olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

The Boston Beer Company, Inc. SAM

Malt Beverages · SIC 2082 · Verticală: Industria alimentară (SIC 208x)

228,32USD+5,97 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

The Boston Beer Company produce și vinde băuturi alcoolice, în principal în Statele Unite, cu mărci precum Twisted Tea, Truly Hard Seltzer, Samuel Adams și Sun Cruiser. Compania este relevantă acum pentru că vânzările scad într-o piață a berii tradiționale aflată în declin, în timp ce segmentul Beyond beer crește, cu o cotă de piață de 20% în această categorie. Pentru 2026, compania a actualizat ghidajul, iar datele din trimestrul trei au arătat presiuni de volum și costuri de transport.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea The Boston Beer Company, Inc. (SAM) costa 228,32 USD (+5,97 % într-o zi), cu beta 0,23, interval pe 52 de săptămâni 161,08–260,05 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 520,1 mil USD (−3,2 % an/an), profit net de 43,2 mil USD (−6,5 % an/an), EPS diluat 4,21 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -6,84 · TTM până la 26 sept. 2026
E/P (TTM)
-2,99 %
TTM până la 26 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,23
Volatilitate (1 an) 39 %
Interval 52 săpt.
161,08260,05

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
79,9
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
159,51 – 224,78
peste banda superioară · %B 1,05 · lățimea benzii 34,0 %
SMA 50 / 200
179,10 / 199,13
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
11,68 / 8,10
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+36,2 %−1,1 %+37,3 pp—
3 luni+23,6 %−0,5 %+24,0 pp—
6 luni+10,6 %+4,4 %+6,2 pp—
De la început de an+17,0 %+12,3 %+4,7 pp—
1 an+11,5 %+13,5 %−2,1 pp+7,7 %
3 ani−32,5 %+76,4 %−108,9 pp−12,9 %
5 ani−54,6 %+63,7 %−118,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−38,1 %
09 apr. 2026 → 04 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−70,1 %
20 dec. 2021 → 04 iun. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−14,6 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 26 sept. 2026

Venituri
520,1 mil USD
−3,2 % an/an
Profit net
43,2 mil USD
−6,5 % an/an
EPS diluat
4,21
−0,9 % an/an
netă / operațională
8,3 % / 10,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri402,3 mil453,9 mil587,9 mil537,5 mil385,7 mil433,9 mil568,3 mil520,1 mil
Costul vânzărilor241,6 mil234,6 mil295,4 mil264,4 mil218,0 mil220,0 mil282,0 mil251,0 mil
Profit brut160,7 mil219,3 mil292,5 mil273,1 mil167,7 mil214,0 mil286,4 mil269,1 mil
Profit operațional-56,0 mil33,8 mil82,1 mil62,0 mil-33,0 mil-190,5 mil70,8 mil56,3 mil
Amortizare și depreciere23,1 mil22,8 mil22,4 mil ≈22,5 mil ≈22,7 mil21,6 mil21,0 mil ≈20,9 mil ≈
Profit înainte de impozit-53,6 mil35,8 mil84,1 mil64,2 mil-30,6 mil-188,9 mil72,3 mil58,9 mil
Impozit pe profit-14,9 mil11,4 mil23,6 mil18,0 mil-8,1 mil-43,7 mil20,8 mil15,7 mil
Profit net-38,8 mil24,4 mil60,4 mil46,2 mil-22,5 mil-145,3 mil51,6 mil43,2 mil
EPS diluat-3,38 ≈2,165,454,25-2,13 ≈-13,884,964,21
Flux de numerar operațional41,9 mil1,9 mil126,5 mil ≈101,8 mil ≈39,9 mil-20,4 mil138,0 mil ≈76,6 mil ≈
Investiții (capex)23,5 mil9,9 mil14,2 mil ≈12,6 mil ≈17,8 mil12,3 mil10,5 mil ≈8,4 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni62,7 mil49,4 mil52,2 mil ≈50,8 mil ≈50,0 mil23,3 mil26,6 mil ≈25,4 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri995,6 mil1,2 mld1,7 mld2,1 mld2,1 mld2,0 mld2,0 mld2,0 mld
Venituri an/an+15,4 %+25,5 %+38,9 %+18,5 %+1,6 %−3,9 %+0,2 %−2,4 %
Profit net92,7 mil110,0 mil192,0 mil14,6 mil67,3 mil76,3 mil59,7 mil108,5 mil
Profit net an/an−6,4 %+18,8 %+74,4 %−92,4 %+362,2 %+13,4 %−21,7 %+81,7 %
EPS diluat7,829,1615,531,175,446,215,069,89
EPS diluat an/an−3,3 %+17,1 %+69,5 %−92,5 %+365,0 %+14,2 %−18,5 %+95,5 %
netă %9,3 %8,8 %11,1 %0,7 %3,2 %3,8 %3,0 %5,5 %
Flux de numerar liber108,0 mil85,0 mil113,4 mil-91,6 mil109,4 mil201,1 mil172,6 mil215,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 27 dec. 2025

Numerar
223,4 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
846,3 mil USD
Active totale
1,2 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,65x
ROE
12,3 %
ROA
8,9 %
Marja FCF
11,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,0 mld
2024
2,0 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
852,4 mil
2024
893,7 mil
2025
952,6 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
100,0 mil
2024
76,0 mil
2025
144,9 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
88,1 mil
2024
94,0 mil
2025
90,4 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
188,1 mil ≈
2024
170,0 mil ≈
2025
235,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
109,6 mil
2024
87,6 mil
2025
153,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
33,3 mil
2024
27,9 mil
2025
45,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit net
2023
76,3 mil
2024
59,7 mil
2025
108,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
6,21
2024
5,06
2025
9,89

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
12,3 mil
2024
11,8 mil
2025
10,9 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
298,5 mil
2024
211,8 mil
2025
223,4 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
67,0 mil
2024
61,4 mil
2025
57,1 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
115,8 mil
2024
117,2 mil
2025
92,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active curente
2023
503,5 mil
2024
417,3 mil
2025
417,6 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
642,5 mil
2024
616,2 mil
2025
578,1 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
112,5 mil
2024
112,5 mil
2025
112,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
59,6 mil
2024
16,4 mil
2025
14,8 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,4 mld
2024
1,3 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
87,2 mil
2024
87,3 mil
2025
95,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
223,3 mil
2024
231,6 mil
2025
252,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
352,1 mil
2024
333,8 mil
2025
347,3 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,1 mld †
2024
916,2 mil †
2025
846,3 mil †

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
265,2 mil
2024
248,9 mil
2025
270,2 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
64,1 mil
2024
76,3 mil
2025
54,6 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
201,1 mil ≈
2024
172,6 mil ≈
2025
215,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-62,4 mil
2024
-96,3 mil
2025
-54,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-84,8 mil
2024
-239,3 mil
2025
-204,1 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
92,9 mil
2024
238,6 mil
2025
202,4 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-2,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
2,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
90,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
81,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
17,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-10,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
95,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
22,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-8,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
24,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
49,1 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja EBITDA
-0,5 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja EBIT
-5,1 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja netă
-3,8 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja FCF
9,7 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Randamente

ROE
-8,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROA
-5,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-12,3 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
234,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Investiții (capex)
49,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
185,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
16 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
38 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
39 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
14 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-3,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

228,32 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-8,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Marja netă
-3,8 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 26 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 26 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 22 oct. 2026
verificat 2245derivat 151

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Industria alimentară (SIC 208x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-3,8 %33 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-2,0 %0 (pe interval fix)31 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere22,0 %100 (pe interval fix)31 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x28 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial28/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial33/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

THE BOSTON BEER COMPANY, INC. (SAM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-26.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mld USD în 2025; creștere an/an -2,4 %; marjă netă -3,8 %; ROE -8,9 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR EPS 3 ani: 22,0 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -2,0 %
  • Lichiditatea curentă: 1,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Industria alimentară (SIC 208x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 31 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 28,2x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 23,8x
P/S
—
mediana verticalei 2,5x
P/B
—
mediana verticalei 3,7x
ROE
-8,9 %
mediana verticalei 12,9 %
sub mediană (−168,9 %)
Marja netă
-3,8 %
mediana verticalei 6,6 %
sub mediană (−158,1 %)
Marja EBIT
-5,1 %
mediana verticalei 11,1 %
sub mediană (−145,6 %)
Venituri an/an
-2,4 %
mediana verticalei 1,9 %
sub mediană (−227,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,9x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
KOCoca Cola Co412,1 mld28,242,6 %28,7 %+1,9 %+31 % / +64 %
DEODIAGEO plc237,6 mld92,424,0 %9,1 %+0,3 %+7 % / −30 %
PEPPepsico Inc194,1 mld18,750,1 %10,8 %+2,3 %−4 % / −15 %
BUDAnheuser-Busch InBev SA150,4 mld24,78,3 %11,5 %−0,7 %+36 % / +33 %
KDPKeurig Dr Pepper Inc.50,1 mld37,25,7 %7,1 %+8,2 %+32 % / +17 %
MNSTMonster Beverage Corp47,8 mld22,425,7 %23,1 %+10,7 %+30 % / +77 %
BF-ABrown Forman Corp14,9 mld20,318,1 %18,4 %−1,2 %+10 % / −48 %
CELHCelsius Holdings, Inc.7,8 mld104,310,5 %4,2 %+85,5 %−25 % / −38 %
PRMBPrimo Brands Corp7,6 mld79,43,2 %1,5 %+29,3 %+34 % / +46 %
COCOThe Vita Coco Company, Inc.3,7 mld32,932,0 %15,7 %+18,2 %+23 % / +133 %
FIZZNational Beverage Corp.3,5 mld20,240,1 %14,8 %−1,7 %+11 % / −21 %
COKECoca-Cola Consolidated, Inc.1,5 mld2,590,0 %7,5 %+4,8 %+25 % / +178 %
WESTWestrock Coffee Company1,0 mld——-4,9 %+39,8 %+138 % / +13 %
BUDABuda Juice, Inc.83,2 mil34,519,3 %17,1 %+11,8 %indisponibil / indisponibil
SRXHSRX Global Inc.18,0 mil—-70,8 %-254,8 %−81,3 %−96 % / −100 %
REEDReed's, Inc.12,0 mil—-14.800,0 %-63,5 %−10,2 %−80 % / −92 %
WVVIWillamette Valley Vineyards, Inc.8,3 mil—-3,3 %-5,9 %−6,5 %−37 % / −68 %
YHCLQR House Inc.2,9 mil0,2-88,2 %-1.589,2 %−37,4 %−98 % / −100 %
IPSTIp Strategy Holdings, Inc.2,3 mil—-2.713,2 %-2.064,0 %+20,4 %−98 % / indisponibil
EDVAEndovia Health Sciences, Inc.1,2 mil——-53.856,5 %−90,9 %−96 % / −100 %
BRCCBRC Inc.903,4 mii—-14,2 %-1,5 %+1,7 %−23 % / −77 %
IBGInnovation Beverage Group Limited593,4 mii——-223,4 %−5,1 %−94 % / indisponibil
SAMThe Boston Beer Company, Inc.——-8,9 %-3,8 %−2,4 %+11 % / −32 %
CCUUnited Breweries Co Inc——12,9 %6,1 %+13,2 %−18 % / −10 %
ZVIAZevia PBC——-18,0 %-4,8 %+4,0 %−55 % / −44 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SAM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

The Boston Beer Company produce și vinde băuturi alcoolice, în principal în Statele Unite, cu mărci precum Twisted Tea, Truly Hard Seltzer, Samuel Adams și Sun Cruiser. Compania este relevantă acum pentru că vânzările scad într-o piață a berii tradiționale aflată în declin, în timp ce segmentul Beyond beer crește, cu o cotă de piață de 20% în această categorie 1. Pentru 2026, compania a actualizat ghidajul, iar datele din trimestrul trei au arătat presiuni de volum și costuri de transport.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are branduri puternice și lider în mai multe categorii, precum Twisted Tea și Angry Orchard 1.
  • Forța de vânzare este considerată una dintre cele mai mari din industrie, ceea ce sprijină relațiile cu distribuitorii 1.
  • Compania a reușit să îmbunătățească marja brută și are un bilanț fără datorii la sfârșitul trimestrului trei din 2026 23.

Puncte slabe

  • Volumele scad în mai multe branduri importante, iar depletările au scăzut în ultimii ani 12.
  • Compania depinde de distribuitori independenți și de producători terți, ceea ce limitează controlul asupra distribuției și producției 1.
  • Cheltuielile pentru transport și promovare au crescut, iar profitabilitatea depinde de eficiența operațională 2.

Oportunități

  • Categoria Beyond beer ar putea continua să crească și să câștige cotă din berea tradițională 1.
  • Sun Cruiser și alte produse noi ar putea compensa declinul altor branduri dacă cresc în continuare 12.
  • Programul de transformare a lanțului de aprovizionare ar putea reduce costurile și stoccurile dacă rezultatele se mențin 13.

Amenințări

  • Competiția din partea marilor brasori și a băuturilor non-alcoolice de la companii mari ar putea presa prețurile 1.
  • Schimbările de atitudine față de alcool și creșterea alternativelor fără alcool ar putea reduce cererea 1.
  • Un litigiu cu un furnizor a generat o cheltuială mare de judecată, iar plățile ulterioare sunt incerte 2.

Riscuri

  • Litigiul cu furnizorulridicat

    Compania a înregistrat cheltuieli legate de un litigiu cu un furnizor și poate plăti sume suplimentare, în funcție de rezultatul apelurilor 23. Compania neagă încălcarea contractului, dar momentul și suma plăților nu sunt cunoscute.

  • Dependența de distribuitoriridicat

    Majoritatea vânzărilor trec prin distribuitori independenți, care pot înceta contractele pe termen scurt și pot fi influențați de marii producători 1. Dacă relațiile se schimbă, distribuția ar putea fi afectată.

  • Scăderea cererii pentru bere și băuturi cu alcoolmediu

    Consumul de alcool și atitudinile sociale față de acesta se schimbă, iar volumele ar putea continua să scadă 1. Legalizarea canabisului și a băuturilor pe bază de canabinoizi ar putea concura și mai mult cu produsele companiei 1.

  • Costurile de transport și materiile primemediu

    Costurile de transport, combustibilul și aluminiul au crescut, iar tarifele ar putea mări costurile de producție mai mult decât s-a estimat 23.

  • Eșecul sau întârzierea noilor produsescăzut

    Lansările de produse noi nu garantează creșterea volumelor pe termen lung, iar reducerea vânzărilor brandurilor existente ar putea afecta profitabilitatea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă Sun Cruiser și alte produse din categoria Beyond beer continuă să crească, compania ar putea compensa declinul altor branduri și ar putea menține marja brută ridicată 12.
  • Programul de transformare a lanțului de aprovizionare și îmbunătățirile de eficiență ar putea susține rentabilitatea chiar și cu volume mai mici 23.
  • Bilanțul fără datorii și rezervele de numerar ar putea permite investiții în branduri și răscumpărări de acțiuni, dacă condițiile de piață se îmbunătățesc 3.

Ce ar strica teza

  • Dacă scăderea volumelor din bere și din Twisted Tea și Truly continuă, veniturile și profitul ar putea rămâne sub presiune 12.
  • Litigiul cu furnizorul ar putea genera plăți suplimentare mari, ceea ce ar putea afecta rezultatele și capacitatea de investiții 23.
  • Concurența din partea marilor brasori și a companiilor de băuturi non-alcoolice ar putea forța reduceri de prețuri sau cheltuieli mai mari de promovare 1.

De urmărit

  • Rezultatele trimestrului al patrulea și realizarea ghidajului pentru 2026 (depletări, marjă brută, EPS non-GAAP)Q4 2026
  • Evoluția litigiului cu furnizorul și eventualele plăți2027
  • Evoluția volumelor Sun Cruiser și Truly Hard Seltzer în piață2027
  • Cifrele de nivel anual din următorul raport 10-K privind costurile de tarife și transportnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Afacerea a început ca producător de bere artizanală în 1984 și s-a extins prin branduri create intern, precum Twisted Tea (băutură pe bază de malț aromat), Truly Hard Seltzer și Sun Cruiser (băutură RTD pe bază de spirtoase, lansată în 2024) 1. Compania se descrie ca al doilea furnizor din categoria Beyond beer, cu o cotă de 20% 1. Obiectivul declarat este creșterea cotei de piață în piața berii din Statele Unite prin inovare și investiții în promovare și forță de vânzare 1.

Segmente

Beyond beer (flavored malt, hard seltzer, cidru, spirtoase RTD)

Acest segment reprezintă circa 86% din volumul companiei în 2025 și include Twisted Tea, Truly Hard Seltzer, Angry Orchard și Sun Cruiser 1. Piața Beyond beer a crescut cu 4,4% în 2025, la 10,7 miliarde USD, în timp ce hard seltzer-ul a scăzut cu aproximativ 4,5% 1. Sun Cruiser a crescut rapid și a devenit al cincilea brand RTD din categorie, ceea ce ar putea compensa declinul altor produse 1.

Piața în context

Consumul de alcool per persoană scade, iar tinerii adoptă tot mai mult moderația sau abstinența, ceea ce ar putea reduce volumele industriei 1. Pe de altă parte, competiția din partea băuturilor cu alcool și a celor fără alcool de la mari companii, precum Coca-Cola și PepsiCo, se intensifică 1.

Tendințe

  • Scăderea consumului de bere tradiționalăvânt din față

    Piața berii a scăzut în ultimii zece ani, iar declinul s-a accentuat în 2025, cu o scădere a volumului de aproximativ 4% 1. Dacă această tendință continuă, volumele companiei ar putea rămâne sub presiune.

  • Creșterea categoriei Beyond beervânt din spate

    Categoria Beyond beer a crescut cu 4,4% în 2025 și are potențial de a câștiga cotă din berea tradițională, conform companiei 1. Sun Cruiser a avut o creștere de 29% a categoriei RTD din spirtoase în 2025 1.

  • Presiunea costurilor de transport și a tarifelorvânt din față

    În trimestrul trei din 2026, cheltuielile de promovare și vânzare au rămas constante, dar costurile de transport au crescut cu 9,5 milioane USD, iar tarifele au afectat costul mărfurilor 2. Ghidajul pentru 2026 include costuri tarifare de 18-22 milioane USD 3.

  • Îmbunătățirea marjei brutemixt

    Marja brută a crescut în trimestrul trei din 2026, favorizată de mixul de produse, prețuri și economii de achiziții 23. Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini profitabilitatea chiar cu volume mai mici.

Poziția concurențială

Compania concurează cu mari producători precum AB InBev și Molson Coors, dar și cu importatori precum Constellation Brands și Heineken, care au resurse financiare și rețele de distribuție mai mari 1. În categoriile Beyond beer, concurența vine și din partea băuturilor non-alcoolice lansate de Coca-Cola, PepsiCo, Monster și Arizona 1.

Piața este fragmentată, cu numeroși competitori regionali și locali, în special în categoriile cidru și hard seltzer 1. Pentru a-și proteja poziția, compania ar putea depinde de inovație, de forța de vânzare și de relațiile cu distribuitorii 1.

  • AB InBev

    Cel mai mare brasor din Statele Unite, activ în bere, băuturi cu malț aromat, hard seltzer și RTD 1.

  • Molson CoorsTAP

    Al doilea mare brasor din Statele Unite, prezent în același spectru de produse Beyond beer și bere tradițională 1.

  • Constellation BrandsSTZ

    Deține drepturile de distribuție în Statele Unite pentru Modelo Especial și Corona, cu resurse financiare mari 1.

  • Heineken

    Producător internațional de bere, care concurează agresiv pe piața americană cu produse importate 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-27 · SEC / The Boston Beer Company, Inc. · 24 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-26 · SEC / The Boston Beer Company, Inc. · 22 oct. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The Boston Beer Company, Inc. · 22 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.