olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Stoneridge, Inc. SRI
Motor Vehicle Parts & Accessories · SIC 3714 · Verticală: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)
Stoneridge livrează sisteme electronice pentru vehicule comerciale, off-highway și auto, cu accent pe camera MirrorEye. După vânzarea segmentului Control Devices în ianuarie 2026, compania s-a concentrat pe două segmente, iar cifra de afaceri trimestrială a crescut cu 15,1%. Vânzările anuale din 2025 au fost de 861,263 milioane USD, iar ghidajul pentru 2026 este între 645 și 670 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Stoneridge, Inc. (SRI) costa 5,73 USD (−1,04 % într-o zi), cu capitalizare 163,6 mil USD, beta 2,20, interval pe 52 de săptămâni 4,72–9,17 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 155,8 mil USD (+12,4 % an/an), profit net de -22,9 mil USD, EPS diluat -0,81 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,9
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 5,53 – 6,38
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,23 · lățimea benzii 14,3 %
- SMA 50 / 200
- 6,58 / 6,90
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,23 / -0,24
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −12,3 % | −1,1 % | −11,2 pp | — |
| 3 luni | −23,2 % | −0,5 % | −22,7 pp | — |
| 6 luni | −18,8 % | +4,4 % | −23,2 pp | — |
| De la început de an | −1,0 % | +12,3 % | −13,4 pp | — |
| 1 an | −15,0 % | +13,5 % | −28,5 pp | −12,2 % |
| 3 ani | −66,1 % | +76,4 % | −142,5 pp | +9,8 % |
| 5 ani | −74,1 % | +63,7 % | −137,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 218,2 mil | 149,1 mil | 157,5 mil | 138,6 mil | 416,0 mil | 160,8 mil | 181,4 mil | 155,8 mil |
| Costul vânzărilor | 175,6 mil | 113,8 mil | 121,2 mil | 106,6 mil | 348,5 mil | 125,9 mil | 144,6 mil | 144,3 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 18,5 mil | 13,7 mil | 14,8 mil | 10,5 mil | 23,5 mil | 11,4 mil | 12,0 mil | 11,4 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 28,6 mil | 25,9 mil | 25,7 mil | 23,0 mil | 51,1 mil | 32,5 mil | 26,1 mil | 23,9 mil |
| Profit operațional | -4,4 mil | -4,3 mil | -4,2 mil | -1,4 mil | -28,7 mil | -9,0 mil | -1,2 mil | -23,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 8,3 mil | 4,9 mil | 5,5 mil | 6,5 mil | 15,6 mil | 5,7 mil | 5,6 mil | 5,5 mil |
| Profit înainte de impozit | -6,2 mil | -6,4 mil | -9,6 mil | -6,9 mil | -32,5 mil | -13,4 mil | -2,7 mil | -25,6 mil |
| Impozit pe profit | -60,0 mii | 1,6 mil | 1,5 mil | 2,0 mil | 42,3 mil | 1,4 mil | 2,6 mil | -2,7 mil |
| Profit net | -6,1 mil | -7,2 mil | -9,4 mil | -9,4 mil | -76,9 mil | -27,9 mil | -5,3 mil | -22,9 mil |
| EPS diluat | -0,22 ≈ | -0,26 | -0,34 | -0,34 | -2,76 ≈ | -1,00 | -0,19 | -0,81 |
| Flux de numerar operațional | 19,2 mil | 10,9 mil | 10,7 mil ≈ | 3,6 mil ≈ | 8,8 mil | — | — | — |
| Investiții (capex) | 5,3 mil | 6,1 mil | 3,3 mil ≈ | 6,3 mil ≈ | 6,2 mil | 836,0 mii | 4,6 mil ≈ | 4,5 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 866,2 mil | 834,3 mil | 648,0 mil | 770,5 mil | 899,9 mil | 975,8 mil | 908,3 mil | 861,3 mil |
| Venituri an/an | +5,1 % | −3,7 % | −22,3 % | +18,9 % | +16,8 % | +8,4 % | −6,9 % | −5,2 % |
| Profit net | 53,8 mil | 60,3 mil | -8,0 mil | 3,4 mil | -14,1 mil | -5,2 mil | -16,5 mil | -102,8 mil |
| Profit net an/an | +19,2 % | +12,0 % | −113,2 % | indisponibil | −512,7 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 1,85 | 2,13 | -0,29 | 0,12 | -0,52 | -0,19 | -0,60 | -3,70 |
| EPS diluat an/an | +17,8 % | +15,1 % | −113,6 % | indisponibil | −533,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 6,2 % | 7,2 % | -1,2 % | 0,4 % | -1,6 % | -0,5 % | -1,8 % | -11,9 % |
| Flux de numerar liber | 51,7 mil | -11,3 mil | 981,0 mii | -59,2 mil | -20,4 mil | -33,6 mil | 23,4 mil | 12,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 53,1 mil USD
- Datorie financiară
- 180,9 mil USD
- Datorie netă
- 127,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 179,8 mil USD
- Active totale
- 551,1 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 1,01x
- Lichiditate curentă
- 2,30x
- ROE
- -48,4 %
- ROA
- -17,5 %
- Marja FCF
- 1,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 648,0 mil | 770,5 mil | 899,9 mil | 975,8 mil | 908,3 mil | 861,3 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 493,8 mil | 603,6 mil | 725,0 mil | 774,5 mil | 719,0 mil | 690,1 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 154,2 mil ≈ | 166,9 mil ≈ | 174,9 mil ≈ | 201,3 mil ≈ | 189,3 mil ≈ | 171,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 49,4 mil | 66,2 mil | 65,3 mil | 71,1 mil | 72,2 mil | 62,5 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 112,5 mil | 116,0 mil | 106,7 mil | 117,4 mil | 117,5 mil | 125,6 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -7,7 mil | 15,4 mil | 2,9 mil | 12,8 mil | -381,0 mii | -38,6 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 32,7 mil | 33,8 mil | 33,7 mil | 33,6 mil | 34,3 mil | 32,5 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 25,1 mil ≈ | 49,2 mil ≈ | 36,6 mil ≈ | 46,5 mil ≈ | 33,9 mil ≈ | -6,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | -5,2 mil | -7,1 mil | -13,0 mil | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | -10,7 mil | 12,4 mil | -10,7 mil | -1,9 mil | -13,6 mil | -55,5 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -2,8 mil | 9,0 mil | 3,4 mil | 3,3 mil | 2,9 mil | 47,4 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit net | -8,0 mil | 3,4 mil | -14,1 mil | -5,2 mil | -16,5 mil | -102,8 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,29 | 0,12 | -0,52 | -0,19 | -0,60 | -3,70 | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 27,0 mil | 27,4 mil | 27,3 mil | 27,4 mil | 27,6 mil | 27,8 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 117,4 mil
- 2024
- 117,5 mil
- 2025
- 125,6 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
- 2023
- 27,4 mil
- 2024
- 27,6 mil
- 2025
- 27,8 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 73,9 mil | 85,5 mil | 54,8 mil | 40,8 mil | 71,8 mil | 53,1 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat |
| Creanțe | 136,7 mil | 150,4 mil | 158,2 mil | 166,5 mil | 137,8 mil | 89,0 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat |
| Stocuri | 90,5 mil | 138,1 mil | 152,6 mil | 187,8 mil | 151,3 mil | 106,4 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat |
| Active curente | 334,7 mil | 410,8 mil | 409,6 mil | 429,4 mil | 387,5 mil | 361,8 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 119,3 mil | 107,9 mil | 104,6 mil | 110,1 mil | 97,7 mil | 62,7 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat |
| Fond comercial | 39,1 mil | 36,4 mil | 34,2 mil | 35,3 mil | 33,1 mil | 37,6 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 55,4 mil | 49,9 mil | 45,5 mil | 47,3 mil | 39,7 mil | 37,6 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat |
| Active totale | 621,4 mil | 665,4 mil | 652,1 mil | 679,9 mil | 621,6 mil | 551,1 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | 86,1 mil | 97,7 mil | 110,2 mil | 111,9 mil | 83,5 mil | 62,4 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 7,7 mil | 5,2 mil | 1,5 mil | 2,1 mil | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 04 nov. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 143,7 mil | 0 | 0 | 0 | 0 | 180,9 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 146,0 mil | 173,1 mil | 177,7 mil | 178,2 mil | 150,0 mil | 157,5 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 296,6 mil | 296,0 mil | 280,9 mil | 287,7 mil † | 245,3 mil † | 179,8 mil † | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 47,3 mil
- 2024
- 39,7 mil
- 2025
- 37,6 mil
SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 28,6 mil | -36,2 mil | 6,8 mil | 4,9 mil | 47,7 mil | 34,0 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 27,7 mil | 22,9 mil | 27,2 mil | 38,5 mil | 24,3 mil | 21,9 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 981,0 mii ≈ | -59,2 mil ≈ | -20,4 mil ≈ | -33,6 mil ≈ | 23,4 mil ≈ | 12,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -33,9 mil | 28,0 mil | -28,6 mil | -37,0 mil | -24,5 mil | -21,8 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 6,5 mil | 22,9 mil | -7,3 mil | 17,5 mil | 11,1 mil | -25,3 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 5,0 mil | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 02 mar. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -37,0 mil
- 2024
- -24,5 mil
- 2025
- -21,8 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 163,6 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -26,1 % | 10 (față de colegi) | 28 % |
| Marja netă · Calitate | -14,6 % | 24 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -1,5 % | 0 (pe interval fix) | 22 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 14 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 11,0 % | 100 (pe interval fix) | 22 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate15/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
STONERIDGE, INC. (SRI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 861,3 mil USD în 2025; creștere an/an -5,2 %; marjă netă -14,6 %; ROE -70,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randament FCF: 11,0 %
Ce o infirmă
- ROIC: -26,1 %
- Marja netă: -14,6 %
- CAGR venituri 3 ani: -1,5 %
- Lichiditatea curentă: 1,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 34 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MGAMagna International Inc. | 18,4 mld | 22,4 | 6,9 % | 2,0 % | −1,9 % | +34 % / +22 % |
| BWABorgwarner Inc. | 10,1 mld | 21,5 | 8,2 % | 3,4 % | +1,6 % | +17 % / +50 % |
| ALSNAllison Transmission Holdings, Inc. | 9,9 mld | 17,4 | 29,7 % | 11,1 % | −6,7 % | +36 % / +125 % |
| ALVAutoliv, Inc. | 9,0 mld | 15,1 | 24,8 % | 5,6 % | +4,1 % | +7 % / +21 % |
| APTVAptiv PLC | 8,8 mld | 11,9 | 8,5 % | 4,6 % | +3,5 % | −44 % / −48 % |
| LEALear Corp | 5,7 mld | 10,4 | 11,6 % | 2,5 % | −0,2 % | +11 % / −11 % |
| MODModine Manufacturing Co | 5,2 mld | 41,3 | 11,4 % | 3,6 % | +23,1 % | −39 % / +100 % |
| GNTXGentex Corporation | 4,4 mld | 11,0 | 16,4 % | 15,5 % | +9,6 % | −9 % / −32 % |
| DORMDorman Products, Inc. | 4,2 mld | 21,2 | 13,3 % | 9,3 % | +6,0 % | +8 % / +98 % |
| ATMUAtmus Filtration Technologies Inc. | 3,9 mld | 18,3 | 55,8 % | 11,3 % | +5,7 % | −5 % / +119 % |
| GTXGarrett Motion Inc. | 3,6 mld | 10,1 | — | 10,0 % | +3,1 % | +20 % / +167 % |
| PATKPatrick Industries Inc | 2,7 mld | 20,1 | 13,0 % | 3,7 % | +6,3 % | −22 % / +55 % |
| PHINPhinia Inc. | 2,6 mld | 14,5 | 12,2 % | 5,2 % | +2,4 % | +33 % / +181 % |
| DANDana Incorporated | 2,6 mld | 2,4 | 71,4 % | 14,6 % | −3,0 % | +6 % / +80 % |
| LCIILci Industries | 2,5 mld | 12,1 | 15,0 % | 5,2 % | +10,2 % | −8 % / −4 % |
| VCVisteon Corp | 2,0 mld | 13,8 | 10,8 % | 4,1 % | −2,5 % | −22 % / −32 % |
| THRMGentherm Incorporated | 1,6 mld | 105,3 | 1,3 % | 0,6 % | +2,9 % | −13 % / −32 % |
| ADNTAdient plc | 1,3 mld | 28,5 | 2,7 % | 0,3 % | −1,0 % | −12 % / −47 % |
| DCHDauch Corporation | 1,1 mld | — | -15,2 % | -2,0 % | −4,7 % | −27 % / −31 % |
| SMPStandard Motor Products, Inc. | 1,0 mld | 15,1 | 9,9 % | 3,8 % | +22,4 % | +22 % / +28 % |
| AEVAAeva Technologies, Inc. | 661,5 mil | — | — | -150,1 % | +99,4 % | −15 % / +240 % |
| CPSCooper-Standard Holdings Inc. | 391,6 mil | — | — | -2,0 % | +0,4 % | −29 % / +24 % |
| HLLYHolley Inc. | 351,6 mil | 35,3 | 2,3 % | 1,7 % | +1,9 % | −32 % / −30 % |
| KNDIKandi Technologies Group, Inc. | 287,8 mil | — | -30,5 % | -107,4 % | −31,5 % | −63 % / −88 % |
| STRTStrattec Security Corp | 258,5 mil | 15,6 | 7,2 % | 2,9 % | +2,5 % | −14 % / +201 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SRI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
Stoneridge livrează sisteme electronice pentru vehicule comerciale, off-highway și auto, cu accent pe camera MirrorEye. După vânzarea segmentului Control Devices în ianuarie 2026, compania s-a concentrat pe două segmente, iar cifra de afaceri trimestrială a crescut cu 15,1% 3. Vânzările anuale din 2025 au fost de 861,263 milioane USD 1, iar ghidajul pentru 2026 este între 645 și 670 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o cotă mare de produse inteligente și o poziție puternică în sistemele de vizibilitate MirrorEye, cu venituri record în trimestrul al doilea din 2026 13.
- Vânzarea segmentului Control Devices a redus complexitatea organizatorică și a adus fonduri pentru datorii 2.
- Segmentul Stoneridge Brazil a crescut vânzările OEM și marja, ceea ce arată un progres în strategia regională 3.
Puncte slabe
- Clientela este concentrată, iar pierderea unui client mare ar avea un efect semnificativ asupra rezultatelor 1.
- Compania a raportat o pierdere netă în 2025 și rezultate negative în anumite trimestre, cu marje sub presiune 13.
- Creditul bancar expiră în iulie 2027, iar covenanturile au fost relaxate, ceea ce arată o presiune de lichiditate 1.
Oportunități
- Lansările de programe MirrorEye în Europa și America de Nord ar putea sprijini creșterea peste nivelul pieței de vehicule 1.
- Produsele pentru off-highway și remorcile conectate ar putea deschide noi surse de venituri pe termen lung 1.
- Reducerea costurilor și îmbunătățirea eficienței operaționale ar putea duce la marje mai bune dacă programele se materializează 3.
Amenințări
- Tarifele vamale noi asupra importurilor din China și Mexic ar putea crește costurile și reduce marjele 2.
- Prețurile și costurile componentelor electronice și de memorie sunt volatile și greu de recuperat integral de la clienți 2.
- O scădere a producției de vehicule comerciale sau auto ar putea reduce vânzările și profitabilitatea 1.
Riscuri
- Dependența de clienți mariridicat
Un număr mic de clienți generează majoritatea vânzărilor, iar pierderea unui program major ar putea afecta grav rezultatele 1.
- Îndatorare și covenanturiridicat
Creditul bancar a fost modificat pentru a relaxa covenanturile, iar nerespectarea lor ar putea declanșa rambursarea anticipată 12.
- Tarifele comercialemediu
Noile tarife din 2026 ar putea crește semnificativ costul bunurilor vândute dacă vor fi menținute 2.
- Costurile materialelormediu
Creșterea prețurilor semiconductorilor, memoriei și materiilor prime ar putea depăși recuperările de la clienți 12.
- Fluctuațiile valutarescăzut
Monedele străine afectează rezultatele raportate în dolari și costurile de achiziție în dolari în Brazilia și Europa 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă lansările MirrorEye și programele off-highway se vor materializa, creșterea ar putea depăși piața vehiculelor, iar marjele ar putea reveni treptat.
- Vânzarea Control Devices ar putea simplifica organizația și ar putea reduce datoria, dacă fondurile sunt folosite disciplinat.
- Segmentul brazilian arată creștere solidă a vânzărilor OEM, ceea ce ar putea susține rezultatele pe termen mediu.
Ce ar strica teza
- Dependența de un număr mic de clienți ar putea face rezultatele vulnerabile la o scădere a producției sau la pierderea unui program.
- Relaxarea covenanturilor și apropierea scadenței creditului ar putea limita flexibilitatea financiară dacă refinanțarea nu reușește.
- Presiunile de costuri și tarifele ar putea mânca din marje, mai ales dacă recuperarea de la clienți întârzie.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri și EBITDA ajustat pentru 20262026
- Finalizarea refinanțării creditului bancar2026
- Evoluția marjei brute și impactul tarifelorQ3 2026
- Tranziția conducerii executive și strategia noului CEO2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Fondată în 1965, Stoneridge, Inc. este un furnizor global de sisteme și tehnologii electronice, care alimentează inteligența vehiculelor și sprijină siguranța și securitatea în transportul rutier și off-highway 1. Compania are 21 de locații în 14 țări și își livrează produsele, de regulă pe bază de sursă unică, către producători OEM de vehicule comerciale, auto și off-highway 1. Potrivit raportului anual, produsele inteligente au ajuns la aproape 82% din vânzările din 2025, față de peste 50% în 2014 1.
În ianuarie 2026, compania a finalizat vânzarea segmentului Control Devices, astfel că operează acum două segmente raportabile: Electronics și Stoneridge Brazil 2. Conducerea spune că resursele vor fi concentrate pe zonele cu cel mai mare potențial de creștere și randament 1. Președintele executiv își încheie mandatul în mai 2026, iar vicepreședinta divizieiElectronics preia funcția de CEO începând cu 1 aprilie 2026 1.
Structura clienților este concentrată: în 2025, primii zece clienți au reprezentat 69% din vânzările nete 1. Contractele sunt de regulă pe durata vieții unui model, adică de obicei între trei și șapte ani, dar clienții nu se angajează ferm la volume 1. Această concentrare face ca pierderea unui client major să aibă un impact semnificativ asupra rezultatelor 1.
Piața în context
Piața principală este cea a vehiculelor comerciale, care a reprezentat 51% din vânzările din 2025, urmată de automobile cu 29% 1. Potrivit prognozelor IHS citate de companie, volumele de producție de vehicule comerciale din Europa și America de Nord ar putea crește în 2026, dar prognozele au fost revizuite în scădere pentru Europa între cele două rapoarte 12. Impactul tarifelor americane asupra costurilor de materiale și de producție din Mexic rămâne un factor de incertitudine 2.
Cererea pentru produse electronice avansate, precum sistemele de vizibilitate și conectivitatea, ar putea susține creșterea vânzărilor peste nivelul pieței de vehicule, dacă lansările de programe OEM se vor materializa 1. Totuși, presiunile de costuri pentru componente electronice și memorie ar putea reduce marjele dacă nu sunt recuperate de la clienți 2.
Tendințe
- Electronica avansată pentru vehiculevânt din spate
Clienții folosesc tot mai mult electronica pentru a respecta reglementările de siguranță și pentru a îmbunătăți confortul, ceea ce crește conținutul electronic per vehicul 1. Aceasta sprijină cererea pentru produsele Stoneridge, mai ales pentru sistemele de vizibilitate.
- Tarifele comercialevânt din față
Noile tarife impuse de SUA asupra importurilor din China și Mexic ar putea crește costurile de producție și afecta rezultatele dacă vor fi menținute 2. Compania încearcă să le transfere clienților, dar nu poate garanta recuperarea integrală.
- Costurile materialelor și ale semiconductorilorvânt din față
Creșterea costurilor pentru materiale, forță de muncă și componente, inclusiv memorie și semiconductori, a afectat marja brută în al doilea trimestru 23. Acțiunile de recuperare a costurilor ar putea compensa presiunile, dar fără certitudine.
- Ciclicitatea pieței vehiculelor comercialemixt
Cererea depinde de starea economiei și de producția de vehicule comerciale, auto și off-highway, care sunt cicliclice 1. Revenirea pieței nord-americane din 2026 ar putea sprijini vânzările, dacă tendința se confirmă.
Poziția concurențială
Piețele în care activează Stoneridge sunt foarte competitive, iar compania concurează prin inovație tehnologică, preț, calitate, performanță și livrare 1. Contractele pentru noile modele se câștigă cu doi-cinci ani înainte de lansare, iar după selecție furnizorul rămâne de obicei pe durata programului 1. În aftermarket, concurența se face pe preț, funcționalitate și service 1.
Diversitatea produselor aduce competitori diferiți în funcție de piață și regiune 1. Compania se bazează pe relațiile solide cu clienții și pe o organizare flexibilă care dezvoltă soluții tehnic eficiente la prețuri competitive 1.
- Furnizori de sisteme electronice pentru vehicule comerciale
Concurenți numiți generic în raportul anual, fără denumiri precizate; competiția are loc la nivel de program OEM 1.
- Furnizori Tier 1 din industria auto
Companiile Tier 1 concurează pentru aceleași programe OEM și pot oferi sisteme integrate 1.
- Producători de sisteme de aftermarket
Pe segmentul de aftermarket concurența se duce pe preț și funcționalitate, în special în Brazilia 1.
- Furnizori de telematică și urmărire
Concurența din zona de monitorizare și telematică variază în funcție de regiune 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 oct. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 sept. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 iun. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 mai 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial15 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Stoneridge, Inc. · 16 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Stoneridge, Inc. · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Stoneridge, Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.