgwarner Inc.9,5 mld20,28,2 %3,4 %+1,6 %+10 % / +41 %
ALVAutoliv, Inc.8,9 mld14,924,8 %5,6 %+4,1 %+5 % / +20 %
NIONIO Inc.7,9 mld—-302,6 %-17,1 %+38,9 %−42 % / −56 %
VFSVinFast Auto Ltd.7,5 mld——-175,5 %+54,7 %−1 % / −62 %
FSSFederal Signal Corporation6,8 mld23,320,5 %11,7 %+17,1 %−2 % / +63 %
MODModine Manufacturing Co4,9 mld38,311,4 %3,6 %+23,1 %−44 % / +86 %
THOThor Industries, Inc.4,2 mld24,44,2 %1,8 %+0,3 %−22 % / −17 %
GTXGarrett Motion Inc.3,6 mld9,9—10,0 %+3,1 %+17 % / +162 %
PATKPatrick Industries, Inc.2,7 mld21,611,5 %3,4 %+6,3 %−23 % / +52 %
LCIILci Industries2,5 mld12,714,1 %5,0 %+10,2 %−10 % / −6 %
PHINPhinia Inc.2,5 mld13,912,2 %5,2 %+2,4 %+28 % / +171 %
BLBDBlue Bird Corp1,9 mld7,264,3 %17,5 %+9,9 %+13 % / +210 %
ADNTAdient plc1,3 mld28,32,7 %0,3 %−1,0 %−12 % / −47 %
DCHDauch Corporation1,1 mld—-15,2 %-2,0 %−4,7 %−33 % / −36 %
SMPStandard Motor Products, Inc.1,0 mld14,99,9 %3,8 %+22,4 %+21 % / +27 %
WGOWinnebago Industries, Inc.943,5 mil27,42,8 %1,3 %−3,4 %−11 % / −47 %
KNDIKandi Technologies Group, Inc.274,6 mil—-30,5 %-107,4 %−31,5 %−65 % / −88 %
STRTStrattec Security Corp243,5 mil14,77,2 %2,9 %+2,5 %−19 % / +183 %
MPAAMotorcar Parts Of America, Inc.192,3 mil—-1,6 %-0,5 %+4,3 %−23 % / +5 %
CVGICommercial Vehicle Group, Inc.132,8 mil—-7,5 %-1,4 %−10,3 %+85 % / −50 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WGO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
17,78
Randament total -44 % · Pe an -44 %
31,59
Randament total -1 % · Pe an -1 %
47,80
Randament total 48 % · Pe an 48 %
3 ani
14,12
Randament total -50 % · Pe an -21 %
28,51
Randament total -4 % · Pe an -1 %
47,80
Randament total 57 % · Pe an 16 %
5 ani
11,21
Randament total -56 % · Pe an -15 %
25,73
Randament total -7 % · Pe an -1 %
47,80
Randament total 65 % · Pe an 11 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 7,13
  • Marja netă± 4,99
  • Creșterea anuală a veniturilor± 4,51
  • Diluare anuală± 0,42

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Winnebago Industries fabrică rulote de tip towable, motorhome și bărci, sub brandurile Winnebago, Grand Design, Newmar, Chris-Craft și Barletta, plus baterii litiu-ion prin Lithionics. În anul fiscal 2026 vânzările nete au scăzut la 2703,9 milioane USD 1, pe fondul cererii consumatorilor afectată de dobânzi ridicate și inflație, iar compania încearcă să își consolideze poziția prin inovație și reducerea capacității de producție 2.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un portofoliu de branduri recunoscute și o rețea largă de dealeri în SUA și Canada 1.
  • Poziția de lider în inovație și lansarea anuală de produse noi sunt punctele forte menționate de companie 1.
  • Creșterea cotei de piață a Barletta pe segmentul pontoanelor și generarea de numerar în trimestrul patru susțin profilul financiar 2.

Puncte slabe

  • Dependența de cererea discreționară a consumatorilor face ca vânzările să fie volatile în perioade de incertitudine economică 1.
  • Marjele operaționale ale segmentelor Towable și Marine s-au redus în anul fiscal 2026 din cauza volumelor mai mici 1.
  • Concentrarea finanțării stocurilor la un singur creditor expune compania la riscul de finanțare al dealerilor 1.

Oportunități

  • Dacă dobânzile scad, finanțarea mai ieftină ar putea stimula cererea pentru produsele companiei 1.
  • Extinderea gamei de energie portabilă și a bateriilor Lithionics ar putea diversifica veniturile 2.
  • Consolidarea fabricilor și reducerea capacității ar putea îmbunătăți eficiența pe termen lung 2.

Amenințări

  • Creșterea prețului energiei și inflația pot reduce cheltuielile discreționare ale consumatorilor 1.
  • Schimbările din politica comercială și tarifele pot crește costurile componentelor 1.
  • Concurenții mai mari din segmentul towable ar putea reduce prețurile sau cota Winnebago 1.

Riscuri

  • Sensibilitate la consumul discreționarridicat

    Cererea pentru rulote și bărci depinde de încrederea consumatorilor și de condițiile economice, ceea ce poate duce la întârzierea sau anularea achizițiilor 1.

  • Dependența de finanțarea dealerilorridicat

    Un singur creditor deține o parte semnificativă din stocurile finanțate ale dealerilor, iar limitarea finanțării ar putea afecta vânzările 1.

  • Obligații de răscumpăraremediu

    Dacă dealerii intră în default, compania poate fi obligată să răscumpere produse, ceea ce ar putea genera costuri substanțiale 1.

  • Furnizori limitațimediu

    Anumite componente, precum șasiurile și motoarele, provin de la un grup mic de furnizori, iar pierderea unuia ar putea întârzia producția 1.

  • Prognoza cereriiscăzut

    Producția se bazează pe estimări de cerere cu șase până la douăsprezece luni înainte, iar supraestimarea sau subestimarea cererii poate afecta rezultatele 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă transformarea segmentului Motorhome continuă, marjele ar putea reveni treptat, iar compania notează un tren de câștig mai bun în trimestrul patru 2.
  • Creșterea cotei Barletta pe piața pontoanelor și a energiei portabile ar putea deschide surse noi de venit 2.
  • Îmbunătățirea indicatorului de îndatorare, care a scăzut la 2,2x, ar putea crește flexibilitatea financiară a companiei 2.

Ce ar strica teza

  • Vânzările anuale au scăzut, iar volumele reduse au afectat marjele segmentelor Towable și Marine 1.
  • Cererea discreționară rămâne sub presiunea dobânzilor, inflației și prețului energiei, ceea ce ar putea prelungi slăbiciunea 1.
  • Dependența de un singur creditor pentru finanțarea dealerilor și obligațiile de răscumpărare pot adăuga riscuri 1.

De urmărit

  • Evoluția marjei operaționale în segmentul Towable RVQ1 2027
  • Efectul reducerii capacității de producție asupra costurilor2027
  • Evoluția stocurilor dealerilor și a cererii pentru RVnext 10-K
  • Impactul politicii tarifare și al recuperărilor de la furnizori2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Winnebago Industries este un producător nord-american de produse pentru stilul de viață în aer liber, folosite în principal pentru călătorii de agrement și recreere 1. Activitatea este organizată în trei segmente raportabile: Towable RV, Motorhome RV și Marine 1. Compania își distribuie produsele RV și marine prin dealeri independenți din SUA și Canada, cu peste 750 de locații fizice, iar vânzările externe au reprezentat sub 10% din cifra de afaceri în fiecare din ultimii trei ani 1.

Segmente

Towable RV

Segmentul include rulote tractate, de tip travel trailer și fifth wheel, sub brandurile Winnebago și Grand Design, cu livrări de 27004 unități în anul fiscal 2026 1. Venitul a scăzut la 1050,8 milioane USD, iar marja operațională s-a redus din cauza volumelor mai mici și a schimbării mixului spre modele cu preț mai mic 1.

Motorhome RV

Segmentul include motorhome-uri de clasă A, B și C sub brandurile Winnebago, Newmar și Grand Design, cu 5925 de unități livrate în anul fiscal 2026 1. Venitul a crescut la 1257,5 milioane USD, iar compania spune că transformarea segmentului începe să dea rezultate 2.

Marine

Segmentul produce bărci Chris-Craft și pontoane Barletta, cu 4423 de bărci livrate în anul fiscal 2026 1. Venitul a fost de 356,4 milioane USD, iar compania raportează creșterea cotei Barletta pe piața americană a pontoanelor din aluminiu 2.

Piața în context

Cererea pentru rulote și bărci este discreționară și sensibilă la încrederea consumatorilor, la costul creditului și la prețul combustibilului 1. În anul fiscal 2026 vânzările au scăzut din cauza volumelor mai mici, iar dealerii și-au redus stocurile 1. Sezonalitatea obișnuită favorizează primăvara și vara, iar cererea scade iarna 1.

Tendințe

  • Costul finanțării și al dobânzilorvânt din față

    Dobânzile ridicate și creditul mai scump pot descuraja cumpărătorii și pot determina dealerii să reducă stocurile, ceea ce ar afecta vânzările dacă reducerea ratelor nu se produce 1.

  • Tensiuni geopolitice și prețul energieivânt din față

    Conflictele din Orientul Mijlociu au crescut prețurile energiei, iar compania notează că acest lucru poate reduce cheltuielile discreționare și cererea pentru RV și bărci 1.

  • Tarifele comercialemixt

    Compania a primit recuperări de la furnizori pentru costuri de tarife și a aplicat ajustări de preț, dar mediul tarifar rămâne schimbător și poate afecta costurile materialelor 1.

  • Redresarea segmentului Motorhomevânt din spate

    Transformarea operațională a segmentului Motorhome a redus costurile și a îmbunătățit marja, iar compania se așteaptă ca beneficiile financiare să crească treptat în anii următori 2.

Poziția concurențială

Piețele RV și marine sunt foarte competitive, iar mulți producători vând produse care concurează direct cu ale Winnebago 1. Unii concurenți sunt mult mai mari, mai ales pe piața towable, ceea ce le oferă putere de cumpărare și resurse financiare suplimentare 1. Compania se bazează pe puterea brandului, diferențierea produselor și serviciul post-vânzare 1.

  • Concurenți mari din segmentul towable

    Sursa nu numește concurenții, dar indică faptul că unii sunt semnificativ mai mari decât Winnebago în segmentul towable.

  • Producători de motorhome

    Sursa menționează mulți producători care vând produse concurente în segmentul motorhome, fără a-i numi.

  • Producători de bărci

    Sursa menționează concurenți pe piața bărcilor, fără a-i identifica.

  • Dealeri care vând mărci concurente

    Mulți dealeri comercializează mai multe linii concurente, ceea ce poate schimba atenția lor comercială.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-08-29 · SEC / Winnebago Industries, Inc. · 21 oct. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Winnebago Industries, Inc. · 21 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.